Προς το περιεχόμενο

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ Ε9 ΜΕΣΩ TAXIS-ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΝΕΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ;

ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΔΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ (ΚΩΔ 3) ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΚΩΔ 1 ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΝΕΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εφτιαξα ενα Ε9 με διαγραφη ακινητου.συμπληρωσα το αρχειο που κατεβασα απο το gsis.gr και καταχωρησα την διαγραφη κανονικα.να κανω αποστολη δεν εχω ξεκινησει ακομα. εννοεισ στην αποστολη σου κολλαει η οταν γραφεις στο εντυπο νεο ακινητο-μεταβολη-διαγραφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εφτιαξα ενα Ε9 με διαγραφη ακινητου.συμπληρωσα το αρχειο που κατεβασα απο το gsis.gr και καταχωρησα την διαγραφη κανονικα.να κανω αποστολη δεν εχω ξεκινησει ακομα. εννοεισ στην αποστολη σου κολλαει η οταν γραφεις στο εντυπο νεο ακινητο-μεταβολη-διαγραφη?

που ειναι η διαγραφη ακινητου;

συμπληρωνω και εγω το αρχειο με τα στοιχεια του ακινητου.τελειωνοντας δεν μου εμφανιζει διαγραφη ακινητου.εμφανιζει

μονο την ενδειξη νεο ακινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστειλα πριν από λίγο κανονικά Ε9 με διαγραφή ακινήτου, μάλλον έχει δίκιο ο συνάδελφος με την καταχώρηση ή μη του Α.Τ.ΑΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστειλα πριν από λίγο κανονικά Ε9 με διαγραφή ακινήτου, μάλλον έχει δίκιο ο συνάδελφος με την καταχώρηση ή μη του Α.Τ.ΑΚ.

θα το δοκιμασω με καταχωρηση ΑΤΑΚ.Διαγραφη ακινητου παντως βγαζει στο πεδιο που λεει ''συγκεντρωτικα ''.

μηπως το καταχωρω πρωτα κανονικα και μετα το διαγραφω απο το συγκεντρωτικο πινακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΝΕΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ;

ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΔΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ (ΚΩΔ 3) ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΚΩΔ 1 ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΝΕΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ

Εάν στην αρχική σελίδα δεν αναφέρεις ότι έχεις υποβάλλει τα προηγούμενα χρόνια Ε9,τότε

δεν σου δίνει δυνατότητα διαγραφής,αφού υποτίθεται δεν έχεις καταχωρήσει κανένα ακίνητο.

Εάν έχεις υποβάλλει οποιαδήποτε χρονιά Ε9,πρέπει να τσεκάρεις τις χρονολογίες που έστειλες

Ε9,ωστέ να σου ανοίγει την δυνατότητα διαγραφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν στην αρχική σελίδα δεν αναφέρεις ότι έχεις υποβάλλει τα προηγούμενα χρόνια Ε9,τότε

δεν σου δίνει δυνατότητα διαγραφής,αφού υποτίθεται δεν έχεις καταχωρήσει κανένα ακίνητο.

Εάν έχεις υποβάλλει οποιαδήποτε χρονιά Ε9,πρέπει να τσεκάρεις τις χρονολογίες που έστειλες

Ε9,ωστέ να σου ανοίγει την δυνατότητα διαγραφής

Επίσης το ΑΤΑΚ το γράψεις δεν το γράψεις η αποστολή γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν στην αρχική σελίδα δεν αναφέρεις ότι έχεις υποβάλλει τα προηγούμενα χρόνια Ε9,τότε

δεν σου δίνει δυνατότητα διαγραφής,αφού υποτίθεται δεν έχεις καταχωρήσει κανένα ακίνητο.

Εάν έχεις υποβάλλει οποιαδήποτε χρονιά Ε9,πρέπει να τσεκάρεις τις χρονολογίες που έστειλες

Ε9,ωστέ να σου ανοίγει την δυνατότητα διαγραφής

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΙΖΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΕ ΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΚΙΝΗΤΟ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το ΑΤΑΚ το γράψεις δεν το γράψεις η αποστολή γίνεται.

Βαγγελη, το δοκιμασες και αρα εστειλες χωρις ΑΤΑΚ ?

γιατι λεω να στειλω και γω μερικες ετσι.....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη, το δοκιμασες και αρα εστειλες χωρις ΑΤΑΚ ?

γιατι λεω να στειλω και γω μερικες ετσι.....:)

Ναι Χρυσούλα έστειλα σήμερα μία.

Πάντως από σήμερα θα ζητάω και την εκκαθάριση του ΕΤΑΚ,γιατί πιστεύω πως με τον ΑΤΑΚ γραμμένο

είναι πιό σωστή η εικόνα.

Με αγάπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Χρυσούλα έστειλα σήμερα μία.

Πάντως από σήμερα θα ζητάω και την εκκαθάριση του ΕΤΑΚ,γιατί πιστεύω πως με τον ΑΤΑΚ γραμμένο

είναι πιό σωστή η εικόνα.

Με αγάπη.

Μερικοι δεν τα εχουν και δεν εχουν τη διαθεση να πανε να τα βρουνε και γω δεν εχω τη διαθεση να επιμεινω...

Να εισαι καλα Βαγγελη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλημέρα

Έχει κάποιος το ηλεκτρονικό πρόγραμμα για υποβολή ηλεκτρονικά ε9? Δυστυχώς αυτό που κατέβασα από το gsis δεν διαβάζει ελληνικούς χαρακτήρες παρόλο που έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις στο pc μου.

Εκτύπωση στα διορθωμένα ε9 που κάναμε πέρσι πως μπορούμε να κάνουμε δεδομένου ότι το site www.e9.gr είναι ανενεργό?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΟΜΑΔΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Σε περίπτωση που στο πρόγραμμα Ε9 της ΓΓΠΣ δεν εμφανίζονται ελληνικά γράμματα:

Βεβαιωθείτε ότι ο υπολογιστής σας έχει πλήρεις ελληνικές τοπικές ρυθμίσεις.

Για λειτουργικό σύστημα Windows XP, ακολουθήστε τα παρακάτω (η διαδικασία είναι παρόμοια και σε άλλα λειτουργικά συστήματα της Microsoft):

Πηγαίνετε στον "Πίνακα Ελέγχου" ("Control Panel" σε αγγλικά Windows XP), μέσω του μενού "Έναρξη" ("Start"). Εκτελέστε το "Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας" ("Regional and Language Options"). Στην οθόνη που ανοίγει και στην καρτέλα "Τοπικές ρυθμίσεις" ("Regional options") επιλέξτε "Ελληνικά" ("Greek") στην πρώτη λίστα που εμφανίζεται. Στη συνέχεια πηγαίνετε στην καρτέλα "Για προχωρημένους" ("Αdvanced") και βεβαιωθείτε ότι στην πρώτη λίστα που εμφανίζεται είναι επιλεγμένα τα "Ελληνικά" ("Greek"). Στη συνέχεια πατήστε "ΟΚ", στο κάτω μέρος του παραθύρου. Πιθανόν να χρειαστεί επανεκκίνηση του υπολογιστή.

(αντιγραφή από τις «Συχνές Ερωτήσεις» της σελίδας).

Στη διάθεσή σας

Ομάδα ηλεκτρονικών υπηρεσιών της Γ.Γ.Π.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που στο πρόγραμμα Ε9 της ΓΓΠΣ δεν εμφανίζονται ελληνικά γράμματα:

Βεβαιωθείτε ότι ο υπολογιστής σας έχει πλήρεις ελληνικές τοπικές ρυθμίσεις.

Για λειτουργικό σύστημα Windows XP, ακολουθήστε τα παρακάτω (η διαδικασία είναι παρόμοια και σε άλλα λειτουργικά συστήματα της Microsoft):

Πηγαίνετε στον "Πίνακα Ελέγχου" ("Control Panel" σε αγγλικά Windows XP), μέσω του μενού "Έναρξη" ("Start"). Εκτελέστε το "Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας" ("Regional and Language Options"). Στην οθόνη που ανοίγει και στην καρτέλα "Τοπικές ρυθμίσεις" ("Regional options") επιλέξτε "Ελληνικά" ("Greek") στην πρώτη λίστα που εμφανίζεται. Στη συνέχεια πηγαίνετε στην καρτέλα "Για προχωρημένους" ("Αdvanced") και βεβαιωθείτε ότι στην πρώτη λίστα που εμφανίζεται είναι επιλεγμένα τα "Ελληνικά" ("Greek"). Στη συνέχεια πατήστε "ΟΚ", στο κάτω μέρος του παραθύρου. Πιθανόν να χρειαστεί επανεκκίνηση του υπολογιστή.

(αντιγραφή από τις «Συχνές Ερωτήσεις» της σελίδας).

Στη διάθεσή σας

Ομάδα ηλεκτρονικών υπηρεσιών της Γ.Γ.Π.Σ.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μας διαβάζεται, έτσι δεν είναι?

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Θέλουμε να μπορούμε να εκτυπώνουμε:

1. Εκκαθαριστικά και γιά τα δύο ΕΤΑΚ (Όλοι τα χάνουν, και μετά ψαχνόμαστε)

2. Ειδοποιητήρια πληρωμής φόρου εισοδήματος βάσει δήλωσης (Θα λέμε στους πελάτες μας τόσα είναι και μετά μέσω του e-banking ..............)

3. Όλη τη χρονιά να μπορούμε να κάνουμε αναζήτηση/επιβεβαίωση είτε με ΑΦΜ είτε με ονοματεπώνυμο των στοιχείων κάποιου προσώπου.

4. Να μπορούμε να βλέπουμε την εικόνα κάθε φορολογούμενου, όπως είναι στο μητρώο της ΔΟΥ, έστω και με την χρήση των υπαρχόντων κωδικών. (Όλη η ανακατωσούρα που δημιουργείται οφείλεται στο γεγονός ότι κανένας δεν ξέρει τι είναι περασμένο εκεί μέσα).

5. Εξεύρεση/υιοθέτηση απλού τρόπου επαναγνωστοποίησης κωδικών πρόσβασης.

Όπως καταλαβαίνετε δεν λέω τίποτα γιά πράγματα που απαιτούν την σύμφωνη γνώμη του χειρόγραφου συστήματος.

Αυτά γιά τώρα ......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...