Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φόρος υπεραξίας από μεταβίβαση


d_anastasia

Ερώτηση

Ατομική επιχείρηση κλείνει και ανοιγει άμεσα επιχείρηση από άλλο άτομο με το ίδιο αντικείμενο .Ο πρώτος ιδιοκτήτης λόγω συνταξιοδότησης και επειδή του βγαίνει φόρος υπεραξίας κοντά στα 22000 για να μην πληρώσει αυτόν σε πρώτη φάση επιθυμεί να κάνει μεταβίβαση στην κόρη του ώστε να μην πληρώσει τίποτα παρά μόνο το χαρτόσημο(2,4% ή 3,6% αν δεν κάνω λάθος).Η κόρη έχει σκοπό να κάνει έναρξη και διακοπή της επιχείρησης μετά από 10 μέρες.Την ίδια λοιπόν στιγμή το δεύτερο άτομο θα πάρει την επιχείρηση κάνοντας έναρξη.Η ερώτηση έιναι , πέρα από τα διαδικαστικά,αν υπάρχει κάποιο θέμα με το "τρικ" αυτό της έναρξης-λήξης σε 10-15 μέρες και πως υπολογίζεται αυτός ο φόρος υπεραξίας.(τα διαδικαστικά εννοούνται )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1057954/1056/Α0012/18.7.2008

Υπεραξία μεταβίβασης επιχείρησης.

Αθήνα, 18 Ιουλίου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1057954/1056/Α0012

ΘΕΜΑ: Υπεραξία μεταβίβασης επιχείρησης.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της υποπερίπτωσης αα' της περίπτωσης α' της παραγράφου 1 του άρθρου 13του Κ.Φ.Ε., φορολογείται αυτοτελώς λογιζόμενο ως εισόδημα με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) κάθε κέρδος ή ωφέλεια που προέρχεται από τη μεταβίβαση ολόκληρης επιχείρησης με τα άυλα στοιχεία αυτής, όπως αέρας, επωνυμία, σήμα, προνόμια κ.τ.λ. ή υποκαταστήματος επιχείρησης, όπως αυτό ορίζεται από τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων.

2. Επίσης, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του Κ.Φ.Ε., φορολογείται αυτοτελώς λογιζόμενο ως εισόδημα, με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) κάθε κέρδος ή ωφέλεια που προέρχεται από την εκχώρηση ή μεταβίβαση αυτοτελώς κάθε δικαιώματος, το οποίο είναι συναφές με την άσκηση της επιχείρησης ή του επαγγέλματος, όπως του δικαιώματος της μίσθωσης ή υπομίσθωσης ή του προνομίου ή του διπλώματος ευρεσιτεχνίας και άλλων παρόμοιων δικαιωμάτων, καθώς και της άδειας κυκλοφορίας των αυτοκινήτων οχημάτων ή μοτοσικλετών δημόσιας χρήσης που μεταβιβάζονται. Με εκχώρηση εξομοιώνεται και η παραίτηση από μισθωτικά δικαιώματα.

3. Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, όπως έχει γίνει δεκτό από τη διοίκηση, στην περίπτωση που επιχείρηση δεν διακόπτει τις εργασίες της, αλλά τις μεταφέρει αλλού και στη θέση της εγκαθίσταται νέα επιχείρηση με το ίδιο αντικείμενο εργασιών, δεν τίθεται θέμα εφαρμογής της περίπτωσης α' της παραγράφου 1 του άρθρου 13του Κ.Φ.Ε. (σχετ. το 1047102/985/Α0012/18-12-2003 έγγραφο).

4. Επίσης, από τη διοίκηση έχει γίνει δεκτό ότι όταν μεταβιβάζεται μόνο το απόθεμα των εμπορεύσιμων στοιχείων της επιχείρησης, η μεταβίβαση αυτή δεν συνιστά ουσιαστικά μεταβίβαση επιχείρησης ή έστω τμήματος επιχείρησης που χαρακτηρίζεται από λειτουργική ανεξαρτησία από τη λοιπή δραστηριότητα της επιχείρησης και με αυτοτελή παρουσίαση των απαιτήσεων και υποχρεώσεών του (σχετ. το 1011558/73/Α0012/23-5-1989 έγγραφο).

5. Ύστερα από τα παραπάνω, η πώληση μέρους των αποθεμάτων του υποκαταστήματος της επιχείρησης σας σε επιχείρηση της ίδιας αλυσίδας λόγω μεταφοράς της δραστηριότητας σας σε άλλο υποκατάστημά σας σε άλλη πόλη, δεν αποτελεί από μόνη της μεταβίβαση ολόκληρης της επιχείρησης και συνεπώς δεν επιβάλλεται ο φόρος της περίπτωσης α' της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του Κ.Φ.Ε.. Σε κάθε περίπτωση, όμως, θα πρέπει να εξετασθεί, ως θέμα πραγματικό, αν συντρέχει περίπτωση μεταβίβασης τυχόν άλλου δικαιώματος ή περίπτωση παραίτησης από μισθωτικά δικαιώματα, δεδομένου ότι όπως προκύπτει από το ιδιωτικό συμφωνητικό franchise μεταξύ της εταιρίας «Α» και της ατομικής επιχείρησης «Β», η σύμβαση αυτή λύθηκε πρόωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και διάβασε τις πρώτες παραγράφους της πάρα κάτω πολ για να καταλάβεις τι σημαίνει ¨μεταβίβαση ολόκληρης επιχείρησης¨

028018/10364/Β0012/6.5.2008

Φορολογική μεταχείριση μεταβίβασης άυλων και υλικών περιουσιακών στοιχείων επιχείρησης.

Αθήνα, 6 Μαΐου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1028018/10364/Β0012

ΘΕΜΑ: Φορολογική μεταχείριση μεταβίβασης άυλων και υλικών περιουσιακών στοιχείων επιχείρησης.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της υποπερ. αα' της περ. α' της παρ. 1 του άρθρου 13 του ν.2238/1994, κάθε κέρδος ή ωφέλεια που προέρχεται από την μεταβίβαση ολόκληρης επιχείρησης με τα άυλα στοιχεία αυτής, όπως αέρας, επωνυμία, σήμα, προνόμια κ.τ.λ. ή υποκαταστήματος επιχείρησης, όπως αυτό ορίζεται από τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 9 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, φορολογείται αυτοτελώς με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) και περαιτέρω, όταν δικαιούχος του εισοδήματος είναι νομικό πρόσωπο της παρ.1 του άρθρου 101, αυτό φορολογείται με τις γενικές διατάξεις και από τον αναλογούντα φόρο εκπίπτει ο (προ)καταβληθείς φόρος 20%.

2. Όπως έχει γίνει δεκτό από τη δικαστηριακή νομολογία, ο όρος μεταβίβαση «ολόκληρης επιχείρησης» που χρησιμοποιείται στις πιο πάνω διατάξεις, υποδηλώνει τη μεταβίβαση συνόλου αλληλεξαρτωμένων και ενιαία νοουμένων δικαιωμάτων και υποχρεώσεων που απορρέουν από την επιχείρηση ως οικονομική μονάδα και όχι αναγκαία του συνόλου των σχετικών δικαιωμάτων. Κατά συνέπεια, κατά την έννοια των ως άνω διατάξεων, μεταβίβαση «ολόκληρης επιχείρησης συνιστά και η μεταβίβαση ενός κλάδου της επιχείρησης, όπως λόγου χάρη του κλάδου ασφαλίσεων ζωής μίας ασφαλιστικής επιχείρησης (Σ.τ.Ε. 1722/1997) (αριθμ. πρωτ. 1042783/10656/Β0012/12.05.2005 και 1041323/931/Α0012/ 13.11.2006 έγγραφά μας).

.................................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κ εγώ με τα παραπάνω συμφωνώ αλλά εδώ περι άλλων τυρβάζουν και θέλουν φόρο υπεραξίας... ο πελάτης μου θα λάβει από την παλιά τα όποια εμπορεύματα και πάγια και θα κρατήσει το ίδιο όνομα της προηγούμενης επιχείρησης...anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

δηλ όπως είπανε κόβοντας ο παλιός ιδιοκτήτης ΤΔΑ για πώληση παγίων και εμπορευμάτων(αυτό ορίζουν και ως καταβληθέν τίμημα)στην εφορία αναγνωρίζουν ότι υποκρύπτεται το πραγματικό τίμημα για ευνόητους λόγους και για αυτό υποχρεώνουν για τον φόρο....

Οι έφοροι φασί τάδε ω συνάδελφοι!!!

μεγα λαθος

ειπαμε υπαρχει απαντηση για το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μεγα λαθος

ειπαμε υπαρχει απαντηση για το θεμα

Να δοθεί στο λαό για να τελειώνουμε επιτέλους. Αμόλα την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έτσι...οι ελεγκτές πάντως εδώ με την λήξη της επιχείρησης βγάζουν φόρο υπεραξίας αν πρόκειται να ανοίξει εντος 6μηνου επιχείρηση με ίδιο αντικείμενο...Οπως λένε υπάρχει και πώληση της φήμης-πελατείας και συνεπώς δεν ισχύει η 1169 που η τελ ισχύει μόνο αν υπάρχει δωρεά π.χ. σε ξάδερφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έτσι...οι ελεγκτές πάντως εδώ με την λήξη της επιχείρησης βγάζουν φόρο υπεραξίας αν πρόκειται να ανοίξει εντος 6μηνου επιχείρηση με ίδιο αντικείμενο...Οπως λένε υπάρχει και πώληση της φήμης-πελατείας και συνεπώς δεν ισχύει η 1169 που η τελ ισχύει μόνο αν υπάρχει δωρεά π.χ. σε ξάδερφο...

Σαχλαμάρες σας λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

(ξανά)λέω παπαριές

Να το δούμε αλλιώς

Την δήλωση υπεραξίας την υποβάλλει ο φορολογούμενος

Υπέβαλε λοιπόν μια μηδενική και ας δώσουν την υπόθεση για έλεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν μετά από αλλεπάλληλα τηλ η κατάληξη είναι το λαικό όπου κάτσει.....σε κάποιες εφορίες (πιθανόν σε αυτές που πιάνουν στόχο)δέχονται την απαλλαγή βάση 1169/2011 σε κάποιες άλλες την πώληση παγίων και εμπορευμάτων την θεωρούν τίμημα και βγάζουν φόρο υπεραξίας...ΤΕΛΟΣ...ούτως ή άλλως εγώ περιμένω να δω πως θα το παίξουν οι άλλοι...ο πελάτης μου θα περιμένει...

και μια τελ ερώτηση ως συνέχεια....αφού λοιπόν ο άλλος την μεταβιβάσει στον υιό του και αυτός-ο υιος- σε 15 μέρες κάνει έναρξη - λήξη...αν υποθέσουμε ότι ισχύει ο φόρος υπεραξίας , τί φόρος θα βγει σε αυτόν;;;μηδενικός;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν κατάλαβα τι πόρισμα να βγάλουν ?

την πολυγραφημένη εγκύκλιο την διάβασες ?

Γιαννη , την εφαρμοζει κανεις ????

Η εδω κατω πνεει αλλος αερας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχουμε ΟΕ με αντικειμενο μεσιτειας ακινητων. Οι εταιροι κανουν διαλυση απο οπου ο ενας κάνει έναρξη ατομικης στον ιδιο χωρο με το ιδιο αντικειμενο!Στο διαλυτικο αναφερεται ρητα οτι ο χωρος της ΟΕ με τα παγια παραχωρουνται στον εταιρο. δεν υπάρχει υπεραξία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάρχει και το υπουργείο

εδώ μετά την πολ , υπεραξία πάπαλα

(και μεις λέγαμε τους δικούς μας ότι έιναι γραφικοί διότι λένε τέλος η υπεραξία αλλά κάνε μια δήλωση αρνητικ΄κ και πήγαμε και τσακωθήκαμε και γι αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν μετά από αλλεπάλληλα τηλ η κατάληξη είναι το λαικό όπου κάτσει.....σε κάποιες εφορίες (πιθανόν σε αυτές που πιάνουν στόχο)δέχονται την απαλλαγή βάση 1169/2011 σε κάποιες άλλες την πώληση παγίων και εμπορευμάτων την θεωρούν τίμημα και βγάζουν φόρο υπεραξίας...ΤΕΛΟΣ...ούτως ή άλλως εγώ περιμένω να δω πως θα το παίξουν οι άλλοι...ο πελάτης μου θα περιμένει...

και μια τελ ερώτηση ως συνέχεια....αφού λοιπόν ο άλλος την μεταβιβάσει στον υιό του και αυτός-ο υιος- σε 15 μέρες κάνει έναρξη - λήξη...αν υποθέσουμε ότι ισχύει ο φόρος υπεραξίας , τί φόρος θα βγει σε αυτόν;;;μηδενικός;;;

Μα πως το θεωρούν τίμημα αφού υπάρχει απάντηση-λύση του Υπουργείου πάνω σε αυτό. Το ΥΠ. ρητά λέει (γραπτώς) ότι η πώληση παγίων δεν αποτελεί τίμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλ όπως είπανε κόβοντας ο παλιός ιδιοκτήτης ΤΔΑ για πώληση παγίων και εμπορευμάτων(αυτό ορίζουν και ως καταβληθέν τίμημα)στην εφορία αναγνωρίζουν ότι υποκρύπτεται το πραγματικό τίμημα για ευνόητους λόγους και για αυτό υποχρεώνουν για τον φόρο....

Οι έφοροι φασί τάδε ω συνάδελφοι!!!

Αναστασία,

Επιμένω , όπως και οι άλλοι συνάδελφοι στην 1169. Το παρακάτω απόσπασμα με επιβεβαιώνει, άλλωστε έχω περάσει μετά από αυτήν την εγκύκλιο χωρίς υπεραξία πολλές υποθέσεις. Ολα τα άλλα είναι "ψάρεμα σε θολά νερά" και αν πιάσει λαυράκι ο Εφορος το έπιασε.Και ποιος σου είπε ότι ισχύει μόνο για δωρεές. Αυτό ίσχυε ανέκαθεν, ιδίως για συνταξιοδότηση.

3. Εξάλλου, το ΣτΕ με την 2661/2008 απόφασή του έκρινε, μεταξύ άλλων, ότι για την επιβολή της αυτοτελούς φορολόγησης 20% στο κέρδος ή στην ωφέλεια που προκύπτει από τη μεταβίβαση επιχείρησης ως σύνολο, η φορολογική Αρχή φέρει το βάρος απόδειξης ότι έλαβε χώρα μεταβίβαση της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία Παπαντωνοπούλου

καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζεται η υπεραξία που προκύπτει απο μεταβίβαση μιας Ε.Ε η οποία δεν διαθέτει ακίνητη περιουσία ουτε αυτοκίνητα.Έχω τον μεσο όρο των φορολογηταίων κερδών των τελευταίων 5 ετών και προσπαθω να υπολογίσω την υπεραξία για να δώ ποσο είναι το 20%.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει/καθοδηγήσει στον υπολογισμό της.ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζεται η υπεραξία που προκύπτει απο μεταβίβαση μιας Ε.Ε η οποία δεν διαθέτει ακίνητη περιουσία ουτε αυτοκίνητα.Έχω τον μεσο όρο των φορολογηταίων κερδών των τελευταίων 5 ετών και προσπαθω να υπολογίσω την υπεραξία για να δώ ποσο είναι το 20%.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει/καθοδηγήσει στον υπολογισμό της.ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μαρία

http://www.taxheaven...ds&showfile=186

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=134

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία Παπαντωνοπούλου

ευχαριστώ για την απάντηση αυτό που δεν ξέρω είναι αν αφαιρώ μόνο μια φορα την ετησια εμπορική αμοιβή η παραπάνω? (είναι 11.450?)

Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ευχαριστώ για την απάντηση αυτό που δεν ξέρω είναι αν αφαιρώ μόνο μια φορα την ετησια εμπορική αμοιβή η παραπάνω? (είναι 11.450?)

Μαρία

να τα πας σε κανενα λογιστη να στα φτιαξει

να παρει κανενα γαλα για τα παιδια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία Παπαντωνοπούλου

Ελα που και οι δύο με εχουν γράψει κανονικότατα.Εχετε να μου προτείνετε κάποιον στα Βόρεια προάστια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ελα που και οι δύο με εχουν γράψει κανονικότατα.Εχετε να μου προτείνετε κάποιον στα Βόρεια προάστια?

και οι 2 ?

εδω κατι δεν παει καλα

μηπως εχεις καβουρια στην τσαντα σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία Παπαντωνοπούλου

Χαχα να προστατεύουν τι?αυτά που δεν εχω!??όλοι είναι διακοπές και εγώ καιγομαι να μάθω για να δω αν έχω αρκετά να την πληρώσω!

έχω αγανακτήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Χαχα να προστατεύουν τι?αυτά που δεν εχω!??όλοι είναι διακοπές και εγώ καιγομαι να μάθω για να δω αν έχω αρκετά να την πληρώσω!

έχω αγανακτήσει!

ερχομαι στο μερη σας

τα κανω ολα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία Παπαντωνοπούλου

είμαι έτοιμη να τα παρατήσω όλα!αν η υπεραξία είναι πολύ μεγάλη δεν έχω να την πληρώσω.μακάρι να ήξερα.Το κάνω μόνη μου και βγαίνει αρνητικό .Σε αυτή την χώρα χωρίς χρήματα δεν κάνεις τίποτα -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...