Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προστασία μητρότητας-νομιμοποίηση απόλυσης μητέρας


mnmnmnmn

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Μπορεί να διευκρινιστεί το χρονικό διάστημα προστασίας μητρότητας ?Είναι 15 μήνες ή 18 μετά τον τοκετό ?

Να σημειωθεί ότι η εργαζόμενη έχει πάρει το εξάμηνο ΟΑΕΔ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

φορολογικά πως αντιμετωπίζουμε τα ποσά που παίρνει από τον ΟΑΕΔ η μητέρα ;

Ο ΟΑΕΔ εκδίδει "βεβαίωση 6μηνης παροχής" με μικτά , κρατήσεις ικα, και καθαρά.

Δεν διευκρινίζει ούτε αν ειναι φορολογητέα, ή απαλασσόμενα, ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο..

Εγώ μελετώντας όλα τα σχετικά που έχουν αναφερθεί στο forum, και ειδικά την μελέτη του ΓΡΑΒΙΑ,

υποθέτω ότι θα πρέπει να τα δηλώσουμε στον κωδ 781-782 ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα.

Εσείς τι λέτε;;; Ποιός είναι ο κατάλληλος κωδικός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε ξέρω εαν είναι σωστό πάντως βρήκα ένα άρθρο το Αρθρο 14 του Ν.1545/85 άση του οποίου απαλλάσονται απο κάθε φόρο η τέλη χαρτοσήμου οι κάθε φύσης παροχές του ΟΑΕΔ, οι αιτησεις που υποβάλλονται για την απονομλη αυτων.... κτλ κτλ. Αν θέλετε δείτε το λίγο γιατι και εγώ έχω το ίδιο θέμα και δε ξέρω αν θα βάλω στα αφορολόγητα η στις μισθωτές υπηρεσίες :wub:;) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 31/7/2012 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ. ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΣ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ( ΠΡΑΓΜΑΤΑ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ Ή ΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ. ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ. ΕΓΩ ΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ Ή ΤΟΥ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ? Η ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Ή ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΖΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΛΕΥΡΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 31/7/2012 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ. ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΣ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ( ΠΡΑΓΜΑΤΑ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ Ή ΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ. ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ. ΕΓΩ ΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ Ή ΤΟΥ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ? Η ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Ή ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΖΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΛΕΥΡΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Να σας κάνει όλους οικειοθελή αποχώρηση; Χα,χα,χα. Μερικοί εργοδότες δεν παλεύονται. Τους τα εξηγούν λογιστές, τους τα εξηγούν δικηγόροι αλλά αυτοί τον χαβά τους.

Κοίτα να γεννήσεις κοπέλα μου και πήγαινε στην Επιθεώρηση Εργασίας αν σας κάνει καμιά βλακεία ο εργοδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μία εργαζόμενη που γύρισε προ 4μήνου από την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Μέχρι τον Ιανουάριο του 2013 δεν μπορώ να την απολύσω. (Το ήθελα και πριν μείνει έγκυος, αλλά με πρόλαβαν οι εξελίξεις). Η συμπεριφορά της έχει γίνει απαράδεκτη , όχι απέναντι σε πελάτες, και κάνει συνεχώς λάθη σοβαρά, σε σημείο να βάζω άλλο άτομο να την ελέγχει.

Επειδή φοβάμαι ενδεχόμενη 2η εγκυμοσύνη, τι σπουδαίο λόγο μπορώ να επικαλεστώ για να την απολύσω? Γίνεται δεκτό το ότι κάνει σοβαρά λάθη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα που περιγραφεις και ζητας μια διαδικασια η οποια εχει σκοπο την διωξη (απο ολες τισ αποψεις) του εργαζομενου με το τροπο που περιγραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μία εργαζόμενη που γύρισε προ 4μήνου από την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Μέχρι τον Ιανουάριο του 2013 δεν μπορώ να την απολύσω. (Το ήθελα και πριν μείνει έγκυος, αλλά με πρόλαβαν οι εξελίξεις). Η συμπεριφορά της έχει γίνει απαράδεκτη , όχι απέναντι σε πελάτες, και κάνει συνεχώς λάθη σοβαρά, σε σημείο να βάζω άλλο άτομο να την ελέγχει.

Επειδή φοβάμαι ενδεχόμενη 2η εγκυμοσύνη, τι σπουδαίο λόγο μπορώ να επικαλεστώ για να την απολύσω? Γίνεται δεκτό το ότι κάνει σοβαρά λάθη?

Δε συζητάτε το θέμα σας με κάποιον δικηγόρο γιατί όπως αντιλαμβάνομαι σύντομα θα τον χρειασθείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα!

εργαζόμενη επιστρέφει απο την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ.μοναδική εργαζόμενη της επιχείρησης.

κατα το διάστημα της απουσίας της οι εργασίες της επιχείρησης μειώθηκαν δραματικά.

Αποτέλεσμα αυτού ο επιχειρηματίας να μη μπορεί να καλύψει το κόστος του υπαλλήλου, οπότε θέλει να εφαρμόσει εκ περιτροπης εργασία.

Καθώς επίσης εχει συμπληρώσει τα συντάξιμα έτη ο εργοδότης ίσως βγεί στη σύνταξη.

θα ήθελα να μάθω αν με τη σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου μπορεί να απολύθεί ώστε να λαμβάνει επίδομα ανεργίας.

αν όχι μπορεί να εφαρμοστεί το εκ περιτροπής?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκ περιτροπης μπορει να γινει για εννια μηνες και μετα υποχρεωτικα πληρης. Το μειωμενο ωραριο ομως που δικαιουται πως θα γινει (δεν γινεται) με εκ περιτροπης.

Αρα νε βρεθει πρωτα η φορμουλα για το μειωμενο και μετα συζητας για εκ περιτροπης. Οσο για την απολυση απαγορευετα οταν η επιχειρηση ειναι ενεργη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μία εργαζόμενη που γύρισε προ 4μήνου από την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Μέχρι τον Ιανουάριο του 2013 δεν μπορώ να την απολύσω. (Το ήθελα και πριν μείνει έγκυος, αλλά με πρόλαβαν οι εξελίξεις). Η συμπεριφορά της έχει γίνει απαράδεκτη , όχι απέναντι σε πελάτες, και κάνει συνεχώς λάθη σοβαρά, σε σημείο να βάζω άλλο άτομο να την ελέγχει.

Επειδή φοβάμαι ενδεχόμενη 2η εγκυμοσύνη, τι σπουδαίο λόγο μπορώ να επικαλεστώ για να την απολύσω? Γίνεται δεκτό το ότι κάνει σοβαρά λάθη?

Παρόμοια περίπτωση έχω και εγω. Η εργαζόμενη μητέρα πριν το πέρας του 18μηνου, έρχεται στη δουλειά της πάντα καθυστερημένη (τουλάχιστον μια ώρα κάθε μέρα) και η συμπεριφορά της είναι τόσο αδιάφορη και αντισυναδελφική με τους άλλους εργαζομένους που τους έχει φέρει όλους σε κατάσταση αμόκ (εργοδότες και προσωπικό). Υπάρχει βέβαια η υποψία ότι με αυτό τον τρόπο επιδιώκει την απόλυσή της ώστε να πάρει την αποζημίωση της και να .... αράξει στο σπίτι της παίρνοντας το επίδομα ΟΑΕΔ (απο ότι διαδίδει στις διάφορες συζυτήσεις με τους άλλους).

Υπάρχει περίπτωση απόλυσης μητέρας για πλημελή άσκηση καθηκόντων της??

Το ξέρω ότι το θέμα είναι ιδιαίτερα λεπτό και δύσκολο αλλά θα ήθελα την γνώμη συναδέλφων με περισσότερη εμπειρία στα εργατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόμοια περίπτωση έχω και εγω. Η εργαζόμενη μητέρα πριν το πέρας του 18μηνου, έρχεται στη δουλειά της πάντα καθυστερημένη (τουλάχιστον μια ώρα κάθε μέρα) και η συμπεριφορά της είναι τόσο αδιάφορη και αντισυναδελφική με τους άλλους εργαζομένους που τους έχει φέρει όλους σε κατάσταση αμόκ (εργοδότες και προσωπικό). Υπάρχει βέβαια η υποψία ότι με αυτό τον τρόπο επιδιώκει την απόλυσή της ώστε να πάρει την αποζημίωση της και να .... αράξει στο σπίτι της παίρνοντας το επίδομα ΟΑΕΔ (απο ότι διαδίδει στις διάφορες συζυτήσεις με τους άλλους).

Υπάρχει περίπτωση απόλυσης μητέρας για πλημελή άσκηση καθηκόντων της??

Το ξέρω ότι το θέμα είναι ιδιαίτερα λεπτό και δύσκολο αλλά θα ήθελα την γνώμη συναδέλφων με περισσότερη εμπειρία στα εργατικά.

Aυτό είναι πολύ δύσκολο να αποδειχθεί και δικαιοδοσία να αποφανθούν έχουν τα δικαστήρια ,γιαυτό καλά είναι να ενημερωθείτε απο δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος αποφασίσει να απολύσει γυναίκα που προστατεύεται από τις σχετικές διατάξεις περί μητρότητας ουσιαστικά αυτό που φοβάται περισσότερο είναι να θεωρηθεί η απόλυση άκυρη και να μπλέξει σε δικαστική διαμάχη για μισθούς υπερημερίας. Ουδείς μπορεί να γνωρίζει τι έκβαση θα έχει μία τέτοια κίνηση και κανείς δε μπορεί να προδικάσει την όποια δικαστική κρίση. Τα αποδεικτικά στοιχεία παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο για να στηριθεί η ύπαρξη ή μη σπουδαίου λόγου μη σχετιζόμενου με την κύηση. Όσο μπορεί κανείς να αποφεύγει τέτοιες κακοτοπιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άλλη λύση που σκέφτονται είναι να την βάλουν με εκ περιτροπής εργασία μια ημερα την εβδομάδα εως ότου παρέλθει το 18μηνο.

Γίνεται εκ περιτροπής απασχόληση σε έναν εργαζόμενο μόνο της επιχείρησης???

(ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ κλπ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ Η ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ)

ου μπλέξεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητή Ευγενία,

θα σας παραπέμψω εδώ http://www.synigoros.gr/?i=isotita-ton-fylon.el.if3_2_2mitrotita.70878. Αφορά ακριβώς την περίπτωσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητή Ευγενία,

θα σας παραπέμψω εδώ http://www.synigoros...itrotita.70878. Αφορά ακριβώς την περίπτωσή σας.

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΦΟΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΣΟ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά μία έννοια είμαι κι εγώ στο ίδιο καθεστώς (μετά-λοχείας περίοδο) και σε άδεια οπότε αφενός μεν το έχω ρίξει στη ... μελέτη αφετέρου στις απαντήσεις!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι μια ερώτηση κι από μένα γιατί λαμβάνω διαφορετικές απαντήσεις απο τις υπηρεσίες.

 

Εγκυος στον εργοδότη Χ γεννά και μετά απο 3 μήνες παραιτείται από τη δουλειά της , εγώ αν της κάνω πρόσληψη σε πελάτη μου συνεχίζει να υφίσταται η προστασία του 18μηνου και στο νέο εργοδότη; Ο ΟΑΕΔ μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν γίνει μετέπειτα απόλυση και η επιθεώρηση ότι υπάρχει και μπορεί να κοπέλα να κινηθεί και να ζητήσει αποζημείωση σε περίπτωση που απολυθεί. Ποια η γνώμη σας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι μια ερώτηση κι από μένα γιατί λαμβάνω διαφορετικές απαντήσεις απο τις υπηρεσίες.

 

Εγκυος στον εργοδότη Χ γεννά και μετά απο 3 μήνες παραιτείται από τη δουλειά της , εγώ αν της κάνω πρόσληψη σε πελάτη μου συνεχίζει να υφίσταται η προστασία του 18μηνου και στο νέο εργοδότη; Ο ΟΑΕΔ μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν γίνει μετέπειτα απόλυση και η επιθεώρηση ότι υπάρχει και μπορεί να κοπέλα να κινηθεί και να ζητήσει αποζημείωση σε περίπτωση που απολυθεί. Ποια η γνώμη σας;;;

 Νόμος 3996/2011 άρθρο 36:

 

1. Η παρ. 1 του άρθρου 15 του ν. 1483/1984 (Α΄ 153) αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της όσο και για το χρονικό διάστημα δεκαοκτώ (18) μηνών μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία. Η προστασία από την καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας ισχύει τόσο έναντι του εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται, χωρίς να έχει προηγουμένως απασχοληθεί αλλού, πριν συμπληρώσει δεκαοκτώ (18) μήνες από τον τοκετό ή το μεγαλύτερο χρόνο που προβλέπεται στην παρούσα, όσο και έναντι του νέου εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται και μέχρι τη συμπλήρωση των ανωτέρω χρόνων.

Ως σπουδαίος λόγος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ενδεχόμενη μείωση της απόδοσης στην εργασία της εγκύου που οφείλεται στην εγκυμοσύνη.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Εργαζόμενη γύρισε από την άδεια λοχείας και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ.Επειδή η εταιρεία έχει οικονονικά προβλήματα συμφωνήσανε να την απολύσει.Καταρχάς έχει το δικαίωμα αφού συμφωνεί και η ίδια?Και αν ναι, πόσους μισθούς δικαιούται η εργαζόμενη ως αποζημίωση?Υπολογίζονται τα έτη που δούλευε στον εργόδότη συν τους 18 μήνες που όφειλε ο εργοδότης να την κρατήσει μετά τη γέννα?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Εργαζόμενη γύρισε από την άδεια λοχείας και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ.Επειδή η εταιρεία έχει οικονονικά προβλήματα συμφωνήσανε να την απολύσει.Καταρχάς έχει το δικαίωμα αφού συμφωνεί και η ίδια?Και αν ναι, πόσους μισθούς δικαιούται η εργαζόμενη ως αποζημίωση?Υπολογίζονται τα έτη που δούλευε στον εργόδότη συν τους 18 μήνες που όφειλε ο εργοδότης να την κρατήσει μετά τη γέννα?Ευχαριστώ πολύ.

 

Δεν γίνεται αυτό. Δεν επιτρέπεται να απολυθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...