Προς το περιεχόμενο

Η τραπεζική επιταγη παρακολουθειται σε λογαριασμο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλό μήνα,

Η έκδοση τραπεζικής επιταγής από τον όψεως για την πληρωμή ικα και δου παρακολουθείται σε κάποιο λογαρισμό ή γίνονται οι εγγραφές από τον όψεωσ και κλείνουν οι υποχρεώσεις προς δου και ικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάληψη από όψεως για έκδοση τραπεζικής επιταγής..

άρα χρέωση 38.00 και από κει η πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πίστωση θα γίνει στους λογαριασμόυς των εισφορών και του φμυ ή θα κινήσουμε καποιον ενδιάμεσο μεχρι την καταθεσή της στην δου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προείπα ..

38.00 Χ

38.03 Π

έκδοση τραπεζικής

.............

38.00 Π

55.00 ή 54.03 Χ

με την πληρωμή

..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

γεια σας ειμαι νεο μελος στο forum και θα ηθελα τα ' φωτα "σας πανω στο θεμα της εγγραφης ληξης επιταγης πληρωτεας η εγγραφη της χρεωσης του 53,90 (που εχει πιστωθει οταν την δωσαμε στον προμηθευτη) ειναι σωστο να γινεται συμφωνα με την ημερομηνια ληξης της επιταγης π.χ 31/12/2010 η με την ημερομηνια που εισπραχθηκε απ τον οψεως της τραπεζας πχ 5/1/2011?

ευχαριστω

Bασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άποψη μου είναι ότι πρέπει η χρέωση να γίνεται με την ημερομηνία ανάληψης των χρημάτων γιατί αν κάνεις την χρέωση σύμφωνα με την λήξη δεν θα σου συμφωνεί το extrait της τραπέζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση του 53.90 Επιταγές Πληρωτέες (και αντιστοίχως η πίστωση του 38.03 Καταθέσεις Όψεως σε Ευρώ) πρέπει να γίνεται με την ημερομηνία της είσπραξης (απο τον προμηθευτή) της επιταγής.

Το παραστατικό σας για την εγγραφή στα βιβλία θα είναι το αποδεικτικό της τράπεζας (το λεπτό χαρτί που η τράπεζα εκδίδει σε κάθε της συναλλαγή) το οποίο θα πρέπει να ζητάτε να σας αποσταλεί.

Σε περίπτωση που χρεώσετε τον 53.90 με την ημερομηνία λήξης της επιταγής(και εφόσον ,όντως, δεν εισπραχθεί σε αυτήν την ημερομηνία),ουσιαστικά καταχωρήτε στα βιβλία σας μη πραγματοποιηθήσα συναλλαγή, παραβιάζοντας την αρχή του παραστατικού του ΕΓΛΣ.

Σημείωση: Παρόλο που έχει,έτσι, καθιερωθεί, το extrait της τράπεζας ΔΕΝ αποτελεί παραστατικό εγγραφής στο ημερολόγιο,αλλά,όπως προανέφερα, τα αποδεικτικά που η τράπεζα εκδίδει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ Η ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΕΞΟΦΛΩΝ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟ 38,03 ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ Εxtrait ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΚΒΣ ΠΕΡΙ ΠΑΝΤΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΟΥ ΜΕΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις σας ετσι ρε παιδια και εγω αυτο υποστηριζω τοσο καιρο και κανω μ αυτο τον τροπο εγγραφες (βαση λογικης) αλλα δεν ξερω νομοθεσια που το τεκμηριωνει στη δουλεια αν εχει καποιος να μου παραθεσει κατι πολυ θα τον ευχαριστησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εγώ πάλι πιστεύω (και εφαρμόζω) ότι η κίνηση πρέπει να γίνει με την ημερομηνία λήξης και η διαφωνία με την τράπεζα αιτιολογείται με την εκτύπωση-απαρρίθμιση των ανείσπρακτων που θα τυπώσεις και θα επισυνάψεις με το εξτρέ κάνοντας τη συμφωνία στο τέλος του μήνα.

Άλλωστε και τις επιταγές ημέρας με την ίδια ημερομηνία δεν τις πιστώνεις στον 38,03 ;

Σιγά μην εκδόσω εγώ έστω 200 επιταγές την τακτική ημερομηνία πληρωμών μου και μετά να ψάχνω πότε πήγε ο καθείς να εισπράξει για να κάνω εγγραφή.

Αλλωστε όταν την παρέδωσα έχω υπογεγραμμένο γραμμάτιο κια με αυτό θα χρεώσω τον δικαιούχο συνεπώς θα πιστώσω και την τράπεζα την ίδια μέρα.

Γιατί να διαφέρει ο χειρισμός στην λήξη της μεταχρονολογημένης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br />Εγώ πάλι πιστεύω (και εφαρμόζω) ότι η κίνηση πρέπει να γίνει με την ημερομηνία λήξης και η διαφωνία με την τράπεζα αιτιολογείται με την εκτύπωση-απαρρίθμιση των ανείσπρακτων που θα τυπώσεις και θα επισυνάψεις με το εξτρέ κάνοντας τη συμφωνία στο τέλος του μήνα.<br /><br />Άλλωστε και τις επιταγές ημέρας με την ίδια ημερομηνία δεν τις πιστώνεις στον 38,03 ;<br /><br /><br />Σιγά μην εκδόσω εγώ έστω 200 επιταγές την τακτική ημερομηνία πληρωμών μου και μετά να ψάχνω πότε πήγε ο καθείς να εισπράξει για να κάνω εγγραφή.<br />Αλλωστε όταν την παρέδωσα έχω υπογεγραμμένο γραμμάτιο κια με αυτό θα χρεώσω τον δικαιούχο συνεπώς θα πιστώσω και την τράπεζα την ίδια μέρα.<br />Γιατί να διαφέρει ο χειρισμός στην λήξη της μεταχρονολογημένης;<br />
<br /><br /><br />

Καλημέρα παιδιά,

κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, με εξαίρεση τον μήνα της λήξης της διαχειριστικής χρήσης που υποχρεωτικά θα πρέπει να ψάχνουμε ποιά εισπράχθηκε και ποιά όχι. Και με τους ορκωτούς μας που το έχω συζητήσει αυτήν τη γνώμη υποστηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

<br /><br /><br />

Καλημέρα παιδιά,

κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, με εξαίρεση τον μήνα της λήξης της διαχειριστικής χρήσης που υποχρεωτικά θα πρέπει να ψάχνουμε ποιά εισπράχθηκε και ποιά όχι. Και με τους ορκωτούς μας που το έχω συζητήσει αυτήν τη γνώμη υποστηρίζουν.

Αυτό δεν είναι εξαίρεση........

Εγώ κάνω κάθε μήνα συμφωνία, τσεκάρω μέσα στο πρόγραμμα τις επιταγές που εμφανίστηκαν στο εξτρέ της τράπεζας και τυπώνω τις μή εισπραχθείσες.

Οπότε το υπόλοιπο της τράπεζας διαφέρει από το δικό μου κατά το άθροισμα των ανείσπρακτων σε κάθε μήνα άρα και στη λήξη της διαχειριστικής χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι εξαίρεση........

Εγώ κάνω κάθε μήνα συμφωνία, τσεκάρω μέσα στο πρόγραμμα τις επιταγές που εμφανίστηκαν στο εξτρέ της τράπεζας και τυπώνω τις μή εισπραχθείσες.

Οπότε το υπόλοιπο της τράπεζας διαφέρει από το δικό μου κατά το άθροισμα των ανείσπρακτων σε κάθε μήνα άρα και στη λήξη της διαχειριστικής χρήσης.

Και πώς θα κλείσεις ισολογισμό συνάδελφε??? Με τι ποσόν στις τράπεζες και στις επιταγές?? Είναι αυτονόητο πως στο τέλος της χρήσης θα αναγκαστείς να τις έχεις ανεξόφλητες τις επιταγές και να τις απογράψεις κιόλας μια μια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Και πώς θα κλείσεις ισολογισμό συνάδελφε??? Με τι ποσόν στις τράπεζες και στις επιταγές?? Είναι αυτονόητο πως στο τέλος της χρήσης θα αναγκαστείς να τις έχεις ανεξόφλητες τις επιταγές και να τις απογράψεις κιόλας μια μια !!!

Κανονικά θα κλείσω και χωρίς πρόβλημα.

Θα απογράψω τις επιταγές ημέρας που έδωσα έστω 29/12 και δεν εισπράχθηκαν ως 31/12; και σε ποιό λ/σμό θα τις απογράψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΑΓΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΤΑ

ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΟΨΕΩΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 38,03 ΚΑΙ 53,90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΠΙΤΑΓΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΤΑ

ΕΠΙΤΑΓΗ ΑΠΟ ΟΨΕΩΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 38,03 ΚΑΙ 53,90

Συμφωνούμε.

Άρα την ημερομηνία λήξης της η μεταχρονολογημένη χάνει αυτή την ιδιότητά της και πλέον φεύγει από τον 53,90 και πιστώνεται στον 38,03

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα κλείσω και χωρίς πρόβλημα.

Θα απογράψω τις επιταγές ημέρας που έδωσα έστω 29/12 και δεν εισπράχθηκαν ως 31/12; και σε ποιό λ/σμό θα τις απογράψω;

θα τις παρακολουθήσεις στον 53.90 ας είναι ημέρας και θα τις απογράψεις στο βιβλίο απογραφών και ισολογισμού εννοώ!!!! ( μιλώ για το τέλος χρήσης και ισολογισμό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

θα τις παρακολουθήσεις στον 53.90 ας είναι ημέρας και θα τις απογράψεις στο βιβλίο απογραφών και ισολογισμού εννοώ!!!! ( μιλώ για το τέλος χρήσης και ισολογισμό )

Εδώ διαφωνούμε. Γιατί να τις παρακολουθήσω στον 53.90 αφού αυτός αφορά μόνο μεταχρονολογημένες;

Γιατί να τις απογράψω αφού δεν υφίστανται ως τέτοιες.

Το να εγγράψω επιταγές ημέρας στον 53.90 και να τις απογράψω δεν αντίκειται στο ΕΓΛΣ;

Και γιατί να συμφωνώ με την τράπεζα αφού η διαφωνία αιτιολογείται απόλυτα και χωρίς πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ διαφωνούμε. Γιατί να τις παρακολουθήσω στον 53.90 αφού αυτός αφορά μόνο μεταχρονολογημένες;

Γιατί να τις απογράψω αφού δεν υφίστανται ως τέτοιες.

Το να εγγράψω επιταγές ημέρας στον 53.90 και να τις απογράψω δεν αντίκειται στο ΕΓΛΣ;

Και γιατί να συμφωνώ με την τράπεζα αφού η διαφωνία αιτιολογείται απόλυτα και χωρίς πρόβλημα;

Eπιταγή λήξεως 31/12 εισπράτεται από τον προμηθευτή 03/01 του επόμενου έτους. Εάν την χρεώσεις με την ημερομηνία λήξεως στην απογραφή της 31/12 ο λογαριασμός όψεως δεν συμφωνεί με τον 38.03 . Αρα νομίζω & αυτό ακολουθώ, χρέωση του 53.90 με την ημερομηνία πίστωσης του λογαριασμού όψεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Eπιταγή λήξεως 31/12 εισπράτεται από τον προμηθευτή 03/01 του επόμενου έτους. Εάν την χρεώσεις με την ημερομηνία λήξεως στην απογραφή της 31/12 ο λογαριασμός όψεως δεν συμφωνεί με τον 38.03 . Αρα νομίζω & αυτό ακολουθώ, χρέωση του 53.90 με την ημερομηνία πίστωσης του λογαριασμού όψεως.

Δεν θα συμφωνεί προφανώς.

και λοιπόν;

αυτό λέω τόση ώρα.

Θα πείς στον ελεγκτή ότι διαφωνεί κατά αυτό το ποσό της τάδε επιταγής που εμφανίστηκε την 03/01 του επόμενου έτους.

Αιτιολογείται, αποδεικνύεται, ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Γιατί δηλαδή να συμφωνεί οπωσδήποτε ο 38.03 με το εχτρε της τράπεζας και να μην συμφωνεί ο 53.90 με την πραγματικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...