Προς το περιεχόμενο

Αρχειο ΑΠΔ 2010 και κεφαλαια γραμματα λεμε


MITAK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον Ιανουάριο 2010 είχα καταχωρήσει ασθένεια του Δεκεμβρίου του 2009 και "χτύπησε". Θα στείλω ερώτηση στο ΙΚΑ και όταν λάβω απάντηση θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισιδώρα, πέραν αυτού νομίζω ότι μπορεί να ζητήσει και επιστροφή των επιπλέον εισφορών που κατέβαλλε για το προηγούμενο διάστημα.

Ναι μπορει να ζητησει επιστροφη των εισφορων ως αχρεωστητα καταβληθεισων, δεδομενου οτι ειναι λανθασμενη η υπαγωγη στην ασφαλιση, που επρεπε ο ελεγκτης να εχει διαπιστωσει στους προηγουμενους ελεγχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορει να ζητησει επιστροφη των εισφορων ως αχρεωστητα καταβληθεισων, δεδομενου οτι ειναι λανθασμενη η υπαγωγη στην ασφαλιση, που επρεπε ο ελεγκτης να εχει διαπιστωσει στους προηγουμενους ελεγχους.

Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, άλλωστε μιλάμε για διαφορά της τάξεως του 1%.

Σχετικά τώρα με τις ΑΠΔ που δεν γίνονται δεκτές, το ΙΚΑ αναφέρει ότι μπορεί ο εργοδότης να στείλει την ΑΠΔ μέχρι στις 15/5/2010. Όμως, το μόνο που έχει στα χέρια του ο εργοδότης είναι μια απλή εκτύπωση, χωρίς σε αυτήν να αποδίδει το ΙΚΑ κάποιον αριθμό συναλλαγής ώστε να κατοχυρώνεται ο εργοδότης ο οποίος δεν ξέρω αν μόνο με αυτό το χαρτί μπορεί να αποφύγει τις κυρώσεις της εκπρόθεσμης ΑΠΔ. Το γράφω αυτό διότι αν πας στις αποσταλείσες δηλώσεις δεν αναφέρεται τίποτα, ούτε καν ότι έχει γίνει προσπάθεια αποστολής στις τάδε του μήνα ή ότι η ΑΠΔ βρίσκεται στο στάδιο αποκατάσης των λαθών. Είναι νομίζω εξαιρετικά επίφοβο για τον εργοδότη να αφήσει την ΑΠΔ, και καλό είναι να την στείλει όπως και νά'χει πριν την καταληκτική ημερομηνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΛΑΘΗ.

ΓΡΑΜΜΗ 3 F136 TO ΠΕΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ (ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ) ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

ΓΡΑΜΜΗ 4 F136 ΤΟ ΙΔΙΟ

ΓΡΑΜΜΗ 5 F136 TO IΔΙΟ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ 15-5-10 ΜΕ ΤΥΠΟ 01

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά τώρα με τις ΑΠΔ που δεν γίνονται δεκτές, το ΙΚΑ αναφέρει ότι μπορεί ο εργοδότης να στείλει την ΑΠΔ μέχρι στις 15/5/2010. Όμως, το μόνο που έχει στα χέρια του ο εργοδότης είναι μια απλή εκτύπωση, χωρίς σε αυτήν να αποδίδει το ΙΚΑ κάποιον αριθμό συναλλαγής ώστε να κατοχυρώνεται ο εργοδότης ο οποίος δεν ξέρω αν μόνο με αυτό το χαρτί μπορεί να αποφύγει τις κυρώσεις της εκπρόθεσμης ΑΠΔ. Το γράφω αυτό διότι αν πας στις αποσταλείσες δηλώσεις δεν αναφέρεται τίποτα, ούτε καν ότι έχει γίνει προσπάθεια αποστολής στις τάδε του μήνα ή ότι η ΑΠΔ βρίσκεται στο στάδιο αποκατάσης των λαθών. Είναι νομίζω εξαιρετικά επίφοβο για τον εργοδότη να αφήσει την ΑΠΔ, και καλό είναι να την στείλει όπως και νά'χει πριν την καταληκτική ημερομηνία...

Η διαδικασια υποβολης ΑΠΔ προβλεπει πλεον, λογω του on line ελεγχου του περιεχομενου του αρχειου ή την υποβολη μεσω φορμας.

Την υποβολη της ΑΠΔ και εφοσον ειναι σωστη την παραλαβη της οπως και προηγουμενα.

Αν διαπιστωθουν λαθη, τοτε με εκτυπωση γνωστοποιουνται τα λαθη για διορθωση.

Αυτο ισχυει οσες φορες γινει υποβολη μεχρι την καταληκτικη ημερομηνια του ΑΜΕ.

Μετα την καταληκτικη ημερομηνια και εφοσον συνεχιστει η υπαρξη λαθων, τοτε αποδιδεται απο το συστημα αποδεικτικο προς επανυποβολη με αριθμο πρωτοκολλου και στο οποιο αναγραφεται μεχρι ποτε μπορει ο εργοδοτης να επανυποβαλει εμπροθεσμα την ΑΠΔ.

Αν και μετα την ημερομηνια αυτη η ΑΠΔ συνεχιζει να εχει λαθη τοτε η υποβολη υποχρωτικα θα γινει στο Υποκ/μα της εδρας του εργοδοτη και θα θεωρειται εκπροθεσμη.

Παντως σε καθε περιπτωση ολες οι προσπαθειες υποβολης που γινονται στο διαδυκτιο καταγραφονται απο το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΛΑΘΗ.

ΓΡΑΜΜΗ 3 F136 TO ΠΕΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ (ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ) ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

ΓΡΑΜΜΗ 4 F136 ΤΟ ΙΔΙΟ

ΓΡΑΜΜΗ 5 F136 TO IΔΙΟ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ 15-5-10 ΜΕ ΤΥΠΟ 01

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ

Μαλλον εχεις καταχωρησει καποιους χαρακτηρες οπως */.,κλπ

Ελεγξε τις γραμμες του αρχειου που σου επισημαινει ως λαθος και αφαιρεσε τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάτι αντίστοιχο του ΑΜΙΚΑ 696969696 για τον ΑΜΚΑ..??

Αυτοί που δεν έχουν τι γίνεται τελικά..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάτι αντίστοιχο του ΑΜΙΚΑ 696969696 για τον ΑΜΚΑ..??

Αυτοί που δεν έχουν τι γίνεται τελικά..??

11 μηδενικά έβαλα και το πήρε κανονικά...τώρα αν γυρίσει πίσω βλέπουμε (ελπίζω μέχρι τότε να έχει βγάλει αμκα ο συγκεκριμένος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισιδώρα, αυτό το "μετά" δεν νομίζω ότι καλύπτει τον εργοδότη. Σκέψου μια εταιρεία με 600 εργαζόμενους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισιδώρα, αυτό το "μετά" δεν νομίζω ότι καλύπτει τον εργοδότη. Σκέψου μια εταιρεία με 600 εργαζόμενους...

Για τα μεγαλα μεγεθους αρχεια οπως η επιχειρηση που αναφερεις υπαρχει διαφοροποιηση στην παραλαβη της ΑΠΔ αλλα και στην τυχον διαχειρηση των λαθων, ομως δεν μπορω ακομα να πω περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημάτων συνέχεια μέρος Β'.

Προσπαθώντας να στείλω άλλη ΑΠΔ μου βγάζει 4 λάθη στα πακέτα κάλυψης σε σχέση με τον ΚΑΔ και την ειδικότητα. Σίγουρος ότι το έχω κάνει σωστά, αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει με το πρόγραμμα μισθοδοσίας. Μπαίνω στο site του ΙΚΑ και διαπιστώνω ότι ο ΚΑΔ, η ειδικότητα και το πακέτο κάλυψης που χρησιμοποιώ συμφωνούν απόλυτα με τον ΟΣΥΚ. Παρόλ' αυτά η ΑΠΔ δεν θέλει να φύγει unsure.gif. Καμιά ιδέα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημάτων συνέχεια μέρος Β'.

Προσπαθώντας να στείλω άλλη ΑΠΔ μου βγάζει 4 λάθη στα πακέτα κάλυψης σε σχέση με τον ΚΑΔ και την ειδικότητα. Σίγουρος ότι το έχω κάνει σωστά, αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει με το πρόγραμμα μισθοδοσίας. Μπαίνω στο site του ΙΚΑ και διαπιστώνω ότι ο ΚΑΔ, η ειδικότητα και το πακέτο κάλυψης που χρησιμοποιώ συμφωνούν απόλυτα με τον ΟΣΥΚ. Παρόλ' αυτά η ΑΠΔ δεν θέλει να φύγει unsure.gif. Καμιά ιδέα;;

Δεν μπορει να συμφωνει ο ΟΣΥΚ και να μη παραλαμβανεται η ΑΠΔ.

Μηπως η ασφαλιση αφορα σε συγχωνευθεντα ταμεια και πρεπει να αλλαξεις ή να προσθεσεις κατι σε ΠΚ ή ειδικοτητα.

Γραψε σε ποιες εγγραφες σου βγαζει λαθη ΚΑΔ-ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ-ΠΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να συμφωνει ο ΟΣΥΚ και να μη παραλαμβανεται η ΑΠΔ.

Μηπως η ασφαλιση αφορα σε συγχωνευθεντα ταμεια και πρεπει να αλλαξεις ή να προσθεσεις κατι σε ΠΚ ή ειδικοτητα.

Γραψε σε ποιες εγγραφες σου βγαζει λαθη ΚΑΔ-ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ-ΠΚ

ΚΑΔ 3430 Ειδικότητα 913210 ΠΚ 105. Αυτό έχω βάλει στο πρόγραμμα μισθοδοσίας, αυτό μου δείνει και ο ΟΣΥΚ.

Αφορά 5 καθαριστές και βγαίνουν από 3 λάθη για τον καθένα (ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ), σύνολο 15 λάθη.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο νέος on line ηλεκτρονικός έλεγχος του ΙΚΑ είναι άπαιχτος .

Εχω ακούσει απο εχθές δεκάδες περιπτώσεις ΑΠΔ που παραλαμβανονται κανονικά απο το σύστημα χωρίς ΑΜΚΑ και χωρις ΑΜΕ .

Πάντως τα σοβαρά , όπως τελίτσες, παυλίτσες , κεφαλαία, κουτάκια και ημερομηνίες προσληψης η αποχώρησης, τις τσιμπάει με την μία .

Ε ρε πρόστιμο με το τσουβάλι που έχει να πέσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΔ 3430 Ειδικότητα 913210 ΠΚ 105. Αυτό έχω βάλει στο πρόγραμμα μισθοδοσίας, αυτό μου δείνει και ο ΟΣΥΚ.

Αφορά 5 καθαριστές και βγαίνουν από 3 λάθη για τον καθένα (ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ), σύνολο 15 λάθη.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Μήπως έχεις βάλει μερική απασχόληση; Αν ναι, τότε ο ΚΠΚ είναι λάθος και πρέπει να γίνει 101. Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ.

Κίμωνα, χωρίς ΑΜΕ φεύγει ΑΠΔ και δεν φεύγει χωρίς ταχυδρομικό κώδικα; R U serious???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις βάλει μερική απασχόληση; Αν ναι, τότε ο ΚΠΚ είναι λάθος και πρέπει να γίνει 101. Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ.

Κίμωνα, χωρίς ΑΜΕ φεύγει ΑΠΔ και δεν φεύγει χωρίς ταχυδρομικό κώδικα; R U serious???

Ο γέςςςςςςςς , ρώτα τον πιό ψηλό κοντό να σου πεί .

Εχει στείλει καμμιά δεκαριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............

Πάντως τα σοβαρά .... και ημερομηνίες προσληψης η αποχώρησης, τις τσιμπάει με την μία .

Ε ρε πρόστιμο με το τσουβάλι που έχει να πέσει .

Δύο ΑΠΔ με απολύσεις μας βγάζει σφάλματα στις γραμμές 33-35 ...... :blink:

Μη συμφωνία ημερομηνίας .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ΑΠΔ με απολύσεις μας βγάζει σφάλματα στις γραμμές 33-35 ...... :blink:

Μη συμφωνία ημερομηνίας .....

Δεν θέλει ημερομηνίες στα αντιστοιχα πεδία .

Αν μπορείς να το σκαλίσεις χειροκίνητα σβήσε τις ημερομηνιες στα επιδόματα κλπ.

Αν όχι , ανοιξε το αρχείο με προσοχη στο notepad και διορθωσε το εκεί .

Κοιτα να δείς που στο τέλος αποκτήσουμε και γνωσεις επι των Η/Υ και των προγραμμάτων.

:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει ημερομηνίες στα αντιστοιχα πεδία .

Αν μπορείς να το σκαλίσεις χειροκίνητα σβήσε τις ημερομηνιες στα επιδόματα κλπ.

Αν όχι , ανοιξε το αρχείο με προσοχη στο notepad και διορθωσε το εκεί .

Κοιτα να δείς που στο τέλος αποκτήσουμε και γνωσεις επι των Η/Υ και των προγραμμάτων.

:blink:

Τι πάει να πει ότι δεν τη θέλει..??

Στην αποχώρηση και στην έναρξη δεν τη βάζεις..???

Προβλέπεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει ότι δεν τη θέλει..??

Στην αποχώρηση και στην έναρξη δεν τη βάζεις..???

Προβλέπεται....

Για τα επιδοματα αδειας, αν εχει ημερομηνιες στο πεδιο 35 κολλαει Στεφανε

και το αρχειο που δινει το Paychek της Prosvasis εχει...

ελπιζω να διορθωθει συντομα με καποια αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα επιδοματα αδειας, αν εχει ημερομηνιες στο πεδιο 35 κολλαει Στεφανε

και το αρχειο που δινει το Paychek της Prosvasis εχει...

ελπιζω να διορθωθει συντομα με καποια αναβαθμιση.

Δεν πήγε το μυαλό μου στο επίδομα...

Νόμισα ότι έλεγε ο αποστόλης για τακτικές αποδοχές σε μήνα με αποχώρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις βάλει μερική απασχόληση; Αν ναι, τότε ο ΚΠΚ είναι λάθος και πρέπει να γίνει 101. Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ.

Ήταν το πρώτο και το έχω σωστό. Είναι πλήρους απασχόλησης.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια. Θα το ξαναελέγξω από την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, γιατί δεν στέλνετε ηλεκτρονική επιστολή στο [email protected] να δούμε τι θα σας απαντήσουν για κάθε περίπτωση που έχει πρόβλημα ο καθένας. Έστειλα ηλεκτρονική επιστολή για το δώρο Πάσχα (γιατί το θέλουν στην ΑΠΔ Β' τριμήνου και όχι σε αυτή του Α'), μου απάντησαν από την Διεύθυνση Πληροφορικής και για τα περαιτέρω έστειλαν την επιστολή μου στην Διεύθυνση Ασφάλισης. Φυσικά ακόμη αναμένω απάντηση από την Διεύθυνση Ασφάλισης. Θα αρχίσω να στέλνω ΑΠΔ άμεσα και ευχαριστώ για την ενημέρωση από όλους σας για τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν. Η ΠΟΦΕΕ και η ΠΟΛ δεν έχουν κάνει κάποιο διάβημα για να μην πληρώνουμε πρόστιμα "τζάμπα και βερεσέ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...