Προς το περιεχόμενο

ΦΟΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΦΜΑΠ ΑΠ' ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΙΣ 487.200 ΕΥΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, από ότι αντιλαμβάνομαι, έχει και εσύ πέσει στα δύκτια του ΦΜΑΠ, της Μεγάααααααλης ακίνητης περιουσίας. Δυστυχώς πρέπει μόνος σου να το διαπιστώσεις και να υπολογίζεις την αντικειμενική αξία των ακινήτων σου κάθε χρόνο, την 1/1, όχι μόνο όταν αλλάζουν οι αντικειμενικές τιμές των ακινήτων (που στην πράξει ανεβαίνουν κάθε δύο χρόνια περίπου και σε αρκετές περιοχές έχουν ξεπεράσει κατά πολύ την πραγματική αξία), αλλά και κάθε φορά που συμβαίνουν γεγονότα που ανεβάζουν την τιμή των ακινήτων (πχ, βάλεις κεντρικήθέρμανση σε ακίνητο, τροποποιήσεις στα σχέδια πόλεων, ανοικοδόμιση ακινήτων, διάνοιξη δρόμων σε αγροτικά,άρδευση ακινήτων κλπ. Πρέπει δηλαδή να πάρεις ένα κομπιουτεράκη και τα φύλλα αντικειμενικού προσδιορισμού των αξιών και να κάνεις συνεχώς υπολογισμούς. Αλλη λύση πάλι, είναι να πάρεις προγράμματα υπολογισμού αντικειμενικών αξιών. Αυτά βγάζουν και τα φύλλα τυπωμένα. Και η τρίτη λύση είναι να αποτανθείς σε ειδικούς Συμβολαιογράφους ή σε όσους φοροτεχνικούς έχουν το πρόγγραμα υπολογισμού. Μόλις λοιπόν ξεπεράσεις το αφορολόγητο όριο, πρέπει "αυθωρεί και παραχρήμα" να προσέλθεις στην ΔΟΥ σου, να υποβάλεις την περιβόητη δήλωση ΦΜΑΠ, με ανάμικτα τα συναισθήματα του θυμού, :cry: της οργής :) και της αγανάκτησης :x και βλέποντας να απαλλάσονται επιχειρήσεις με ακίνητα δισεκατομμυρίων τα οποία ιδιοχρησιμοποιούν. Μήν ανησυχής αν το ακίνητο σου προβλέπεται στο σχέδιο πόλεως σαν γωνιακό και ο δρόμος δέν υπάρχει ακόμα, γιατί πρέπει να γκρεμισθούν τρείς αυθαίρετες πολυκατοικίες γύρω - γύρω. Πληρώνεις τώρα, σαν νάτανε γωνιακό και σε 200 - 300 χρόνια θα το κάνει γωνιακό ο εγκέλεδος. Υπάρχει και η θεωρία της φορολογικής ανοχής σύμφωνα με την οποία, όταν πληρώσεις ένα φόρο μία δυό φορές, ύστερα τον συνηθίζεις και δέν σε πειράζει. Μέχρι τώρα όμως δέν έχω ακούσει να κάνουν ελέγχους. Όποιος πέσει στά δύκτια είναι. Το κόστος διαχείρησης του φόρου αυτού είναι μεγαλύτερο από τα έσοδα που επιφέρει (τουλάχιστουν τα πρώτα χρόνια της επιβολής του). :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ GEORGE ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ..... ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΦΜΑΠ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...