Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΣΙΑ Ι.Χ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?


επισκέπτη Β.Π

Ερώτηση

ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΙΧ

1) ΕΙΔΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ (ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ) ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. (ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ.)

2) ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.

3) ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ .

4) ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ

ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ ¦ΓΚΑΡΑΖ Η ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ)

ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΡΙΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Εμενα μου ζητησαν την αιτηση για ακινησια ενος ετους,τις πινακιδες, και πληρωμη 30ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

γραψε ποια ΔΟΥ ηταν και γιατι σου ζητησαν τα 30 ευρω?

παντως να συμπληρωσω οτι εμενα μου ειπαν οτι στην αιτηση ακινησιας αναφερεις συγκεκριμενο λογο που γινεται αυτο.αν αναφερεις οτι το αμαξι θα ειναι στον δρομο και οχι σε κλειστο καθωρισμενο παρκινγκ,αυτο δεν γινεται δεκτο.θελουν καθορισμο σε ποιο σημειο θα βρισκεται αυτο.και τουτο για λογους ευρυθμης λειτουργιας της κυκλοφοριας.

επιπροσθετα κινδυνευεις και απο τον δημο να στο παρουν με γερανο.

ενας πιστευτος λογος ειναι η ασθενεια του κατοχου του.αν ηταν παλιο μου συστησαν να κανω οριστικη διαγραφη στο υπουργειο μεταφορων απευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ?

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΕΠ" ΑΥΤΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα 30 € ειναι μονο για την περιπτωση που εχουν χαθει οι πινακιδες

Οριστική ακινησία αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας από τα οικεία Μητρώα λόγω καταστροφής, διάλυσης ή οριστικής εξαγωγής του στο εξωτερικό (ΦΕΚ τ. Β 1030/07.08.2002)

Αρμόδια Υπηρεσία

ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΩΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΕΩΝ

Δικαιολογητικά

Άδεια κυκλοφορίας

Βεβαίωση του ΟΔΔΥ, αν το αυτοκίνητο έχει παραδοθεί σε αυτόν ή Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 όπου θα αναφέρεται συγκεκριμένα η διεύθυνση φύλαξής του. Η διεύθυνση αυτή δεν πρέπει να είναι κοινόχρηστος χώρος (πλατεία, δρόμος κ.λπ.)

Εάν πρόκειται για Φ.Ι.Χ, Λ.Ι.Χ, Τρ. Φ.Ι.Χ απαιτείται και το βιβλιάριο μεταβολών κατοχής και κυριότητας

Κρατικές πινακίδες (σε περίπτωση απώλειας, βεβαίωση αστυνομικού τμήματος για την απώλεια και παράβολο 30€)

Κόστος :

Μηδέν ή 30 € σε περίπτωση απώλειας των κρατικών πινακίδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΣΙΑ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΕΙΧ ΔΕΝ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΚΕΠ.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ.

ΜΟΝΟ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ ΜΕΣΩ ΚΕΠ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙ ΚΟΣΤΟΥΣ 25 ΕΥΡΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

μηπως γνωριζετε αν η αιτηση για ακινησια αυτοκινητου ιδιωτικου πρεπει να υποβαλλεται καθε χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
μηπως γνωριζετε αν η αιτηση για ακινησια αυτοκινητου ιδιωτικου πρεπει να υποβαλλεται καθε χρονο?

ΟΧΙ,ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΗΣ.

ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ-ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χριστιάνα

Κύριοι,

Γνωρίζετε αν έχει βγει καποια εγκύκλιος που να οριζει τι θα γινεται στις περιπτωσεις που ενα αυτοκίνητο σε ακινησια καηκε απο τις φωτιες τις Αττικης;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κύριοι,

Γνωρίζετε αν έχει βγει καποια εγκύκλιος που να οριζει τι θα γινεται στις περιπτωσεις που ενα αυτοκίνητο σε ακινησια καηκε απο τις φωτιες τις Αττικης;

Ευχαριστω

οχι δεν εχει βγει κατι σχετικο απο το οικονομικων τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταρχάς συγχαρητήρια για την καλή δουλειά!ξέρετε τι παίζει με την προσωρινή ακινησία;μπορώ να θέσω το αυτοκίνητό μου σε προσωρινή ακινησία,να το αποσύρω στο σπίτι μου και να μην πληρώνω τέλη;πόση διάρκεια έχει η προσωρινή ακινησία;την ανακαλούν υποχρεωτικά;ή μπορώ να το έχω έτσι για όσα χρόνια θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Έχω και εγώ αυτή την απορία, μιας και ακούγονται πολλά.

Η προσωρινή ακινησία ισχύει για 1, 2 ή παραπάνω χρόνια?

Ξέρω σίγουρα ότι μετά τον 1ο χρόνο καταστρέφονται οι πινακίδες.

Μπορεί να αφήσει κάποιος 5 χρόνια -ας πούμε- την άδεια και να μην πληρώσει τέλη? Ή όταν πάει να τις πάρει θα του πούνε "πλήρωσε τα 4 από τα 5 χρόνια" :rolleyes:

Υπάρχει κάτι επίσημο πάνω σε αυτό? Ή "όπου πέσεις" :)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Έχω και εγώ αυτή την απορία, μιας και ακούγονται πολλά.

Η προσωρινή ακινησία ισχύει για 1, 2 ή παραπάνω χρόνια?

Ξέρω σίγουρα ότι μετά τον 1ο χρόνο καταστρέφονται οι πινακίδες.

Μπορεί να αφήσει κάποιος 5 χρόνια -ας πούμε- την άδεια και να μην πληρώσει τέλη? Ή όταν πάει να τις πάρει θα του πούνε "πλήρωσε τα 4 από τα 5 χρόνια" :rolleyes:

Υπάρχει κάτι επίσημο πάνω σε αυτό? Ή "όπου πέσεις" :)

Ευχαριστώ.

Όσα χρόνια θες κρατάς το αυτοκίνητο σε προσωρινή ακινησία στη ΔΟΥ. Απλά μετά την πάροδο 1 έτους πολτοποιούνται οι πινακίδες (η άδεια παραμένει στη ΔΟΥ).΄Όταν θελήσεις να θέσεις το αυτοκίνητο ξανά σε κυκλοφορία, πληρώνεις ένα τέλος έκδοσης νέων πινακίδων και τα τέλη κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους μόνο (και είναι προφανές αυτό καθώς αλλιώς δεν είχε νόημα η προσωρινή ακινήσια αν επρόκειτο να πληρώνουμε μαζεμένα όλα τα τέλη των ετών που ήταν σε ακινησία).

Εγώ έχω άλλο θέμα και σοβαρή απάντηση δεν πήρα μέχρι σήμερα από κανέναν. Είχα κάνει προσωρινή ακινησία, το κουφάρι του αυτοκινήτου πουλήθηκε σε μάντρα για ανταλλακτικά, πήρα αθεώρητο τιμολόγιο αγοράς από τη μάντρα που αναφέρει το πλαίσιο. Με βάση την τυπική διαδικασία (υποχρεωτικό πλέον πιστοποιητικό από ανακυκλωτή ότι παραδόθηκε σε αυτόν) δε θα μπορέσω ποτέ να κάνω οριστική διαγραφή γιατί πολύ απλά, δεν έχω και δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσω τέτοιο πιστοποιητικό. Θα το κρατήσω για πάντα σε προσωρινή ακινησία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις προχθές , στην ΔΟΥ Γλυφάδας ενημέρωσαν συγγενικό μου πρόσωπο ,

πώς εάν μέχρι τις 31/12/2009 δεν προσκομίσει έγγραφο απόσυρσης /οριστικης καταστροφης του αυτοκινητου που πριν ένα χρονο κατέθεσε πινακίδες και τα σχετικά , θα πρέπει να καταβαλλει το αντιτιμο του σήματος του 2009 + προσαυξήσεις κλπ κλπ .

Δεν πρόλαβα να το ψάξω , απλά το αναφέρω .

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ή αν κάποιος έχει όρεξη ας τηλεφωνήσει στην ΔΟΥ Γλυφάδας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δεν μπορεί, θα υπάρχει ένας νόμος, κάτι επίσημο τέλος πάντων για το θέμα αυτό!

Πάντως το χαρτί που σου δίνουν για προσωρινή ακινησία αναφέρει "ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ"

Αν μπορείτε, εσείς που έχετε τις γνώσεις, βοηθήστε μας μπας και βγάλουμε άκρη. Γιατί έχοντας κάποιο επίσημο έγγραφο, μπορούμε να το "τρίψουμε στην μούρη" κάθε υπαλλήλου που λέει τα δικά του :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα τι κανουμε μετα τον πρωτο χρόνο; πληρωνουμε τα τελη καθε χρονου που το αφησαμε;

πληρωνουμε του τελευταιου χρονου και πέρνουμε κανουργιες πινακιδες; αν θελω να το βγαλω απο την ακινησια τελειως και να μην ξανακυκλοφορήσει (τυπου αποσυρση) τι κανω;

Να ρωτησει καποιος στην εφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πρωτα πρωτα συγχαριτηρια για την προσπαθεια αυτη που κανετε και ενημερωνετε τον κοσμο για διαφορα θεματα που τον απασχολουν.αν ξερει καποιος θα ηθελα απαντηση στο εξης.θελω να παραδωσω τις πινακιδες απο μια μηχανη που ειχα το2004 κατεστραμενη της οποιας τα τελη ερχοταν κανονικα ομως δεν τα πληρωνα για καποιους λογους και απο την εφορια μου ειπαν οτι για να το κανω αυτο πρεπει να πληρωσω ολα τα προηγουμενα τελη εως και σημερα και μαλιστα διπλα.υπαρχει καποιος νομος που το λεει αυτο?υπαρχει κατι που μπορω να κανω σχετικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια SOS

εχω ενα σαραβαλακι 1200 cc(οικογενειακο) παρατημενο

για κανα 2 χρονια-δεν το μετακινω πια.

Τα 2 τελευταια χρονια δεν εχω πληρωσει σημα απο μαλακια μου

Τωρα θελω να παραδωσω τις πινακιδες και να το παω για ανακυκλωση.

Που πρεπει να παω τις πινακιδες και ποσο θα πληρωσω ρε παιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ

ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ.ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ??ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...