Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπερα

ειμαι αδιοριστη εκπαιδευτικος και δουλευω σε φροντιστηρια Περισυ δεν εργαστηκα γιατι γεννησα και φετος μου κολλησαν 70 ενσημα Γνωριζω οτι φετος δεν μπορω να βγω ταμειο Ομως για του χρονου ποσα ενσημα θα χρειαστω?οι συμβασεισ που υπογραφω συνηθως ειναι απο Σεπτεμβρη -Μαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν δεν ειναι η πρωτη φορα και εργαστης οπως γραφεις με πληρες ωραριο, με τα τωρινα δεδομενα,θα δικαιουσαι για 8 μηνες.ομως σαν πολυ νωρις δεν ρωτας?εως του χρνου...ζησε Μαϊ μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώργος 131

Καλησπέρα. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει. έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για επίδομα ανεργίας την προηγούμενη βδομάδα στον Οαεδ. Για ένα χρόνο δούλεψα με πληρη απασχόληση και ωραριο από 20/3/2011 έως 19/3/2012 (300 ένσημα - θέση ΠΕ). Στις 25/6/2012 μέχρι 27/6/2012 κόλησα 3 ένσημα με μειωμένο ωράριο (4 ωρο - σερβιτόρος)

Θα θελα να ρωτήσω α) αν επιδοτούμαι για δωδεκα μήνες και β) αν το ποσο της επιδότησης ειναι 360 ευρώ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει. έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για επίδομα ανεργίας την προηγούμενη βδομάδα στον Οαεδ. Για ένα χρόνο δούλεψα με πληρη απασχόληση και ωραριο από 20/3/2011 έως 19/3/2012 (300 ένσημα - θέση ΠΕ). Στις 25/6/2012 μέχρι 27/6/2012 κόλησα 3 ένσημα με μειωμένο ωράριο (4 ωρο - σερβιτόρος)

Θα θελα να ρωτήσω α) αν επιδοτούμαι για δωδεκα μήνες και β) αν το ποσο της επιδότησης ειναι 360 ευρώ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

1η φορα θα παρης?διοτι αν ναι ,κατ αρχας βλεπω οριακα... τα 80 ενσημα που χρειαζονται 27/3/10-27/6/11

τι μισθο/ημερομισθιο γραφει η καταγγελια?

αν δεν ειναι 1η φορα παιρνεις 1 χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώργος 131

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Συγνώμη δεν ανέφερα ότι πρώτη φορά παίρνω το επίδομα. τα ένσημα για το διάστημα 27/3/2010- 27/3/2011 είναι όντως οριακά (82 για την ακρίβεια).

τωρα για το μισθό/ημερομίσθιο στην πρώτη εργασία ήταν 1200 μεικτά. Στην δευτερη ο λογιστής με δηλωσε ως ανειδικευτο με μειωμενο ωραριο και καλα για να βγουν πιο οικονομικα τα ένσημα (την καταγγελία δεν την εχω για να σου πω ακριβές ποσό-ξερω οτι τα ένσημα κόστισαν γύρω στα 40 ευρώ).

να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά εγώ είχα πάρει πρόπερσι επίδομα για 5-6 μήνες, και πέρυσι πήρα συνεχεια του επιδόματος 1 μονο φορα γύρο στα 108 euro

απλά θέλω να σας ενημερώσω ότι πηγαίνοντας φέτος να πάρω πάλι επίδομα ανεργίας, μέτρησα τα ένσημα μου σωστά για να πάρω το επίδομα, παρόλα αυτά πάω σήμερα και μου λένε ότι δεν θα πάρω και ότι απορρίφθηκε

πάω σπιτι και βλέπω ότι μου είχαν μέτρηση τα ένσημα μονο των 7 τελευταίων μηνών

έτσι λοιπόν ξανά πάω και μου είπαν ότι επειδή είχα πάρει πέρυσι συνέχισει του προπέρσινου επιδόματος, δεν φάνηκε αυτό, και νομίζανε πως ήταν κανονικό επίδομα το περσινό και για αυτό μου είχαν μέτρηση μονο τους 7 από τους 12 μήνες

το δικό μου θέμα είναι ότι όσοι απορριφθούν, ας ξανά μετρήσουν τους μήνες και τα ένσημα τους να δουν αν είναι σωστά, γιατί υπάρχει μεγάλη περίπτωση λάθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν δεν ειναι η πρωτη φορα και εργαστης οπως γραφεις με πληρες ωραριο, με τα τωρινα δεδομενα,θα δικαιουσαι για 8 μηνες.ομως σαν πολυ νωρις δεν ρωτας?εως του χρνου...ζησε Μαϊ μου...

Ξερω οτι ειναι νωρις αλλα θελω να ξερω μηπως ζητησω να με προσλαβουν νωριτερα να μην χασω το ταμειο για λιγα ενσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη episkepths1

Καλησπέρα σε ολους.Ειμαι 26 ετων. Αυτο το μηνα ληγει η καλυψη στο βιβλιαριο του ΙΚΑ σα προστατευομενο μελος οικογενειας. Φοιτητης ΤΕΙ Θεσσαλονικης που εχει περασει ολα τα απαιτουμενα μαθηματα για πτυχιο αλλα δεν εχω παραδωσει την πτυχιακη εργασια μου ακομα. Το πολυ ως το τελος του 2012 θα εχω παραδωσει την εργασια μου για να παρω το πτυχιο. Επισης τα 4 τελευταια χρονια δεν εχω καθολου ενσημα.

Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα και ελπιζω να με βοηθησετε.(εχω διαβασει αρκετα σχολια αλλα οχι και ολα για να ειμαι ειλικρινης?

Καταρχας δικαιουμαι καρτα ανεργιας? σε ολους λετε να μην δηλωσουν φοιτητες. Στη δικη μου περιπτωση να περιμενω να παρω το πτυχιο και μετα να κανω αιτηση για καρτα ανεργιας ή να καταθεσω την αιτηση μου ΤΩΡΑ χωρις να δηλώσω φοιτητης και οταν με το καλο παρω το πτυχιο να το αναφερω???

Βγαζοντας καρτα ανεργιας μετα απο ποσες μερες μπορω να εχω βιβλιαριο του ΙΚΑ???

Καποιος ειχε γραψει (καπου σελιδα 28-29) οτι και οι φοιτητες δικαιουνται ταμειο ανεργιας. (ισχυει κατι τετοιο)?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε ολους.Ειμαι 26 ετων. Αυτο το μηνα ληγει η καλυψη στο βιβλιαριο του ΙΚΑ σα προστατευομενο μελος οικογενειας. Φοιτητης ΤΕΙ Θεσσαλονικης που εχει περασει ολα τα απαιτουμενα μαθηματα για πτυχιο αλλα δεν εχω παραδωσει την πτυχιακη εργασια μου ακομα. Το πολυ ως το τελος του 2012 θα εχω παραδωσει την εργασια μου για να παρω το πτυχιο. Επισης τα 4 τελευταια χρονια δεν εχω καθολου ενσημα.

Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα και ελπιζω να με βοηθησετε.(εχω διαβασει αρκετα σχολια αλλα οχι και ολα για να ειμαι ειλικρινης?

Καταρχας δικαιουμαι καρτα ανεργιας? σε ολους λετε να μην δηλωσουν φοιτητες. Στη δικη μου περιπτωση να περιμενω να παρω το πτυχιο και μετα να κανω αιτηση για καρτα ανεργιας ή να καταθεσω την αιτηση μου ΤΩΡΑ χωρις να δηλώσω φοιτητης και οταν με το καλο παρω το πτυχιο να το αναφερω???

Βγαζοντας καρτα ανεργιας μετα απο ποσες μερες μπορω να εχω βιβλιαριο του ΙΚΑ???

Καποιος ειχε γραψει (καπου σελιδα 28-29) οτι και οι φοιτητες δικαιουνται ταμειο ανεργιας. (ισχυει κατι τετοιο)?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Πηγαινε και προσπαθησε να βγαλης καρτα, χωρις...να δηλωσης φοιτητης.

βιβλιαριο βγαζεις μετα απο 2 μηνες απο οταν γραφτεις ανεργος.

οι φοιτητες αν εχουν τις προυποθεσεις δικαιουνται επιδομα ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωριζεις ποιες ειναι οι προυποθεσεις?

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΗΣ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

·
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει
80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του.
Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει
να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

·
Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Για τα υπολοιπα εδω.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοι φιλοι,

Θα θεσω ενα περιπλοκο ερωτημα:

Εργαζομουν επι 12 ετη συνεχεια σε εταιρεια ως μισθωτος με ενσημα ΙΚΑ (101) και ταυτοχρονα εκανα και δευτερη εργασια (απογευματινη) ως ωρομισθιος σε ΤΕΙ με ενσημα ΙΚΑ (101).

Τελος Ιουνιου φετος αποχωρησα οικειοθελως απο την εταιρεια και ταυτοχρονα (αρχες Ιουλιου) εληξε και η συμβαση ορισμενου χρονου που ειχα με το ΤΕΙ.

Τα ενσημα του ΤΕΙ ηταν λιγα για καθε μηνα (5-9) και μονο για το διαστημα Μαρτιος-Ιουλιος για τα δυο τελευταια ετη ενω τα ενσημα απο την εταιρεια ηταν 25 καθε μηνα.

Απ'οτι διαβαζω η ληξη της συμβασης ορισμενου χρονου (ΤΕΙ) δινει το δικαιωμα να ζητησω επιδομα ανεργειας αλλα δεν ξερω αν θα μετρησουν και τα ενσημα που ειχα ταυτοχρονα και απο την εταιρεια.

Αν ζητησω απο το ΙΚΑ να μου δωσει μια εκτυπωση ολων των ενσημων μου για τα τελευταια δυο ετη (αυτα που μετρανε τελικα) θα τα δεχτει ο ΟΑΕΔ; Ή θα ζητησει οπωσδηποτε τη βεβαιωση εργοδοτη που προκυπτει απο τις ΑΠΔ των τελευταιων μηνων;

Τελικα δικαιουμαι ή οχι το επιδομα ανεργειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας, εργαγαζομαι σε μια εταιρια πανω απο 1μιση χρονο συνεχομενα και επειδη το περιβαλλον εργασιας ειναι φριχτο και επειδη θα μας κατεβασουν το μισθο παρα πολυ στο 4ωρο(πολυ λιγοτερο απ οτι το ταμειο ανεργιας) παραιτηθηκα σημερα, ποσο καιρο εχω περιθωριο να βρω καπου να μου δωσουν την αποληση και να μη χασω το ταμειο και για ποσες μερες ενσημα πρεπει να μου κολλησουν για να μαι οκ? προλαβαινω ως το τελος του ετους?? ειναι πολυ σημαντικο και με εχει αγχωσει φοβερα το θεμα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοι φιλοι,

Θα θεσω ενα περιπλοκο ερωτημα:

Εργαζομουν επι 12 ετη συνεχεια σε εταιρεια ως μισθωτος με ενσημα ΙΚΑ (101) και ταυτοχρονα εκανα και δευτερη εργασια (απογευματινη) ως ωρομισθιος σε ΤΕΙ με ενσημα ΙΚΑ (101).

Τελος Ιουνιου φετος αποχωρησα οικειοθελως απο την εταιρεια και ταυτοχρονα (αρχες Ιουλιου) εληξε και η συμβαση ορισμενου χρονου που ειχα με το ΤΕΙ.

Τα ενσημα του ΤΕΙ ηταν λιγα για καθε μηνα (5-9) και μονο για το διαστημα Μαρτιος-Ιουλιος για τα δυο τελευταια ετη ενω τα ενσημα απο την εταιρεια ηταν 25 καθε μηνα.

Απ'οτι διαβαζω η ληξη της συμβασης ορισμενου χρονου (ΤΕΙ) δινει το δικαιωμα να ζητησω επιδομα ανεργειας αλλα δεν ξερω αν θα μετρησουν και τα ενσημα που ειχα ταυτοχρονα και απο την εταιρεια.

Αν ζητησω απο το ΙΚΑ να μου δωσει μια εκτυπωση ολων των ενσημων μου για τα τελευταια δυο ετη (αυτα που μετρανε τελικα) θα τα δεχτει ο ΟΑΕΔ; Ή θα ζητησει οπωσδηποτε τη βεβαιωση εργοδοτη που προκυπτει απο τις ΑΠΔ των τελευταιων μηνων;

Τελικα δικαιουμαι ή οχι το επιδομα ανεργειας;

Οτι δικαιουσαι επιδοτηση σιγουρα δικαιουσαι.τωρα οσο για το ποσο,κανονικα... πρεπει να σε επιδοτησουν με το μισθο που γραφει η συμφωνια της συμβασης ωρισμενου χρονου,ομως απο την αλλη λενε..οτι εαν υπαρχει αμφισβητηση θα επιδοτηθης με τον μεσο ορο του μηνιαιου μισθου των τελευταιων 6 μηνων.εσυ αν δεις οτι θα πανε με την συμβαση των ΤΕΕΙ, εκει θα το παλεψηςκαι θα τα καταφερης ..

τα ενσημα τα βλεπει online πλεον ο ΟΑΕΔ ,εκτος απο αυτα που δεν εχει υποβληθει η ΑΠΔ στο ΙΚΑ απο τον εργοδοτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας, εργαγαζομαι σε μια εταιρια πανω απο 1μιση χρονο συνεχομενα και επειδη το περιβαλλον εργασιας ειναι φριχτο και επειδη θα μας κατεβασουν το μισθο παρα πολυ στο 4ωρο(πολυ λιγοτερο απ οτι το ταμειο ανεργιας) παραιτηθηκα σημερα, ποσο καιρο εχω περιθωριο να βρω καπου να μου δωσουν την αποληση και να μη χασω το ταμειο και για ποσες μερες ενσημα πρεπει να μου κολλησουν για να μαι οκ? προλαβαινω ως το τελος του ετους?? ειναι πολυ σημαντικο και με εχει αγχωσει φοβερα το θεμα... :(

Τι να σου πω..δεν λες ουτε απο ποτε εως ποτε εργαστηκες,ουτε εαν θα παρης για 1η φορα,και εγω δεν....ειμαι<μαγος>αν λοιπον θα παρης ταμειο για 1η φορα,θα πρεπει να υπολογισης απο οταν παρης την απολυση και 2 χρονια πισω, να εχεις καθε χρονο 80 ενσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να σου πω..δεν λες ουτε απο ποτε εως ποτε εργαστηκες,ουτε εαν θα παρης για 1η φορα,και εγω δεν....ειμαι<μαγος>αν λοιπον θα παρης ταμειο για 1η φορα,θα πρεπει να υπολογισης απο οταν παρης την απολυση και 2 χρονια πισω, να εχεις καθε χρονο 80 ενσημα

εργαζομαι σε αυτη τη δουλεια απο τον Δεκεμβρη του 2010 και παραιτηθηκα σημερα, δεν εχω ξανα βγει σε ταμειο ανεργιας ποτε, ειμαι 4ωρη απασχοληση με 310 το μηνα, μεσα σε ποσο διαστημα πρεπει να βρω καποιον να μου δωσει απολυση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εργαζομαι σε αυτη τη δουλεια απο τον Δεκεμβρη του 2010 και παραιτηθηκα σημερα, δεν εχω ξανα βγει σε ταμειο ανεργιας ποτε, ειμαι 4ωρη απασχοληση με 310 το μηνα, μεσα σε ποσο διαστημα πρεπει να βρω καποιον να μου δωσει απολυση??

Το να απομακρυνεσαι απο την ημερομηνια που εληξε η συμβαση στην τελευται σου δουλεια και να εχεις μεγαλο κενο χωρις ενσημα, δεν ειναι υπερ σου διοτι, απο την απολυση που θα εχεις στον νεο εργοδτη και 14 μηνες πισω,χωρις να υπολογιζης τους 2 τελευταιους μηνες πρεπει να εχεις 250 ενσημα και πανω αν θες..να παρης 12 μηνες αλλιως η αμεσως προυγουμενη κλιμακα(με 220-250 ενσημα) ειναι 10 μηνες και μπορει να την χασεις για λιγα ενσημα. γνωμη μου ειναι οτι αν εχεις απολυση μεχρι τελος Οκτωβριου εισαι με ασφαλεια καλα αφου το 14μηνο εδω ειναι 30/8/2011 -30/10/2012 + το οτι εχεις και το ατου του οτι οι δυο τελευταιοι μηνες που δεν υπολογιζονται τα ενσημα θα ειναι περιπου απο 30/8-30/10 που θα ειναι σχεδον κενοι οποτε, δεν σου πειραζει τους υπολοιπους μηνες που χρειαζεσαι και ετσι θα εχεις τα 250 εως τελος 6ου/12 + <αερα> τον ιουλιο/12. απο κει και περα μετρησε καλα το 14μηνο μην βγης off εγω παντως στην περιπτωση σου, θα φροντιζα εχω βρει εργοδοτη εως τα μεσα οκτωβριου.

τωρα για το ποσο πρεπει να σε ασφαληση ..περιπου 7-8 μερες καλα... ειναι μην φανει και εικονικο...βεβαια με το γραμμα του Νομου και μια μερα να ασφαλιστης ,<νομιμη> εισαι ομως καλο ειναι να μην κανει μπαμ οτι ασφαλιστηκες ισα-ισα για ταμειοδιοτι μπορει να το ψαξουν αν ψιλιαστουν κατι.. και λογικα να το παμε καποιος εργοδοτης, για να διαπιστωση αν του κανεις ,ή οχι ωστε να σε απολυση, χρειαζεται και 5-10 μερες δεν το διαπιστωνει δα και απο την 1η μερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το να απομακρυνεσαι απο την ημερομηνια που εληξε η συμβαση στην τελευται σου δουλεια και να εχεις μεγαλο κενο χωρις ενσημα, δεν ειναι υπερ σου διοτι, απο την απολυση που θα εχεις στον νεο εργοδτη και 14 μηνες πισω,χωρις να υπολογιζης τους 2 τελευταιους μηνες πρεπει να εχεις 250 ενσημα και πανω αν θες..να παρης 12 μηνες αλλιως η αμεσως προυγουμενη κλιμακα(με 220-250 ενσημα) ειναι 10 μηνες και μπορει να την χασεις για λιγα ενσημα. γνωμη μου ειναι οτι αν εχεις απολυση μεχρι τελος Οκτωβριου εισαι με ασφαλεια καλα αφου το 14μηνο εδω ειναι 30/8/2011 -30/10/2012 + το οτι εχεις και το ατου του οτι οι δυο τελευταιοι μηνες που δεν υπολογιζονται τα ενσημα θα ειναι περιπου απο 30/8-30/10 που θα ειναι σχεδον κενοι οποτε, δεν σου πειραζει τους υπολοιπους μηνες που χρειαζεσαι και ετσι θα εχεις τα 250 εως τελος 6ου/12 + <αερα> τον ιουλιο/12. απο κει και περα μετρησε καλα το 14μηνο μην βγης off εγω παντως στην περιπτωση σου, θα φροντιζα εχω βρει εργοδοτη εως τα μεσα οκτωβριου.

τωρα για το ποσο πρεπει να σε ασφαληση ..περιπου 7-8 μερες καλα... ειναι μην φανει και εικονικο...βεβαια με το γραμμα του Νομου και μια μερα να ασφαλιστης ,<νομιμη> εισαι ομως καλο ειναι να μην κανει μπαμ οτι ασφαλιστηκες ισα-ισα για ταμειοδιοτι μπορει να το ψαξουν αν ψιλιαστουν κατι.. και λογικα να το παμε καποιος εργοδοτης, για να διαπιστωση αν του κανεις ,ή οχι ωστε να σε απολυση, χρειαζεται και 5-10 μερες δεν το διαπιστωνει δα και απο την 1η μερα!

Σε ευχαριστω πολυ εισαι πληρως κατατοπιστικος! Και μπραβο σου για αυτο που κανεις, ευχομαι οπωσ σημερα βοηθησες εμενα, να βοηθας πολυ κοσμο, γιατι πιστεψε με δεν ειναι λιγο αλλα τερααααστιο! Να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ekpaideytikos

Καλησπέρα σας.

Εργαζόμουν ως αναπηρώτρια εκπαιδευτικός μέχρι 21/6. Παρουσιάστηκα για να καταθέσω δικαιολογητικά για το ταμείο στις 22/6. Με ενημέρωσαν στον ΟΑΕΔ Αλεξάνδρας πως τα πρώτα χρήματα θα μπούνε περίπου 40 μέρες μετά (χωρίς να έχω στα χέρια μου κάποια απόφαση) και πως πρέπει να παρουσιαστώ 28 Αυγούστου. Επειδή θα απουσιάζω απο Αθήνα μέχρι 2/9 μπορώ να πάω σε ΟΑΕΔ άλλης πόλης; Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου αν παρουσιαστώ κάποιες μέρες αργότερα; Τι μπορεί να γίνει για να μην διακυνδυνευσω κάτι τέτοιο.

Χίλια ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας.

Εργαζόμουν ως αναπηρώτρια εκπαιδευτικός μέχρι 21/6. Παρουσιάστηκα για να καταθέσω δικαιολογητικά για το ταμείο στις 22/6. Με ενημέρωσαν στον ΟΑΕΔ Αλεξάνδρας πως τα πρώτα χρήματα θα μπούνε περίπου 40 μέρες μετά (χωρίς να έχω στα χέρια μου κάποια απόφαση) και πως πρέπει να παρουσιαστώ 28 Αυγούστου. Επειδή θα απουσιάζω απο Αθήνα μέχρι 2/9 μπορώ να πάω σε ΟΑΕΔ άλλης πόλης; Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου αν παρουσιαστώ κάποιες μέρες αργότερα; Τι μπορεί να γίνει για να μην διακυνδυνευσω κάτι τέτοιο.

Χίλια ευχαριστώ!!!

Ο Νομος λεει

......Κατοχύρωση επιδότησης και περιοδικές εμφανίσεις στον ΟΑΕΔ επιδοτούμενων ανέργων

Για τον επιδοτούμενο άνεργο η ισχύς του δελτίου ανεργίας ταυτίζεται με το χρονικό διάστημα της επιδότησής του. Το δικαίωμα της επιδότησης αναγνωρίζεται με εγκριτική απόφαση που εκδίδεται από τον ΟΑΕΔ.

Όμως στο εξής, για να κατοχυρώσει τη ροή της επιδότησής του ο άνεργος υποχρεούται σε αυτοπρόσωπη εμφάνισή του στις υπηρεσίες του ΟΑΕΔ, σε δεσμευτικά προκαθορισμένα χρονικά διαστήματα (τον τρίτο μήνα κάθε τριμήνου επιδότησης). Ειδικότερα:

- Αρχικά, ο άνεργος προσέρχεται αυτοπροσώπως και υποβάλει αίτηση για τη χορήγηση επιδόματος ανεργίας στην αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ του τόπου κατοικίας του ή της τελευταίας απασχόλησής του, μέσα σε προθεσμία 60 ημερών από τη λύση ή λήξη της εργασιακής του σχέσης.

Λαμβάνει αντίγραφο του εντύπου της αίτησης, με το οποίο ενημερώνεται για το πότε μπορεί να παραλάβει τη σχετική απόφαση επιδότησης, κάτι που γίνεται και πάλι από τον ίδιο υποχρεωτικά στην Υπηρεσία στην οποία υπέβαλε την αίτησή του.

- Όταν προσέλθει για να παραλάβει την εγκριτική απόφαση, ο άνεργος ενημερώνεται για τις ακριβείς ημερομηνίες, στις οποίες οφείλει να προσέρχεται σε οποιαδήποτε υπηρεσία ή ΚΠΑ2 του Οργανισμού και να δηλώνει την παρουσία του.

Οι ημερομηνίες των χρονικών διαστημάτων μέσα στα οποία οφείλει να εμφανιστεί για να δηλώσει την παρουσία του, αναγράφονται σε ειδικό σημείο στην εγκριτική απόφαση της Υπηρεσίας που παραλαμβάνει ο επιδοτούμενος άνεργος (ο οποίος υπογράφει στο σημείο της αίτησης όπου αναγράφονται οι ημερομηνίες αυτές).

Στην περίπτωση που ο άνεργος δεν εμφανιστεί για να δηλώσει την παρουσία του για δύο συνεχόμενα τρίμηνα, τότε παραγράφεται η αξίωσή του μέχρι τη λήξη της επιδότησής του.

Εάν υπάρξει λόγος αναστολής ή διακοπής της επιδότησης ο επιδοτούμενος άνεργος είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει σχετικά, εντός 8 εργάσιμων ημερών και πάντως πριν από τη λήξη του μήνα επιδότησης, τις υπηρεσίες του ΟΑΕΔ. Σε διαφορετική περίπτωση εκτός από τις τυχόν ποινικές ευθύνες, ακολουθεί η διακοπή της επιδότησης χωρίς τη δυνατότητα συνέχισής της και ο καταλογισμός χρέους.

ΟΠΟΤΕ πρεπει να πας ο ιδιος στην ημερομηνια που λεει το αντιγραφο της αιτησης της οποιας λογικα , πρεπει να εχης αντιγραφο.της αποφασης σωστα δεν εχεις αφου δεν την πηρες ακομη.

Δεν μπορεις να κανης τιποτε αλλο τουλαχιστον απο οσο ξερω εγω, το μονο που ισως θα μπορουσες να ειχες κανει αφου ειχες 60 μερες, ηταν,να υπεβαλλες την αιτηση 1-1,5 μηνες μετα την απολυση ή την ληξη της συμβασης ορισμενου χρονου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας ,

εργαζομαι 10 χρονια σε ιδιωτικη εταιρεια και στις 31/7/2012 θα απολυθω.Εχω τις παρακατω αποριες....

1.Μενω στην Θεσ/νικη και θα μετακομισω στους γονεις μου σε κοντινη πολη.Δικαιολογητικα διαμονης δεν θα εχω για να αποδειξω τον τοπο διαμονης μου,μια υπευθυνη δηλωσει οτι με φιλοξενουν αρκει?

2.Η συζηγος μου ειναι ανεργη ,δικαιουμαι +10% του επιδοματος ανεργιας?

3.Μεχρι 20-25 Αυγουστου θα φυγω στο εξωτερικο για αναζητηση εργασιας.Εχω διαβασει οτι δικαιουμαι με σχετικη αιτηση στον οαεδ επιδομα ανεργιας για 3μηνες απο την χωρα υποδοχης.Τι μου προτεινετε?Να αφησω να περασουν οι πρωτοι 3 μηνες παιρνωντας το ταμειο στην Ελλαδα ,στο διαστημα αυτο να παω στο εξωτερικο ,και σε περιπτωση που βρω δουλεια να διακοψω το ταμειο Ή να κανω αιτηση για να παρω το ταμειο στο εξωτερικο με την μια?

Σε περιπτωση που παρω επιδομα στο εξωτερικο και δεν βρω δουλεια μεσα στους 3μηνες,μπορω να συνεχισω στην Ελλαδα την καταβολη του επιδοματος?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας ,

εργαζομαι 10 χρονια σε ιδιωτικη εταιρεια και στις 31/7/2012 θα απολυθω.Εχω τις παρακατω αποριες....

1.Μενω στην Θεσ/νικη και θα μετακομισω στους γονεις μου σε κοντινη πολη.Δικαιολογητικα διαμονης δεν θα εχω για να αποδειξω τον τοπο διαμονης μου,μια υπευθυνη δηλωσει οτι με φιλοξενουν αρκει?

2.Η συζηγος μου ειναι ανεργη ,δικαιουμαι +10% του επιδοματος ανεργιας?

3.Μεχρι 20-25 Αυγουστου θα φυγω στο εξωτερικο για αναζητηση εργασιας.Εχω διαβασει οτι δικαιουμαι με σχετικη αιτηση στον οαεδ επιδομα ανεργιας για 3μηνες απο την χωρα υποδοχης.Τι μου προτεινετε?Να αφησω να περασουν οι πρωτοι 3 μηνες παιρνωντας το ταμειο στην Ελλαδα ,στο διαστημα αυτο να παω στο εξωτερικο ,και σε περιπτωση που βρω δουλεια να διακοψω το ταμειο Ή να κανω αιτηση για να παρω το ταμειο στο εξωτερικο με την μια?

Σε περιπτωση που παρω επιδομα στο εξωτερικο και δεν βρω δουλεια μεσα στους 3μηνες,μπορω να συνεχισω στην Ελλαδα την καταβολη του επιδοματος?

Ευχαριστω

Σχετικα με την διευθυνση ..δεν μου εχει τυχει πιστευω να μπορεσης με καποιον τροπο αφου ειναι θεμα πραγματικο θα σου πουν και αυτοι..

Για την ανεργη συζυγο χωρις εισοδημα παιρνεις το 10%

Για να μεταφερης το ταμειο σε χωρα της Ε.Ε. πρεπει να συντρεχουν οι κατωθι προυποθεσεις.

Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:

• Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.

• Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση...

Επειδη δεν βλεπω να προλαβαινω να κλεισω 4 βδομαδες στην Ελλαδα και θα πρεπει να φυγω στο εξωτερικο κατα τις 20/8, θα τα αφησω οπως ειναι εδω ,να περασουν οι πρωτοι 2-3 μηνες ,και αν δεν εχω βρει δουλεια,ερχομαι πισω στην Ελλαδα να παρουσιαστω όποτε πρεπει ,και στη συνεχεια θα εχω δικαιωμα να μεταφερω το 3μηνο επιδοτησης στο εξωτερικο αναζητωντας και παλι εργασια εκει ή να αφησω το επιδομα οπως ειναι εδω και βλεπουμε.Εντος 7 ημερων οπως λεει και ο νομος θα γραφτω ουτως η αλλως στην χωρα υποδοχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλέξανδρος-31

Καλησπέρα.

θα ήθελα όποιος μπορεί να μου διευκρινίσει το εξής: για να πάρει κάποιος επιδότηση για 12 μήνες χρειάζεται να έχει 250 ένσημα τους 14 μήνες προηγούμενους μήνες, χωρίς να υπολογίζονται τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών.

Η ερώτηση μου είναι αν τους 14 μήνες τους υπολογίζεις με βάση την ημερομηνία απόλυσης ή με βάση την ημερομηνία που κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Chrisanthos

Καλησπερα σας, εντος 2 ημερων θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου για να βγω στο ταμειο ανεργιας για πρωτη φορα, αφου απο την προηγουμενη μου δουλεια μου δωσαν αποληση ενω δουλευα συνεχομενα 18 μηνες,

η ερωτηση που θελω να σας κανω αφορα τα δικαιολογητικα που πρεπει να προσκομισω στον ΟΑΕΔ,

  1. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη. Εγω εχω βιβλιαριο υγειας στο οποιο ειμαι μονο εγω μεσα, να το παω και αυτο στον ΟΑΕΔ??
  2. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος. Το φετινο εννοει?? γιατι φετος εβγαλα πρωτη φορα εκκαθαριστικο και εκανα φορολογικη δηλωση, παλιοτερα δεν εκανα λογω χαμηλου εισοδηματος.
  3. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας του ασφαλισμένου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ). Πρεπει οπωσδηποτε να χω κατι απ'αυτα? Γιατι στο ονομα μου εχω μονο τη CYTA (Αυτο κανει??). Γιατι τα αλλα ειναι στο ονομα του πατερα μου, Να φερω τα αλλα ενω ειναι στο ονομα του?
  4. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας. Εδω δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω, Υπευθυνη δηλωση για τι πραγμα?? Ειναι για το προηγουμενο ερωτημα που σας εκανα για την περιπτωση που δεν φαινεται το ονομα μου στο αποδεικτικο της διευθυνσης,γιατι δεν εχω κατι απ'τα συγκεκριμενα, ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ?? Αν ναι, σε περιπτωση που δεχονται λογαριασμο της CYTA, δεν χρειαζεται να το κανω,ετσι??
    Αυτες ηταν οι ερωτησεις μου, ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μη φανηκαν υπερβολικα απλοικες για να απαντηθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...