Προς το περιεχόμενο

Μηνιαία κατάσταση ΜΥΦ για Academia έσοδα έξοδα- WinEra


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν πολλά συγχαρητήρια για το σεμινάριο στης 20/2. Ήταν λίαν διαφωτιστικό. Εξαιρετική επιλογή τρόπου παρουσίασης χωρίς κολλήματα και σπασίματα παρόλο τον κόσμο που παρακολουθούσε. Εύχομαι και σε άλλες τέτοιες εκπλήξεις.

Μας γεμίσατε με άγχος!!

 

Στεναχώρια από τον τρόπο λύσης όσον αφορά στο winera σχετικά με τις επιχειρήσεις εκείνες οι οποίες δεν υπάγονται σε ΦΠΑ (απαλλασσόμενες) . Αν το κατάλαβα καλά θα πρέπει να συνδέσουμε κάθε λογαριασμό που έχουμε κινήσει με λ/σμο ΦΠΑ για να ενημερωθεί η ρημαδοκατάσταση του Θεοχάρη. Δεν ξέρω πόσο δύσκολο ήταν να γίνει το τρικ που κάνατε στο Academia με το ανοιγόμενο παράθυρο του μη εκπιπτόμενου ΦΠΑ. Τώρα αυτό σημαίνει προσωπικά για μένα ότι πρέπει να ξαναδώ καμιά τρακοσαριά  εγγραφές από την αρχή.

 

Στο Academia τώρα. Δεν ξέρω τι δεν έχω κάνει καλά αλλά η ταμιακή είναι δηλωμένη κανονικά και συνδεδεμένη με το αντίστοιχο παραστατικό , το λογιστικό άρθρο περιέχει τρεις γραμμές λογαριασμών για την ενημέρωση του Ζ της ταμιακής , οι λογαριασμοί έχουν τύπο συναλλαγής Λιανικές πωλήσεις αλλά όταν κάνω καταχώρηση δεν ενημερώνει την γραμμή που είναι η ταμιακή αλλά κάνει αθροιστικά τις εγγραφές σε δεύτερη γραμμή από κάτω. Μόνο αν πάω από Ταμιακές - Ενημέρωση λιανικών πωλήσεων και πατήσω ενημέρωση τότε τις φέρνει σωστά αθροιστικά στην πρώτη γραμμή.

 

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει άλλος συνάδελφος.

 

Και πάλι συγχαρητήρια DATA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

καλημέρα.... σε γιατρό που δεν υπόκειται σε φπα, σε ποιούς λογαριασμούς περνάμε τα έξοδά του ? κινητό, δεη κλπ... ?

καλημερα, θα φτιαξεις ενα λογαριασμο διαφορα εξοδα χδεφ ....θα βαζεις τη μικτη αξια , στο φπα θα εχεις 0 και οταν πατας enter θα σου βγαινει ενα πινακακι στο οποιο θα διαχωριζεις καθαρη αξια και φπα....,Με αυτο τον τροπο στα βιβλια σου θα εκπιπτει απο τα εσοδα η συνολικη αξια, και στη ΜΥΦ θα χωριζεται καθαρη αξια και φπα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όλα αυτά γιατί?

Γιατί κάποιος ανεγκέφαλος σκαρφίστηκε συγκεντρωτικές με ΦΠΑ και πράσινα άλογα..

Κι εμείς αντί να κάνουμε λογιστικές εγγραφές θα κάνουμε τουρλού..

 

Δεν αναφέρομαι στην DATA αλλά γενικότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όλα αυτά γιατί?

Γιατί κάποιος ανεγκέφαλος σκαρφίστηκε συγκεντρωτικές με ΦΠΑ και πράσινα άλογα..

Κι εμείς αντί να κάνουμε λογιστικές εγγραφές θα κάνουμε τουρλού..

 

Δεν αναφέρομαι στην DATA αλλά γενικότερα...

Έλα ντε!Πώς γίνεται να θέλουν συμφωνία συγκεντρωτικών με περιοδική ΦΠΑ?Και χωρίς όριο κιόλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Καλησπέρα

 

Μηπως γνωριζει κανενας συναδελφος για το προγραμμα data σχετικά με την αποστολη των ΜΥΦ απο το προγραμμα μεσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ οταν παω Αποστολη μηνιαιας ΜΥΦ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ  δεν εμφανιζονται ολες οι εταιριες μου που εχω παραμονο 2. Ξερεις κανενας γιατι :;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλέφωνο. Εμένα έχουν φύγει όλες κανονικότατα. Μήπως λείπουν στοιχεία από τούς πελάτες σου? Εμένα σε όσους μου το έκανε δεν είχαν ΑΦΜ. Και εννοείται μου έβγαζε μήνυμα το ίδιο το πρόγραμμα για διόρθωση. Με το που καταχωρούσα το ΑΦΜ, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλέφωνο. Εμένα έχουν φύγει όλες κανονικότατα. Μήπως λείπουν στοιχεία από τούς πελάτες σου? Εμένα σε όσους μου το έκανε δεν είχαν ΑΦΜ. Και εννοείται μου έβγαζε μήνυμα το ίδιο το πρόγραμμα για διόρθωση. Με το που καταχωρούσα το ΑΦΜ, όλα καλά.

ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΦΜ ΚΑΙ ΟΛΑ...ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑΞΕΝΟ..ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ...

post-32821-0-72770700-1421014306_thumb.p

post-32821-0-47863300-1421014657_thumb.p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΦΜ ΚΑΙ ΟΛΑ...ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑΞΕΝΟ..ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ...

 

Αγαπητέ συνεργάτη,

θα πρέπει να συμπληρώσετε την κατηγορία των βιβλίων στην καταχώριση της εκκαθαριστικής δήλωσης φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...