Προς το περιεχόμενο

ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλημερα!!

Το θέμα μου προέκυψε όταν πήγα να πάρω κλειδάριθμο για τη σύζυγο.Φαίνεται στο μητρώο παντρεμένη.Ο θάνατος του συζύγου το 2004.Η σύζυγος από τότε κάνει μόνη της φορολογική δήλωση.Ζητάνε τα κλασικά χαρτιά.Ληξιαρχική πράξη θανάτου.πιστοποιητικό πλησιέστερων συγγενών και πιστοποιητικό περι μη δημοσίευσης διαθήκης.Μ1 και Μ7.Η απορία μου είναι πως δηλώνεται η αποποίηση κληρονομιάς που έγινε εντός τετραμήνου από τον θάνατο? Με δεδομένο την επιθυμία της συζύγου να αποποιηθεί γιατί πρέπει να δηλωθεί στο Μ7 σχέση κληρονόμου?Στο μητρώο λένε ότι δηλώνεται κανονικά σχεση κληρονόμου στο Μ7 και στέλνουν μετά στο taxis την αποποίηση για διαγραφή.(τόσα χρόνια δεν μερίμνησαν για να δηλωνεται και η αποποίηση απευθείας στο μητρώο?).Λογικό είναι η σύζυγος να νιώθει ανασφάλεια με τη διαδικασία αυτή.(Μήπως μου ζητήσουν να πληρώσω εγώ τυχόν χρέη του?)Τι νόημα έχει η αποποίηση αφού δε δηλώνεται στο Μ7?Επίσης τι πρόστιμο έχει η αναδρομική δήλωση θανάτου στο μητρώο?

 

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με την ΔΟΥ σε αντιστοιχη περιπτωση πρεπει για να γινει η διαγραφεί απο το μητρωο να δηλωθει καποιος ως κληρονομος .

Στην περιπτωση αποποιησης απο καποιους συγγενής τοτε ο κοντινοτερος που δεν εχει κανει αποποιηση.

Στην περιπτωση που δεν βρεθεί κανενας απλα δεν κανουν διαγραφη ουτε λύνουν την σχεση.

Οπότε καλα κρασιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συγγενής.Ο θανών ήταν ξένος υπήκοος.... Με το έτσι θέλω κληρονόμος δε γίνεται...γι αυτό και η αποποίηση!!!Τι να πω δε ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάς τα χαρτιά κανονικά και δηλώνει η χηρα ότι πέθανε ο αντρας της. Δεν μπορείς να δηλώσεις τον θάνατο του ίδιου αφού δεν υπάρχει κληρονόμος αλλά μπορείς να πεις ότι ο άνθρωπος που ήταν παντρεμένη είναι πλέον νεκρός και ορίστε οι αποδείξεις (σσ ληξιαρχική πράξη θανάτου). Για τον άντρα της τώρα ή μόνη διαδικασία είναι να πάει σε δικηγόρο (ερωτημα το ποιός) και να οριστεί μέσω δικαστικής οδού αντιπρόσωπος του δικαστηρίου για να κανει την διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ...Μου λέτε λοιπον ότι δηλωνεται χηρεία αλλα όχι και ο θάνατος...Για να δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Σας ευχαριστώ...Μου λέτε λοιπον ότι δηλωνεται χηρεία αλλα όχι και ο θάνατος...Για να δούμε....

 

Κοίτα εμένα κάποτε μου δήλωσαν θάνατο χωρίς να δηλώσουν χηρεία....

Τεσπα, φέτος τα πράγματα είναι πιο λεπτά.. αφού γίνεται έλεγχος σχέσης κ άμα δεν έχει δηλωθεί ο θάνατος δεν προχωράς να κάνεις δήλωση...

οπότε το αρχικό θέμα παραμένει ανοικτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εμένα κάποτε μου δήλωσαν θάνατο χωρίς να δηλώσουν χηρεία....

Τεσπα, φέτος τα πράγματα είναι πιο λεπτά.. αφού γίνεται έλεγχος σχέσης κ άμα δεν έχει δηλωθεί ο θάνατος δεν προχωράς να κάνεις δήλωση...

οπότε το αρχικό θέμα παραμένει ανοικτό

 

Έχει τύχει να δω απάντηση και 5 χρόνια μετά...  :D  :P  ;)

 

Καλησπέρα συνάδελφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να ζει η χήρα ακόμα...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗΣ. ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΧΗΡΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΤΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΤΡΩΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΜΕΝΟΣ ΑΦΜ.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ.

Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΧΡΕΟΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΑΠΟ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ .

ΑΠΟ ΙΚΑ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ. ΠΗΓΕ ΤΗΝ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...