Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συμπληρωση κωδικων 346-400 περιοδικης δηλωσης φπα 2ο τριμηνο


kosmaslog

Ερώτηση

Πελατης μου αγροτης(ατομικη επιχειρηση) οπου στην εναρξη γραφει οτι υπαγεται στο κανονικο καθεστως φπα , εχει εδρα στο χωριο του και υποκαταστημα σε λαικη αγορα, αγοραζει για δαπανες σπορους και παραγει κηπευτικα προιοντα(δεν τα επεξεργαζεται) τα οποια τα πουλαει με τδα σε σουπερ μαρκετ και στη λαικη αγορα με ταμειακη μηχανη.

πρεπει τις πωλησεις αυτες οι οποιες γραφονται στην περιοδικη δηλωση στον κωδικο 307(συνολο φορολογητεων εκροων) να τις μεταφερω και στον κωδικο 346 και στον 400(346*5%) ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

στο αρθρο 41 και 42 του κωδικα φπα που διαβασα, ο πελατης μου ουτε σε συναιτερισμο ανηκει, ουτε αλλη επιχειρηση εχει , ουτε κανει εξαγωγες, ουτε επεξεργαζεται τα προιοντα του. απο οτι καταλαβαινω πρεπει να συμπληρωσω τους κωδικους 346-400. για αυτο σασ παραθετω αναλυτικα τις δραστηριοτητες του για να μου πειτε και την γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζονται τόσα posts για μια ερώτηση.biggrin.gif

Αναζήτησε στον κόμβο του taxheaven και διάβασε την ΠΟΛ 1013/26-01-2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε χρειαζονται λες και συ τοσα ποστ. εχω γραψει το θεμα απο το πρωι και οσο αναρτισονται καινουργια φευγει το θεμα απο την τριανταδα και αντε να το δει καποιος. μονο με αναζητηση αν το εχει απορεια. δεν ειναι το φορουμ οπως παλια που ειχε μπαρα και εβλεπες θεματα προ μηνων. αμεσως εσυ. γραψει εκει την πολ που ξερεις και τις παρατηρησεις κρατα τες. φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό επήγα να κάνω και βρήκα τον μπελά μου.Προσπαθείς να αποτάξεις από πάνω σου την αμαρτία και δεν σε αφήνουν.laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτη η πολ λεει για το ειδικο καθεστως. το καινουργιο εντυπο φ2 λεει στον κωδικο 346 κανονικο καθεστως. τι γινεται εδω? να ναι λαθος το εντυπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτη η πολ λεει για το ειδικο καθεστως. το καινουργιο εντυπο φ2 λεει στον κωδικο 346 κανονικο καθεστως. τι γινεται εδω? να ναι λαθος το εντυπο?

Ναι.Λέει κανονικό καθεστώς γιατί οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος όταν πωλούν τα προιόντα παραγωγής τους από δικό τους κατάστημα η σε λαικές αγορές η κα΄νουν εξαγωγές εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς για τις δραστηριότητες αυτές και επιστρέφουν το 5% των εσόδων μόνο για αυτές τις δραστηριότητες.Οταν πωλούν σε άλλους υποκείμενους στο φόρο τότε συνεχίζουν αν είναι στο κανονικό καθεστώς και ακολουθείται η άλλη διαδικασία που αναφέρεται στην ΠΟΛ 1013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα εμενα ο αγροτης που εντασεται στο κανονικο καθεστως απο την εναρξη του, δεν χρειαζεται να βαλω κατι σε αυτον τον κωδικο? (ο δικος μου πουλαει και απο το καταστημα και απο τη λαικη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα εμενα ο αγροτης που εντασεται στο κανονικο καθεστως απο την εναρξη του, δεν χρειαζεται να βαλω κατι σε αυτον τον κωδικο? (ο δικος μου πουλαει και απο το καταστημα και απο τη λαικη )

Αφού είναι ενταγμένος στο κανονικό καθεστώς από την έναρξη του τότε δεν υπάγεται στο άρθρο 41

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

καλημερα

Στην εκκαθαριστικη δηλωση φπα ο κωδικος 400 που μεταφερεται?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωδ

. 668.

Την αξία των πωλήσεων αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους από δικό τους κατάστημα ή από λαϊκές αγορές ή λόγω εξαγωγής ή παράδοσης σε άλλο κράτος μέλος των αγροτών του άρθρου 41 του Κώδικα Φ.Π.Α. για τις οποίες δικαιούνται επιστροφή Φ.Π.Α. με την εφαρμογή καταποκοπή συντελεστή 5%, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΑΥΟ ΠΟΛ 1144/2010 και Εγκύκλιο ΠΟΛ 1013/2011.

Κωδ

. 688.

Την αξία του Φ.Π.Α. που προκύπτει πολλαπλασιάζοντας το ποσό του κωδικού 668 με το συντελεστή 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

Στην εκκαθαριστικη δηλωση φπα ο κωδικος 400 που μεταφερεται?

Ευχαριστω

στον 688 φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σας ευχαρισρω πολυ για τις απαντησεις σας.

καλη συνεχεια και υπομονη μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...