Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πότε γίνεται παραγραφή χρεών στο ΤΕΒΕ και απαιτούμενα δικαιολογητικά για διαγραφή


επισκέπτη caldo

Ερώτηση

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΙ ΕΓΩ EΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗ, ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΑΛΛΟ "ΜΕΣΑ"

ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 2005

ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΔΗΛΑΔΗ!

ΕΔΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ (ΕΓΩ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ)

ΚΑΙ ΠΕΤΗΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΕΦΟΡΙΕΣ ΤΕΒΕ ΚΤΛ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΕΜΕΝΕΙ ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΕΤΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΙΒΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΦΗΓΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ.

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΔΙΧΝΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΝΑΙ, ΓΟΝΕΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ Η ΑΣΦΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΛΜΑ ΣΥΛΗΨΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΧΡΩΝΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ!

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΚΕΛΕΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΤΛ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΕΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝ!

ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ! ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ Η ΕΠΗΧΗΡΗΣΗ ΜΕ ΡΙΜΑΞΕ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΨΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ!

ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!

ΑΛΛΑ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΕΒΕ ΑΠΟ 3ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ?

ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΟΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΗΠΤΩΣΗ ΜΟΥ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη παπαχαραλαμπους

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου τη πολύτιμη βοήθεια σας. Ο πατέρας μου (56 ετών σήμερα) είχε από 1987 έως το Δεκέμβριο του 2001 ένα κατάστημα και ήταν ασφαλισμένος στο Ταμείο Εμπόρων. Από τότε έως σήμερα είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Λόγω πολλών προβλημάτων δεν πλήρωσε τις εισφορές του από το 1994 έως και το 2001 που έκλεισε το μαγαζί. Θεωρητικά όλες οι διαδικασίες για το κλείσιμο του καταστήματος έχουν γίνει κανονικά αν και χαρτιά εγώ δεν έχω δει.

Ξέρει πως εκκρεμεί να πληρώσει αυτές τις εισφορές αλλά επειδή είχαν μαζευτεί πολλά χρέη από το μαγαζί προς τράπεζες - εφορίες κλπ έδωσε προτεραιότητα σε αυτά και το Ταμείο Εμπόρων (που πλέον ανήκει στον ΟΑΕΕ) το άφησε πίσω. Το τελευταίο καιρό ακούω συνέχεια πως κινούνται δικαστηκά σε όσους χρωστάνε αλλά τον μπαμπά μου δεν τον έχουν ενοχλήσει καθόλου όλο αυτό το χρονικό διάστημα.

Τα ερωτήματα μου είναι:

1. Πως μπορούμε να μάθουμε το ποσό που χρωστάει χωρίς να πάμε στον ΟΑΕΕ;;; (Δεν θέλει να πάμε να ρωτήσουμε στον ΟΑΕΕ γιατί φοβάται πως αν ανακυκλώσουμε μόνοι μας την κατάσταση θα τον θυμηθούν και θα κινηθούν εναντίον του)

2. Υπάρχει περίπτωση να έχουν κινηθεί νομικά και να μην το ξέρουμε;

3. Τι δυνατότητες ρύθμισης υπάρχουν;

4. Μιας και είμαστε πολύ κοντά στην εικοσαετία, τι συμβαίνει στην περίπτωση παραγραφής χρεών; Δεν πληρώνεις για τα ένσημα & δεν υπολογίζονται αυτά τα ένσημα στην σύνταξη;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη πολύτιμη πραγματικά βοήθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEE emp.

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου τη πολύτιμη βοήθεια σας. Ο πατέρας μου (56 ετών σήμερα) είχε από 1987 έως το Δεκέμβριο του 2001 ένα κατάστημα και ήταν ασφαλισμένος στο Ταμείο Εμπόρων. Από τότε έως σήμερα είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Λόγω πολλών προβλημάτων δεν πλήρωσε τις εισφορές του από το 1994 έως και το 2001 που έκλεισε το μαγαζί. Θεωρητικά όλες οι διαδικασίες για το κλείσιμο του καταστήματος έχουν γίνει κανονικά αν και χαρτιά εγώ δεν έχω δει.

Ξέρει πως εκκρεμεί να πληρώσει αυτές τις εισφορές αλλά επειδή είχαν μαζευτεί πολλά χρέη από το μαγαζί προς τράπεζες - εφορίες κλπ έδωσε προτεραιότητα σε αυτά και το Ταμείο Εμπόρων (που πλέον ανήκει στον ΟΑΕΕ) το άφησε πίσω. Το τελευταίο καιρό ακούω συνέχεια πως κινούνται δικαστηκά σε όσους χρωστάνε αλλά τον μπαμπά μου δεν τον έχουν ενοχλήσει καθόλου όλο αυτό το χρονικό διάστημα.

Τα ερωτήματα μου είναι:

1. Πως μπορούμε να μάθουμε το ποσό που χρωστάει χωρίς να πάμε στον ΟΑΕΕ;;; (Δεν θέλει να πάμε να ρωτήσουμε στον ΟΑΕΕ γιατί φοβάται πως αν ανακυκλώσουμε μόνοι μας την κατάσταση θα τον θυμηθούν και θα κινηθούν εναντίον του)

2. Υπάρχει περίπτωση να έχουν κινηθεί νομικά και να μην το ξέρουμε;

3. Τι δυνατότητες ρύθμισης υπάρχουν;

4. Μιας και είμαστε πολύ κοντά στην εικοσαετία, τι συμβαίνει στην περίπτωση παραγραφής χρεών; Δεν πληρώνεις για τα ένσημα & δεν υπολογίζονται αυτά τα ένσημα στην σύνταξη;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη πολύτιμη πραγματικά βοήθεια σας!

1.Το ποσό οφειλής θα το μάθεις στο Τμήμα ΟΑΕΕ (δεν το έχουν ξεχάσει!!!)

2.Ναι

3.Υπάρχουν 2 επιλογές για ρύθμιση α) Ν3863/10 έως 18 διμηνιαίες δόσεις κατώτατη €200 β) Ν3943/11 ελάχιστη δόση €150 με λήξη την 31-12-2012

4.Η εικοσαετία μετράει από την έκδοση ΠΕΕ ή τυχόν μήνυση.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ.

Η ΕΝΑΡΞΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ ΠΟΤΕ Ο ΟΑΕΕ, ΟΥΤΕ ΕΓΙΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ Ο ΟΑΕΕ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ.

Ο ΕΝ ΛΓΩ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΟΜΩΣ, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, ΑΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΑΥΤΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΖΗΤΟΥΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.Το ποσό οφειλής θα το μάθεις στο Τμήμα ΟΑΕΕ (δεν το έχουν ξεχάσει!!!)

2.Ναι

3.Υπάρχουν 2 επιλογές για ρύθμιση α) Ν3863/10 έως 18 διμηνιαίες δόσεις κατώτατη €200 β) Ν3943/11 ελάχιστη δόση €150 με λήξη την 31-12-2012

4.Η εικοσαετία μετράει από την έκδοση ΠΕΕ ή τυχόν μήνυση.

OAEE emp.

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Η αλήθεια είναι πως ο πατέρας μου φοβάται να πάει να ρωτήσει και έτσι η πιθανότητα να πάμε στον ΟΑΕΕ και να ρωτήσουμε μάλλον είναι δύσκολη. Για να μπορέσουμε να έχουμε μια τάξη μεγέθους του ποσού που χρωστάει θα έπρεπε να πολλαπλασιάσουμε το ποσό των εισφορών εκείνης της περιόδου με το χρονικό διάστημα που χρωστάει;

Δεύτερον πως θα μπορούσαμε να μάθουμε αν έχουν κινηθεί δικαστικά εναντίον του; Μόνο από τον ΟΑΕΕ;

Και τέλος τι είναι η ΠΕΕ;;;

Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ.

Η ΕΝΑΡΞΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ ΠΟΤΕ Ο ΟΑΕΕ, ΟΥΤΕ ΕΓΙΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ Ο ΟΑΕΕ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ.

Ο ΕΝ ΛΓΩ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΟΜΩΣ, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, ΑΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΑΥΤΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΖΗΤΟΥΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

μια βεβαιωση απο τη δου οτι δεν εκανες εναρξη ποτε και την προσκομιζεις στον οαεε ,δεν οφειλεις καμμια εισφορα στο οαεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη KARAHALIOS

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEE emp.

Οι εισφορές παραγράφονται μετά από 20 έτη και με προϋπόθεση ότι δεν έχει εκδοθεί ΠΕΕ ή έχουν ρυθμιστεί με διακανονισμό.

Μπορεί να κάνει κάποιος αποποίηση οφειλών με μια απλή Υπεύθυνη Δήλωση.

Διακοπή ΔΟΥ και εκκαθαριστικά ΄για τα έτη που μεσολαβούν από την διακοπή ΔΟΥ έως σήμερα.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη andreas

Γεια σας!

πριν απο 8 χρονια ο πατερας μου ανοιξε μια επιχειρηση παρκιν με ενα συναδελφο του...στο ονομα το δικο μου ομως (στα 19 δεν καταλβαινεις και πολλα) και του συναδελφου του!το 2006 αν δεν κανω λαθος η επιχειρηση εκλεισε οι 2 συναδελφοι σταματησαν την συνεργασια αλλα το ΤΕΒΕ συνεχισε καθως δεν εγινε καμια διακοπη απο αυτο!

ο πατερας μου δυστιχως ειναι αρρωστος και εχει απωλεια μνημης οποτε...δεν μου εχει πει κατι σχετικο με αυτα και αν πρεπει να κανω κατι!ενω ο συναδελφος του ειναι εξαφανισμενος και δεν τον βρισκω

(με λιγα λογια .....την πατισα εγω και εχω και μαυρα μεσανυχτα)

ειδα στα παραπανω πρεπει να παρω συμβουλη απο λογιστη δικηγορο μαλλον!αλλα και μια επιπλεον συμβουλη εδω καλο θα μου κανει νομιζω

1.μπορω να κανω διακοπη ΤΕΒΕ εγω χωρις τον συνεργατη μου

2.καποιος μου ειπε να δηλωσω πτωχευση...ισχυει κατι τετοιο?

3.φανταζομαι για καθε επιχειρηση το ΤΕΒΕ ειναι διαφορετικη τιμη ...οποτε μπορω να κανω αυτο που λενε διακανονισμο και να τα πληρωσω λιγα λιγα

4.να κανω την προσευχη μου μην ξυπνισω σε κανενα κελι φυλακων καποια μερα :(

φιλικα...ανδρεας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εναρξη πρακτορειου ΠΡΟΠΟ το 1990 χωρις εγγραφη στο ΤΕΒΕ.

Απαλλαγη απο τηρηση βιβλιου εσοδων εξοδων εως το 2010.

Για να θεωρησει βιβλιο πρεπει να γραφτει στον ΟΑΕΕ.

Ποσα χρονια πισω θα πληρωσει?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

exo kani diakonozmo meto tebe gia7000 pou xrosto ala tous teleuteous 4mines den mporo na ta pliroso ti ginete me autin tin kafisteridi kai mopos mporo na kano ena kainourio diakanonismo logo epoidi eime anergi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Alexandros Terzis

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Από το 2006 μέχρι το 2008 ήμουν μέτοχος σε ΕΠΕ και ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Το 2008 αποχώρησα από την εταιρία, κάτι το οποίο φαίνεται σε αντίστοιχη δημοσίευση ΦΕΚ. Δεν έκανα όμως τη διακοπή στο ΤΕΒΕ. Αμέσως όμως ασφαλίστηκα στο ΙΚΑ σαν μισθωτός σε εταιρία μέχρι και σήμερα. Με ποιό τρόπο γίνεται η διακοπή στο ΤΕΒΕ? Χρειάζεται αν πληρώσω τις εισφορές για το διάστημα από την αποχώρηση από την εταιρία, μέχρι σήμερα που είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ?

Ευχαριστώ πολύ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΝΙΑ

Καλημέρα και από εμένα. Έκανα έναν διακανονισμό με τον ΟΑΕΕ, για ένα ποσό που μου ήρθε πραγματικά ουρανοκατέβατο, καθώς δεν ήξερα ότι εκκρεμεί. Για να μην τα πολυλογώ, 8 δόσεις από 200,00 ευρώ. Το ποσό παρότι φαίνεται μικρό σε πολλούς-καθώς από ότι διάβασα έχετε σημαντικότερα θέματα- είναι δυσβάσταχτο για εμένα και τον πολύ μικρό μισθό μου σήμερα. Έχω μέχρι σήμερα δώσει τις 3 από τις 8 δόσεις. Τι θα γίνει αν καθυστερήσω μια δόση; Διαγράφομαι από τον διακανονισμό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και από εμένα. Έκανα έναν διακανονισμό με τον ΟΑΕΕ, για ένα ποσό που μου ήρθε πραγματικά ουρανοκατέβατο, καθώς δεν ήξερα ότι εκκρεμεί. Για να μην τα πολυλογώ, 8 δόσεις από 200,00 ευρώ. Το ποσό παρότι φαίνεται μικρό σε πολλούς-καθώς από ότι διάβασα έχετε σημαντικότερα θέματα- είναι δυσβάσταχτο για εμένα και τον πολύ μικρό μισθό μου σήμερα. Έχω μέχρι σήμερα δώσει τις 3 από τις 8 δόσεις. Τι θα γίνει αν καθυστερήσω μια δόση; Διαγράφομαι από τον διακανονισμό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Μπορείς να αφήσεις απλήρωτη μια δόση αλλά οι επόμενες 4 πρέπει να πληρωθούν εμπρόθεσμα.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Alexandros Terzis

Καλημέρα και από εμένα. Έκανα έναν διακανονισμό με τον ΟΑΕΕ, για ένα ποσό που μου ήρθε πραγματικά ουρανοκατέβατο, καθώς δεν ήξερα ότι εκκρεμεί. Για να μην τα πολυλογώ, 8 δόσεις από 200,00 ευρώ. Το ποσό παρότι φαίνεται μικρό σε πολλούς-καθώς από ότι διάβασα έχετε σημαντικότερα θέματα- είναι δυσβάσταχτο για εμένα και τον πολύ μικρό μισθό μου σήμερα. Έχω μέχρι σήμερα δώσει τις 3 από τις 8 δόσεις. Τι θα γίνει αν καθυστερήσω μια δόση; Διαγράφομαι από τον διακανονισμό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Alexandros Terzis

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Από το 2006 μέχρι το 2008 ήμουν μέτοχος σε ΕΠΕ και ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Το 2008 αποχώρησα από την εταιρία, κάτι το οποίο φαίνεται σε αντίστοιχη δημοσίευση ΦΕΚ. Δεν έκανα όμως τη διακοπή στο ΤΕΒΕ. Αμέσως όμως ασφαλίστηκα στο ΙΚΑ σαν μισθωτός σε εταιρία μέχρι και σήμερα. Με ποιό τρόπο γίνεται η διακοπή στο ΤΕΒΕ? Χρειάζεται αν πληρώσω τις εισφορές για το διάστημα από την αποχώρηση από την εταιρία, μέχρι σήμερα που είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ?

Ευχαριστώ πολύ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανα πάυση της επιχείρησής μου στην εφορία τον Μάρτιο του 2007 και στη συνέχεια διακοπή από το ΤΕΒΕ. ΄Εκανα και ρύθμιση των χρεών. Έδωσα προκαταβολή, και το Μάρτιο του 2008 ξεκίνησα να πληρώνω τις δόσεις(205,74) κάθε δίμηνο. Έκανα κάποιες εκπρόθεσμες καταβολές το 2010 (2 για την ακρίβεια), και μία το 2011 καθώς και στην τελευταία, αντί για 31 Μαρτίου την κατέβαλα στις 28 Απριλίου 2011. Να σημειώσω ότι από τον Νοέμβριο του 2008 είμαι άνεργη(απώληση)και τον Φεβρουάριο στις 9 είχα ατύχημα όπου τραυματίστηκα ελαφρώς. Τώρα μου λένε από τον ΟΑΕΕ ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 600 περίπου ευρώ γιατί χάθηκε η ρύθμιση! (Με ενημέρωσαν ότι η ρύθμιση χάθηκε στις 20/4/11 και εγώ πλήρωσα στις 28. 600 ευρώ για ένα 28 μέρες καθυστέρησης δεν είναι πολλά;) Πήγα στον οργανισμό στη Βέροια, μίλησα με τον προϊστάμενο, πήγα και στη Θεσσαλονίκη, μίλησα στο Διεύθυντη. Δεν μπορούν να τα βάλουν με το πρόγραμμα του Υπολογιστή λένε! Δεν μπορεί να γίνει κάτι, έτσι λέει ο νόμος! Πότε βγήκε αυτός ο νόμος που δικαιολογεί μονο 3 καθυστερήσεις( αλλά πληρώνεις τόκους όταν πας να καταβάλλεις την επόμενη) σε 3 χρόνια; Πριν, ή μετά την κρίση; Και δεν μπορούν να λάβουν υπόψη τους ότι σε καθεστώς ανεργίας, με δύο ανήλικα παιδιά και άνεργο και το σύζυγο κάναμε άθλο κάθε φορά που πληρώναμε δόση και ότι στην ουσία τα χρήματα έχουν δοθεί στον Οργανισμό, έχει πληρωθεί το χρέος, με παρέκλιση λίγων ημερών;

Αφενός δεν έχω να πληρώσω άλλα 600, αφετέρου το βρίσκω πολύ άδικο! Τι μπορώ να κάνω, που να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανα πάυση της επιχείρησής μου στην εφορία τον Μάρτιο του 2007 και στη συνέχεια διακοπή από το ΤΕΒΕ. ΄Εκανα και ρύθμιση των χρεών. Έδωσα προκαταβολή, και το Μάρτιο του 2008 ξεκίνησα να πληρώνω τις δόσεις(205,74) κάθε δίμηνο. Έκανα κάποιες εκπρόθεσμες καταβολές το 2010 (2 για την ακρίβεια), και μία το 2011 καθώς και στην τελευταία, αντί για 31 Μαρτίου την κατέβαλα στις 28 Απριλίου 2011. Να σημειώσω ότι από τον Νοέμβριο του 2008 είμαι άνεργη(απώληση)και τον Φεβρουάριο στις 9 είχα ατύχημα όπου τραυματίστηκα ελαφρώς. Τώρα μου λένε από τον ΟΑΕΕ ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 600 περίπου ευρώ γιατί χάθηκε η ρύθμιση! (Με ενημέρωσαν ότι η ρύθμιση χάθηκε στις 20/4/11 και εγώ πλήρωσα στις 28. 600 ευρώ για ένα 28 μέρες καθυστέρησης δεν είναι πολλά;) Πήγα στον οργανισμό στη Βέροια, μίλησα με τον προϊστάμενο, πήγα και στη Θεσσαλονίκη, μίλησα στο Διεύθυντη. Δεν μπορούν να τα βάλουν με το πρόγραμμα του Υπολογιστή λένε! Δεν μπορεί να γίνει κάτι, έτσι λέει ο νόμος! Πότε βγήκε αυτός ο νόμος που δικαιολογεί μονο 3 καθυστερήσεις( αλλά πληρώνεις τόκους όταν πας να καταβάλλεις την επόμενη) σε 3 χρόνια; Πριν, ή μετά την κρίση; Και δεν μπορούν να λάβουν υπόψη τους ότι σε καθεστώς ανεργίας, με δύο ανήλικα παιδιά και άνεργο και το σύζυγο κάναμε άθλο κάθε φορά που πληρώναμε δόση και ότι στην ουσία τα χρήματα έχουν δοθεί στον Οργανισμό, έχει πληρωθεί το χρέος, με παρέκλιση λίγων ημερών;

Αφενός δεν έχω να πληρώσω άλλα 600, αφετέρου το βρίσκω πολύ άδικο! Τι μπορώ να κάνω, που να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ.

Όταν κάνεις ρύθμιση κεφαλοποιείς τις εισφορές ενός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος το οποίο δόση με δόση εξοφλείται. Αν χαθεί η ρύθμιση γίνεται εκκαθάριση και εξοφλούνται τα διαστήματα για τα οποία αρκούν τα χρήματα που έχεις καταβάλλει μέχρι την διακοπή της ρύθμισης. Το υπόλοιπο που δεν καλύπτεται με τις δόσεις που έχεις πληρώσει λογαριάζεται με τρέχουσες τιμές και τα επιπλέον Τέλη Καθυστέρησης. Η δόση που κατέβαλλες Απρίλιο ήταν εκπρόθεσμη και κρατείται στο Π.Σ. σαν πιστωτικό υπόλοιπο, έτσι αν ξανακάνες ρύθμιση το ποσό αυτό θα αφαιρεθεί από την οφειλή.

Για 600 ευρώ οφειλή δεν έχεις να φοβάσαι εκτός αν ξαναχρειαστεί να κάνεις επανεγγραφή.

Μηνύσεις από τον ΟΑΕΕ γίνονται πλέον για ποσά άνω των €20.000.

ΟΑΕΕ emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν κάνεις ρύθμιση κεφαλοποιείς τις εισφορές ενός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος το οποίο δόση με δόση εξοφλείται. Αν χαθεί η ρύθμιση γίνεται εκκαθάριση και εξοφλούνται τα διαστήματα για τα οποία αρκούν τα χρήματα που έχεις καταβάλλει μέχρι την διακοπή της ρύθμισης. Το υπόλοιπο που δεν καλύπτεται με τις δόσεις που έχεις πληρώσει λογαριάζεται με τρέχουσες τιμές και τα επιπλέον Τέλη Καθυστέρησης. Η δόση που κατέβαλλες Απρίλιο ήταν εκπρόθεσμη και κρατείται στο Π.Σ. σαν πιστωτικό υπόλοιπο, έτσι αν ξανακάνες ρύθμιση το ποσό αυτό θα αφαιρεθεί από την οφειλή.

Για 600 ευρώ οφειλή δεν έχεις να φοβάσαι εκτός αν ξαναχρειαστεί να κάνεις επανεγγραφή.

Μηνύσεις από τον ΟΑΕΕ γίνονται πλέον για ποσά άνω των €20.000.

ΟΑΕΕ emp.

K Ξενικακη , ο ΟΑΕΕ προσπαθωντας να παρει εισφορες φιλοδοξει να ασφαλισει ολο τον επιχειρηματικο κοσμο

Παρ ολα αυτα τα ελλειμματα συνεχιζουν

Μηπως θα επρεπε να αλλαξει ροτα και να βαλει νερο στο κρασι του?

Εχετε καταλαβει οτι με τετοιες λογικες συμβαλλεται , μεταξυ των αλλων και στην αυξηση της φοροδιαφυγης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OAEE emp., κατά 09 Αύγουστος 2011 - 06:28 μμ, λόγο:

Όταν κάνεις ρύθμιση κεφαλοποιείς τις εισφορές ενός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος το οποίο δόση με δόση εξοφλείται. Αν χαθεί η ρύθμιση γίνεται εκκαθάριση και εξοφλούνται τα διαστήματα για τα οποία αρκούν τα χρήματα που έχεις καταβάλλει μέχρι την διακοπή της ρύθμισης. Το υπόλοιπο που δεν καλύπτεται με τις δόσεις που έχεις πληρώσει λογαριάζεται με τρέχουσες τιμές και τα επιπλέον Τέλη Καθυστέρησης. Η δόση που κατέβαλλες Απρίλιο ήταν εκπρόθεσμη και κρατείται στο Π.Σ. σαν πιστωτικό υπόλοιπο, έτσι αν ξανακάνες ρύθμιση το ποσό αυτό θα αφαιρεθεί από την οφειλή.

Για 600 ευρώ οφειλή δεν έχεις να φοβάσαι εκτός αν ξαναχρειαστεί να κάνεις επανεγγραφή.

Μηνύσεις από τον ΟΑΕΕ γίνονται πλέον για ποσά άνω των €20.000.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ρύθμιση μπορεί να γίνει για ποσά άνω των 800 ευρώ. Μετά την αφαίρεση του πιστωτικού υπόλοιπου πρέπει να δώσω 600ευρώ για να μην χρωστάω. Απλώς, δεν μπορώ να καταλάβω την αναλγησία του συστήματος. Εκεί που περίμενα πως και πως να τελειώσω με τον ΟΑΕΕ τον Μάρτιο, και αφού συνέβη το τροχαίο με ελαφρύ τραυματισμό στο κεφάλι, μου ήταν λίγο δύσκολο να είμαι συνεπής στην τελευταία δόση. Αυτό εννοώ. Δεν πρέπει να εξεταστεί και ο λόγος για τον οποίο υπάρχει η καθυστέρηση; Το γεγονός ότι οι προηγουμενες εκπρόθεσμες καταβολές καταβάλλονταν 2-3 μέρες αργότερα συν τα Τέλη καθυστέρησης; Η πολύμηνη ανεργία; Και όσο περνάει ο καιρός το ποσό αυξάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΤΕΦΑΝΙΑ

Kαλημέρα και από μένα.

Από ότι έχω καταλάβει ,ο κ.Ξενικάκης και ο OAEEemp είναι ειδικοί στα θέματα των ασφαλίσεων....

γι'αυτό θα ήθελα κι εγώ τη βοήθεια σας παρακαλώ!

Φορολογούμενος έκανε έναρξη ατομικής επιχείρησης το 2008 και πήρε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ (χωριό ,2000 κατοίκων)και ασφαλίστηκε στον ΟΓΑ.

Το 2009 συγχρόνως με την ατομ.επιχ.ξεκίνησε να δουλεύει και ως μισθωτός και ο εργοδότης του έβαζε από τότε έως τώρα ένσημα στο ΙΚΑ.

Το θέμα είναι ότι δεν δούλευε όλους τους μήνες ,δηλαδή δεν είχε ένσημα κάθε μήνα.

Π.χ δούλευε απο Απρίλιο έως και Αύγουστο και τους μήνες Ιανουάριο-Μάρτιο και Σεπτέμβριο-Δεκέμβριο δεν δούλευε.

Με δεδομένα ότι:

1.Θέλει να είναι μισθωτός και συγχρόνως να έχει και την επιχείρηση...

2.Η πρώτη ασφάλιση του ήταν ΟΓΑ(λόγω επιχ/σης) και μετά +ΙΚΑ(μισθωτός).

3.Δεν έχει πληρώσει ποτέ εισφορές στον ΟΓΑ αλλά είναι διατεθημένος να τις πληρώσει

Ερώτημα:

Μπορεί να διαγραφεί από τον ΟΓΑ και να παραμείνει μόνο ασφαλισμένος στο ΙΚΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...