Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

να προσθεσω οτι το μαϊο πληρωθηκα κανονικα ...μηπως ξερει κανεις για ποιο λογο δεν εγινε η πληρωμη τον ιουνιο?

Για τον λογο που και εγω ακομη ΔΕΝ εχω παρει εδω και 1,5 μηνα το επιδομα ασθενειας απο το ΙΚΑ.<ελλειψει χρηματων,σταση... εμποριου> λεει ο λαος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας, εργαζομαι με ενσημα απο τον Δεκεμβρη του 2009 μεχρι τον Ιουνη του 2010 και απο το Δεκεμβρη του 2010 μεχρι και τωρα τον ιουνιο του 2012, και μαλλον θα με απολυσουν τελος του μηνα. Δεν εχω βγει ποτε μου σε ταμειο ανεργιας, δουλευω 4ωρο (ημιαπασχοληση) με ολοκληρο ενσημο νομιζω. Ηθελα να ρωτησω ΑΝ βγαινω στο ταμειο αν με απολυσουν τελος του μηνα, ποσα χρηματα δικαιουμαι αν βγαινω, και αν παω 31-6-2012 στον οαεδ με χαρτι απολυσης στα χερια μου, ποτε θα μου μπουν τα χρηματα στο λογαριασμο πρωτη φορα?? Ποτε θα πληρωθω δηλαδη απο τοτε που καταβαλω τα χαρτια μου στον οαεδ?

ΝΑΙ παιρνεις ταμειο.

οταν υποβαλλεις τα χαρτια σου θα σου πουν ποτε θα πας να παρης την αποφαση η οποια θα γραφη ποτε θα μπαινουν τα λεφτα στην τραπεζα, και καθε ποτε πρεπει να δινεις αυτοπροσωπη παρουσια ,σε οποιο δηποτε ΟΑΕΔ.η πληρωμη θα ξεκινηση ,απο την 7η μερα απο την απολυση σου.

οσο για τον αν θα παρης ολοκληρο το ταμειο των 360 ευρω!! δες πιο κατω αναλογα τον μηνιαιο μισθο σου.

...<<Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, (ημερ. ανειδ.εργατη τωρα=26,18) καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ παιρνεις ταμειο.

οταν υποβαλλεις τα χαρτια σου θα σου πουν ποτε θα πας να παρης την αποφαση η οποια θα γραφη ποτε θα μπαινουν τα λεφτα στην τραπεζα, και καθε ποτε πρεπει να δινεις αυτοπροσωπη παρουσια ,σε οποιο δηποτε ΟΑΕΔ.η πληρωμη θα ξεκινηση ,απο την 7η μερα απο την απολυση σου.

οσο για τον αν θα παρης ολοκληρο το ταμειο των 360 ευρω!! δες πιο κατω αναλογα τον μηνιαιο μισθο σου.

...<<Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, (ημερ. ανειδ.εργατη τωρα=26,18) καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας>>.

euxaristw para poli

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

euxaristw para poli

ΝΑΙ παιρνεις ταμειο.

οταν υποβαλλεις τα χαρτια σου θα σου πουν ποτε θα πας να παρης την αποφαση η οποια θα γραφη ποτε θα μπαινουν τα λεφτα στην τραπεζα, και καθε ποτε πρεπει να δινεις αυτοπροσωπη παρουσια ,σε οποιο δηποτε ΟΑΕΔ.η πληρωμη θα ξεκινηση ,απο την 7η μερα απο την απολυση σου.

οσο για τον αν θα παρης ολοκληρο το ταμειο των 360 ευρω!! δες πιο κατω αναλογα τον μηνιαιο μισθο σου.

...<<Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, (ημερ. ανειδ.εργατη τωρα=26,18) καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας>>.

Εγω παιρνω 310 ευρω το μηνα και δουλευω 4ωρο, οποτε θα παρω 270 ταμειο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Λουκια

Καλησπέρα σας, ηθελα να κανω μια ερωτηση που επειγει και χρειαζομαι αμεσα την απαντηση αν μπορειτε φυσικα. Προκειται να βγω στο ταμειο ανεργιας τελος του μηνα, αλλα ειδα απ το site του ΟΑΕΔ οτι μεσα στα χαρτια που χρειαζονται να καταβαλεις στο ταμειο ανεργιας ειναι και το εκαθαριστικο, το οποιο μεχρι τωρα λογο οτι ειμαι χαμηλομισθη δεν ειχε χρειαστει να κανω, και φετος κανω πρωτη φορα, σημερα εκανα για την ακριβεια. Για να το παρω στα χερια μου και να το δωσω στον ΟΑΕΔ θελει 15 μερες τουλαχιστον. Ειναι υποχρεωτικο το εκκαθαριστικο;;; Μπορω να μη το δωσω εφοσον το φετινο ακομα δεν εχει βγει;; To λεω για να προλαβω να καταθεσω τα χαρτια μου στο ταμειο ανεργιας απο την πρωτη κιολας μερα μετα την απολυση μου, για να πληρωθω αμεσως μετα απο 7 μερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, ηθελα να κανω μια ερωτηση που επειγει και χρειαζομαι αμεσα την απαντηση αν μπορειτε φυσικα. Προκειται να βγω στο ταμειο ανεργιας τελος του μηνα, αλλα ειδα απ το site του ΟΑΕΔ οτι μεσα στα χαρτια που χρειαζονται να καταβαλεις στο ταμειο ανεργιας ειναι και το εκαθαριστικο, το οποιο μεχρι τωρα λογο οτι ειμαι χαμηλομισθη δεν ειχε χρειαστει να κανω, και φετος κανω πρωτη φορα, σημερα εκανα για την ακριβεια. Για να το παρω στα χερια μου και να το δωσω στον ΟΑΕΔ θελει 15 μερες τουλαχιστον. Ειναι υποχρεωτικο το εκκαθαριστικο;;; Μπορω να μη το δωσω εφοσον το φετινο ακομα δεν εχει βγει;; To λεω για να προλαβω να καταθεσω τα χαρτια μου στο ταμειο ανεργιας απο την πρωτη κιολας μερα μετα την απολυση μου, για να πληρωθω αμεσως μετα απο 7 μερες!

Αν θες να πας το φετεινο,διαλεγεις αναλογως απο το πως υπεβαλλες την δηλωση σου, ενα απο τα κατωθι

1)Αν υπεβαλλες την δηλωση σου ηλεκτρονικα τοτε εκτυπωνεις το εκκαθαριστικο,και ειναι εγκυρο σαν αυτο που θα σου ελθει σε 15 μερες οπως λες εσυ.

2)ΑΝ εστηλες την δηλωση σου ταχυδρομικα,πηγαινε στην ΔΟΥ να σου σφαγιση το αντιγραφο και τους κανει και αυτο.

3)ΑΝ ομως την υπεβαλλες στην ΔΟΥ το εχεις ηδη σφραγισμενο οποτε το πας.

ή εναλλακτικα... , μπορεις να πης οτι φετος , δεν εχει υποβαλλει ακομη την δηλωση σου αφου δεν εχει ληξη η προθεσμια(16 ιουλιου),και να τους πας ,Υπευθυνη δηλωση θεωρημενη απο την ΔΟΥ,οτι δεν υποχρεουσουν να κανης δηλωση φορολογιας εισοδηματος το 2011 για το 2010.ομως ευκολες ειναι και μια απο τις τρεις πρωτες λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...

ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ,,,

ΕΧΩ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 2011 107 ΕΝΣΗΜΑ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 24/1 ΜΕΧΡΙ 21/6)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ 124 ΕΝΣΗΜΑ (ΑΠΟ 23/1 ΜΕΧΡΙ 21/6) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΩΣΤΑ? ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΙΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ Κ ΤΟΥ ΜΑΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 14ΜΗΝΟ Ή ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα..

Οδηγός ταξί δικαιούται ταμείο ανεργίας ? Είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και έχει τα απαιτούμενα ένσημα. Το ταξί ανήκει σε ιδιώτη. Αν κατατεθεί η καταγγελία σύμβασης στον ΟΑΕΔ μπορεί να πάρει ταμείο ή ισχύει κάτι διαφορετικό για τους οδηγούς ταξί ?

Παρακαλώ βοηθήστε με, γιατί πήρα τη γνώμη 2 λογιστών και μου είπαν εντελώς διαφορετικά πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέχασα να αναφέρω ότι είχε υπογραφεί σύμβαση εκμετάλλευσης προσοδοφόρου πράγματος...

Δυστυχως με τετοια συμβαση δεν θεωρειται οτι προσεφερε εξαρτημενη εργασια,οποτε ΔΕΝ δικαιουται και ταμειο ανεργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...

ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ,,,

ΕΧΩ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 2011 107 ΕΝΣΗΜΑ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 24/1 ΜΕΧΡΙ 21/6)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ 124 ΕΝΣΗΜΑ (ΑΠΟ 23/1 ΜΕΧΡΙ 21/6) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΩΣΤΑ? ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΙΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ Κ ΤΟΥ ΜΑΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 14ΜΗΝΟ Ή ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ?

Και τωρα να πας αν ειδα καλα,πρεπει να εισαι οκ στο ποντο ομως ,για αυτο θα σου ελεγα , καλλιτερα,περιμενε καμμια 10αρια μερες, διοτι,οταν προκειται να επιδοτηθης για πρωτη φορα,παιζει...ρολο ποτε θα υποβαλλεις την αιτηση για επιδοτηση.διοτι εδω τα ενσημα μετρανε πριν την επιδοτηση και οχι απο την προηγουμενη της ημερομηνιας απολυσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα! εκανα αιτηση στον οαεδ για επιδομα ανεργιας στις 21/06/2012. επανω στην αιτηση εχει σημειωσει η υπαλληλος οτι η αποφαση για την εγκριση θα βγει στις 01/08/2012. Μεχρι ποτε θα πρεπει να παω να την παραλαβω? Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να με πληροφορήσει κάποιος εάν δικαιούμαι ταμείο ανεργίας.

Δουλεύω από 10 Δεκέμβριου 2010 εώς και σήμερα στον ίδιο εργοδότη και μάλλον θα απολυθώ εντός Ιουλίου. Ξέρετε εάν διακιούμαι ταμείο ανεργίας και για πόσο διάστημα?

από Ιούνιο 2012 μέχρι και Ιούλιο 2011 έχω πάνω από 80 ένσημα όπως επίσης και από Ιούνιο 2011 μέχρι και Δεκέμβριο 2010 έχω περισσότερα από 80 ένσημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα! εκανα αιτηση στον οαεδ για επιδομα ανεργιας στις 21/06/2012. επανω στην αιτηση εχει σημειωσει η υπαλληλος οτι η αποφαση για την εγκριση θα βγει στις 01/08/2012. Μεχρι ποτε θα πρεπει να παω να την παραλαβω? Ευχαριστω..

Ενοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να με πληροφορήσει κάποιος εάν δικαιούμαι ταμείο ανεργίας.

Δουλεύω από 10 Δεκέμβριου 2010 εώς και σήμερα στον ίδιο εργοδότη και μάλλον θα απολυθώ εντός Ιουλίου. Ξέρετε εάν διακιούμαι ταμείο ανεργίας και για πόσο διάστημα?

από Ιούνιο 2012 μέχρι και Ιούλιο 2011 έχω πάνω από 80 ένσημα όπως επίσης και από Ιούνιο 2011 μέχρι και Δεκέμβριο 2010 έχω περισσότερα από 80 ένσημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΑΝ εργαζοσουν συνεχεια απο 10/12/2012-7/2012 ναι δικαιουσαι.τα 80 ενσημα δεν μετρανε ακριβως ..ετσι οπως τα γραφεις, το σωστο ειναι απο ιουλιο/2010-ιουλιο/2011 και απο ιουλιο 2011-ιουλιο/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιά βοήθεια παρακαλώ. Έχω 80+80 τα 2 τελευταια χρόνια αλλά 121 ένσημα το 14μηνο. Με οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό πάλι δεν βγαίνουν 125 το 14 μηνο και 200 τα 2 χρόνια. Είναι η 1η φορά που ζητάω ταμείο. Μπορεί να γίνει κάτι σε αυτό για αυτά τα 4 ένσημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιά βοήθεια παρακαλώ. Έχω 80+80 τα 2 τελευταια χρόνια αλλά 121 ένσημα το 14μηνο. Με οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό πάλι δεν βγαίνουν 125 το 14 μηνο και 200 τα 2 χρόνια. Είναι η 1η φορά που ζητάω ταμείο. Μπορεί να γίνει κάτι σε αυτό για αυτά τα 4 ένσημα?

Στα 121 συμπεριλαμβανονται και οι 2 τελευταιοι μηνες πριν την απολυση? αν ναι τοτε σιγουρα ξεχασε το αν οχι,επειδη παλι λειπουν αυτα τα 4 εγω θα σου ελεγα και παλι ξεχασε το αλλα εσυ κανε την προσπαθεια σου στον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα 121 συμπεριλαμβανονται και οι 2 τελευταιοι μηνες πριν την απολυση? αν ναι τοτε σιγουρα ξεχασε το αν οχι,επειδη παλι λειπουν αυτα τα 4 εγω θα σου ελεγα και παλι ξεχασε το αλλα εσυ κανε την προσπαθεια σου στον ΟΑΕΔ.

Σ'αυτά δεν συμπεριλαμβάνονται οι 2 τελευταίοι μήνες. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος όπως πχ να αγοράσω κάποια ώστε να πάρω το επίδομα? Ξέρω ότι είναι δύσκολα αλλα....

Σέυχαριστώ πολυ για την άμεση απάντησή σου και για το ένδιαφέρον σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ'αυτά δεν συμπεριλαμβάνονται οι 2 τελευταίοι μήνες. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος όπως πχ να αγοράσω κάποια ώστε να πάρω το επίδομα? Ξέρω ότι είναι δύσκολα αλλα....

Σέυχαριστώ πολυ για την άμεση απάντησή σου και για το ένδιαφέρον σου.

Βρες καπου να ασφαλιστης για 5-10 μερες αφου πρωτα κανεις παλι τους υπολογισμους σου, αναλογως ημερομηνιων που θα ασφαλιστης και αναλογως το ποτε εεις τα προηγουμενα ενσημα,και αφου παρης απολυση ,τοτε θα παρης.παρεπιπτωντος ποτε απολυθηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

Καλησπέρα.

Έχω καταθέσει τα χαρτια μου για το ταμείο σε υποκατάστημα του ΙΚΑ γιατι δεν έχουμε ΟΑΕΔ στην περιοχή.Έχω λάβει δύο μήνες αλλά ο τρίτος έχει αργήσει πολύ.Διάβασα σε προηγούμενη δημοσιεύσει σας ότι πρέπει ο ασφαλισμένος να επισκεφτεί τον ΟΑΕΔ τον τρίτο μήνα.Εμένα δεν μου το ειπε κάνεις αυτό.υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το Ταμείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχω καταθέσει τα χαρτια μου για το ταμείο σε υποκατάστημα του ΙΚΑ γιατι δεν έχουμε ΟΑΕΔ στην περιοχή.Έχω λάβει δύο μήνες αλλά ο τρίτος έχει αργήσει πολύ.Διάβασα σε προηγούμενη δημοσιεύσει σας ότι πρέπει ο ασφαλισμένος να επισκεφτεί τον ΟΑΕΔ τον τρίτο μήνα.Εμένα δεν μου το ειπε κάνεις αυτό.υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το Ταμείο;

Το ΙΚΑ,επειδη δεν μου εχει τυχει δεν σου δινει αποφαση? διοτι πανω σε αυτη γραφει καθε ποτε πρεπει να παρουσιαζεσαι.

Παντως ισχυει το πιο κατω ασχετως ομως,εσυ πας και το παλευεις εστω και με ενσταση αν δεν βρης ακρη λεκτικα.

<<....6. Με την αυτοπρόσωπη εμφάνιση, κατά την εγγραφή του, σύμφωνα με το άρθρ. 8 και μετά την αναγνώριση της αξίωσής του για επιδότηση από την Υπηρεσία, ο άνεργος κατοχυρώνει το δικαίωμα είσπραξης των ποσών που αναλογούν στους δύο (2) πρώτους μήνες της επιδότησής του. Με την εμφάνισή του, σύμφωνα με την παραγρ. 1 του παρόντος, ο επιδοτούμενος άνεργος κατοχυρώνει και το δικαίωμα είσπραξης των ποσών που αναλογούν στους δύο (2) πρώτους μήνες του αμέσως επόμενου τριμήνου.

Η αξίωση για την είσπραξη του μηνιαίου ποσού που αντιστοιχεί στον τρίτο μήνα κάθε τριμήνου παραγράφεται αν ο άνεργος δεν εμφανιστεί στην Υπηρεσία μέχρι και την τελευταία ημέρα του δεύτερου μήνα του αμέσως επόμενου τριμήνου.

Η τυχόν εκπρόθεσμη εμφάνιση του ανέργου, όπως ορίζεται στο προηγούμενο εδάφιο, εντός του πρώτου διμήνου κάθε τριμήνου δεν αναπληρώνει την υποχρεωτική εμφάνισή του στην Υπηρεσία κατά τον τρίτο μήνα κάθε τριμήνου. Το δικαίωμα είσπραξης του διμήνου του ανωτέρω εδαφίου κατοχυρώνεται με την υποχρεωτική εμφάνιση του ανέργου στον τρίτο μήνα.

Η αξίωση για την είσπραξη των ποσών που αντιστοιχούν σε όλους τους μήνες που έπονται του μήνα, κατά τον οποίο ο άνεργος όφειλε να εμφανισθεί στην Υπηρεσία και δεν εμφανίσθηκε, παραγράφεται, εφόσον ο άνεργος δεν τηρήσει την υποχρέωση να εμφανισθεί κατά τον τρίτο μήνα επί δύο συνεχόμενα τρίμηνα. Όταν το υπολειπόμενο χρονικό διάστημα επιδότησης είναι μικρότερο του τριμήνου, ως τρίτος μήνας για την εφαρμογή της παρούσας, λογίζεται ο τελευταίος μήνας της επιδότησης. Η παρούσα παράγραφος εφαρμόζεται και στον άνεργο που λαμβάνει επίδομα μακροχρονίως ανέργου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρ. 27 του ν. 3016/2002.>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ergazomouna apo tis 24/12/2010 kai mas apelisan stis 1/7/2012, me ta ensima kanonika gia kathe mina, dikaioume epeidoma anergeias?

ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...