Προς το περιεχόμενο

ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗ ΤΕΙ?


επισκέπτη Στεφανίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Στεφανίδης

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,Απαντήστε παρακαλώ αν το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες που εισπράτει ο σπουδαστής των Τ.Ε.Ι. κάνοντας την πρακτική του άσκηση, φορολογείται με τις γενικές διατάξεις ή είναι αφορολόγητο και ποιά διάταξη ορίζει τα παραπάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογείται με τις γενικές διατάξεις ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες.

Δεν βρηκα καμια απαλλακτικη διαταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Αποζημίωση πρακτικά ασκούμενου

Όπως προκύπτει από το άρθρο 12 του Ν. 1351/83 για την "Εισαγωγή φοιτητών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και άλλες διατάξεις", το άρθρο 2 παρ. 2 του ΠΔ 174/85, την Κ.Υ.Α. Αρ Ε5/1797/20-3-86 (Φ.Ε.Κ.183 τα. Β΄/14-4-86), την Κ.Υ.Α. Αρ Ε5/4825/16-6-86 (Φ.Ε.Κ.453 τ. Β΄/16-6-86) η Πρακτική Άσκηση των φοιτητών αμείβεται και η αποζημίωση των ασκουμένων ορίζεται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Οι φοιτητές αυτοί δεν αποκτούν άλλο δικαίωμα εργασιακής ή συνταξιοδοτικής μορφής. Η αποζημίωση που λαμβάνουν δεν υπόκειται σε κρατήσεις ή εισφορές υπέρ του Δημοσίου και φόρους, άρα καταβάλλεται ακέραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η παράθεση επισκέπτη, αλλά θα συμφωνήσω με τον Τάσο.

Πουθενά δεν αναφέρει ότι απαλλάσσεται της φορολογίας εισοδήματος.

Καταβάλλεται ακέραια, αλλά φορολογείται με τις γενικές διατάξεις στο τέλος.

(συνήθως βέβαια στην πράξη είναι αφορολόγητη, λόγω του μικρού ποσού... εκτός κι αν υπάρχουν και άλλα εισοδήματα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........................

Η αποζημίωση που λαμβάνουν δεν υπόκειται σε κρατήσεις ή εισφορές υπέρ του Δημοσίου και φόρους, άρα καταβάλλεται ακέραια.

Φαντάζομαι ότι εννοεί παρακρατούμενους φόρους (ΦΜΥ κτλ...), εάν ήταν απαλλασόμενο από τη φορολογία εισοδήματος, θα έλεγε πιο ξεκάθαρα...

Οπότε, συμφωνώ και εγώ με τον Τάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Στον πρακτικό οδηγό ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 2010 ΠΑΥΛΟΥ - ΓΚΟΥΡΛΙΑ, σελ. 175, αναφέρεται ως εισόδημα που απαλλάσσεται από το φόρο, και συμπληρώνεται ο κωδ. 659-660 επί λέξει:

"Η αποζημίωση φοιτητών και σπουδαστών που πραγματοποιούν άσκηση στο επάγγελμα"

Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Γνωρίζει κάποιος κάποια σχετική διάταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Αντωνοπουλο-Κατουδη Ερμηενια ΦΕ εκδοση 2004 σελ.993

"Η μηνιαια αποζημιωση των σπουδαστων ΤΕΙ και ΙΕΚ που πραγματοποιουν πρακτικη

εξασκηση στο επαγγελμα αποτελει εισοδημα απο ελευθερια επαγγελματα. "

Σχετ. κοινη υπουργ.αποφαση 2025/802/2917/022/1993.

Σχετικη αποφαση για την μη παρακρατηση φορου, Ν.2327/1995 αρθρο 11 παραγρ.4 και

1073139/1491/Α0012/17.8.2000 και 1015197/211/Α0012/6.2.1995

Εγω παντως το δηλωνω ως εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες.

Και για τον εργοδοτη (οριστικη ΦΜΥ) και για τον φοιτητη.

Δες και το παρακατω

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=72778&view=findpost&p=340727&hl=&fromsearch=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πρέπει. Αποτελεί εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες.

Και για τον εργοδοτη (οριστικη ΦΜΥ) και για τον φοιτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...
επισκέπτη ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΕΙ ΕΚΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010 ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ 170 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ,ΕΝΩ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓ.ΧΡΗΣΗ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ(6 ΜΗΝΕΣ) 6.030,00

1. ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ 2010 ΣΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ-ΣΩΣΤΑ?

2.ΕΠΕΙΔΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 6.030 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ??? (ΣΗΜΕΙΩΣΗ έχει και ψιλή κυριότητα σε ένα ακίνητο)

3.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2010 θα κανει δηλωση και δεν θα μπει σαν προστατευομενο μελος . Τωρα ποιος καλος ανθρωπος εφαγε τα 5010,00 αυτο ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...
επισκέπτη Λευτερης

καλησπερα σε ολους , ειμαι φοιτητης και ετοιμαζομαι για πρακτικη ασκηση , εχω ενα αυτοκινητο 1600κε στο ονομα μου το οποιο σημαινει ηδη 6400 στη φορολογικη μου δηλωση , τωρα με την πρακτικη που θα παιρνω 670 τον μηνα επι 6μηνες 4020 Ε , αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αυτα 4020 θα φορολογηθουν κανονικα ???

σε περιπτωση που φορογηθουν εχουμε συνολο 10020 Ε και το αφορολογητο ειναι 9000 για κατω τον 30 ετων , δηλαδη θα πεσω στην αμεσως επομενη κατηγορια +7000Ε και θα πρεπει να πληρωσω 700 Ε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους , ειμαι φοιτητης και ετοιμαζομαι για πρακτικη ασκηση , εχω ενα αυτοκινητο 1600κε στο ονομα μου το οποιο σημαινει ηδη 6400 στη φορολογικη μου δηλωση , τωρα με την πρακτικη που θα παιρνω 670 τον μηνα επι 6μηνες 4020 Ε , αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αυτα 4020 θα φορολογηθουν κανονικα ???

σε περιπτωση που φορογηθουν εχουμε συνολο 10020 Ε και το αφορολογητο ειναι 9000 για κατω τον 30 ετων , δηλαδη θα πεσω στην αμεσως επομενη κατηγορια +7000Ε και θα πρεπει να πληρωσω 700 Ε ??

από αυτά που ξέρουμε έως τώρα..

θα φορολογηθείς για 6400 + 3000 τεκμ.αγάμου =9400- 5000 = 4400 *10% = 440 θα χρειαστείς και αποδείξεις 2350...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Λευτερης

από αυτά που ξέρουμε έως τώρα..

θα φορολογηθείς για 6400 + 3000 τεκμ.αγάμου =9400- 5000 = 4400 *10% = 440 θα χρειαστείς και αποδείξεις 2350...

δηλαδη δεν υπαρχει το αφορολογητο των 9000 κατω των 30 ?? τα εσοδα της πρακτικης δεν φορολογουνται ??

και κατι αλλο , οταν ξεπερναω το αφορολογειτο κατα χ Ε θα φορολογειθω δηλαδη 10% του χ και οχι 10% ολοκληρου του επομενου φορολογικου επιπεδου ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΕΙ ΕΚΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010 ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ 170 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ,ΕΝΩ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓ.ΧΡΗΣΗ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ(6 ΜΗΝΕΣ) 6.030,00

1. ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ 2010 ΣΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ-ΣΩΣΤΑ?

2.ΕΠΕΙΔΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 6.030 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ??? (ΣΗΜΕΙΩΣΗ έχει και ψιλή κυριότητα σε ένα ακίνητο)

3.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλά κάτι τέτοιες κομπίνες με εισοδήματα από πρακτική είχαν συμβεί και σε εμένα, έκανα πρακτική στην γεωπονική και λάμβανα ένα πολύ μικρό ποσό περί τα 100ευρώ το μήνα και όταν πήγα στο ΙΚΑ και ζήτησα μια βεβαίωση καταβολής ενσήμων για τον ΟΑΕΔ έγραφε επάνω οτι με πλήρωσαν κάπου 5000ευρώ. Οτι να ναι....... και σκεφτόμουν να ζητήσω και εξηγήσεις από τους αρμόδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Λευτερης

τελικα απο οσο εψαξα δεν θεωρειται εισοδημα ο μισθος πρακτικης ασκησης αλλα αποζημιωση , συνεπως δεν φορογειται με 20% αλλα το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να μπει στην φορολογικη μου δηλωση ??? γιατι αν ναι θα εχω συνολο 6400(τ.αυτοκ)+3000(τ. διαβιωσης)+4020(απο πρακτικη = 13420Ε συνπως θα πρεπει να πληρωσω 834.20 .... ισχυει τελικα αυτο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Βαλάντης

Να ρωτησο και εγω ρε παιδιά , φοιτητης ΤΕΙ που δεν ειναι προστατευόμενο μελος γονέα κανει πρακτική ,χωρίς απολαβες απο των εργοδότη μόνο απολαβές απο την ΟΑΕΔ που τα παίρνει εφόσον ολοκληρώσει την πρακτική του....Κάνει δήλωση?????? ναί ή όχι????????

Ας απαντήση κάποιος να μας φωτήσει , please!!!

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

τελικα απο οσο εψαξα δεν θεωρειται εισοδημα ο μισθος πρακτικης ασκησης αλλα αποζημιωση , συνεπως δεν φορογειται με 20% αλλα το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να μπει στην φορολογικη μου δηλωση ??? γιατι αν ναι θα εχω συνολο 6400(τ.αυτοκ)+3000(τ. διαβιωσης)+4020(απο πρακτικη = 13420Ε συνπως θα πρεπει να πληρωσω 834.20 .... ισχυει τελικα αυτο ???

Μην αθροίζεις τα τεκμαρτά σου (9400) με τα πραγματικά (4020). Θα φορολογηθείς για όποιο απ'αυτά είναι το μεγαλύτερο (9400). Αν το θέλεις πιο αναλυτικά, θα δηλώσεις 4020 αλλά η εφορία θα υπολογίσει από μόνη της 9400 (αντικειμενικά και καλά...) οπότε θα σου προσθέσει τη διαφορά (9400-4020=5380)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα απο οσο εψαξα δεν θεωρειται εισοδημα ο μισθος πρακτικης ασκησης αλλα αποζημιωση , συνεπως δεν φορογειται με 20% αλλα το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να μπει στην φορολογικη μου δηλωση ??? γιατι αν ναι θα εχω συνολο 6400(τ.αυτοκ)+3000(τ. διαβιωσης)+4020(απο πρακτικη = 13420Ε συνπως θα πρεπει να πληρωσω 834.20 .... ισχυει τελικα αυτο ???

οχι δεν ισχυει αυτό ακριβως (το 834,20 δλδ που λες οτι θα πληρωσεις)........ισχυει αυτο ακριβως που σου έγραψε ο jim1970.απλα να μου επιτρέψει ο jim μια μικρη διόρθωση ο φορος που θα πρεπει να πληρωσεις δεν θα ειναι 440 ευρω αλλά 400 ευρώ σύμφωνα με το Με τις διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 9 του ΚΦΕ όπως ισχύει ορίζεται, ότι για τους νέους ηλικίας έως και τριάντα ετών, για τους συνταξιούχους άνω των εξήντα πέντε ετών και τα άτομα με ειδικές ανάγκες, όπως ορίζονται στην παρ.3 του άρθρου αυτού, ή συνταξιούχους ανεξαρτήτως ηλικίας με παιδιά με ειδικές ανάγκες, το αφορολόγητο ποσό ορίζεται στις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ, εφόσον το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου, δεν υπερβαίνει τις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ. Ειδικά για τα πρόσωπα του προηγούμενου εδαφίου, όταν το συνολικό τους εισόδημα είναι από εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ και άνω, το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση την ανωτέρω κλίμακα περιορίζεται ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση του φόρου να μην υπολείπεται του ποσού των εννιά χιλιάδων (9.000) ευρώ.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,,

Παρακαλώ,  μια  βοήθεια !!!!!!!

Πως  φορολογειται  φέτος  το  εισόδημα  από  πρακτική,,  έχει  γίνει  παρακράτηση  20%..

Εάν  μπει   στον  507   και  605  ενεργοποιούνται  τα  τεκμήρια  και  όσα  πήραν   πρέπει  να  τα  δώσουν  σε  φόρο !!!!!!!!!!!!

 

Εχει  κανείς  καμμία  πληροφορία ??   που  είναι  και  αυτά  τα  βιβλία,,  δεν  βγήκαν  ακόμη  και  ψαχνόμαστε ??? θα  τρελλαθούμε  στο  τέλος!!

Κάθε  πληροφορία  δεκτή,,  ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ  ,,  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,,

 

ΠΟΛΥ  ΩΡΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  ΣΤΟ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΠΗΡΑΝ  ΤΑ  ΠΑΙΔΑΚΙΑ    1000 ΕΥΡΩ    ΚΑΙ  ΘΑ  ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ   800  ΦΟΡΟ !!!!!!!!!!!!

 

ΑΚΟΥ  ΕΙΣΟΔΗΜΑ  ΑΠΟ  ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ  ΜΕ  26%  ΑΠΟ  ΤΟ  1ο ΕΥΡΩ,, ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ  ΤΑ  ΤΕΚΜΗΡΙΑ  ΚΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ  ΣΤΟ ΤΡΙΧΙΛΙΑΡΟ !!!

 

ΠΑΤΕΝΤΑ   ΕΛΛΗΝΙΚΗ -   ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ !!!!   ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ   ΚΑΙ  ΠΑΛΙ  ΣΤΟ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΚΑΙ  ΤΟΥΣ  ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,,

 

ΤΟΥΣ  ΕΚΔΙΔΟΥΝ  ΑΠΟΔΕΙΞΗ  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ  ΔΑΠΑΝΗΣ,  ΜΕ  ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ  20%,,

 

ΟΠΟΤΕ  ΑΜΟΙΒΕΣ  ΑΠΟ  ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,,       ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ   ΜΑΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...