Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ+ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ


georges

Ερώτηση

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ? ΔΗΛ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ? ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

Το βιβλίο αδειών μπορεί να τηρείται και σε κόλλες Α4 (κινήτα φύλλα)? ή θέλει δικό του βιβλίο ξεχωριστό (συρραμμένο)? Και μήπως θέλει κάποια θεώρηση από ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΣΕΠΕ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤO BIBΛIO AΔEIΩN (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ) ΤΟ KRATAO SE KOLLES A3 MESA APO EXCEL GIA KA8E MHNA TYPONO KSEXORISTA .OPOS EPISHS KAI TO BIBLIO YPERORION( TO OPOIO PROTA TO PAO GIA 8EΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΕΠΕ) ΤΟ ΤΗΡΟ ΣΕ ΚΟΛΛΕΣ Α4 .

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ , ΑΦΟΥ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΠΟΚΟΜΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΤΑ 2 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΒΛΙΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΕΝΑΣ ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΣΩΜΑ ΣΕΠΕ.

:rolleyes:

:blink:

:)

:o:rolleyes::mellow::unsure:;)B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤO BIBΛIO AΔEIΩN (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ) ΤΟ KRATAO SE KOLLES A3 MESA APO EXCEL GIA KA8E MHNA TYPONO KSEXORISTA .OPOS EPISHS KAI TO BIBLIO YPERORION( TO OPOIO PROTA TO PAO GIA 8EΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΕΠΕ) ΤΟ ΤΗΡΟ ΣΕ ΚΟΛΛΕΣ Α4 .

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ , ΑΦΟΥ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΠΟΚΟΜΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΤΑ 2 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΒΛΙΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΕΝΑΣ ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΣΩΜΑ ΣΕΠΕ.

:)

:blink:

:)

:o:rolleyes::mellow::unsure:;)B)

Στην εταιρεία που εργάζομαι δεν τηρούσανε βιβλίο αδειών (η εταιρεία ιδρύθηκρ το 2002!) Μόλις αγόρασα το έτοιμο μπλοκ κι έχω πανικοβληθεί γιατί βλέπω και υπάρχει διχασμός απόψεων για τη θεώρησή του... Είναι όντως υποχρεωτικό και πρέπει να γραφτεί από την έναρξη της εταιρείας ή ξεκινάμε φέτος?

υ.γ. αν μπορεί κάποιος καλός συνάδελφος ας "επισυνάψει" έντυπο αδείας σε word :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εταιρεια αε που εχω τηρω κανονικα το βιβλιο αδειων αλλα υπερωριων δεν τηρω γιατι δεν κανουν ποτε υπερωριες.Πρεπει να το εχω και αυτο το βιβλιο ασχετα αν δεν χρειαζεται να το συμπληρωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από που προκύπτει αυτό ?   :huh:

 

Το βιβλίο υπερωριών  που προβλέπεται από το άρθρο 13 του Ν. 3846/2010 πρέπει να τηρείται υποχρεωτικά (χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά) από όλες τις επιχειρήσεις που απασχολούν προσωπικό, είτε αυτό πραγματοποιεί υπερωριακή εργασία είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το βιβλίο υπερωριών  που προβλέπεται από το άρθρο 13 του Ν. 3846/2010 πρέπει να τηρείται υποχρεωτικά (χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά) από όλες τις επιχειρήσεις που απασχολούν προσωπικό, είτε αυτό πραγματοποιεί υπερωριακή εργασία είτε όχι.

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ

ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ                                Αρ. Φύλλου 66

                                                                                     11 Μαΐου 2010

Άρθρο 13

Βιβλίο Υπερωριών

Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών που προβλέπεται από

την περίπτωση β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του

π.δ. 27/6−4/7/1932 (ΦΕΚ 212 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε

με την παρ. 1 του άρθρου 3 του ν.δ. 515/1970 (ΦΕΚ 95

Α΄), ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει και μπορεί να τηρείται με τη

μορφή ημερολογίου ή μηχανογραφημένων σελίδων, που

φέρουν τα στοιχεία της επιχείρησης και την ένδειξη

«Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών». Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών

δεν απαιτεί θεώρηση από την αρμόδια υπηρεσία του

ΣΕΠΕ και πρέπει να διατηρείται από τον εργοδότη επί

μια πενταετία από τη συμπλήρωσή του. Κατά τα λοιπά,

το εν λόγω Βιβλίο διέπεται από τις οικείες διατάξεις

της εργατικής νομοθεσίας.

 

Ερώτηση Συναδέλφου

Σε εταιρεία αε που έχω τηρώ κανονικά το βιβλίο αδειών αλλά υπερωριών δεν τηρώ γιατί δεν κάνουν ποτέ υπερωρίες. Πρέπει να το έχω και αυτό το βιβλίο άσχετα αν δεν χρειάζεται να το συμπληρώσω?

 

Συγγνώμη ...... αλλά 

κατά την ταπεινή μου άποψη δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τον νόμο,  

Ο νόμος ορίζει οτι  ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει  και δεν αναφέρει πουθενά οτι τηρείται υποχρεωτικώς ασχέτως τπραγματοποιουμένων ή όχι υπερωριών .

Πολλώ δε μάλλον για επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει που δεν απασχολούν  προσωπικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την παράγραφο 7 του άρθρου 24 του ν. 3996/2011, με έναρξη ισχύος από 05-08-2011, ορίστηκαν τα εξής:

"7. Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να τηρούν στο χώρο εργασίας και να επιδεικνύουν ανά πάσα στιγμή στους Επιθεωρητές Εργασίας τα έντυπα ατομικών όρων εργασίας του προσωπικού (άρθρα 2, 3, 4 του π.δ. 156/1994, Α΄ 102), το βιβλίο αδειών (άρθρο 4 παρ. 3 του α.ν. 539/1945, Α΄ 229), το ειδικό βιβλίο υπερωριών (άρθρο 9 του π.δ. 27.6−4.7.1932, Α΄ 212 και άρθρο 13 του ν. 3846/2010, Α΄ 66) και τα εκκαθαριστικά σημειώματα αποδοχών του προσωπικού (άρθρο 18 παρ. 1 του ν. 1082/1980, Α΄ 250 και 5 του ν. 3227/2004, Α΄ 31) για το τελευταίο τουλάχιστον τρίμηνο. Το πιστοποιητικό ελέγχου ανυψωτικών μηχανημάτων πρέπει να βρίσκεται πάνω στο Μηχάνημα Έργου στο οποίο διενεργείται ο έλεγχος, όπως προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις, και ο χειριστής Μηχανήματος Έργου είναι υποχρεωμένος να φέρει την άδεια του χειριστή. Το πιστοποιητικό απαλλαγής από επικίνδυνα αέρια που προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία πρέπει να βρίσκεται πάνω στο πλοίο στο οποίο εκτελούνται οι ναυπηγοεπισκευαστικές εργασίες. Η μη τήρηση των παραπάνω υποχρεώσεων από την επιχείρηση επισύρει τις διοικητικές κυρώσεις του παρόντος άρθρου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ

ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ                                Αρ. Φύλλου 66

                                                                                     11 Μαΐου 2010

Άρθρο 13

Βιβλίο Υπερωριών

Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών που προβλέπεται από

την περίπτωση β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του

π.δ. 27/6−4/7/1932 (ΦΕΚ 212 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε

με την παρ. 1 του άρθρου 3 του ν.δ. 515/1970 (ΦΕΚ 95

Α΄), ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει και μπορεί να τηρείται με τη

μορφή ημερολογίου ή μηχανογραφημένων σελίδων, που

φέρουν τα στοιχεία της επιχείρησης και την ένδειξη

«Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών». Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών

δεν απαιτεί θεώρηση από την αρμόδια υπηρεσία του

ΣΕΠΕ και πρέπει να διατηρείται από τον εργοδότη επί

μια πενταετία από τη συμπλήρωσή του. Κατά τα λοιπά,

το εν λόγω Βιβλίο διέπεται από τις οικείες διατάξεις

της εργατικής νομοθεσίας.

 

Ερώτηση Συναδέλφου

Σε εταιρεία αε που έχω τηρώ κανονικά το βιβλίο αδειών αλλά υπερωριών δεν τηρώ γιατί δεν κάνουν ποτέ υπερωρίες. Πρέπει να το έχω και αυτό το βιβλίο άσχετα αν δεν χρειάζεται να το συμπληρώσω?

 

Συγγνώμη ...... αλλά 

κατά την ταπεινή μου άποψη δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τον νόμο,  

Ο νόμος ορίζει οτι  ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει  και δεν αναφέρει πουθενά οτι τηρείται υποχρεωτικώς ασχέτως τπραγματοποιουμένων ή όχι υπερωριών .

Πολλώ δε μάλλον για επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις

και εργασίες εν γένει που δεν απασχολούν  προσωπικό 

 

 

 

Δεν χρειάζεται να είναι βιβλίο ή τετράδιο. Αρκεί μία σελίδα που να αναφέρει αυτά που λέει ο νόμος και ας είναι κενή...

Βέβαια τώρα με την από 1/10 μεγάλη αλλαγή για την ηλεκτρονική υποβολή των χορηγηθεισών υπερωριών δεν ξέρω τι νόημα έχει το βιβλίο, όπως δεν ξέρω τι νόημα έχει το ειδικό βιβλίο του ΙΚΑ αφού όλα τα έντυπα τα στέλνει ο εργοδότης πλέον ηλεκτρονικά (όπου θα έπρεπε πρόσληψη και πίνακας να είναι ένα μόνο έντυπο, προς απλούστευση της όλης διαδικασίας).

 

Καλημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να είναι βιβλίο ή τετράδιο. Αρκεί μία σελίδα που να αναφέρει αυτά που λέει ο νόμος και ας είναι κενή...

Βέβαια τώρα με την από 1/10 μεγάλη αλλαγή για την ηλεκτρονική υποβολή των χορηγηθεισών υπερωριών δεν ξέρω τι νόημα έχει το βιβλίο, όπως δεν ξέρω τι νόημα έχει το ειδικό βιβλίο του ΙΚΑ αφού όλα τα έντυπα τα στέλνει ο εργοδότης πλέον ηλεκτρονικά (όπου θα έπρεπε πρόσληψη και πίνακας να είναι ένα μόνο έντυπο, προς απλούστευση της όλης διαδικασίας).

 

Καλημέρες.

Ουτε το ενα , ουτε το αλλο εχει πλεον νοημα.

Η υποχρεωση ηλεκτρονικης υποβολης των υπερωριων εχω την αποψη οτι αποδεικνυει τη μη υποχρεωτικη τηρηση του εν λογω βιβλιου απο ολες τις επιχειρησεις εχουν δεν εχουν υπερωριες, αφου ηλεκτρονικα αναγγελεις τις πραγματοποιηθεισες και δεν αναγγελεις οτι δεν πραγματοποιησες υπερωριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να είναι βιβλίο ή τετράδιο. Αρκεί μία σελίδα που να αναφέρει αυτά που λέει ο νόμος και ας είναι κενή...

Βέβαια τώρα με την από 1/10 μεγάλη αλλαγή για την ηλεκτρονική υποβολή των χορηγηθεισών υπερωριών δεν ξέρω τι νόημα έχει το βιβλίο, όπως δεν ξέρω τι νόημα έχει το ειδικό βιβλίο του ΙΚΑ αφού όλα τα έντυπα τα στέλνει ο εργοδότης πλέον ηλεκτρονικά (όπου θα έπρεπε πρόσληψη και πίνακας να είναι ένα μόνο έντυπο, προς απλούστευση της όλης διαδικασίας).

 

Καλημέρες.

για κανένα πρόστιμο και μόνο τα κρατάνε!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να είναι βιβλίο ή τετράδιο. Αρκεί μία σελίδα που να αναφέρει αυτά που λέει ο νόμος και ας είναι κενή...

Βέβαια τώρα με την από 1/10 μεγάλη αλλαγή για την ηλεκτρονική υποβολή των χορηγηθεισών υπερωριών δεν ξέρω τι νόημα έχει το βιβλίο, όπως δεν ξέρω τι νόημα έχει το ειδικό βιβλίο του ΙΚΑ αφού όλα τα έντυπα τα στέλνει ο εργοδότης πλέον ηλεκτρονικά (όπου θα έπρεπε πρόσληψη και πίνακας να είναι ένα μόνο έντυπο, προς απλούστευση της όλης διαδικασίας).

 

Καλημέρες.

Θα προτρέψω λοιπόν τον ψιλικατζή της γειτονιάς μου που δεν απασχολεί κανέναν εργαζόμενο (αφού και αυτός ανήκει σε  όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις και εργασίες εν γένει) να γραμμογραφήσει , καταλλήλως , ένα Α4 , να το κορνιζάρει, και να το αναρτήσει σε περίοπτη θέση .

Το ίδιο θα κάνω και για κάποιον παραδοσιακό τσαγκάρη .

Πάντως εγώ δεν τηρώ τίποτα.

Αν έρθουν και μου το ζητήσουν θα γραμμογραφήσω επί τόπου με το χέρι 1 φύλλο χαρτί και θα τους   το επιδείξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδω στην Καβαλα το βιβλιο αυτο κοστιζει 17 ευρουλακια.

γιατι να το παρω το βιβλιο αφου δεν το χρειαζομαι για να λεω οτι το εχω ?

Αντε και το περνω ειναι αθεωρητο σωστα?

θα το αφησω κενο χωρις να γραψω τιποτα?

η εταιρεια αυτη τελευταια φορα που εκανε υπερωριες ηταν μεχρι 31-12-2006 (ουτε τοτε ειχαν βιβλιο υπερωριων)απο εκει και περα τιποτα,πηρε την κατω βολτα και ισα ισα που εργαζονται οι εργατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Πάλι καλά πάντως που στο βιβλίο αυτό δεν χρειάζεται να γράφεις τπτ γιατί στο βιβλίο δρομολογίων πρέπει κάθε ημέρα να γράφεις δεν εκκινήθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Πάλι καλά πάντως που στο βιβλίο αυτό δεν χρειάζεται να γράφεις τπτ γιατί στο βιβλίο δρομολογίων πρέπει κάθε ημέρα να γράφεις δεν εκκινήθει

εχεις δικαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Πάλι καλά πάντως που στο βιβλίο αυτό δεν χρειάζεται να γράφεις τπτ γιατί στο βιβλίο δρομολογίων πρέπει κάθε ημέρα να γράφεις δεν εκκινήθει

 

εκκινήθεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι λίγο προσοχή με το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών. Κατά την ισχύουσα νομοθεσία, η υπερωριακή απασχόληση εργαζομένων καταχωρείται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής της στο Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών. Από 1-10-2013 θα πρέπει οι εργοδότες να γνωστοποιούν την πραγματοποιηθείσα υπερωριακή απασχόληση των εργαζομένων στο ΣΕΠΕ με υποβολή, Ε8 «Γνωστοποίηση Υπερωριακής Απασχόλησης»

Σχετικό :

 

Aριθ. πρωτ.: 30638/30.4.2013
Γνωστοποίηση Υπερωριακής Απασχόλησης και Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών

Αθήνα 30.04.2013
Aριθ. πρωτ: 30638


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
YΠOYPΓEIO ΕΡΓΑΣΙΑΣ, KOINΩNIKΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ & ΠΡΟΝΟΙΑΣ
ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ & ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ


Tαχ. Δ/νση: Αγησιλάου 10
104 37 - Αθήνα
Fax: 210 5231215
Πληροφορίες:Μ. Παυλοπούλου – Γ. Εμμανουηλίδης
Tηλέφωνο: 210 5289117, 210 5289229
e-mail: [email protected]

Θέμα: Γνωστοποίηση Υπερωριακής Απασχόλησης και Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών.

Σχετ: Άρθρο 80 του Ν. 4144/2013 (ΦΕΚ 88/Α/18-04-2013)

Με τη διάταξη της παραγράφου ΣΤ’ του άρθρου 80 του Ν. 4144/2013, επιδιώκεται η κατά ενιαίο τρόπο υιοθέτηση της διαδικασίας γνωστοποίησης στο αρμόδιο Τμήμα Κοινωνικής Επιθεώρηση Εργασίας εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου κάθε μήνα του συνόλου των υπερωριών που πραγματοποιήθηκαν, ανά εργαζόμενο, κατά τον αμέσως προηγούμενο μήνα.

Επομένως, βάσει της ανωτέρω διάταξης, η γνωστοποίηση της υπερωριακής απασχόλησης ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις και εργασίες εν γένει, αφορά μόνο σε πραγματοποιηθείσες ώρες υπερωριακής απασχόλησης και σε περίπτωση μη τήρησης της υποχρέωσης αυτής επιβάλλονται από τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα, σε βάρος του εργοδότη, κυρώσεις, σύμφωνα με το άρθρο 24 του ν. 3996/2011, όπως ισχύει.

Από την 18-4-13, ημερομηνία δημοσίευσης του Νόμου, και πλέον, καταργείται η υποχρέωση αναγγελίας της υπερωριακής απασχόλησης (έντυπο Ε8) και ως εκ τούτου οι Υπηρεσίες Κοινωνικής Επιθεώρηση Εργασίας δεν υποχρεούνται να θεωρούν τυχόν υποβληθείσες αναγγελίες υπερωριακής απασχόλησης.

Μέχρι την υλοποίηση του νέου ηλεκτρονικού εντύπου Ε8 «Γνωστοποίηση Υπερωριακής Απασχόλησης» στο ΠΣ (ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) «ΕΡΓΑΝΗ» και προκειμένου να υπάρξει ενιαία αντιμετώπιση από τις Υπηρεσίες του Σ.ΕΠ.Ε., θα πρέπει οι εργοδότες να γνωστοποιούν την πραγματοποιηθείσα υπερωριακή απασχόληση των εργαζομένων με βάση τo συνημμένο υπόδειγμα εντύπου για χειρόγραφη υποβολή, Ε8 «Γνωστοποίηση Υπερωριακής Απασχόλησης», χωρίς παραλλαγές.

Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις και εργασίες εν γένει και μπορεί να τηρείται με τη μορφή ημερολογίου ή μηχανογραφημένων σελίδων, που φέρουν τα στοιχεία της επιχείρησης, εκμετάλλευσης ή του εν γένει εργοδότη και την ένδειξη «Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών».

Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών πρέπει να τηρείται στο χώρο εργασίας, να διατηρείται από τον εργοδότη επί μια πενταετία από τη συμπλήρωσή του και να τίθεται στη διάθεση των ελεγκτικών οργάνων, προς έλεγχο, οσάκις ζητείται.

Στο Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών αναγράφονται σε ξεχωριστές στήλες:

α) το ονοματεπώνυμο και η ειδικότητα του μισθωτού,

β) η τροποποίηση που επέρχεται στο ωράριο εργασίας,

γ) η αιτία για την οποία πραγματοποιείται η υπερωριακή απασχόληση,

δ) η ημερομηνία πραγματοποίησης της υπέρβασης,

ε) η ώρα έναρξης και λήξης της υπέρβασης,

στ) η υπογραφή του εργαζόμενου.

Η προβλεπόμενη νόμιμη, κατά την ισχύουσα νομοθεσία, υπερωριακή απασχόληση εργαζομένων καταχωρείται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής της στο Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών που τηρείται από τον εργοδότη.

Για κάθε εργαζόμενο που θα διαπιστωθεί, από τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα, ότι απασχολείται υπερωριακώς χωρίς η απασχόλησή του αυτή να είναι καταχωρημένη κατά τα ανωτέρω στο Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών, επιβάλλονται με πράξη του αρμοδίου οργάνου, σε βάρος του εργοδότη, κυρώσεις, σύμφωνα με τα άρθρα 24 και 28 του ν. 3996/2011, όπως ισχύουν.
Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΜΙΧΑΗΛ ΚΑΝΔΑΡΑΚΗΣ

 

--Το ερώτημα είναι πως συμπληρώνεται με ορθό τρόπο το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών (καθώς μπορεί να έχει κυρώσεις η μη ορθή συμπλήρωση).

π.χ τι εννοεί ο ποιητής "β) η τροποποίηση που επέρχεται στο ωράριο εργασίας" και ποια η διαφορά με το "ε) η ώρα έναρξης και λήξης της υπέρβασης"

Θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα συμπληρωμένο υπόδειγμα Ειδικού Βιβλίου Υπερωριών. Δεν έχω όμως καταφέρει να βρω κάτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ

ΥΠΕΡΩΡΙΑΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ Σ.ΕΠ.Ε.

του Χρήστου Καρατζά [Νομικός, Εργατολόγος]

Οκτώβριος 2013

Για μία ακόμη φορά, με το Νόμο 4144/2013 που ψηφίσθηκε στη Βουλή την 18-4-2013 και δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 88 τ. Α΄ της 18-4-2013, επέρχονται ασήμαντες τροποποιήσεις σε ορισμένες διατάξεις της «εργατικής», (σε ότι από αυτή απέμεινε ακόμη) νομοθεσίας μας. Ιδιαίτερα με το νόμο αυτό τροποποιούνται διατάξεις νόμων που ψηφίσθηκαν μόλις πριν από λίγους μήνες, ενώ δεν τίθενται νέοι θεσμοί και δεν επιλύονται τα χρόνια ζητήματα που απασχολούν τους εργοδότες και τους εργαζομένους της Χώρας μας.

Με τη διατήρηση της πολυνομίας, των γραφειοκρατικών διαδικασιών, των ποικίλων προθεσμιών υποβολής εντύπων και πινάκων, των ανακοινώσεων, των δυσνόητων διατάξεων κλπ, δεν πρόκειται να λυθούν τα προβλήματα ούτε της παράνομης και ανασφάλιστης εργασίας, όπως φαίνεται ότι επιδιώκει ο νέος αυτός νόμος και αναφέρεται και στην περίληψή ως τίτλος του, ούτε να αντιμετωπισθεί η παραβατικότητα των εργοδοτών, την οποία υποθάλπει, κατά τη γνώμη μου, στην ουσία η ίδια η νομοθεσία των τελευταίων ιδιαίτερα ετών, που τίθεται κάθε φορά μόνο για να παράξει στα αρμόδια  όργανα δικαίωμα υποβολής διοικητικών κυρίως προστίμων για εισπρακτικούς και μόνο σκοπούς.

Τα παραπάνω αποδεικνύονται άμεσα με τις εξής τροποποιήσεις που επιφέρει ο νέος νόμος στην ήδη ισχύουσα νομοθεσία μας, τις οποίες καλούμεθα από αύριο να εφαρμόσουμε προκειμένου, όχι να διορθωθεί το αντιεργασιακό κλίμα που έχει δημιουργηθεί στη Χώρα τα τελευταία χρόνια και να συμμορφωθούμε, εργοδότες και εργαζόμενοι στην έννομη τάξη, αλλά προκειμένου μόνο να αποφύγουμε τα κακοπροαίρετα επιβαλλόμενα πρόστιμα. Έτσι:

Με το άρθρο 15 του νέου νόμου ορίζεται ότι δικαίωμα ελέγχου εφαρμογής της εργατικής και ασφαλιστικής νομοθεσίας, έχει πλέον εκτός από το Σ.ΕΠ.Ε. και το ΙΚΑ, και η Με το άρθρο 23 επαναλαμβάνονται στην ουσία τους και τροποποιούνται εν μέρει οι διατάξεις του άρθρου 3 του Ν. 3996/2011, που αφορούν στην διαδικασία πρόσκλησης και επίλυσης στις Υπηρεσίες του Σ.ΕΠ.Ε. των που αντιμετωπίζονται ύστερα από σχετική καταγγελία των ενδιαφερομένων μερών.

Με το άρθρο 24 αντικαθίστανται οι διατάξεις του άρθρου 87 του Ν. 4052/2012, που αφορούν στις διοικητικές κυρώσεις κατά παραβατών εργοδοτών Ε.Π.Α. & Υ.Γ.Ε. και ορίζεται από ποια Υπηρεσία του Κράτους θα εκτελούνται αυτές.

Με το άρθρο 36 τροποποιούνται οι ρυθμίσεις που ίσχυαν για την υγεία και ασφάλεια των εργαζομένων και κυρίως αφορούν την εργασία των τεχνικών και ιατρών εργασίας, αλλά (και για μην ξεχνάμε τα Ταμεία του κράτους),

(Πρόστιμα).

Με το άρθρο 80 γίνεται προσπάθεια αντιμετώπισης των προβλημάτων που δημιούργησε η εσπευσμένη και όχι καλά οργανωμένη και προετοιμασμένη υποχρεωτική από 1-3-2013 χρήση της ηλεκτρονικής υποβολής ορισμένων εντύπων, που τηρούν οι επιχειρήσεις που απασχολούν προσωπικό, στο Σ.ΕΠ.Ε. και στον Ο.Α.Ε.Δ.

Συγκεκριμένα, χωρίς να αναφέρεται στο νόμο η κατάργηση των νόμων που επιβάλλουν την υποχρέωση των εργοδοτών να ζητούν έγκριση από τις αρμόδιες αρχές (Σ.ΕΠ.Ε. ή Υπουργείο), για να απασχολήσουν το προσωπικό τους υπερωριακά και στη συνέχεια να

ορίσουν τις νέες διαδικασίες νόμιμης παροχής υπερωριακής εργασίας των μισθωτών, με το άρθρο αυτό επιτάσσεται όπως «Οικονομική Αστυνομία. εργατικών διαφορών τις διοικητικές κυρώσεις κατά των παραβατών εργοδοτών Η προβλεπόμενη από την ισχύουσα νομοθεσία νόμιμη υπερωριακή απασχόληση των εργαζομένων καταχωρείται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής της στο Ειδικό Βιβλίο υπερωριών που τηρείται από τον εργοδότη … Ο εργοδότης υποχρεούται να γνωστοποιεί στο Σ.ΕΠ.Ε. εντός του πρώτου 15νθημέρου του επόμενου μήνα το σύνολο των υπερωριών που πραγματοποιήθηκαν ανά εργαζόμενο κατά τον προηγούμενο μήνα».

Από τη αόριστη και δυσανάγνωστη αυτή διάταξη πρέπει εμείς να διακρίνουμε:

α) Ποια είναι, με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, η νόμιμη υπερωρία,

β) Ότι καταργείται η προηγούμενη διάταξη του Ν. 4093 του Νοεμβρίου 2012 (μόλις δηλαδή πριν 10μήνου), που όριζε την υποχρέωση αναγγελίας των υπερωριών πριν την πραγματοποίησή τους στο Σ.ΕΠ.Ε.,

γ) Ότι η ενημέρωση του Σ.ΕΠ.Ε. για τις υπερωρίες που πραγματοποιήθηκαν η οποία θα γίνεται τον επόμενο μήνα, θα υποβάλλεται ηλεκτρονικά με βάση την Υ.Α. 28153/2013, η οποία ισχύει και ως προς την υποχρέωση ηλεκτρονικής υποβολής του εντύπου Ε8 «Αναγγελία υπερωριακής εργασίας», αφού δεν καταργείται ευθέως από τον νόμο ή ότι θα επανέλθουμε στο παλαιότερο του Ν. 4093/2012 καθεστώς της έντυπης γνωστοποίησης στο Σ.ΕΠ.Ε. της υπερωριακής εργασίας πριν την πραγματοποίησή της και

δ) Το τι θα συμβαίνει αν σε μια επιχείρηση που απασχολεί προσωπικό, κάποιο μήνα ή κάθε μήνα δεν πραγματοποιήθηκαν υπερωρίες. Θα συμπληρώνεται το  βιβλίο υπερωριών, που καθιερώνεται και πάλι υποχρεωτικά για όλες τις επιχειρήσεις, χωρίς αναφορά του νομοθέτη στην ήδη ισχύουσα για το θέμα αυτό διάταξη του άρθρου 13 του Ν. 3846/ 2010 ή όχι και πως θα βεβαιώνεται αυτό από τα ελεγκτικά όργανα του Σ.ΕΠ.Ε. σε μελλοντικούς ελέγχους.

 

Όσον αφορά την υποχρέωση τήρησης από τις επιχειρήσεις, ο νόμος αναφέρει πάλι όσα και το άρθρο 13 του Ν. 3846/2010 και ότι μπορεί να τηρείται με την μορφή ημερολογίου ή μηχανογραφημένων σελίδων και πρέπει να διατηρείται από τον εργοδότη επί μία 5ετία από την συμπλήρωσή του και να τίθεται στη διάθεση των ελεγκτικών οργάνων προς έλεγχο οσάκις ζητείται. Δεν μας διευκρινίζει όμως ο νόμος από πότε αρχίζει και πότε τελειώνει η 5ετία διατήρησης του βιβλίου αυτού στην περίπτωση της μηχανογραφικής τήρησής του, αν ο συντάκτης του γνώριζε από μηχανογράφηση!!! Επίσης δεν μας  διευκρινίζει ο νόμος αν είναι υποχρεωτική η υπογραφή του βιβλίου αυτού από τους εργαζομένους που εργάσθηκαν υπερωριακά και έλαβαν την αμοιβή τους, ή εξακολουθεί να ισχύει, εφόσον δεν καταργείται ευθέως η διάταξη του άρθρου 3 του ΝΔ 515/1970, με βάση την οποία δεν απαιτείται η υπογραφή του βιβλίου αυτού από τους εργαζομένους που εργάσθηκαν υπερωριακά, αν το βιβλίο αυτό τηρείται μηχανογραφικά και υπάρχουν στην επιχείρηση άλλα αποδεικτικά στοιχεία στα οποία έχουν υπογράψει οι μισθωτοί ότι έχουν λάβει την αντίστοιχη με τις ώρες υπερωριακής τους εργασίας αμοιβή.

Κατά την άποψή μας εφόσον η παραπάνω διάταξη του ΝΔ 515/1970 δεν έχει καταργηθεί μέχρι σήμερα εξακολουθεί να ισχύει και δεν απαιτείται στην περίπτωση αυτή η υπογραφή του βιβλίου από τους εργαζομένους αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...