Προς το περιεχόμενο

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων εξωτερικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SOS! Έχω φορολογική δήλωση (κάτοικο Ελλάδος) με τόκους αλλοδαπής (Ιταλία). Επειδή δεν έχω άλλον σαν αυτόν, ανακάλυψα σήμερα, τελευταία σχεδόν μέρα, ότι έπρεπε να είχε κάνει δήλωση φόρου από τόκους σύμφωνα με τον 4172/2013 και ΠΟΛ 1011/2-1-14. Τώρα???? πως να τους δηλώσω? στον 659? δεν είναι καλύτερα να τους βάλω στον 295 για να πάει με τις γενικές διατάξεις?

Δεν ξέρω τι να κάνω? μήπως βάζω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου και τους κάψω τους ανθρώπους?

 

Αν οι τόκοι καταβλήθηκαν το 2013 (προφανώς γι αυτό αναφέρεις την φετινή δήλωση) τότε δεν ισχύει ο ν.4172/2013 ούτε η ΠΟΛ 1011/2-1-14.

Έπρεπε 1) να έχει γίνει δήλωση απόδοσης παρακρατούμενου φόρου(Φ-01.024), στην ΔΟΥ που υπάγεται ο υπόχρεος, ΚΑΙ 2) στην φορολογική δήλωση να δηλωθούν οι τόκοι στον 659 και ο παρακρατηθείς φόρος στον 433.

 

Αν αναφέρεσαι σε τόκους που καταβλήθηκαν το 2014 (δεν έχει καμία σχέση η φετινή δήλωση Ε1) τότε και πάλι δεν ισχύει το μέρος του ν.4172/2013 που αναφέρεται σε αυτήν περίπτωση, ούτε η ΠΟΛ 1011/2-1-2014, γιατί όλα αυτά αναφέρονται σε αυτόν που καταβάλει τους τόκους (πχ στην περίπτωση καταθέσεων, αφορούν τις τράπεζες).

Ο υπόχρεος σε αυτήν την περίπτωση δηλώνει τους τόκους μόνο στο Ε1 (πχ το οικ.έτος 2015) στον 295.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν οι τόκοι καταβλήθηκαν το 2013 (προφανώς γι αυτό αναφέρεις την φετινή δήλωση) τότε δεν ισχύει ο ν.4172/2013 ούτε η ΠΟΛ 1011/2-1-14.

Έπρεπε 1) να έχει γίνει δήλωση απόδοσης παρακρατούμενου φόρου(Φ-01.024), στην ΔΟΥ που υπάγεται ο υπόχρεος, ΚΑΙ 2) στην φορολογική δήλωση να δηλωθούν οι τόκοι στον 659 και ο παρακρατηθείς φόρος στον 433.

 

Αν αναφέρεσαι σε τόκους που καταβλήθηκαν το 2014 (δεν έχει καμία σχέση η φετινή δήλωση Ε1) τότε και πάλι δεν ισχύει το μέρος του ν.4172/2013 που αναφέρεται σε αυτήν περίπτωση, ούτε η ΠΟΛ 1011/2-1-2014, γιατί όλα αυτά αναφέρονται σε αυτόν που καταβάλει τους τόκους (πχ στην περίπτωση καταθέσεων, αφορούν τις τράπεζες).

Ο υπόχρεος σε αυτήν την περίπτωση δηλώνει τους τόκους μόνο στο Ε1 (πχ το οικ.έτος 2015) στον 295.

Μισό γιατί μπερδεύτηκα! 

Λοιπόν, έχει καταθέσεις σε ιταλική τράπεζα. Το 2013 απέκτησε κάποιους τόκους στους οποίους έγινε παρακράτηση μέσω της τράπεζας στην Ιταλία. 

Εγώ βάζω κανονικά τα ποσά στο Ε1 (659) και πάω εκπρόθεσμα στη ΔΟΥ τη δήλωση Φ-01.024? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί μπερδεύτηκα! 

Λοιπόν, έχει καταθέσεις σε ιταλική τράπεζα. Το 2013 απέκτησε κάποιους τόκους στους οποίους έγινε παρακράτηση μέσω της τράπεζας στην Ιταλία. 

Εγώ βάζω κανονικά τα ποσά στο Ε1 (659) και πάω εκπρόθεσμα στη ΔΟΥ τη δήλωση Φ-01.024? 

 

Πρέπει να διευκρινσίσεις αν 1) οι τόκοι παρέμειναν στο εξωτερικό ή αν 2) οι τόκοι ήρθαν στην Ελλάδα μέσω των εγκατεστημένων εδώ τραπεζών-υποκαταστημάτων (μεσολαβούσα τράπεζα).

 

Δες αυτό (υπόψιν ότι δεν ισχύει το όριο των 250€): http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16596

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να διευκρινσίσεις αν 1) οι τόκοι παρέμειναν στο εξωτερικό ή αν 2) οι τόκοι ήρθαν στην Ελλάδα μέσω των εγκατεστημένων εδώ τραπεζών-υποκαταστημάτων (μεσολαβούσα τράπεζα).

 

Δες αυτό (υπόψιν ότι δεν ισχύει το όριο των 250€): http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16596

Κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Αλλαξε κατι πάνω στην φορολόγηση? 

 

Σε ΔΟΥ σήμερα μας είπαν οτι καταργήθηκε η πληρωμή και θα πάει στη δήλωση....

Ειναι σωστό αυτό? Εχει βγει απόφαση? 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε κατι πάνω στην φορολόγηση? 

 

Σε ΔΟΥ σήμερα μας είπαν οτι καταργήθηκε η πληρωμή και θα πάει στη δήλωση....

Ειναι σωστό αυτό? Εχει βγει απόφαση? 

 

:)

 

Σωστά σου τα είπα στην ΔΟΥ! Σύμφωνα με τον νέο ΚΦΕ η δήλωση και απόδοση του φόρου των τόκων από καταθέσεις στο εξωτερικό γίνεται από αυτόν που αποδίδει τους τόκους (δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση από την τράπεζα του εξωτερικού). Όμως επειδή η τράπεζα του εξωτερικού δεν έχει καμία σχέση με τον νέο ΚΦΕ της Ελλάς  :blink: το μόνο που μένει είναι η δήλωση των τόκων αυτών στο Ε1 του εισπράξαντος.

Εκτός αν έχει μεσολαβήσει τραπεζικό ίδρυμα στην Ελλάδα όπου και έγινε παρακράτηση του απαιτούμενου φόρου [σε αυτήν την περίπτωση 1) αντιμετωπίζονται ως τόκοι εσωτερικού ή 2) ως τόκοι αλλοδαπής στους οποίους όμως έγινε παρακράτηση??]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...