Προς το περιεχόμενο

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΕΛΑΤΩΝ-ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπόχρεοι σε υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων και οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος??

Τι εννοεί ο ποιητής? και για αυτούς που δίνουν την παραγωγή τους και τους εκδίδουν τιμολόγιο αγοράς πρέπει να υποβάλλουν τις καταστάσεις?

Με ενδιαφερει και εμενα αυτο.Τι εννοουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ισχύει κάτι τέτοιο....την πατήσαμε!! ελπίζω να θέλει να πει κάτι άλλο....πχ οι του ειδικού καθεστώτος όταν εκδίδουν τιμολόγια πώλησης με έγκριση του προισταμένου της ΔΟΥ ή σε άρνηση του επιτηδευματία που παραλαμβάνει τα προιόντα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αγροτες του ειδικου καθεστωτος φπα υποβαλλουν καταστασεις ,μονο για τα τιμολογια πωλησης των προιοντων τους ,που δυνανται να εκδιδουν οι ιδιοι για το συνολο της παραγωγης τους.αυτο διαβασα στον κφασ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αγροτες του ειδικου καθεστωτος φπα υποβαλλουν καταστασεις ,μονο για τα τιμολογια πωλησης των προιοντων τους ,που δυνανται να εκδιδουν οι ιδιοι για το συνολο της παραγωγης τους.αυτο διαβασα στον κφασ

Ναι αλλά στον κφασ από 1/1/13.....για το 2012 που ίσχυε ο κβσ ?

τέλος πάντων...δεν πιστεύω να μπαίνουν...αν γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος ας απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι τα φώτα σας,έχω κολλήσει άσχημα και δεν είμαι καθόλου καλά  :( . ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΡΟΣ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ(σκήτη ΑΓ.ΑΝΝΗΣ) αξίας άνω των 300 ευρώ,το καταχωρούμε ή όχι στην συγκεντρωτική πελατών 2012 .Ευχαριστώ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά στον κφασ από 1/1/13.....για το 2012 που ίσχυε ο κβσ ?

τέλος πάντων...δεν πιστεύω να μπαίνουν...αν γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος ας απαντήσει

 

Άρθρο 20 Κ.Β.Σ.

 

4. Οι παραγωγοί αγροτικών προϊόντων, που δεν έχουν υπαχθεί στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., υποβάλλουν τις καταστάσεις της παραγράφου 1 μόνο για τα τιμολόγια πώλησης των προϊόντων τους που εκδίδουν οι ίδιοι μετά από έγκριση του προϊσταμένου δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας.

 

ΠΟΛ. 1189/20-12-2010

 

3. Υποχρέωση υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων μόνο για τα εκδιδόμενα δελτία αποστολής – τιμολόγια, από παραγωγούς στις λαϊκές αγορές.

3.1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 20 του Κ.Β.Σ., οι αγρότες που δεν έχουν ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., υποχρεούνται να υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις (σ.κ.), μόνο για τα τιμολόγια που εκδίδουν ύστερα από έγκριση του αρμόδιου Προϊσταμένου Δ.Ο.Υ., την οποία μπορούν να ζητήσουν βάσει των διατάξεων του άρθρου 36 (παρ. 2ζ΄) του Κώδικα αυτού.

3.2. Οι παραγωγοί αγροτικών προϊόντων με δραστηριότητα στις λαϊκές αγορές, κατ’ αρχήν διατηρούν την ιδιότητα του αγρότη (ένταξη στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α.) και τους επιστρέφεται κατ’ αποκοπή ο Φ.Π.Α..

3.3 Οι παραπάνω για τη δραστηριότητα μέσω λαϊκών αγορών, εντάσσονται μεν στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., πλην όμως αποτελούν μία ιδιαίτερη κατηγορία και για το λόγο αυτό, για την άσκηση της δραστηριότητάς τους στις λαϊκές αγορές, χρησιμοποιείται ιδιαίτερος Κωδικός στο σύστημα ΤΑΧΙS (Κωδ. 126).

Ενόψει των ανωτέρω, για το θέμα της υποβολής των συγκεντρωτικών καταστάσεων, οι αγρότες αυτοί (που δραστηριοποιούνται στις λαϊκές αγορές), αντιμετωπίζονται όπως και με το υφιστάμενο μέχρι σήμερα καθεστώς, ήτοι υποχρεούνται να υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις «πελατών» μόνο για τα τιμολόγια – δελτία αποστολής (Τ- Δ.Α.) που οι ίδιοι εκδίδουν, ενώ δεν υποχρεούνται να υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις «προμηθευτών».

Εξυπακούεται ότι οι προμηθευτές των αγροτών, στις περιπτώσεις που προαναφέρονται, υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις «πελατών» με χρήση του Κωδ. «1» (αντισυμβαλλόμενος μη υπόχρεος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 20 Κ.Β.Σ.

 

4. Οι παραγωγοί αγροτικών προϊόντων, που δεν έχουν υπαχθεί στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., υποβάλλουν τις καταστάσεις της παραγράφου 1 μόνο για τα τιμολόγια πώλησης των προϊόντων τους που εκδίδουν οι ίδιοι μετά από έγκριση του προϊσταμένου δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας.

 

ΠΟΛ. 1189/20-12-2010

 

3. Υποχρέωση υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων μόνο για τα εκδιδόμενα δελτία αποστολής – τιμολόγια, από παραγωγούς στις λαϊκές αγορές.

3.1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 20 του Κ.Β.Σ., οι αγρότες που δεν έχουν ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., υποχρεούνται να υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις (σ.κ.), μόνο για τα τιμολόγια που εκδίδουν ύστερα από έγκριση του αρμόδιου Προϊσταμένου Δ.Ο.Υ., την οποία μπορούν να ζητήσουν βάσει των διατάξεων του άρθρου 36 (παρ. 2ζ΄) του Κώδικα αυτού.

3.2. Οι παραγωγοί αγροτικών προϊόντων με δραστηριότητα στις λαϊκές αγορές, κατ’ αρχήν διατηρούν την ιδιότητα του αγρότη (ένταξη στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α.) και τους επιστρέφεται κατ’ αποκοπή ο Φ.Π.Α..

3.3 Οι παραπάνω για τη δραστηριότητα μέσω λαϊκών αγορών, εντάσσονται μεν στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., πλην όμως αποτελούν μία ιδιαίτερη κατηγορία και για το λόγο αυτό, για την άσκηση της δραστηριότητάς τους στις λαϊκές αγορές, χρησιμοποιείται ιδιαίτερος Κωδικός στο σύστημα ΤΑΧΙS (Κωδ. 126).

Ενόψει των ανωτέρω, για το θέμα της υποβολής των συγκεντρωτικών καταστάσεων, οι αγρότες αυτοί (που δραστηριοποιούνται στις λαϊκές αγορές), αντιμετωπίζονται όπως και με το υφιστάμενο μέχρι σήμερα καθεστώς, ήτοι υποχρεούνται να υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις «πελατών» μόνο για τα τιμολόγια – δελτία αποστολής (Τ- Δ.Α.) που οι ίδιοι εκδίδουν, ενώ δεν υποχρεούνται να υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις «προμηθευτών».

Εξυπακούεται ότι οι προμηθευτές των αγροτών, στις περιπτώσεις που προαναφέρονται, υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις «πελατών» με χρήση του Κωδ. «1» (αντισυμβαλλόμενος μη υπόχρεος).

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-- Δεν συμπεριλαμβάνονται οι λιανικές πωλήσεις ακόμη και εάν εκδοθεί τιμολόγιο προς ιδιώτη. Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί τέτοιο τιμολόγιο, για λόγους συμφωνίας, μπορεί να αναγράφεται στο τέλος της συγκεντρωτικής κατάστασης, όχι όμως με τις συναλλαγές του Δημοσίου και των λοιπών προσώπων μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα

 

 

Εχω πελατες  σε μια εταιρεια αε ,στους οποιους εχει κοπει τιμολογιο -δα και ειναι ιδιωτες.Τους εχω χαρακτηρισει μη υποχρεους στο κεπυο.Θα πρεπει την αξια των τιμολογιων να την βαλω στην στηλη που αναφερει ''αξια συναλλαγων χωρις υποχρεωση υποβολης στοιχειων στις αναλυτικες γραμμες''?

 

Σε περιπτωση που εχω στειλει το κεπυο μπορω να το ξαναστειλω εντος της προθεσμιας χωρις προσαυξησεις ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , 

Προσπαθώ να στείλω τις συγκεντρωτικές και μου βγάζει σφάλμα ότι δεν συμφωνεί η ΔΟΥ σε κάποια εγγραφή !! από έλεγχο που έκανα βρήκα ότι προέρχεται απο τις συγχωνεύσεις και την αλλαγή ονομασίας

 

Ξέρει κανείς κάτι ? το έχει αντιμετωπίσει κανείς ??

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα! Μπείτε με τους κωδικούς του στο ταξις εως ότου να δείτε την φόρμα συμπλήρωσης των στοιχείων

της συγκεντρωτικης και δείτε εκεί ποιά δου του βγάζει. Θα πρέπει να πάτε και να βάλετε την ίδια δου

και στο πρόγραμμά σας και θα το στείλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , 

Προσπαθώ να στείλω τις συγκεντρωτικές και μου βγάζει σφάλμα ότι δεν συμφωνεί η ΔΟΥ σε κάποια εγγραφή !! από έλεγχο που έκανα βρήκα ότι προέρχεται απο τις συγχωνεύσεις και την αλλαγή ονομασίας

 

Ξέρει κανείς κάτι ? το έχει αντιμετωπίσει κανείς ??

 

Ευχαριστώ 

Ναι μου έτυχε οπότε έβαλα στα στοιχεία του φορολογουμένου τον αριθμό της νέας δου και όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα  σας ,

 

έχω 1 τδα (αγορας) από πρατήριο καυσίμων ,το οποίο αναγράφει <πετρέλαιο κίνησης>,

 

ομως  το πετρέλαιο είναι για θέρμανση επαγγελματικού χώρου. 

 

στο ΚΕΠΥΟ θα συμπεριλάβω το συγκεκριμένο παραστατικό με κωδ.1 στον προμηθευτή ;

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κος Θεοχάρης είπε οτι θα δώσουν παράταση για τις συγκεντρωτικές πελατών - προμηθευτών. 

Είμαστε σίγουροι για την παράταση?????????????

Γνωρίζει κανείς να μας πεί???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμεσα, αβίαστα , αβασάνιστα κλπ....

ζητούνται προς αγορά (χωρίς παζάρια) δισκέτες , καμιά 30αριά , οι παλαιές δεν φτάνουν , για να υποβάλλουμε τα ισοζύγια στο super / duper σύγχρονο μηχανογραφικό σύστημα του υπουργείου μας.

Όταν με το καλό βρεθούν οι δισκέτες , ζητώ και υπολογιστή με disk drive γιατί στους περισσότερους πελάτες μου δεν υπάρχει πλέον.

 

Να θυμηθούμε και φέτος την ΠΟΛ του 2001 που όριζε την ηλεκτρονική τους υποβολή ?

 

Τυχών αναρτήσεις σε tweeter των ισοζυγίων παίζει ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα  σας ,

 

έχω 1 τδα (αγορας) από πρατήριο καυσίμων ,το οποίο αναγράφει <πετρέλαιο κίνησης>,

 

ομως  το πετρέλαιο είναι για θέρμανση επαγγελματικού χώρου. 

 

στο ΚΕΠΥΟ θα συμπεριλάβω το συγκεκριμένο παραστατικό με κωδ.1 στον προμηθευτή ; θα το συμπεριλάβεις κανονικά χωρίς τον κωδικό 1

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο 5

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11744/hl/5055143

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει μια γκάφα......

 

Αντί να στείλω κατάσταση πελατών-προμηθευτών έστειλα κατάσταση πιστωτικών υπολοίπων

 

Βάσει των οδηγιών 

Ανακλητική:Σε περίπτωση λανθασμένης υποβολής,δίνεται η δυνατότητα στο χρήστη να υποβάλλει ανακλητική με το σύνολο
των εγγραφών, μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής.
Στην περίπτωση αυτή η δήλωση που ισχύει είναι η τελευταία ανακλητική
 
Εγώ τώρα πρέπει να υποβάλλω ανακλητική με μηδενικά δεδομένα αν το καταλαβαίνω καλά.
Ξέρει κανείς αν γίνεται δεχτή ή  υπάρχει άλλη διαδικασία για  τη δική μου γκάφα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει μια γκάφα......

 

Αντί να στείλω κατάσταση πελατών-προμηθευτών έστειλα κατάσταση πιστωτικών υπολοίπων

 

Βάσει των οδηγιών 

Ανακλητική:Σε περίπτωση λανθασμένης υποβολής,δίνεται η δυνατότητα στο χρήστη να υποβάλλει ανακλητική με το σύνολο

των εγγραφών, μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής.

Στην περίπτωση αυτή η δήλωση που ισχύει είναι η τελευταία ανακλητική

 

Εγώ τώρα πρέπει να υποβάλλω ανακλητική με μηδενικά δεδομένα αν το καταλαβαίνω καλά.

Ξέρει κανείς αν γίνεται δεχτή ή  υπάρχει άλλη διαδικασία για  τη δική μου γκάφα;

Αν δεν κάνω λάθος, υποβάλεις κανονικά την κατάσταση πελατών-προμηθευτών και είσαι έτοιμος. Νομίζω πως διαγράφεται η προηγούμενη που υπεβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω κάνει μια γκάφα......

 

Αντί να στείλω κατάσταση πελατών-προμηθευτών έστειλα κατάσταση πιστωτικών υπολοίπων

 

Βάσει των οδηγιών 

Ανακλητική:Σε περίπτωση λανθασμένης υποβολής,δίνεται η δυνατότητα στο χρήστη να υποβάλλει ανακλητική με το σύνολο
των εγγραφών, μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής.
Στην περίπτωση αυτή η δήλωση που ισχύει είναι η τελευταία ανακλητική
 
Εγώ τώρα πρέπει να υποβάλλω ανακλητική με μηδενικά δεδομένα αν το καταλαβαίνω καλά. ( θεωρώ πως ναι )
Ξέρει κανείς αν γίνεται δεχτή ή  υπάρχει άλλη διαδικασία για  τη δική μου γκάφα;

 

 

Νομίζω η ερώτηση Νο 14 βοηθάει περισσότερο ... ( σε συνδυασμό με τις Νο 12 και Νο 13 ερωτήσεις )

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_kvs.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η ερώτηση Νο 14 βοηθάει περισσότερο ... ( σε συνδυασμό με τις Νο 12 και Νο 13 ερωτήσεις )

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_kvs.html

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

υπαρχει καμμια πληροφορια για παραταση?

καλα ολοι τελειωσατε με τις συγκεντρωτικες και κανενας δεν ενδιαφερεται για παραταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολοι τελειωσατε με τις συγκεντρωτικες και κανενας δεν ενδιαφερεται για παραταση ?

Οχι, συναδέλφισα, αλλά είναι λίγο ... νωρίς να αρχίσουμε να παρακαλάμε για παρατάσεις, μια και αρχίζουν στις 30/9 και λήγουν στις 10/10. Θυμήσου στις 29/9 να είσαι εδώ...

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω ότι θα δώσουν μια ψευτοπαράταση , έτσι, για την "τιμή των όπλων" . Το μαστίγιο και το καρότο, μην το ξεχνάς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...