Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μικτη αμοιβη την ωρα των εμπορουπαλληλων καταστηματων λιανικης


επισκέπτη ΛΕΝΑ

Ερώτηση

Καλησπερα σας

Εργαζομαι σε καταστημα ενδυματων 41 ωρες καθε βδομαδα.

Εχω προυπηρεσια 6 μηνες και το αφεντικο μου λεει οτι δικαιουμαι μικτα 5,50 ευρω την ωρα μικτα.

Εχω ψαξει για τις συλλογικες συμβασεις εργασιας αλλα επειδη δεν ειμαι η κλασσικη περιπτωση του 45ωρου με πενθημερο και ρεπο αν μπορειτε να με φωτισετε

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλησπερα σας

Εργαζομαι σε καταστημα ενδυματων 41 ωρες καθε βδομαδα.

Εχω προυπηρεσια 6 μηνες και το αφεντικο μου λεει οτι δικαιουμαι μικτα 5,50 ευρω την ωρα μικτα.

Εχω ψαξει για τις συλλογικες συμβασεις εργασιας αλλα επειδη δεν ειμαι η κλασσικη περιπτωση του 45ωρου με πενθημερο και ρεπο αν μπορειτε να με φωτισετε

Ευχαριστω

Κλασική περίπτωση 45ωρου, δεν υπάρχει... 40ώρου, ναι...

Η τελευταία ΣΣΕ είναι εδώ

http://www.omed.gr/el/index.php?module=mys...ata&myid=39

Και η κωδικοποιημένη (αυτή που περιέχει όλους τους όρους αναλυτικά δλδ για όλα τα χρόνια) εδώ.....

http://www.omed.gr/el/files/codings/22_%CE%9A15R07.pdf

Και άλλη μια πληροφορία, οι πωλητές εμπορικών αμοίβονται με μισθό...

Αφού ρίξεις μια ματιά, καλή όμως, και δεν έχεις φωτιστεί, εδώ είμαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-LENA-
Κλασική περίπτωση 45ωρου, δεν υπάρχει... 40ώρου, ναι...

Η τελευταία ΣΣΕ είναι εδώ

http://www.omed.gr/el/index.php?module=mys...ata&myid=39

Και η κωδικοποιημένη (αυτή που περιέχει όλους τους όρους αναλυτικά δλδ για όλα τα χρόνια) εδώ.....

http://www.omed.gr/el/files/codings/22_%CE%9A15R07.pdf

Και άλλη μια πληροφορία, οι πωλητές εμπορικών αμοίβονται με μισθό...

Αφού ρίξεις μια ματιά, καλή όμως, και δεν έχεις φωτιστεί, εδώ είμαστε....

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας

Θα σας εξηγησω τι εννοω.

Εργαζομαι οπως προανεφερα σε καταστημα με ενδυματα στο οποιο εργοδοτης μ εχει να δουλευω 6 ημερες τη βδομαδα

δευτ τεταρ σαββ 10-3,50 και

τις υπολοιπες μερες σπαστο ωραριο. Συνολο 41 ωρες τη βδομαδα. Ουτε ρεπο ουτε τιποτα. Μου δινει 760 ευρω καθαρα το μηνα.Ειμαι εγγαμη και με λιγους μηνες προυπηρεσια.

Εκμεταλευση? ΝΑΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.Στην επιθεωρηση εργασιας βεβαια δηλωσε οτι δουλευω 40 ωρες και οτι την Δευτερα εχω ρεπο.

Ξερω οτι αυτα ειναι παρανομα και καταχρηστικα απο μερους τους και ελπιζω καποια στιγμη απο καποιον να το.. βρουν!

Ωστοσο θα θελα να μαθω αν τουλαχιστον αυτα τα 5,50 ευρω την ωρα ειναι σωστα ή αν με κοροιδευουν και σ αυτο.

Αυτη ειναι η ιστορια μου.

Thanks anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν παραβλέψουμε το θέμα ωραρίου, ρεπό κλπ & πάμε στο δια ταύτα, το ωρομίσθιο που σας ενδιαφέρει δλδ, τότε ...

οι πωλητές αμείβονται με μισθό όπως σας είπε & ο συνάδελφος...

& ο μισθός από 1/9/09 είναι 903,67 για πωλητή χωρίς προυπηρεσία +10% επίδομα γάμου, πάμε στα 994,04 μικτά...

αν πάλι θέλετε οπωσδήποτε ωρομίσθιο είναι 994,04 / 166,67 = 5,96 ευρω μικτά, περίπου δε καθαρά 4,95 ευρώ (με κρατήσεις ΙΚΑ & ΤΕΑΥΕΚ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας. Τυχαια πετυχα το φορουμ ψαχνοντας για τη δικη μου περιπτωση.

Σε χρυσοχοείο που δουλεύω με 903,67 μικτα οπως ακριβως ειπατε δικαιουμαι επιδομα ταμία επειδη συχνα κραταω μονος μου το μαζαζι? Επισης, να φανταστω οτι επιδομα πτυχιου δε δικαιουμαι ουτε κατα διανοια...(πολλα θελω? χμμ, ολα τα θελω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αλεξια

Χαιρεται και συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι εκτος θεματος αλλα δεν ηξερα που αλλου μπορουσα να δημοσιευσω,εστω οτι ο μισθός από 1/9/09 είναι 903,67... πλεον με τα νεα μετρα του ΔΝΤ παει 590 ή για τους εμπορουπαλληλους ειναι παραπανω? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρεται και συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι εκτος θεματος αλλα δεν ηξερα που αλλου μπορουσα να δημοσιευσω,εστω οτι ο μισθός από 1/9/09 είναι 903,67... πλεον με τα νεα μετρα του ΔΝΤ παει 590 ή για τους εμπορουπαλληλους ειναι παραπανω? Ευχαριστω

Από που ήρθε αυτό πάλι.....??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αλεξια

Από που ήρθε αυτό πάλι.....??????

λεγεται οτι ο κατωτατος βασικος για ατομα που ξεκινανε τωρα την εργασια και ειναι εως 24 ετων ειναι 590 μικτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λεγεται οτι ο κατωτατος βασικος για ατομα που ξεκινανε τωρα την εργασια και ειναι εως 24 ετων ειναι 590 μικτος.

Επειδή πολλά λέγονται και πολλά ακούγονται τώρα τελευταία.... μήπως να περιοριστούμε λίγο σε αυτά που ισχύουνε μη χάσουμε την επαφή με τη πραγματικότητα...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λεγεται οτι ο κατωτατος βασικος για ατομα που ξεκινανε τωρα την εργασια και ειναι εως 24 ετων ειναι 590 μικτος.

ΤΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΛΕΕΙ

ΕΩΣ 21 ΕΤΩΝ 80% ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΕΓΣΣΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 555 ΚΑΘΑΡΑ

ΑΠΟ 22-25 85%ΤΗΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΗΤΟΙ 589 ΚΑΘΑΡΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΣ ΕΝ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 1ο

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΛΟΠΟΙΕΙΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΑ 90% ,ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΗΔΗ ΓΕΓΟΝΟΣ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ,ΤΟ ΔΙΕΣΠΕΙΡΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ,ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ,ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ. ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΟΥ ΔΝΤ .ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ ΤΟ ΠΑΝΕ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΥΝΘΗΜΑ .ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΟΛΗ Η ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΟΛΑΙΑ . Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΧΕΙ , ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΤΟΧΗ ΚΑΙ ..<ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ> ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΕΣΑ ΘΙΓΟΜΕΝΟΙ ,ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥ ΒΓΗ ακομη ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ .ΝΑ ΔΗΣ.... ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΔΡΟΜΟ ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΕΣ ,ΠΟΥ ΤΡΥΠΩΣΑΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ, ΔΝΤ, ΤΡΟΪΚΑ ΚΑΙ Η ΧΙΤΛΕΡΙΚΗ ΑΠΟΓΟΝΟΣ Κα ΜΕΡΚΕΛ.ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ.

ΠΑΛΙ ΑΠΟΨΕ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ. ΚΑΛΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΟΤΣ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αλεξια

εχω μπερδευτει πολυ. ειμαι 21 ετων και εχω στο ιστορικο μου 100 ενσημα. που σημαινει οτι με πιανουν τα νεα μετρα?διοτι αλλοι λενε γι'αυτους που ξεκινουν ΤΩΡΑ εργασια για 1η φορα στη ζωη τους,αλλοι το γενικευουν το θεμα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11303

"Άρθρο 7 Όροι απασχόλησης και αμοιβή νεοεισερχομένων στην αγορά εργασίας, ηλικίας κάτω των 25 ετών

Το κατώτατο ημερομίσθιο και ο κατώτατος μισθός, των νέων ηλικίας κάτω των 25 ετών, που εισέρχονται στην αγορά εργασίας για πρώτη φορά, καθορίζονται ως εξής: α) Για τους νέους ηλικίας έως είκοσι ενός (21) ετών ποσοστό ογδόντα (80) τοις εκατό του κατωτάτου ορίου μισθού ή ημερομισθίου της οικείας συλλογικής ρύθμισης και σε περίπτωση που δεν υφίσταται τέτοια της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας (Ε.Γ.Σ.Σ.Ε). β) Για τους νέους ηλικίας από είκοσι ενός (21) ετών έως είκοσι πέντε (25) ετών ποσοστό ογδόντα πέντε (85) τοις εκατό του κατωτάτου ορίου μισθού ή ημερομισθίου της οικείας συλλογικής ρύθμισης και σε περίπτωση που δεν υφίσταται τέτοια της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας (Ε.Γ.Σ.Σ.Ε).

Το υπολειπόμενο ποσό αναπλήρωσης του κατωτάτου ορίου μισθού ή ημερομισθίου των εδαφίων (α) και (β) και το αντίστοιχο ποσό ασφάλισης, δύναται να καταβάλλεται από τον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ).

Στους ανωτέρω εργαζόμενους, καταβάλλονται και τα επιδόματα που προβλέπονται κάθε φορά από την οικεία συλλογική ρύθμιση ή από την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (Ε.Γ.Σ.Σ.Ε)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

χτές άρχισα δουλεία σε ένα κατάστημα ως πωλήτρια (χωρίς προϋπηρεσία), μου είπαν πως θα μου δίνουν τα νόμιμα,

για ημιαπασχόληση. Βέβαια προς το παρόν κανονική πρόσληψη δεν έχει γίνει. Το θέμα είναι πως δε γνωρίζω ακριβώς πόσο είναι τα νόμιμα 4€/ώρα;. Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σας παρακαλώ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

χτές άρχισα δουλεία σε ένα κατάστημα ως πωλήτρια (χωρίς προϋπηρεσία), μου είπαν πως θα μου δίνουν τα νόμιμα,

για ημιαπασχόληση. Βέβαια προς το παρόν κανονική πρόσληψη δεν έχει γίνει. Το θέμα είναι πως δε γνωρίζω ακριβώς πόσο είναι τα νόμιμα 4€/ώρα;. Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σας παρακαλώ... :)

τι μέρες και ώρες δουλεύεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,εργαζομαι ως υπευθυνος τμηματος σε ενα καταστημα 48 ωρες την εβδομαδα (4 δεκαωρα και 1 οκταωρο).Φυσικα στην επιθεωρηση εργασιας φαινομαι ως 8ωρος και δεν αναφερεται καπου οτι ειμαι υπευθυνος τμηματος.Στην αναλυτικη μου μισθοδοσια φαινεται πως πληρωνομαι μεικτα 1177 ευρω απο τα οποια γραφει πως τα 990 ειναι οι τακτικες αποδοχες και τα υπολοιπα μου τα χρεωνει ως καποιες ωρες υπερωριας και υπερεργασιας.Δουλευω εκει απο τον Οκτωβριο του 2007 με μισθο τον τοτε βασικο 905 ευρω (δεν ειχα γινει ακομα υπευθυνος) και τον Ιουλιο του 2010 εγινα υπευθυνος και ξεκινησα με τα 1177..Οκτωβρη λοιπον του 2010 εκλεισα τρια χρονια στην εταιρεια (και τωρα παμε στα 4,5)..Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν δικαιουμαι το επιδομα της τριετιας,αν δικαιούμαι επίδομα γάμου και σε περιπτωση απωλησης αν θα υπολογιστει ο μισθος μου βαση των συνολικων αποδοχων μου(τα 1177 ευρω) η βάση των τακτικών αποδοχων που αναφέρει πως είναι τα 990 ευρω? Ευχαριστώ πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...