Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα, ερώτηση: εργαζόμενος θα απολυθει στις 15/4/2012 και θα βγει ταμειο για 5 μήνες. στις 25 μαιου περίπου αφου πάρει την πρωτη δοση του επιδοματος ανεργιας θα ξανα δουλέψει μέχρι να συμπληρωσει 125 ένσημα. τοτε που θα ξανακαναει αιτηση για ταμειο θα πάρει τους υπόλοιπους 4 μήνες σωστα? και τα 125 ενσημα χάνονται ή μετα θα μπορει να δουλεψει πχ μετα απο 4 μήνες για κάποιες μερες και να ξαναβγει ταμειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, ερώτηση: εργαζόμενος θα απολυθει στις 15/4/2012 και θα βγει ταμειο για 5 μήνες. στις 25 μαιου περίπου αφου πάρει την πρωτη δοση του επιδοματος ανεργιας θα ξανα δουλέψει μέχρι να συμπληρωσει 125 ένσημα. τοτε που θα ξανακαναει αιτηση για ταμειο θα πάρει τους υπόλοιπους 4 μήνες σωστα? και τα 125 ενσημα χάνονται ή μετα θα μπορει να δουλεψει πχ μετα απο 4 μήνες για κάποιες μερες και να ξαναβγει ταμειο?

Αφου θα συνεχιση για να παρη και τους υπολοιπους 4 μηνες πως χανονται τα 125?εκει δεν χανονται αν ομως παρει τους 4 μηνες και θελει να ξαναπαρη ,θα μετρησουν τα ενσημα απο την ληξη της τελευταιας επιδοτησης και μετα,και δεν πιανονται τα 125 που μετρησαν για την προηγουμενη επιδοτηση. πιστευω ,να καταλαβα σωστα..την ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανετε...μια ερωτηση και απο μενα,δουλευα απο το 2001 εως το 2008 σε ιδιωτικη εταιρεια οπου και απολυθηκα και απο το 2008 εως τον 10/2009 σε αλλη εταιρεια οπου και παραιτηθηκα με πληρη ασφαλιση,απο τοτε εως σημερα εργαζομουνουν σε διαφορες δουλειες αλλα για μικρα χρονικα διαστηματα χωρις ασφαλιση,τωρα πια ειναι αρκετα δυσκολο να βρω εργασια,υπαρχει τροπος να παρω τουλαχιστον ταμειο ανεργειας;...σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανετε...μια ερωτηση και απο μενα,δουλευα απο το 2001 εως το 2008 σε ιδιωτικη εταιρεια οπου και απολυθηκα και απο το 2008 εως τον 10/2009 σε αλλη εταιρεια οπου και παραιτηθηκα με πληρη ασφαλιση,απο τοτε εως σημερα εργαζομουνουν σε διαφορες δουλειες αλλα για μικρα χρονικα διαστηματα χωρις ασφαλιση,τωρα πια ειναι αρκετα δυσκολο να βρω εργασια,υπαρχει τροπος να παρω τουλαχιστον ταμειο ανεργειας;...σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Καλημέρα.

Εδώ http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg είναι το ενημερωτικό φυλλάδιο για την επιδότηση ανεργίας. Είναι πολύ κατατοπιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανετε...μια ερωτηση και απο μενα,δουλευα απο το 2001 εως το 2008 σε ιδιωτικη εταιρεια οπου και απολυθηκα και απο το 2008 εως τον 10/2009 σε αλλη εταιρεια οπου και παραιτηθηκα με πληρη ασφαλιση,απο τοτε εως σημερα εργαζομουνουν σε διαφορες δουλειες αλλα για μικρα χρονικα διαστηματα χωρις ασφαλιση,τωρα πια ειναι αρκετα δυσκολο να βρω εργασια,υπαρχει τροπος να παρω τουλαχιστον ταμειο ανεργειας;...σας ευχαριστω εκ των προτερων...

ΕΑΝ απο τον 10/2009 δεν εχεις ξαναβαλει ενσημα τοτε λυπαμαι..ξεχασε το.για να δικαιουσαι επιδοτηση ανεργειας ,αν ειναι για 1 φορα, πρεπει να εργαστης, συνεχομενα περιπου 17 μηνες.ΑΝ ειναι για 2η φορα 7 μηνες.χωρις ενσημα να παρης ταμειο,πως το φανταζεσαι? Τωωρα το θυμηθηκες και εσυ, μετα απο 2,5 χρονια?!!!! αφου εβλεπες το 2010,το 2011 και δεν ασφαλιζοσουν δεν σκεφτηκες οτι μετα απομακρυνεσαι απο το χρονο ασφαλησης και δεν θα δικαιουσαι ουτε ταμειο ανεργειας , αλλα,ακομη ουτε και ιατροφαρμακευτικη καλυψη?δεν ηξερες ,δεν ρωταγες? Ασε που τωρα τι νομιζεις που θα επερνες 350 ευρω!!!εγινε.σε λιγο αμφιβαλλω αν υπαρχει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας,ειμαι διασωστης πληρωμα ασθενοφορου και εργαζομαι με 12μηνη συμβαση στο νοσοκομειο χαλκιδας.ειμαι επικουρικο προσωπικο.διοριστκα την 2-3-2001 και τελειωνω δυστηχως τωρα σε λιγες μερες.δικαιουμαι επιδομα εγω κι αν ναι χρειαζεται καποιο δικαιολογητικο απο τον οαεδ που πρεπει να προσκομισω στην υπηρεσια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνωμη λογω βιασυνης εκανα λαθος στην ημερομηνια.το 2011 διοριστικα οχι το 2001!!!!ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας,ειμαι διασωστης πληρωμα ασθενοφορου και εργαζομαι με 12μηνη συμβαση στο νοσοκομειο χαλκιδας.ειμαι επικουρικο προσωπικο.διοριστκα την 2-3-2001 και τελειωνω δυστηχως τωρα σε λιγες μερες.δικαιουμαι επιδομα εγω κι αν ναι χρειαζεται καποιο δικαιολογητικο απο τον οαεδ που πρεπει να προσκομισω στην υπηρεσια μου?

Αν θα παρης για 1η φορα και δεν εχεις αλλα ενσημα πριν της 2/3/2011,δυστυχως...οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα παιδιά. 01/03/2012 απολύομαι μετά από 15 χρόνια εργασίας σε εμπορική επιχείρηση που ήμουν μισθωτή. Την αμέσως επόμενη ημέρα θα πάω στον ΟΑΕΔ για να βγάλω κάρτα ανεργίας (πρώτη μου φορά). Θα ήθελα να σας ρωτήσω δύο πράγματα, όσοι γνωρίζετε :

1. Αν και δεν νομίζω να έχει διευκρινιστεί ακόμα, το επίδομα ανεργίας παραμένει στα 460 Ευρώ για τους μακροχρόνια εργαζόμενους/πρώτη φορά ανέργους;

2. Κάθε πότε γίνεται η πληρωμή του επιδόματος ανεργίας; Κάθε μήνα;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα παιδιά. 01/03/2012 απολύομαι μετά από 15 χρόνια εργασίας σε εμπορική επιχείρηση που ήμουν μισθωτή. Την αμέσως επόμενη ημέρα θα πάω στον ΟΑΕΔ για να βγάλω κάρτα ανεργίας (πρώτη μου φορά). Θα ήθελα να σας ρωτήσω δύο πράγματα, όσοι γνωρίζετε :

1. Αν και δεν νομίζω να έχει διευκρινιστεί ακόμα, το επίδομα ανεργίας παραμένει στα 460 Ευρώ για τους μακροχρόνια εργαζόμενους/πρώτη φορά ανέργους;

2. Κάθε πότε γίνεται η πληρωμή του επιδόματος ανεργίας; Κάθε μήνα;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Αυτη την στιγμη ειναι στα 460,ομως συζητουν και λενε οτι θα ξεκαθαριση το τοπιο σε περιπου 10 μερες, οσοι εχουν ξαναπαρει σε αυτους συμπεριλαμβανονονται και και οι εποχιακοι, θα παιρνουν 360 ευρω!! ,και για αυτους που δεν εχουν ξαναπαρει, π.χ οπως εσυ θα το πανε,λενε... στο 80 %,του σημερινου ημερομισθιου του ανειδικευτου εργατη,ήτοι περιπου 520 ευρω.οποτε αναμενεις.

Η πληρωμη γινεται καθε μηνα,πλεον μονο ημερα Παρασκευη.

Την πρωτη φορα ,πας αυτοπροσωπως στον ΟΑΕΔ που υπεβαλλες την αιτηση,για να παρης την αποφαση και κατωχυρωνεις ετσι την πληρωμη σου για τους πρωτους τρεις μηνες απο την 1η πληρωμη, χωρις να χρειαστη να ξαναπας,μεσα σε αυτο το τριμηνο.

Στο τελος του τελευταιου μηνα(συγκεκριμενη ημερομηνια) του 1ου τριμηνου θα πας σε οποιο δηποτε τωρα , ΟΑΕΔ,να δηλωσης παλι το παρων , οποτε εξασφαλιζεις παλι αυτοματα την πληρωμη σου για το 2ο τριμηνο, στο τελος του οποιου θα ξαναπας αυτοπροσωπως , και παμε...λεγοντας... για το 3ο τριμηνο που κανεις το ιδιο.

Ολες αυτες τις ημερομηνιες που θα πρεπει να εμφανιζεσαι στον ΟΑΕΔ ,ειναι συγκεκριμενες ,αναλογως ποια Παρασκευη του μηνα θα σε πληρωνουν.αλλα μην αγχωνεσαι ,θα τις γραφει μεσα λεπτομερως, η εγκριτικη αποφαση επιδοτησης που θα παρης,οποτε θα ξερης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, ειμαι επιδοτουμενος ανεργος και πλεον μένω σε αλλη πολη απο εκει που πηρα την αποφαση για την ανεργια. Πριν φυγω απο εκει πηγα στον ΟΑΕΔ και με βαλανε να κανω μια χειρογραφη αιτηση οτι μετακινουμαι σε νεο τοπο αρα και σε αλλο ΟΑΕΔ. Στο νεο τοπο κατοικιας μου επισκεφτηκα τον ΟΑΕΔ(ενα εργαζομενο σε ενα γραφειο) και μου ειπανε οτι δεν χρειαζοταν αυτο και δεν ειναι αναγκη να κανω κατι τωρα, παρα μονο οταν ειναι να εμφανιστω για πληρωμη να προσκομισω καποιο αποδεικτικο κατοικιας. Μου λεγανε οτι αλλαξε αυτο το συστημα.

Επειδη ο καθενας λεει τα δικα του καμια φορα ξερει κανεις τι παιζει? Γιατι googlαροντας με το παλιο συστημα αναγραφει οτι πρεπει να προσκομισω στην υπηρεσια σε 8 μερες και ηδη ειμαι στην 5-6η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα, ειμαι επιδοτουμενος ανεργος και πλεον μένω σε αλλη πολη απο εκει που πηρα την αποφαση για την ανεργια. Πριν φυγω απο εκει πηγα στον ΟΑΕΔ και με βαλανε να κανω μια χειρογραφη αιτηση οτι μετακινουμαι σε νεο τοπο αρα και σε αλλο ΟΑΕΔ. Στο νεο τοπο κατοικιας μου επισκεφτηκα τον ΟΑΕΔ(ενα εργαζομενο σε ενα γραφειο) και μου ειπανε οτι δεν χρειαζοταν αυτο και δεν ειναι αναγκη να κανω κατι τωρα, παρα μονο οταν ειναι να εμφανιστω για πληρωμη να προσκομισω καποιο αποδεικτικο κατοικιας. Μου λεγανε οτι αλλαξε αυτο το συστημα. Επειδη ο καθενας λεει τα δικα του καμια φορα ξερει κανεις τι παιζει? Γιατι googlαροντας με το παλιο συστημα αναγραφει οτι πρεπει να προσκομισω στην υπηρεσια σε 8 μερες και ηδη ειμαι στην 5-6η

Σε 8 μερες πρεπει να αναγγειλης πλεον διοτι εχεις εσυ προστιμο ,την αναληψη εργασιας,και οχι την αλλαγη κατοικιας.

Οσο για την αλλαγη κατοικιας οταν πας να πληρωθης δωστην αυτο δεν ειναι και τιποτα..γιατι να μην το κανεις?.αν και τωρα πλεον απο το Φεβρουαριο, σου λενε οτι εκτος απο την 1η πληρωμη,μετα καθε τριμηνο,παρουσιαζεσαι σε οποιο δηποτε ΟΑΕΔ, τους το ειπες αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Έχω ζητήσει μια φορά και έλαβα επί 12 μήνες, επίδομα ανεργίας το 2001.

Στις 01/06/2007 προσελήφθειν με σύμβαση αορίστου χρόνου για δουλειά γραφείου.

Το ερώτημα είναι πρακτικό.

Από της 01/06/2007 μέχρι και σήμερα 29/02/2012 έχω όλα τα ένσημα στην σειρά.

1. Εάν παραιτηθώ αύριο 01/03/2012, και με προσλάβει άλλος εργοδότης,

α) πόσες ημέρες κατ' ελάχιστον πρέπει να με κρατήσει ώστε όταν με απολύσει να έχω δικαίωμα για επίδομα ανεργίας, και

β) πόση είναι η μέγιστη διάρκεια κενού από την παραίτηση, μέχρι τη νέα πρόσληψη?

2. Με την παραίτηση τι οφείλει να καταβάλει άμεσα ο εργοδότης στον οποίο δηλώνω την παραίτηση; Έχω λαμβάνειν συνολικά 40 ημέρες κανονικής άδειας (υπάρχει σαν υπόλοιπο σχεδόν όλη η άδεια του 2011).

3. Εάν δεν τα καταβάλει τι προβλέπει ο νόμος ή τι πρέπει να κάνω?

Τα ίδια ερωτήματα ισχύουν και για τη γυναίκα μου, η οποία επίσης προσελήφθη στον ίδιο εργοδότη στις 01/06/2007 για δουλειά γραφείου και εργάζεται μέχρι και σήμερα αλλά έκανε μερική χρήση 6μήνου όταν γέννησε στις 11/07/2010 (έκανε χρήση 3 μηνών από τους 6).

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Έχω ζητήσει μια φορά και έλαβα επί 12 μήνες, επίδομα ανεργίας το 2001.

Στις 01/06/2007 προσελήφθειν με σύμβαση αορίστου χρόνου.

Το ερώτημα είναι πρακτικό.

Από της 01/06/2007 μέχρι και σήμερα 29/02/2012 έχω όλα τα ένσημα στην σειρά.

Εάν παραιτηθώ αύριο 01/03/2012, και με προσλάβει άλλος εργοδότης, πόσες ημέρες πρέπει να με κρατήσει ώστε όταν με απολύσει να έχω δικαίωμα για επίδομα ανεργίας, και πόση είναι η μέγιστη διάρκεια κενού από την παραίτηση, μέχρι τη νέα πρόσληψη?<< Χρειάζεσαι την απόλυση για να μπεις ταμείο ανεργείας>>........ αυτή την απάντηση μπορώ να σου δώσω.

Με την παραίτηση τι οφείλει να καταβάλει άμεσα ο εργοδότης; Έχω και υπόλοιπο 40 ημέρες κανονικής άδεια (22 από το 2011). Δικαιούσαι αποζημίωση αδείας για το 2012,ολόκληρο το επίδομα αδείας και Δώρο Πάσχα για τους 2 μήνες του 2012 που έχεις εργαστεί και εννοείται τα δεδουλευμένα σου.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Έχω ζητήσει μια φορά και έλαβα επί 12 μήνες, επίδομα ανεργίας το 2001.

Στις 01/06/2007 προσελήφθειν με σύμβαση αορίστου χρόνου για δουλειά γραφείου.

Το ερώτημα είναι πρακτικό.

Από της 01/06/2007 μέχρι και σήμερα 29/02/2012 έχω όλα τα ένσημα στην σειρά.

1. Εάν παραιτηθώ αύριο 01/03/2012, και με προσλάβει άλλος εργοδότης,

α) πόσες ημέρες κατ' ελάχιστον πρέπει να με κρατήσει ώστε όταν με απολύσει να έχω δικαίωμα για επίδομα ανεργίας, και

β) πόση είναι η μέγιστη διάρκεια κενού από την παραίτηση, μέχρι τη νέα πρόσληψη?

2. Με την παραίτηση τι οφείλει να καταβάλει άμεσα ο εργοδότης στον οποίο δηλώνω την παραίτηση; Έχω λαμβάνειν συνολικά 40 ημέρες κανονικής άδειας (υπάρχει σαν υπόλοιπο σχεδόν όλη η άδεια του 2011).

3. Εάν δεν τα καταβάλει τι προβλέπει ο νόμος ή τι πρέπει να κάνω?

Τα ίδια ερωτήματα ισχύουν και για τη γυναίκα μου, η οποία επίσης προσελήφθη στον ίδιο εργοδότη στις 01/06/2007 για δουλειά γραφείου και εργάζεται μέχρι και σήμερα αλλά έκανε μερική χρήση 6μήνου όταν γέννησε στις 11/07/2010 (έκανε χρήση 3 μηνών από τους 6).

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ.

Δεν υπαρχει οριο που πρεπει να σε κρατηση.εσυ κρινεις , ομως ενταξει...ας σε κρατηση τουλαχιστον 1 εβδομαδα 10 μερες για να δειχνειπιο πραγματικο.

Επισης δεν υπαρχει και κανενα οριο κενου μεταξυ της μιας δουλειας και της αλλης,μπορεις να φυγης απο την μια ,και την αλλη μερα να πας σε αλλη.

οταν παραιτεισαι απο μια δουλεια ,σου ωφειλεται αναλογια επιδοματος αδειας αν δεν ειναι ο 3ος σου χρονος στην επιχειρηση που ειναι 2 μερες τον μηνα εως 1/2 μισθο το ανωτερο ,ή ολοκληρο(1/2 μισθος) αν εισαι στο 3ο ετος.

Επισης σου ωφειλει 25 μερες αδεια(5 βδομαδες) την οποια παιρνεις αναλογια οπως το επιδομα, αν δεν εισαι στο 3ο ετος, ή ολοκληρη αν εισαι.

Συν αναλογια Δωρου Πασχα εως 1/3 ειναι 7,6 ημερομισθια προσαυξανομενα με 4,166%.αυτο ομως μπορει να σου πη να πας να το παρης το Πασχα,δεν υποχρεουται να στο δωση τωρα.

Οσο για την αδεια που σου ωφειλει.σου λεω οτι, η αδεια νομικα δεν μεταφερεται σε επομενο ετος,και ο εργοδοτης υποχρεουται να σου την δωση ,ακομη και αν εσυ δεν την ζητησες,και πασα συμφωνια μεταξυ των δυο μερων για χρηματικη αποζημιωση αυτης, ειναι ακυρη.

Εαν λοιπον δεν σου εδοθει με δικη του υπαιτιοτητα,βασει νομου,σου την ωφειλει διπλασια σαν ποινη.εκτος..και..για ολους τους λογους που ειπαμε , σε εβαλε να υπογραψης στο βιβλιο αδειων , οτι την πηρες,για φαινεται αυτος <νομιμος>, με τα χαρτια του, με την λεκτικη υποσχεση-συμφωνια, να στην δωση καποια στιγμη ,στο επομενο ετος,ειτε σε λεφτα,ειτε σε αδεια.

σε αυτη την περιπτωση... ,αν θελει, σου την δινει την περσινη ,αν δεν...θελει τρεχαγυρευοπουλος... και ακρη δεν θα βγαλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε 8 μερες πρεπει να αναγγειλης πλεον διοτι εχεις εσυ προστιμο ,την αναληψη εργασιας,και οχι την αλλαγη κατοικιας. Οσο για την αλλαγη κατοικιας οταν πας να πληρωθης δωστην αυτο δεν ειναι και τιποτα..γιατι να μην το κανεις?.αν και τωρα πλεον απο το Φεβρουαριο, σου λενε οτι εκτος απο την 1η πληρωμη,μετα καθε τριμηνο,παρουσιαζεσαι σε οποιο δηποτε ΟΑΕΔ, τους το ειπες αυτο?

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση!

Μα θα το κανω αυτο, σε 10 μερες που εχω πληρωμη και μου ειπαν ακριβως αυτο που πες. Να παω ενα χαρτι που να αποδυκνυει οτι πλεον μενω εδω. Το γνωριζω οτι μπορω σε οποιαδηποτε οαεδ να παω για τις παρουσιες και να μπουν τα λεφτα και μου το παν οι ιδιοι. Απλα δεν καταλαβα αυτη η χειρογραφη αιτηση απο τον αλλο οαεδ τι ρολο τραβαει. Για αυτο και ρωτησα μην γινει κανα μπερδεμα.. Αποτι φαινεται ηταν αχρειαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥ ΠΕΠΗ

Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4000ΕΝΣΗΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ(1995-2012)ΠΕΡΥΣΙ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΠΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑ 12ΜΗΝΕΣ.ΣΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΔΙΕΚΟΨΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΑΒΑΝΕ.ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 7ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΑΝΑΑΠΟΛΥΕΙ.ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΩΡΑ ΤΑΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 125ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4000ΕΝΣΗΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ(1995-2012)ΠΕΡΥΣΙ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΠΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑ 12ΜΗΝΕΣ.ΣΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΔΙΕΚΟΨΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΑΒΑΝΕ.ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 7ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΑΝΑΑΠΟΛΥΕΙ.ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΩΡΑ ΤΑΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 125ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ

Εαν εχει 7 μηνες χ25 =175 ενσημα συνολο, θα επιδοτηθη για 5 μηνες.(175-50 που δεν μετρανε =125)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΕΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΥΛΟΥ

Ξεχασα να σας πω οτι το ταμειο δεν το πηρε ολοκληρο μονο 7 μηνες δηλαδη αλλους 5ειχε να παρει ακομα συν τα ενσημα που εχει κανει γι αυτο ρωταω .Γιατι μου ειπανε στον ΟΑΕΔ οτι η θα παρει το υπολοιπο του ταμειου η κατι παραπανω αναλογως τα ενσημα που εχει.Επισης ειχα διαβασει καπου στο ιντερνετ οτι οποιος εχει 4000ενσημα γενικα παιρνει 12μηνες ταμειο ανεξαρτητος ποσα ενσημα εχει το τελευταιο διαστημα .Υσχυει κατι τετοιο η οχι και αν υσχυει μετρανε ως ενσημα και το διαστημα που ηταν στο στρατο η οχι.Ευχαριστω εκ των προταιρων για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεχασα να σας πω οτι το ταμειο δεν το πηρε ολοκληρο μονο 7 μηνες δηλαδη αλλους 5ειχε να παρει ακομα συν τα ενσημα που εχει κανει γι αυτο ρωταω .Γιατι μου ειπανε στον ΟΑΕΔ οτι η θα παρει το υπολοιπο του ταμειου η κατι παραπανω αναλογως τα ενσημα που εχει.Επισης ειχα διαβασει καπου στο ιντερνετ οτι οποιος εχει 4000ενσημα γενικα παιρνει 12μηνες ταμειο ανεξαρτητος ποσα ενσημα εχει το τελευταιο διαστημα .Υσχυει κατι τετοιο η οχι και αν υσχυει μετρανε ως ενσημα και το διαστημα που ηταν στο στρατο η οχι.Ευχαριστω εκ των προταιρων για τις απαντησεις σας.

Θα το συνεχιζε οταν ηταν μεσα στον ιδιο χρονο δηλαδη απο 1ο/11-1ο/12.

Τωρα ξεκιναει απο την αρχη μετρα το τελευταιο 14μηνο χωρις τους 2 τελευταιους μηνες ποσα ενσημα εχει.

το 4.00 ενσημα ανεξαρτητως ενσημων δεν ισχυει.

Ο στρατος δεν μετραει σε ενσημα ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κώστας Μυλωνάς

Καλησπέρα σας. Μήπως ξέρει κανείς πότε θα μπουν τα λεφτά του ταμείου ανεργίας? Πήγα σήμερα και δεν έχουν μπει. Ξέρει κανείς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Μήπως ξέρει κανείς πότε θα μπουν τα λεφτά του ταμείου ανεργίας? Πήγα σήμερα και δεν έχουν μπει. Ξέρει κανείς τίποτα?

Τι ημερομηνια πληρωμης ειχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κώστας Μυλωνάς

Τι ημερομηνια πληρωμης ειχες?

Ξέρω ότι πληρωνόμουν κάθε πρώτη του μήνα αλλά μετά άλλαξε και ήταν κάθε πρώτη παρασκευή του μήνα οπότε θεώρησα οτι θα έμπαιναν τα λεφτά σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρω ότι πληρωνόμουν κάθε πρώτη του μήνα αλλά μετά άλλαξε και ήταν κάθε πρώτη παρασκευή του μήνα οπότε θεώρησα οτι θα έμπαιναν τα λεφτά σήμερα.

Μαλλον το ταμειο ειναι ...μειον.αλλα γιατι δεν τους ρωτας ποτε πηγε η δικη σου ημερομηνια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...