Προς το περιεχόμενο

Συμπληρωματικός Φόρος 3% και κωδ 175 του Ε1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΝΕ και η ιδιόχρηση και η δωρεάν παραχώρηση ΑΝ είναι > 300τμ + είναι Επαγγελματική μίσθωση

(στη σελ 59 η δωρεαν παραχωρηση ΔΕΝ ΠΑΕΙ γιατί είναι 54τμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι δεν πάει ούτε το τεκμαρτό από δωρεάν παραχώρηση ,ούτε το τεκμαρτό ιδιόχρησής,γιατί το αρθρο 9 όπως διαμορφώθηκε μιλάει για εμπορική ή επαγγελματική ΜΙΣΘΩΣΗ,αλλά γιατί και στο παράδειγμα στο βιβλιαράκι οδηγιών(σελ.59-61), δεν μεταφέρει ποσό απο ιδιόχρηση(σειρά 10- Ε2)στον 175.Μεταφέρει ποσόν απο δωρεάν παραχώρηση κατοικίας στον 175, αλλά γιατί είναι άνω των 300τμ η κατοικία και όχι επειδή είναι δωρεάν παραχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΕ και η ιδιόχρηση και η δωρεάν παραχώρηση ΑΝ είναι > 300τμ + είναι Επαγγελματική μίσθωση

(στη σελ 59 η δωρεαν παραχωρηση ΔΕΝ ΠΑΕΙ γιατί είναι 54τμ)

Η δωρεαν παραχωρηση γαιων μεταφερεται στον 175?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις γραμμές Νόμου και ψάχνουμε να τον ερμηνεύσουμε με την μέθοδο της ατόπου απαγωγής.

Ήθελα να ξερα έναν Νομοθέτη.... :)

Όλα τα εισοδήματα από ακίνητα εκτός από την ιδιοκατοίκηση έχουν 1,5%

Αν είναι κατοικία πάνω από 300τμ πάει 3%.

Επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση ανεξάρτητα από το είδος του ακινήτου και των τετραγωνικών πάει 3%.

Εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Συμφωνεί τουλάχιστον κανείς? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις γραμμές Νόμου και ψάχνουμε να τον ερμηνεύσουμε με την μέθοδο της ατόπου απαγωγής.

Ήθελα να ξερα έναν Νομοθέτη.... :)

Όλα τα εισοδήματα από ακίνητα εκτός από την ιδιοκατοίκηση έχουν 1,5%

Αν είναι κατοικία πάνω από 300τμ πάει 3%.

Επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση ανεξάρτητα από το είδος του ακινήτου και των τετραγωνικών πάει 3%.

Εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Συμφωνεί τουλάχιστον κανείς? :)

ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ.. ΣΩΣΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αγγελικη

ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ.. ΣΩΣΤΟΣ.

Kαλημερα .και εγω συμφωνω οτι ετσι ειναι η ερμηνεια του νομου ,ομως γιατι σε μια περιπτωση που εχω εαν συμπληρωθουν μονο οι κωδικοι 105-106 μου βγαζει ενα ποσο φορου ,εστω χχχ ,ενω εαν συμπληρωθουν και οι κωδικοι 175-176 αυτο αυξανεται κατα 487 ευρω?

κατι δεν κολλαει με οσα αναφερετε παρα πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα .και εγω συμφωνω οτι ετσι ειναι η ερμηνεια του νομου ,ομως γιατι σε μια περιπτωση που εχω εαν συμπληρωθουν μονο οι κωδικοι 105-106 μου βγαζει ενα ποσο φορου ,εστω χχχ ,ενω εαν συμπληρωθουν και οι κωδικοι 175-176 αυτο αυξανεται κατα 487 ευρω?

κατι δεν κολλαει με οσα αναφερετε παρα πανω

αφου στον 175 παει με 3%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Εγω πάλι σκέφτομαι γιατί τα ποσά στον 105-145 κλπ δεν τα πανε αυτόματα στο 3% και περιμένουν απο εμάς να το μεταφέρουμε στο 175!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι σκέφτομαι γιατί τα ποσά στον 105-145 κλπ δεν τα πανε αυτόματα στο 3% και περιμένουν απο εμάς να το μεταφέρουμε στο 175!!!

Καλησπέρα συνάδερφε.

Γιατί μπορεί να υπάρχει μη επαγγελματική-εμπορική μίσθωση και το λέω από προσωπική εμπειρία , πελάτης μου μίσθωσε κατάστημα σε συνταξιούχο ο οποίος, το χρησιμοποιεί για προσωπική χρήση αποθήκης.

Καλό μεσημέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιόχρηση και δωρεάν παραχώρηση δεν πάει με μοναδική εξαίρεση την κατοικία > 300 τμ

Επισυνάπτω την άποψη της ΓΓΠΣ σχετικά με το θέμα :)

post-2611-0-46702900-1339847409_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη ΠΟΙΝΓΚ

ΚΑΛΑ ΜΩΡΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ???ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΠΤΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΣΤΕΓΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΩΣ ΟΙΚΙΑ.ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΛΕΙ ΑΝΕΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑ 175-176.ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΩΓΑΖΕ ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ.ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ.ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη THN PATHSA

Πποφανώς μέχρι και πριν λίγες μέρες τον υπολόγιζε σωστά τον φόρο.Αποχθες σου βγάζει λάθος.Είναι απαράδεκτοι.Ρε σεις σχεδόν κανείς δεν έβαζε 175-176

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάστε λίγο τι λέει ο κωδικός 175 στο ε1. δεν αναφέρει για επαγγελματική στέγη παρά μόνο για ακαθάριστο εισόδημα κατοικιών επιφάνειας πάνω από 300 τμ καθεμιά (περ.1α, 2α και 3α) δεν έκαναν τον κόπο να διορθώσουν το έντυπο (βέβαια μέσα στο βιβλιαράκι οδηγιών το αναφέρει) και πολύ εύκολα την πατάς..... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα, Μπορει να μου πει κανείς πως γίνεται να σου βγάζει οτι δεν συμφωνει ο 103 και ο 105 με τον 175 κωδικό απτην στιγμή που τα ακινητα που εκμισθώνει δεν ξεπερνουν τα 300 τ.μ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα, Μπορει να μου πει κανείς πως γίνεται να σου βγάζει οτι δεν συμφωνει ο 103 και ο 105 με τον 175 κωδικό απτην στιγμή που τα ακινητα που εκμισθώνει δεν ξεπερνουν τα 300 τ.μ????

Καλησπέρα

Διαβάστε εδώ :

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87770entry485849

Φωνάζουν οι διαχειριστές...

Γιατί δεν ψάχνετε;

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Συνεχίζω στο ίδιο θέμα να μην ανοίγω άλλο, και περιμένω σχόλια για το πόσο άχρηστο κράτος έχουμε και τι μηνύσεις θα πρεπε να έχουμε υποβάλει μέχρι τώρα.

Λοιπόν σε πελάτη μου που τον ανέλαβα φέτος, έκανε ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΔΟΥ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ κατόπιν εντολής του ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, και του στείλαν εκ νέου εκκαθαριστικό του οικονομικού έτους 2012 χρήση 2011, γιατί ο τότε λογιστής του δεν είχε συμπληρώσει τον κωδικό 175, το οποίο αναφέρει πάνω 1η τροποποιητική δήλωση υπαιτιότητας υπηρεσίας...........και του χρεώνουν την διαφορά του 1,5% από τα εισοδήματα των ενοικίων.Θα σταλούν και σε άλλους μου είπαν.Έτσι ναι βγάζω κι εγώ πλεόνασμα.Δεν μου χει ξανατύχει τα συμπεράσματα δικά σας( :angry: :angry: :angry: :angry: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω στο ίδιο θέμα να μην ανοίγω άλλο, και περιμένω σχόλια για το πόσο άχρηστο κράτος έχουμε και τι μηνύσεις θα πρεπε να έχουμε υποβάλει μέχρι τώρα.

Λοιπόν σε πελάτη μου που τον ανέλαβα φέτος, έκανε ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΔΟΥ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ κατόπιν εντολής του ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, και του στείλαν εκ νέου εκκαθαριστικό του οικονομικού έτους 2012 χρήση 2011, γιατί ο τότε λογιστής του δεν είχε συμπληρώσει τον κωδικό 175, το οποίο αναφέρει πάνω 1η τροποποιητική δήλωση υπαιτιότητας υπηρεσίας...........και του χρεώνουν την διαφορά του 1,5% από τα εισοδήματα των ενοικίων.Θα σταλούν και σε άλλους μου είπαν.Έτσι ναι βγάζω κι εγώ πλεόνασμα.Δεν μου χει ξανατύχει τα συμπεράσματα δικά σας( :angry: :angry: :angry: :angry: ).

θα στο δωσουν μερισμα σαν μετοχος που εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...