Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δηλαδή και για την πρώτη φορά ισχύει ότι οι εποχιακοί υπάλληλοι χρειάζονται 100 μέρες αντί για 125 ?

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας.Δούλευα όλο το 2008 και όλο το 2009,μετα με απελυσαν τον ιανουάριο του 2010 και μπήκα στο ταμείο ανεργίας μεχρι και τον ιανουάριο του 2011.Τον μαϊο του 2011 έπιασα δουλειά σε ξενοδοχείο και θα δουλέψω μεχρι και τέλος αυτού του μήνα.Δικαιούμαι να μπω στο ταμείο ανεργίας φέτος;

ΑΠΟ 100-149 ΕΝΣΗΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 5 ΜΗΝΕΣ

ΑΠΟ 150-179 ΕΝΣΗΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 6 ΜΗΝΕΣ

ΕΑΝ ΣΟΥ ΚΟΛΛΑΓΕ 25Χ6 =150 ΕΙΣΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΕΧΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Εργαζόμουν από 15/10/09 έως 31/12/10 με συμβάσεις ορισμένου χρόνου εργασίας.μπήκα στο ταμείο ανεργίας για 1 μήνα(Ιανουάριο του 2011)κ έγινε πάλι η πρόσληψη μου με σύμβαση ορισμένου χρόνου από 01/02/11 μέχρι 31/10/11.Δικαιούμαι πάλι το επίδομα μέσα στο ίδιο έτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Εργαζόμουν από 15/10/09 έως 31/12/10 με συμβάσεις ορισμένου χρόνου εργασίας.μπήκα στο ταμείο ανεργίας για 1 μήνα(Ιανουάριο του 2011)κ έγινε πάλι η πρόσληψη μου με σύμβαση ορισμένου χρόνου από 01/02/11 μέχρι 31/10/11.Δικαιούμαι πάλι το επίδομα μέσα στο ίδιο έτος?

ΝΑΙ κανονικα δικαιουσαι το υπολοιπο. αν..και στον ΟΑΕΔ λενε,οτι κανουν οτι....συμφερει τον εργαζομενο :P τωρα ομως ...σιγα μην σε επιδοτησουν απο την αρχη.για παλεψετο λιγο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ κανονικα δικαιουσαι το υπολοιπο. αν..και στον ΟΑΕΔ λενε,οτι κανουν οτι....συμφερει τον εργαζομενο :P τωρα ομως ...σιγα μην σε επιδοτησουν απο την αρχη.για παλεψετο λιγο... ;)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,θα το παλέψω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελενα παπα

Καλησπερα σας, θα ηθελα να ρωτησω εαν δεν κανει καποιος αιτηση μεσα σε 60 μερες απο τη διακοπη απο την εργασια του χανει το δικαιωμα στο επιδομα; ακομα και αν ειναι για πρωτη φορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπερα σας, θα ηθελα να ρωτησω εαν δεν κανει καποιος αιτηση μεσα σε 60 μερες απο τη διακοπη απο την εργασια του χανει το δικαιωμα στο επιδομα; ακομα και αν ειναι για πρωτη φορα;

ΝΑΙ το χάνει,ακόμα και αν είναι ή πρώτη φορά αυτό λέει ο νόμος. εσύ όμως γιά κάνε μιά προσπάθεια,έστω..και μιά αιτιολογημένη (βρές κάτι)ένσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιωργος

Καλησπερα σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Επειδη αργησα να μαθω οτι δικαιουμαι ταμειο ανεργιας πηγα την 62 μερα.Η ληξη συμβασης ορισμενου χρονου εληγε στις 25/8 και εγω πηγα σημερα στον ΟΑΕΔ 26/10(εμαθα οτι δικαιουμαι επιδομα στις 25/10).Η υπαλληλος μου ειπε να κανω την αιτηση την οποια θα την απορριπτανε και μετα να κανω ενσταση.Η αποφαση για την ενσταση για να βγει θελει περιπου 2 μηνες απο οτι διαβασα.Μηπως ξερει κανεις για ποιους λογους θα μπορουσαν να κανουν μια ενσταση δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Επειδη αργησα να μαθω οτι δικαιουμαι ταμειο ανεργιας πηγα την 62 μερα.Η ληξη συμβασης ορισμενου χρονου εληγε στις 25/8 και εγω πηγα σημερα στον ΟΑΕΔ 26/10(εμαθα οτι δικαιουμαι επιδομα στις 25/10).Η υπαλληλος μου ειπε να κανω την αιτηση την οποια θα την απορριπτανε και μετα να κανω ενσταση.Η αποφαση για την ενσταση για να βγει θελει περιπου 2 μηνες απο οτι διαβασα.Μηπως ξερει κανεις για ποιους λογους θα μπορουσαν να κανουν μια ενσταση δεκτη.

Ετσι γιατι ξυπνησαν καλα...αφου με το γραμμα του νομου εισαι εκπροθεσμος.εγω θα σου πω το δικο μου συλογισμο εσυ πραξε αναλογα..

α)μπορει να παιξη εαν ... μπορεις να βρης....καπου,ενα χαρτι γιατρου, εκθετωντας του το προβλημα, που να βεβαιωνη οτι π.χ ...ησουν...αρρωστος?

β) να πης εκει που δουλευες, να σου αλλαξουν την συμβαση και να σου την παρατεινουν κατα 4-5 μερες ,αν...δεν εχουν καταθεσει δηλωση εργοδοτη οταν εληξε .διοτι, κανονικα ο εργοδοτης, μετα το περας της, το γνωστοποιει στον ΟΑΕΔ με δηλωση του.

γ)και ισως .. πιο...ανωδυνο. να βρης εργοδοτη να εργαστης 4-5 μερες και να απολυθης. οποτε, πας κανονικα, χωρις...ενσταση και χωρις να περιμενης και δυο μηνες με μεγαλες πιθανοτητες να σου απορριφθη.

ξερω κι εγω... δεν μουρχεται τωρα κατι αλλο να προτεινω .κι εσυ τωρα το θυμηθηκες?εκτος των αλλων,αναγκη απο λεφτα δεν...ειχες αυτους τους δυο μηνες? ;) απαραδεκτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δουλευω απο ιανουαριο μεχρι οκτωβρη δηλαδη 10 μηνες σε μη εποχιακη δουλεια,και θελω να βγω για πρωτη φορα σε ταμειο,δικαιουμαι και ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
δουλευω απο ιανουαριο μεχρι οκτωβρη δηλαδη 10 μηνες σε μη εποχιακη δουλεια,και θελω να βγω για πρωτη φορα σε ταμειο,δικαιουμαι και ποσο?

NAI εαν εχεις συνολο 250 ενσημα παιρνεις 8 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΔ ΚΑΙ 7 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΟΑΕΔ. ΔΙΕΚΟΨΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΑ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΜΠΩ ΟΑΕΔ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΔ ΚΑΙ 7 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΟΑΕΔ. ΔΙΕΚΟΨΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΑ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΜΠΩ ΟΑΕΔ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μπορεις να συνεχισης απο εκει που σταματησες και να παρης το υπολοιπο ταμειο,απο το συνολο που δικαιουσουν τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

ΝΑΙ εαν ξαναβρη δουλεια...απο την οποια θα απολυθη, και δεν θα παραιτηθει ,οπως εκανες εσυ, αυτους τους δυσκολους καιρους.που οι δουλειες εναι δυσκολες ,αν οχι ανυπαρχτες .χαρας το κουραγιο σου.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

exw 75 ensima xenodoxio 2009... 2010 hmoun strato kai 2011 exo 93 ensima apo xenodoxio mporo na paro tameio anergeias:

Εαν εχεις 100 εποχιακα ενσημα ,απο 2/11/2010 εως 2/11/2011,τοτε παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ta 93 ensima einai apo iounio mexri oktomvri 2011 apo xenodoxeio. an agoraso alla 8 ensima px den mporw na vgw se tameio?? ,.perish den eixa katholou ensima. euxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ta 93 ensima einai apo iounio mexri oktomvri 2011 apo xenodoxeio. an agoraso alla 8 ensima px den mporw na vgw se tameio?? ,.perish den eixa katholou ensima. euxaristw

οχι να αγορασης....,να σε ασφαλισουν θες να πης για 8-10 μερες σε εποχιακη εργασια, και να τους τα πληρωσης.τοτε ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ηθοποιός που δουλεύει με ΑΠΥ με ρώτησε αν κάνει διακοπή εργασιών και μιας και όταν δουλεύει (μια στο τόσο) ασφαλίζεται με ΙΚΑ (απαλλάσσεται του ΟΑΕΕ) - και αν δεν κάνω λάθος σε αυτές τις εισφορές του ΙΚΑ περιλαμβάνονται εισφορές υπέρ ανεργίας - αν μπορεί να μπει στο ταμείο ανεργίας και με ποιες προυποθέσεις.

Τα 125 ημερομίσθια εμπίπτουν εδώ?

Πρέπει να βρει τα ένσημά της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ.ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2010 ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΑΝ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011.8ΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ.ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2010 ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΑΝ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011.8ΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

Σαν ενσημα τα εχεις,δεν εχεις ομως την προσθετη προυποθεση επειδη ζητας για πρωτη φορα,των 80 ενσημων ανα ετος τα δυο προυγουμενα ετη,πριν απο την επιδοτηση σου ητοι απο 31/10/2009-31/10/2010 πρεπει να εχεις τα πρωτα 80

και απο 31/10/2010-31/10-2011 θες αλλα 80 εδω τα εχεις.δεν εχεις ομως τα 80 της πρωτης περιπτωσης,διοτι ξεκινησες εργασια μετα τον 10ο του 2010. οποτε δυστυχως ΟΧΙ.εαν εργαζοσουν εως περιπου 15/2/2012 τοτε θα δικαιουσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας.

Δούλευα από το τέλος του 2004 σε μια εταιρία και πριν από μερικές μέρες με απολύσανε.

Κοίταγα τα δικαιολογητικά και προϋποθέσεις του ΟΑΕΔ και από ότι κατάλαβα το δικαιούμαι. Αλλά μου προξένησε αποροία ότι ζητάνε εκαθαριστικό εφορίας ή φορολογική δήλωση. Η γυναίκα μου δουλεύει κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να μου προξενήσει πρόβλημα και να μην πάρω το επίδομα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα σας. Δούλευα από το τέλος του 2004 σε μια εταιρία και πριν από μερικές μέρες με απολύσανε. Κοίταγα τα δικαιολογητικά και προϋποθέσεις του ΟΑΕΔ και από ότι κατάλαβα το δικαιούμαι. Αλλά μου προξένησε αποροία ότι ζητάνε εκαθαριστικό εφορίας ή φορολογική δήλωση. Η γυναίκα μου δουλεύει κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να μου προξενήσει πρόβλημα και να μην πάρω το επίδομα;;;;

OXI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...