Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Φίλε fazexa

Από το 2014 καταργείται η Μειωμένη σύνταξη με ανήλικο τέκνο, και όλες οι μητέρες θα συνταξιοδοτούνται πλέον όταν θα συμπληρώσουν την ηλικία των 65 ετών.

Προσοχή υπενθύμιση. Όσες κατέθεσαν αίτηση μέχρι 31/12/2010 πηγαίνουν με τον προηγούμενο νόμο, δηλαδή οι τρίτεκνες μητέρες χρειαζόντουσαν 20 ετία

Tι σημαίνουν αυτά καινούργια κόλπα?Η γυναίκα μου έιχε τα 5500 ένσημα και πιστεύω οτι στα 55 θα βγεί με πλήρη ,άλλαξε κάτι και δεν ξέρω?μήπως πρέπει ι να βγεί εως το τέλος του 2013?και τι θα πάρει σαν ποσοστό μείωσης απο την πλήρη?αν βγεί τέλος του 2013?

Για βοήθα λίγο.

Εγω εγραψα αυτα τα βασικα ,που ξερω οτι ισχυουν στο Δημοσιο για τριτεκνους.

Για την δικη σου περιπτωση,η γυναικα σου βγαινει στα 55της με πληρη αλλα αναλογικη οπως την λεει το ΙΚΑ,με οριο ληψης γηρατος τα 60της που συνταξιοδοτουνται με πληρη, και ολες γενικα οι γυναικες που το 2010 ειχαν τουλαχιστον απο 4,500 ενσημα και πανω .

Τωρα τι ενοει αναλογικη ..δεν το εχω πολυψαξει...πιστευω ομως οτι ενοει, το οτι αν π.χ στα 60της γηρατος η γυναικα σου θα επαιρνε ας.. πουμε 500 ευρω στα 55της πληρη αλλα αναλογικη λογω ανηλικου, θα παρη αναλογια του 500 δηλαδη 55/60*500=458 ευρω.ενω αν την επαιρνε στα 50 της μειωμενη θα επαιρνε 30% λιγοτερη απο αυτη που θα παρη στα 55της.

Αυτα τα ολιγα...εσυ βεβαια αν εχεις αποριες η τεκμηριωμενη απαντηση ειναι μονο του ασφαλιστικου σου φορεα και κανενος αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΕΣΠΟΙΝΑ

γεια σας εργαζομαι απο 1991 εως και σημερα με ασφαλιση εχω ανηλικο παιδι 6 ετων θα ηθελα να μαθω ποτε μπορω να βγω σε συνταξη

με ποσα ενσημα και αν χρειαζεται να την κλειδωσω και αν ναι τι πρεπει να κανω? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας εργαζομαι απο 1991 εως και σημερα με ασφαλιση εχω ανηλικο παιδι 6 ετων θα ηθελα να μαθω ποτε μπορω να βγω σε συνταξη

με ποσα ενσημα και αν χρειαζεται να την κλειδωσω και αν ναι τι πρεπει να κανω? ευχαριστω

Εχεις κλειδωσει (για ΙΚΑ μιλαμε) απο το 2009(με 5.500 ενσημα) για τα 50 σου μειωμενη και στα 55 σου πληρη ΑΝ δεν το αλλαξουν και αυτο...

δεν χρειαζεται να κανης τιποτα οταν θελεις σε μια απο τις ανωτερω ηλικιες να την παρης πας και κανεις αιτηση.

ενοειται ρωτας και περαιτερω αυτο ξερω και σου λεω εγω, το οποιο με τιποτα δεν αντικαθιστα την εγκυρη απαντηση του ασφαλιστικου σου σου φορεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεννηθηκα 22/06/1966 εχω 4250 ενημα στο ικα με ανηλικο που γεννηθηκε 17/05/1997.πορω να εξαγορασω ενσημα και να θεμελιωσω δικαιωμα συνταξης μητερας με ανηλικο???Εχω χρονο ανεργιας ,.λοχιας και κενα ασφαλισης Απο Νοεμβριο του 2011 εχω και τεβε ,παιζει ρολο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μητερα 3 παιδιων, Ημερομ γεννησης παιδων 1992, 2000, 2000(διδυμα). Ημερ γεννησης μητερας 29/9/1966.

Προσληψη 1/11/1992 και εργασια απο τοτε ανελλιπως .Η εταιρια κολλαγε ενσημα και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Συνολο ενσημων ΙΚΑ και ΤΑΝΠΥ στις 31/12/2011 = 5450.

Ξερετε σε ποια ηλικια μπορει να παρει πληρη συνταξη η που να απευθυνθει για να μαθει?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μητερα 3 παιδιων, Ημερομ γεννησης παιδων 1992, 2000, 2000(διδυμα). Ημερ γεννησης μητερας 29/9/1966.

Προσληψη 1/11/1992 και εργασια απο τοτε ανελλιπως .Η εταιρια κολλαγε ενσημα και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Συνολο ενσημων ΙΚΑ και ΤΑΝΠΥ στις 31/12/2011 = 5450.

Ξερετε σε ποια ηλικια μπορει να παρει πληρη συνταξη η που να απευθυνθει για να μαθει?

Ευχαριστω.

Απο οτι φαινεται θεμελιωσε περσι (δεν χρειαζεται να κανη κατι) το δικαιωμα ανγνωριζοντας μονο ενα χρονο που χρειαζεται απο το ενα παιδι ,για να παρη στα 52της μειωμενη ή στα 57της πληρη.

Εναλλακτικα και πληροφορικα ,εχει θεμελιωσει ηδη και το δικαιωμα με 4,500 ενσημα για μειωμενη γηρατος στα 55της και πληρη στα 60της.

Μια ερωτηση στο ασφαλιστικο της ταμειο θα ειναι πιο εγγυρη και σιγουρη. η δικη μου ειναι μονο εκτιμηση, και ποτε δεν ανπληρωνει αυτη του ασφ. ταμειου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεννηθηκα 22/06/1966 εχω 4250 ενημα στο ικα με ανηλικο που γεννηθηκε 17/05/1997.πορω να εξαγορασω ενσημα και να θεμελιωσω δικαιωμα συνταξης μητερας με ανηλικο???Εχω χρονο ανεργιας ,.λοχιας και κενα ασφαλισης Απο Νοεμβριο του 2011 εχω και τεβε ,παιζει ρολο ?

εαν μπορεις εως φετος να αναγνωρισης 1250 ενσημα θα βγης στα 55 σου μειμενη και στα 60σου πληρη

Φετος μπορεις να ανγνωρησης εως 5 χρονια εχεις 300 απο το παιδι 300 η ανεργια, 119 η λοχεια χωρις πληρωμη ,τα υπολοιπα?εχεις τοσα κενα ασφαλισης? απο οτι ξερω τα κενα πληρωνωνται.

Απο τα πολυ λιγα που ξερω, το ΤΕΒΕ δεν δινει συνταξη μητερας με ανηλικο.ερωτηση στον ΟΑΕΕ και στο ΙΚΑ και θα μαθης σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο οτι φαινεται θεμελιωσε περσι (δεν χρειαζεται να κανη κατι) το δικαιωμα ανγνωριζοντας μονο ενα χρονο που χρειαζεται απο το ενα παιδι ,για να παρη στα 52της μειωμενη ή στα 57της πληρη.

Εναλλακτικα και πληροφορικα ,εχει θεμελιωσει ηδη και το δικαιωμα με 4,500 ενσημα για μειωμενη γηρατος στα 55της και πληρη στα 60της.

Μια ερωτηση στο ασφαλιστικο της ταμειο θα ειναι πιο εγγυρη και σιγουρη. η δικη μου ειναι μονο εκτιμηση, και ποτε δεν ανπληρωνει αυτη του ασφ. ταμειου σου.

Σε ευχαριστω πολυ, πηγε ηδη στο ΙΚΑ αλλα αρνηθηκαν να την ενημερωσουν επειδη δεν ειναι ακομα 52 ετων .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΛΕΝΗ Μ.

Eιμαι μητερα ανηλικου εχω 7000 ενσημα αλλα τα 55 τα κλεινω 10-12-2013.Τι συνταξη θα παρω.ΕΛΕΝΗ Μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eιμαι μητερα ανηλικου εχω 7000 ενσημα αλλα τα 55 τα κλεινω 10-12-2013.Τι συνταξη θα παρω.ΕΛΕΝΗ Μ

Πληρη συνταξη μολις κλεισετε την ηλικια των 55 ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειμαι 54 ετων

(22-12-58) μητερα με 7500 ενσημα, το παιδι μου ενηλικιωθηκε το 2007 (τοτε ειχα 6000 ενσημα).Απο τα ενσημα αυτα 6500 περιπου ειναι βαρεα,ποτε βγαινω για πληρη συνταξη .Να καταθεσω τα χαρτια μου τωρα η του χρονου.Τι συντσξη τελικα θα παρω πληρη η μειωμενη.ΜΑΙΡΗ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειμαι 54 ετων

(22-12-58) μητερα με 7500 ενσημα, το παιδι μου ενηλικιωθηκε το 2007 (τοτε ειχα 6000 ενσημα).Απο τα ενσημα αυτα 6500 περιπου ειναι βαρεα,ποτε βγαινω για πληρη συνταξη .Να καταθεσω τα χαρτια μου τωρα η του χρονου.Τι συντσξη τελικα θα παρω πληρη η μειωμενη.ΜΑΙΡΗ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Τα χαρτια σου μπορεις να τα καταθεσης απο 23/12/2013 και μετα και θα παρης πληρη συνταξη στα 55 σαν μητερα ανηλικου, αφου πριν την ενηλικιωση του παιδιου σου ειχες 5,500 ενσημα, ασχετα αν αυτο εχει πλεον ενηλικιωθει.

Ερωτηση στο ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη βασιλης

καλησπερα.Η μητερα μου ειναι 52 ετων.εχει κλειδωσει δικαιωμα συνταξιοδοτησης απο το 2010 με ανηλικο τεκνο για πληρη στα 55 η μειωμενη στα 50.εχει περιπου 7000 βαρεα ενσημα.αν βγει στα 55 θα εχει συμπηρωσει και 10500 και 7500 βαρεα.πως θα επηρεασουν αυτα στο ποσο της συνταξη;παρακαλω δωστε μου οσο ποιο σαφη απαντηση γινεται.ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Kαλησπέρα σας και καλές γιορτές! Είμαι χήρα 48χρ. και το ένα εκ των τριών παιδιών μου έχει ποσοστό αναπηρίας άνω του 80%! Πότε μπορώ να βγώ στη σύνταξη έστω και μειωμένη; σε ποιά ηλικία και με πόσα ένσημα;

Ευχαριστώ!

Κατερίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα σας και καλές γιορτές! Είμαι χήρα 48χρ. και το ένα εκ των τριών παιδιών μου έχει ποσοστό αναπηρίας άνω του 80%! Πότε μπορώ να βγώ στη σύνταξη έστω και μειωμένη; σε ποιά ηλικία και με πόσα ένσημα;

Ευχαριστώ!

Κατερίνα

Για το ΙΚΑ.με  7,500 ενσημα (25 χρονια) χωρις οριο ηλικιας

 

Εσυ το ρωτας και το ψαχνεις καλλιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...