Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πότε γίνεται παραγραφή χρεών στο ΤΕΒΕ και απαιτούμενα δικαιολογητικά για διαγραφή


επισκέπτη caldo

Ερώτηση

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη επισκεπτης  Παυλος

Καλησπερα σε ολους και τα συγχαρητηρια μου για την καλη δουλεια που κανετε.

Εχω μερικες ερωτησεις.

Απο τον ΟΑΕΕ μου ζητανε να κανω ενοποιηση με ΤΑΕ.Μεταξυ των εγγραφων που ζητανε ειναι και υο βιβλιαριο του ΤΑΕ το οποιο ομως εχει χαθει.Τι κανω στην προκειμενη περιπτωση?

Μπορω να υποβαλλω καποια υπευθυνη δηλωση?

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δήμητρα

ΚΙ ΕΓΩ EΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗ, ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΑΛΛΟ "ΜΕΣΑ"

ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 2005

ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΔΗΛΑΔΗ!

ΕΔΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ (ΕΓΩ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ)

ΚΑΙ ΠΕΤΗΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΕΦΟΡΙΕΣ ΤΕΒΕ ΚΤΛ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΕΜΕΝΕΙ ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΕΤΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΙΒΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΦΗΓΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ.

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΔΙΧΝΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΝΑΙ, ΓΟΝΕΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ Η ΑΣΦΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΛΜΑ ΣΥΛΗΨΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΧΡΩΝΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ!

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΚΕΛΕΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΤΛ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΕΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝ!

ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ! ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ Η ΕΠΗΧΗΡΗΣΗ ΜΕ ΡΙΜΑΞΕ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΨΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ!

ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!

ΑΛΛΑ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΕΒΕ ΑΠΟ 3ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ?

ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΟΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΗΠΤΩΣΗ ΜΟΥ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ!

ΚΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ.. ΚΑΝΕ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΖΙΜΑΝΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΑΦΕΡΕ ΗΤΑΝ Ν ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΔΙΝΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ ΟΣΑ ΕΠΡΕΠΕ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΤΕΒΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ... ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΕΗ... ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΤΟ '92 Η ΤΟ 93 ΝΟΜΙΖΩ...

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΝΑ ΦΙΛΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΗΝ.. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΙΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΣΤΥΝ.ΤΜΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΣΑ.. ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ Η ΙΔΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟ 2013 ΓΙΑΤΙ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΧΡΕΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ..

ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.. ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙ... ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΝΩ ΗΔΗ ΘΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σας, έχω κάνει διακοπη στομικης επιχείρησης στην εφορία τον 6ο του 2010 ( εγινα μισθωτος ικα) αλλά δεν έχω ενημερώσει τον ΟΑΕΕ  και σκοπευω να το κανω τωρα. Ειχα πληρώσει μεχρι το 1 διμηνο εισφορων του 2010. Το ποσο  απο τοτε μεχρι σημερα εχει φτασει στις 17.000 ευρω για τις εισφορές. Θα διαγραφεί η οχι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πηγαινε στον ΟΑΕΕ με την διακοπη επαγγελματος απο τη ΔΟΥ για να σου διαγραψουν τις οφειλες απο την ημερομηνια διακοπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας, 

 

Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει. Είχα κατάστημα το οποίο και έκλεισα τον Ιανουάριο, με χρέη όμως ακόμα στο ΤΕΒΕ. Παράλληλα, μετά το κατάστημα άρχισα να δουλεύω και στον ιδιωτικό τομέα, οπότε έχω και ένσημα από το ΙΚΑ. Αυτή τη στιγμή όμως δεν μπορώ να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από πουθενά αφού το ΤΕΒΕ δεν με ασφαλίζει λόγω χρεών ούτε μου δίνει το χαρτί διαγραφής για να ανοίξω βιβλιάριο στο ΙΚΑ. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι? Είναι ανάγκη, γιατί είμαι έγκυος και ανασφάλιστη! Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας, 

 

Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει. Είχα κατάστημα το οποίο και έκλεισα τον Ιανουάριο, με χρέη όμως ακόμα στο ΤΕΒΕ. Παράλληλα, μετά το κατάστημα άρχισα να δουλεύω και στον ιδιωτικό τομέα, οπότε έχω και ένσημα από το ΙΚΑ. Αυτή τη στιγμή όμως δεν μπορώ να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από πουθενά αφού το ΤΕΒΕ δεν με ασφαλίζει λόγω χρεών ούτε μου δίνει το χαρτί διαγραφής για να ανοίξω βιβλιάριο στο ΙΚΑ. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι? Είναι ανάγκη, γιατί είμαι έγκυος και ανασφάλιστη! Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μπορείς να κάνεις ρύθμιση (δεν ξέρω βέβαια το ύψος της οφειλής σου και τί δόση θα προκύψει) να καταβάλλεις την 1η δόση και να θεωρήσεις βιβλιάριο ασθενείας για 3 μήνες. Από τη διακοπή σου δικαιούσαι βιβλιάριο ασθενείας για 1 έτος αν ρυθμίσεις την οφειλή σου. Η απόφαση διαγραφής εκδιδεται άσχετα αν υπάρχει οφειλή. Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις με e-mail το ΕΑΜ σου και να σου αναλύσω την οφειλή σου σε ρύθμιση. Την απάντηση θα την έχεις αύριο το μεσημέρι με e-mail.

 

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να κάνεις ρύθμιση (δεν ξέρω βέβαια το ύψος της οφειλής σου και τί δόση θα προκύψει) να καταβάλλεις την 1η δόση και να θεωρήσεις βιβλιάριο ασθενείας για 3 μήνες. Από τη διακοπή σου δικαιούσαι βιβλιάριο ασθενείας για 1 έτος αν ρυθμίσεις την οφειλή σου. Η απόφαση διαγραφής εκδιδεται άσχετα αν υπάρχει οφειλή. Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις με e-mail το ΕΑΜ σου και να σου αναλύσω την οφειλή σου σε ρύθμιση. Την απάντηση θα την έχεις αύριο το μεσημέρι με e-mail.

 

OAEE emp.

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποτε έπαιρνες τον φάκελο στην μασχάλη για να τον πάς στον πάνω όροφο

και στην διαδρομή τον έτρωγε το σκοτάδι και γλίτωνες ,τώρα η σύγχρονη τεχνολογία

μας άλλαξε τα φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...