Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποστολη ε9 μεσω υπηρεσιας taxisnet


dodos

Ερώτηση

θα ηθελα να ρωτησω τα εξης οσων αφορα την ηλεκτρονικη αποστολη του ε9:

1.τα ετη που αναφερει ειναι οικονομικα?

2.αν καποιος ειχε αγορα ακινητου το οικονομικο 2011,για να το καταχωρηση πρεπει αναγκαστικα

να κανει και διορθωσεις και οριστικοποιησεις των οικονομικων ετων 2009,2010,?

3.απο το λιγο που ειδα οσων τα ε9 για τα οικονομικα 2009,2010, ειχαν σταλει μεσω δου και

οχι ηλεκτρονικα δεν εχουν καταχωρησει τιποτα.αρα αν εχεις αγορα το οικονομικο 2011

πρεπει αναγκαστικα να καταχωρησεις και τα οικονομικα 2009,2010,? (ουσιαστικα αυτο

που λενε περιουσιολογιο ειναι αντιγραφη απο το ετακ του 2008 η και του 2009 σε οσους εχει βγει)

4.καποιος που δεν εχει αγορα το οικονομικο 2011 ,και τα 2009,2010, τα ειχε στειλει μεσω δου

αρα δεν του εχουω καταχωρηση τιποτα ποιος του τα φτιαχνει ?

5.μεχρι ποτε θα δωσουν παραταση για να διορθωθουν ολα αυτα?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν μπορεί κάποιος μια βοήθεια παρακαλώ

αρχικό Ε9 που είχα κάνει το 2006, και ήταν όλο λάθος

έκανα τροποποιητική με πρόστημο λίγους μήνες μετά.

Στο ΕΤΑΚ του 2008 και 2009 είναι καταχωρημένη η αρχική δήλωση (τώρα το πρόσεξα)

Επίσης τώρα πρόσεξα οτι και η τροποποιητική που είχε κατατεθεί είναι λάθος

τι πρέπει να κάνω το διορθώνω ηλεκτρονικά η πρέπει χειρόγραφη στη ΔΟΥ; και με τι ημερομηνία πρέπει να γίνει η αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν μπορεί κάποιος μια βοήθεια παρακαλώ

αρχικό Ε9 που είχα κάνει το 2006, και ήταν όλο λάθος

έκανα τροποποιητική με πρόστημο λίγους μήνες μετά.

Στο ΕΤΑΚ του 2008 και 2009 είναι καταχωρημένη η αρχική δήλωση (τώρα το πρόσεξα)

Επίσης τώρα πρόσεξα οτι και η τροποποιητική που είχε κατατεθεί είναι λάθος

τι πρέπει να κάνω το διορθώνω ηλεκτρονικά η πρέπει χειρόγραφη στη ΔΟΥ; και με τι ημερομηνία πρέπει να γίνει η αλλαγή;

Κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανθή , πιστευω ότι πρεπει να κάνεις τις διορθώσεις ηλεκτρονικά για να τελειώνεις μια και καλή.

Θεωρητικα λήγει στις 22/12 αλλα θα δωσουν παράταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανθή , πιστευω ότι πρεπει να κάνεις τις διορθώσεις ηλεκτρονικά για να τελειώνεις μια και καλή.

Θεωρητικα λήγει στις 22/12 αλλα θα δωσουν παράταση .

Σε ευχαριστώ πολύ DAS , έτσι πιστεύω και εγώ, αν έχεις χρόνο άλλη μια μικρή βοήθεια

Εγώ έχω την υψηλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία, στο τροποποιητικό ε9 που είχα κάνει το ίδιο ακίνητο φαίνεται σε δύο γραμμές και αλλάζει μόνο το έτος γέννησης επικαρπωτή, Μου είχαν πεί απο τη ΔΟΥ ότι επειδή είναι δύο οι επικαρπωτές πρέπει να γραφτεί σε δύο γραμμές και να αλλάξει το έτος επικαρπωτή. Έτσι όμως το ίδιο ακίνητο δεν θα έχει δυο κωδικούς ΕΤΑΚ; Λάθος δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θανάσης
ναι τα περνάς όλα από την αρχή , μετά οριστικοποίηση, αν έχεις αλλαγές από 1/1/2010 έως 31/12/2010 τότε κάνεις νέα Δήλωση Ε9 , και τέλος πάλι οριστικοποίηση - μετά ότι προηγούμενα χρόνια είχες Ε9 αυτομάτως ακυρώνονται και τέλος , γυρνάς προς το ΥΟ και αρχίζεις τα καντήλια #@%!@#%!#@#@!%!%!@#15

Μήπως γνωρίζετε πως μπορούμε να τυπώσουμε την περιουσιακή κατάσταση όπως αυτή αποτυπώνεται στο Ε9, ώστε ο ιδιοκτήτης να υπογράψει στην εκτύπωση ότι συμφωνεί με αυτό, για να μην έχουμε αργότερα προβλήματα & αμφισβητήσεις ότι δλδ. ο λογιστής έκανε λάθος, κλπ. Ο εκτυπωτής τυπώνει μόνο το κομμάτι της δήλωσης που εμφανίζεται στην οθόνη & όχι όλη την δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι χάλια πρόγραμμα είναι αυτό....

έχω 2 προβλήματα, αν μπορεί κάποιος να μη βοηθήσει.

1. μου οριστικοποίηση και την περιουσιακή κατάσταση του 2011 χωρίς να προλάβω να δηλώσω τον γάμο. δεν είχε άλλη αλλαγή.

Ο γάμος έχει δηλώθεί κανονικά και στο μητρώο και στο Ε1.

2. επειδή δεν διευκρινίζει αν μιλάει για οικονμικό έτος ή χρήση έστειλα τισ αλλαγές του οικον. έτους 2011 στο οικονομικό 2010 και μετά το κατάλαβα. Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση; Υποβάλω κανονικά και το 2011 και όταν έρθει το 2010 κάνω τροποποίηση?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

μία επιβεβείωση παρακαλώ:

"Η Περιουσιακή Κατάσταση του 2011 φτιάχνεται με Ε9 του έτους 2011 μέχρι και τις μεταβολές στις 31/12/2010"

Επομένως, ΠΩΛΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ την 04/2010 δηλώνεται με Ε9 του 2011.Οριστικοποιώ Περιουσιακή Κατάσταση 2010 και προχωράω στο 2011 όπου κάνω Δήλωση Διαγραφής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

μία επιβεβείωση παρακαλώ:

"Η Περιουσιακή Κατάσταση του 2011 φτιάχνεται με Ε9 του έτους 2011 μέχρι και τις μεταβολές στις 31/12/2010"

Επομένως, ΠΩΛΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ την 04/2010 δηλώνεται με Ε9 του 2011.Οριστικοποιώ Περιουσιακή Κατάσταση 2010 και προχωράω στο 2011 όπου κάνω Δήλωση Διαγραφής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΜeΝΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ 2 ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 2009 ΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΕΤΟΣ 2011 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΦΗΝΕΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ε9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει προσθεσει κανεις νεο ακινητο στο ε9 του οικ.2010? ρωταω μηπως γνωριζετε εαν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω,γιατι βασικα θελω να καταθεσω ε9 για οικ.2011 και φοβαμαι μηπως αν προσθεσω κατι πιο πριν δεν με αφηνει να δουλεψω στο οικ.2011.ευχαριστω!! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ DAS , έτσι πιστεύω και εγώ, αν έχεις χρόνο άλλη μια μικρή βοήθεια

Εγώ έχω την υψηλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία, στο τροποποιητικό ε9 που είχα κάνει το ίδιο ακίνητο φαίνεται σε δύο γραμμές και αλλάζει μόνο το έτος γέννησης επικαρπωτή, Μου είχαν πεί απο τη ΔΟΥ ότι επειδή είναι δύο οι επικαρπωτές πρέπει να γραφτεί σε δύο γραμμές και να αλλάξει το έτος επικαρπωτή. Έτσι όμως το ίδιο ακίνητο δεν θα έχει δυο κωδικούς ΕΤΑΚ; Λάθος δεν είναι;

Το ξαναδιατυπώνω πιο σωστά και αν μπορεί κάποιος μια επιβεβαίωση

Αν έχω την υψηλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία 25% ο ένας και 75% ο άλλος, στο ε9 το ίδιο ακίνητο πρέπει να φαίνεται σε δύο γραμμές και να αλλάζει μόνο το έτος γέννησης επικαρπωτή; Και σαν ποσοστό ιδιοκτησίας πρέπει να μπεί στη μια γραμμή 25% και στην άλλη 75% ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξαναδιατυπώνω πιο σωστά και αν μπορεί κάποιος μια επιβεβαίωση

Αν έχω την υψηλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία 25% ο ένας και 75% ο άλλος, στο ε9 το ίδιο ακίνητο πρέπει να φαίνεται σε δύο γραμμές και να αλλάζει μόνο το έτος γέννησης επικαρπωτή; Και σαν ποσοστό ιδιοκτησίας πρέπει να μπεί στη μια γραμμή 25% και στην άλλη 75% ;

Σε δύο γραμμές με 75% και 25% και αλλαγή μόνο στο έτος γέννησης του επικαρπωτή. Το ότι παίρνει δύο αριθμούς ΕΤΑΚ δεν πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΜeΝΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ 2 ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 2009 ΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΕΤΟΣ 2011 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΦΗΝΕΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ε9
.

Το ίδιο έπαθα και εγώ. δεν ξέρω τι θα γίνει

απο την ΓΓΠΣ μου είπαν να δηλώσω τα στοιχεία των φορολογούμενων που έγινε αυτό και θα με πάρουν τηλέφωνα κάποια στιγμή. όχι άμεσα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσοι εχουν ακομα περιθωρια για ευχες στον Αγιο Βασιλη ας ευχηθουν να μας φερει ενα αξιοπιστο προγραμμα συνταξης περιουσιολογιου παρακαλω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα καλά, είναι τελείως ηλίθιοι????? Γιατί να κλειδώνει το σύστημα μετά την οριστικοποίηση??? Δηλαδή την περίπτωση λάθους δεν την σκέφτηκαν?? Είναι δυνατόν να αγχωνόμαστε για όλα? Τι γίνεται τώρα στις περιπτώσεις που κάποιος οριστικοποιήσει και μετά διαπιστώσει λάθος? Χειρόγραφα στην ΔΟΥ??? Μα είναι δυνατόν ρε παιδια? Δεν μπορούσαν να το έχουν ανοικτό για τυχόν τροποποιήσεις, μέχρι την καταληκτική ημερομηνία και μετά να το κλειδώσουν? Αμάν πια με τις @#$ίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

"σφάλμα 9999, το ακίνητο με ΑΤΑΚ 005919.... έχει μόνο Νομό και Δήμο συμπληρωμένα. Παρακαλώ συμπληρώστε κλπ..."

Παίρνω τηλ να ρωτήσω τι θέλει να πει ο ποιητής. (μισή ωρίτσα στην αναμονή)

Μου λένε, τι browser χρησιμοποιείτε; Δεν κάνει ο explorer 7 , δοκιμάστε με chrome ή mozzila.

Ξανά - μανά με chrome και mozzilla εγώ... το ίδιο ακριβώς το μήνυμα λάθους.

Ξανά τηλέφωνο εγώ (άλλη μισή ωρίτσα στην αναμονή)

Μου λένε, μόνο explorer 9 και windows XP !!!!!!!!

Της λέω τι μου είπε η προηγούμενη και απαντάει

"δεν ξέρω τι σας είπε, να το όνομά μου και το προσωπικό μου τηλ, πάρτε με αν αντιμετωπίσετε πρόβλημα, εγώ για εσάς το λέω για να μην παιδεύεστε..."

Πάω να κάνω αναβάθμιση του explorer και λέει ότι ο explorer 9 δεν είναι συμβατός με τα XP αλλά με τα VISTA !!!!!

Το τηλέφωνό της φυσικά είναι μονίμως κατειλλημένο!!!

Θα με τρελλάνουν τελείως όμως ;;;; !!!! Τι να κάνω; να εγκαταστήσω ολόκληρη τη microsoft μέσα στο γραφείο μου για να μπορώ να στέλνω Ε9 ????

Γνωρίζει κανείς τις ακριβείς απαιτήσεις του συστήματος;

Το θετικό είναι ότι και οι δύο το σφάλμα 9999 το ερμήνευσαν ως μη συμβατό browser/λογισμικό δεν ξέρω και γω τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ Ε9 ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΩΣΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ Ε9 ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΩΣΩ?

Σε περίπτωση γάμου Ε9 γίνεται μόνο όταν έχει ακίνητα η σύζυγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σε περίπτωση γάμου Ε9 γίνεται μόνο όταν έχει ακίνητα η σύζυγος.

σ ευχαριστω πολυ!!! καλες γιορτες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα καλά, είναι τελείως ηλίθιοι????? Γιατί να κλειδώνει το σύστημα μετά την οριστικοποίηση??? Δηλαδή την περίπτωση λάθους δεν την σκέφτηκαν?? Είναι δυνατόν να αγχωνόμαστε για όλα? Τι γίνεται τώρα στις περιπτώσεις που κάποιος οριστικοποιήσει και μετά διαπιστώσει λάθος? Χειρόγραφα στην ΔΟΥ??? Μα είναι δυνατόν ρε παιδια? Δεν μπορούσαν να το έχουν ανοικτό για τυχόν τροποποιήσεις, μέχρι την καταληκτική ημερομηνία και μετά να το κλειδώσουν? Αμάν πια με τις @#$ίες.

Πάρε τηλέφωνο στο νούμερο που έχει η ανακοίνωση (το βάζω παρακάτω), σου ζητάει το ΑΦΜ και σου λέει μετά τι θα κάνεις. Είπαν βέβαια ότι θα στείλουν καταστάσεις για τη διόρθωση λαθών, αλλά δεν νομίζω μέσα στις γιορτές οπότε προβλέπω νέα παράταση. Έχει κανείς καμια άλλη ενημέρωση;

210-48.02.552 κάθε εργάσιμη ημέρα από 7:30 έως 19:30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάρε τηλέφωνο στο νούμερο που έχει η ανακοίνωση (το βάζω παρακάτω), σου ζητάει το ΑΦΜ και σου λέει μετά τι θα κάνεις. Είπαν βέβαια ότι θα στείλουν καταστάσεις για τη διόρθωση λαθών, αλλά δεν νομίζω μέσα στις γιορτές οπότε προβλέπω νέα παράταση. Έχει κανείς καμια άλλη ενημέρωση;

210-48.02.552 κάθε εργάσιμη ημέρα από 7:30 έως 19:30

Το ίδιο μου είπαν και σε μένα ότι εντός των ημερων (?) θα βγει ανακοίνωση όπου θα μπορούμε να υποβάλλουμε αίτηση σχετικά με τα έτη που θέλουμε να απόριστικοποιηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά συνάδερφοι τα συμπεράσματά μου είναι τα εξής: 1) τα έτη που αναγράφονται πάνω αριστερά στην εφαρμογή αφορούν την περιουσιακή κατάσταση κατά την 31/12 του αντίστοιχου έτους αναγραφής (άσχετα με τις οδηγίες της διοίκησης που δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι ζητάνε). 2) πρέπει να τσεκάρουμε όλους τους φορολογούμενους και να διορθώσουμε τυχόν λάθη, ειδικά για αυτούς που δεν έχει γίνει εκκαθάριση ΕΤΑΚ.3) η εφαρμογή για το έτος 2011 θα ανοίξει μετά από την 01/01/2012 για να οριστικοποιήσουμε την περιουσιακή κατάσταση έτους 2011.

Αναμένω απόψεις.

Χ Α Ο Σ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξαναδιατυπώνω πιο σωστά και αν μπορεί κάποιος μια επιβεβαίωση

Αν έχω την υψηλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία 25% ο ένας και 75% ο άλλος, στο ε9 το ίδιο ακίνητο πρέπει να φαίνεται σε δύο γραμμές και να αλλάζει μόνο το έτος γέννησης επικαρπωτή; Και σαν ποσοστό ιδιοκτησίας πρέπει να μπεί στη μια γραμμή 25% και στην άλλη 75% ;

Δεν θα ειναι μονο αλλαγη το ετος γεννησης αλλα και το ποσοστο και θα υπαρχουν τρεις ταυτοτητες ακινητου, αφου τρια ειναι τα δικαιώματα. Κατα τα άλλα σωστά. Ενα δικαιωμα στο Ε9 το δικο σου 100% ψιλη και 2 δικαιώματα στο Ε9 του μπαμπά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσοι εχουν ακομα περιθωρια για ευχες στον Αγιο Βασιλη ας ευχηθουν να μας φερει ενα αξιοπιστο προγραμμα συνταξης περιουσιολογιου παρακαλω.....

Αφου εσυ τα στελνεις χωρις προγραμμα. Εχεις τον σερβερ του υπουργειου στο γραφειο σου μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά, για τα λάθη του Ε9 ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-εντός ημερών- ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ ,ΜΕΣΩ Γ.Γ.Π.Σ. ή ΜΕΣΩ Δ.Ο.Υ. (Πληροφορία τηλεφωνικά από Taxisnet, σήμερα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...