Προς το περιεχόμενο

Αποστολή στοιχείων μέσω ιντερνετ πρωην ασφαλισμένων στο ΤΕΑΥΕΚ και όχι μόνο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ΜΠΡΑΒΟ αυτο ειναι το σωστο που ειπες ας κανει ο καθενας οτι νομιζει... στο τελος θα δουμε ποσα ακομα θα βαλουν στην πλατη μας που δεν ειναι δικια μας δουλεια, αλλα εκει εμεις να σκυψουμε το κεφαλι (γιατι σε αυτη τη περιπτωση φιλη μου,αυτο μας ζητανε να σκυψουμε το κεφαλι μας και να κανουμε τη δουλεια τους). Καποια στιγμη θα ειμαστε σε μια γωνια θα μας βαρανε και θα λεμε ΤΙ ΠΑΘΑΜΕ ΤΙ ΠΑΘΑΜΕ αλλα θα ειναι αργα...

 

Υ.Γ. οσο αφορα εμενα εχω ενημερωσει τους πελατες οποιος δε θελει μπορει να παει αλλου μεχρι 30/09...  καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λέμε αλλά δεν σκέφτεστε τους υπαλλήλους λογιστές που δουλεύουν σε εταιρείες και τους υποχρεώνουν να τα στείλουν, τι θα πουνε:"δεν τα στέλνω ρε διώξε με δεν έχω ανάγκη το μισθό που μου δίνεις δουλεύω απο χόμπι επειδή είμαι μαζόχα...¨" μα σκεφτόμαστε όλες τις πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λέμε αλλά δεν σκέφτεστε τους υπαλλήλους λογιστές που δουλεύουν σε εταιρείες και τους υποχρεώνουν να τα στείλουν, τι θα πουνε:"δεν τα στέλνω ρε διώξε με δεν έχω ανάγκη το μισθό που μου δίνεις δουλεύω απο χόμπι επειδή είμαι μαζόχα...¨" μα σκεφτόμαστε όλες τις πλευρές.

πολύ σωστά συνάδελφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μιά απορία που φαντάζομαι την έχουν αρκετοί.....σε περίπτωση που δεν έχουν πληρωθεί όλοι οι μήνες και χρωστά η επιχείρηση 2 χρόνια ας πούμε και όχι σε συνεχόμενες περιόδους...τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση???θα σε αφήνει το σύστημα να στείλεις την μισθοδοτική κατάσταση χωρίς τα στοιχεία πληρωμής της τράπεζας?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαγωγή Στοιχείων Εργοδοτών ΤΕΑΥΕΚ



 
Συχνές Ερωτήσεις
Κατά την εγγραφή μου εμφανίζει το μήνυμα: “Το ΑΦΜ και o ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΕΑΥΕΚ που επιλέξατε δεν υπάρχει στη βάση μας”. Τι πρέπει να κάνω;

Θα πρέπει να στείλετε email στο [email protected] αναφέροντας το πρόβλημα και τα εξής στοιχεία της επιχείρησης: επωνυμία, ΑΜΕ ΤΕΑΥΕΚ, ΑΦΜ, ΑΜ ΙΚΑ και διεύθυνση.


Δεν έχω Αριθμούς Μητρώου ΤΕΑΥΕΚ για τους εργαζόμενους

Για όσους εργαζόμενους δεν υπάρχει ΑΜ ΤΕΑΥΕΚ, στα αρχεία που θα μας στείλετε θα πρέπει να συμπληρώσετε τουλάχιστον ένα από τα ακόλουθα στοιχεία τους: ΑΦΜ, ΑΜ ΙΚΑ και ΑΜΚΑ.


Από ποια περίοδο πρέπει να υποβάλω ηλεκτρονικά αρχεία;

Τα στοιχεία που πρέπει να μας αποστείλετε πρέπει να είναι από όσα έτη διατηρείτε τα αρχεία της μισθοδοσίας σας (μέχρι και την περίοδο 11/2013).


Μέχρι πότε πρέπει να έχω αποστείλει τα ηλεκτρονικά αρχεία;

Η περίοδος υποβολής ηλεκτρονικών αρχείων παρατείνεται μέχρι 31-10-2014, προκειμένου να εξυπηρετηθούν οι εργοδότες στην αποστολή των ζητούμενων αρχείων.


Πως μπορεί να δημιουργηθεί το ηλεκτρονικό αρχείο ASCII;

Το ASCII αρχείο μπορεί να παραχθεί από την εφαρμογή της μισθοδοσίας σας, σε συνεργασία με την εταιρεία που την υποστηρίζει. Περισσότερες πληροφορίες και η γραμμογράφηση του αρχείου υπάρχουν εδώ: https://etea.gov.gr/auth/users/register


Απασχολώ λίγους εργαζόμενους και δεν έχω μηχανογραφημένο σύστημα μισθοδοσίας. Πως θα δημιουργήσω ηλεκτρονικό αρχείο;

Οι εργοδότες του τ. ΤΕΑΥΕΚ, με μικρό πλήθος εργαζομένων, μπορούν να αποστέλλουν τα ηλεκτρονικά αρχεία με τις πληροφορίες για την ασφάλιση των εργαζομένων τους, χρησιμοποιώντας εναλλακτικά «προτυποποποιημένο αρχείο εισαγωγής στοιχείων» σε μορφή Excel (Οδηγίες: https://etea.gov.gr/auth/users/register). Τονίζεται ότι παραμένει ως προτεραιότητα η αποστολή αρχείου σε μορφή ASCII, σύμφωνα με τις οδηγίες της σχετικής εγκυκλίου (ΑΔΑ: ΒΙΚ50ΡΕΩ-ΡΚΚ), του ΕΤΕΑ.


Δε διαβάζεται ο προτυπωμένος αριθμός του παραστατικού της τράπεζας.

Για τις περιπτώσεις που δεν διαβάζεται ο προτυπωμένος αριθμός παραστατικού, θα πρέπει να φροντίσετε να είναι συμπληρωμένη η ημερομηνία καταβολής, το ποσό και το πεδίο του υποκαταστήματος.


Έχω πληρώσει, αλλά έχω χάσει το παραστατικό της τράπεζας.

Αν έχει χαθεί το παραστατικό πληρωμής της τράπεζας, τότε στα αρχεία που θα μας υποβάλετε θα πρέπει να μας συμπληρώσετε την ημερομηνία καταβολής, το ποσό και το υποκατάστημα που έγινε η πληρωμή, ώστε να εντοπίσουμε εμείς ηλεκτρονικά την καταβολή.


Τα αρχεία θα πρέπει να υποβάλλονται ανά μήνα, ανά έτος ή συνολικά ανά εργαζόμενο για όλα τα έτη που είναι ασφαλισμένος στην επιχείρησή μας;

Η υποβολή των αρχείων γίνεται ανά μήνα / έτος αναφοράς, είτε ανά κωδικό απασχόλησης είτε με το σύνολο των κωδικών απασχόλησης σύμφωνα με την αντίστοιχη καταβολή που πραγματοποιήθηκε στην τράπεζα. Στην δεύτερη περίπτωση επισημαίνεται ότι στο όνομα του αρχείου ο κωδικός απασχόλησης που θα αναγράφεται θα είναι αυτός της κανονικής απασχόλησης.

 

 Κάπου είχε γραφεί οτι ζητάνε στοιχεία απο το 1943 . Ναί απο το 1943 

Αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω έχουν προσχωρήσει στο "οτι προαιρείσθε"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω στείλει αρχείο και χωρίς να αναφέρω ημ/νία πληρωμής και κατάστημα πληρωμής, έπιασα το κίτρινο βιβλίο και πήρα τα στοιχεία απο εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εισαγωγή Στοιχείων Εργοδοτών ΤΕΑΥΕΚ

 
Συχνές Ερωτήσεις
Κατά την εγγραφή μου εμφανίζει το μήνυμα: “Το ΑΦΜ και o ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΕΑΥΕΚ που επιλέξατε δεν υπάρχει στη βάση μας”. Τι πρέπει να κάνω;

Θα πρέπει να στείλετε email στο [email protected] αναφέροντας το πρόβλημα και τα εξής στοιχεία της επιχείρησης: επωνυμία, ΑΜΕ ΤΕΑΥΕΚ, ΑΦΜ, ΑΜ ΙΚΑ και διεύθυνση.

Δεν έχω Αριθμούς Μητρώου ΤΕΑΥΕΚ για τους εργαζόμενους

Για όσους εργαζόμενους δεν υπάρχει ΑΜ ΤΕΑΥΕΚ, στα αρχεία που θα μας στείλετε θα πρέπει να συμπληρώσετε τουλάχιστον ένα από τα ακόλουθα στοιχεία τους: ΑΦΜ, ΑΜ ΙΚΑ και ΑΜΚΑ.

Από ποια περίοδο πρέπει να υποβάλω ηλεκτρονικά αρχεία;

Τα στοιχεία που πρέπει να μας αποστείλετε πρέπει να είναι από όσα έτη διατηρείτε τα αρχεία της μισθοδοσίας σας (μέχρι και την περίοδο 11/2013).

Μέχρι πότε πρέπει να έχω αποστείλει τα ηλεκτρονικά αρχεία;

Η περίοδος υποβολής ηλεκτρονικών αρχείων παρατείνεται μέχρι 31-10-2014, προκειμένου να εξυπηρετηθούν οι εργοδότες στην αποστολή των ζητούμενων αρχείων.

Πως μπορεί να δημιουργηθεί το ηλεκτρονικό αρχείο ASCII;

Το ASCII αρχείο μπορεί να παραχθεί από την εφαρμογή της μισθοδοσίας σας, σε συνεργασία με την εταιρεία που την υποστηρίζει. Περισσότερες πληροφορίες και η γραμμογράφηση του αρχείου υπάρχουν εδώ: https://etea.gov.gr/auth/users/register

Απασχολώ λίγους εργαζόμενους και δεν έχω μηχανογραφημένο σύστημα μισθοδοσίας. Πως θα δημιουργήσω ηλεκτρονικό αρχείο;

Οι εργοδότες του τ. ΤΕΑΥΕΚ, με μικρό πλήθος εργαζομένων, μπορούν να αποστέλλουν τα ηλεκτρονικά αρχεία με τις πληροφορίες για την ασφάλιση των εργαζομένων τους, χρησιμοποιώντας εναλλακτικά «προτυποποποιημένο αρχείο εισαγωγής στοιχείων» σε μορφή Excel (Οδηγίες: https://etea.gov.gr/auth/users/register). Τονίζεται ότι παραμένει ως προτεραιότητα η αποστολή αρχείου σε μορφή ASCII, σύμφωνα με τις οδηγίες της σχετικής εγκυκλίου (ΑΔΑ: ΒΙΚ50ΡΕΩ-ΡΚΚ), του ΕΤΕΑ.

Δε διαβάζεται ο προτυπωμένος αριθμός του παραστατικού της τράπεζας.

Για τις περιπτώσεις που δεν διαβάζεται ο προτυπωμένος αριθμός παραστατικού, θα πρέπει να φροντίσετε να είναι συμπληρωμένη η ημερομηνία καταβολής, το ποσό και το πεδίο του υποκαταστήματος.

Έχω πληρώσει, αλλά έχω χάσει το παραστατικό της τράπεζας.

Αν έχει χαθεί το παραστατικό πληρωμής της τράπεζας, τότε στα αρχεία που θα μας υποβάλετε θα πρέπει να μας συμπληρώσετε την ημερομηνία καταβολής, το ποσό και το υποκατάστημα που έγινε η πληρωμή, ώστε να εντοπίσουμε εμείς ηλεκτρονικά την καταβολή.

Τα αρχεία θα πρέπει να υποβάλλονται ανά μήνα, ανά έτος ή συνολικά ανά εργαζόμενο για όλα τα έτη που είναι ασφαλισμένος στην επιχείρησή μας;

Η υποβολή των αρχείων γίνεται ανά μήνα / έτος αναφοράς, είτε ανά κωδικό απασχόλησης είτε με το σύνολο των κωδικών απασχόλησης σύμφωνα με την αντίστοιχη καταβολή που πραγματοποιήθηκε στην τράπεζα. Στην δεύτερη περίπτωση επισημαίνεται ότι στο όνομα του αρχείου ο κωδικός απασχόλησης που θα αναγράφεται θα είναι αυτός της κανονικής απασχόλησης.

 

 Κάπου είχε γραφεί οτι ζητάνε στοιχεία απο το 1943 . Ναί απο το 1943 

Αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω έχουν προσχωρήσει στο "οτι προαιρείσθε"

 

 

 

Εγώ θα τους στείλω στοιχεία από το τρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα τους στείλω στοιχεία από το τρίαλαλά λαλά  τρίαλαλά λαλά

 

 

Όχι ρε, το μακρύτερο εννοεί ο γιατρός...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε, το μακρύτερο εννοεί ο γιατρός...................

Οχι ρε γαμώτο !!!!!

Πάλι δεν κατάλαβα 

Σαίνι μου εσύ !!!!!!!! :D  :D  :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Είχαμε όλα τα άλλα , έχουμε κ αυτό! Γνωρίζει κανείς εάν πήραν κάποια παράταση???  Και για την ακρίβεια θα ήθελα να μάθω εάν ασχολήθηκε κανείς με τις συγκεκριμένες καταστάσεις ή είμαι η μόνη που τα ξέχασε αλλά και που δεν πρόκειται να κάνω και τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε όλα τα άλλα , έχουμε κ αυτό! Γνωρίζει κανείς εάν πήραν κάποια παράταση???  Και για την ακρίβεια θα ήθελα να μάθω εάν ασχολήθηκε κανείς με τις συγκεκριμένες καταστάσεις ή είμαι η μόνη που τα ξέχασε αλλά και που δεν πρόκειται να κάνω και τίποτα?

 

Καλημέρα.

Η προσωπική μου άποψη, όπως την έχω ξανά εκφράσει είναι ότι δεν είναι και αυτή, δική μας δουλειά.

Τα στοιχεία που ζητούν, έχουν προσκομιστεί από εμάς όταν έπρεπε και όπως έπρεπε.

Προσωπικά, ενημέρωσα τους πελάτες μου ότι κάποιοι που δεν έκαναν τη δουλειά τους όπως έπρεπε, τους "φόρτωσαν" και αυτή την υποχρέωση και ότι αν θέλουν, ας την εκπληρώσουν.

Απ' όσο γνωρίζω, ούτε και αυτοί έχουν ασχοληθεί...

Φυσικά και δεν θα επανέλθω θυμίζοντάς τους την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας.

 

Καλή συνέχεια.

 

Υ.Γ.

@#%^@#^@#$^%@$%^#$@^% ΕΤΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Έχουμε τίποτα νεότερο γι'αυτά? τα ξέχασα τελείως  :mellow: 
Τώρα τα θυμήθηκα από το άρθρο του κόμβου με τις υποχρεώσεις της 31/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ περιμένω να αναφέρει κανείς κάτι για αυτό.

Το έχετε υποβάλλει ?

Έχω αρχίσει να αγχώνομαι & για αυτό γιατί δεν βλέπω καμία αναφορά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ περιμένω να αναφέρει κανείς κάτι για αυτό.

Το έχετε υποβάλλει ?

Έχω αρχίσει να αγχώνομαι & για αυτό γιατί δεν βλέπω καμία αναφορά !!

αααααα μισό λεπτό για κάτσε καλά...προέχει το star wars πρώτα!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...