Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απαλλαγή ενδοομιλικών μερισμάτων (κέρδη απο συμμετοχές)


DNIKOL

Ερώτηση

Οσα ΝΠ έχουν κέρδη απο συμμετοχές και τηρούν τις προυποθέσεις του αρ.48 (συμμετοχή πάνω απο 10% και διακράτηση μεριδίων) απαλάσσονται απο το φόρο για τα κέρδη αυτά Επίσης τα διανέμοντα ΝΠ δέν παρακρατούν φόρο μερισμάτων 10% κατά τη διανομή στούς λήπτες

ΝΠ.

Το ερώτημα μου είναι αν είναι υποχρεωτικός ο παραπάνω τρόπος αντιμετώπισης.Δηλαδή επιτρέπεται σε μία νομική οντότητα να επιλέξει ,παρόλο που έχει τις προυποθέσεις του αρ.48, να  ανάγει σε μικτά τα μερίσματα  και να συμψηφίσει τούς φόρους(26% και 10%) που έχουν καταβληθεί απο το διανέμων ΝΠ μέ τους φόρους της χρήσης;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να ληφθεί υπόψη ότι ο φόρος που μπορεί να εκπέσει το ΝΠ εφόσον τα μερίσματα είναι από συμμετοχή

στην αλλοδαπή, είναι ο αναλογούν φόρος για το εισόδημα στην Ελλάδα, δηλαδή 26%.

Δες λίγο την παρακάτω:

ΠΟΛ.1039/26.1.2015

Οδηγίες για την εφαρμογή των άρθρων 48 και 63 του ν.4172/2013, αναφορικά με την απαλλαγή ενδοομιλικών μερισμάτων και παρακράτησης φόρου ενδοομιλικών πληρωμών

.............

Διευκρινίζεται, ότι για την πίστωση του φόρου αλλοδαπής ισχύει ο περιορισμός της παραγράφου 2 του άρθρου 9, δηλαδή ότι η μείωση του φόρου δεν δύναται να υπερβαίνει το ποσό του φόρου που αναλογεί για το εισόδημα αυτό στην Eλλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ληφθεί υπόψη ότι ο φόρος που μπορεί να εκπέσει το ΝΠ εφόσον τα μερίσματα είναι από συμμετοχή

στην αλλοδαπή, είναι ο αναλογούν φόρος για το εισόδημα στην Ελλάδα, δηλαδή 26%.

Δες λίγο την παρακάτω:

ΠΟΛ.1039/26.1.2015

Οδηγίες για την εφαρμογή των άρθρων 48 και 63 του ν.4172/2013, αναφορικά με την απαλλαγή ενδοομιλικών μερισμάτων και παρακράτησης φόρου ενδοομιλικών πληρωμών

.............

Διευκρινίζεται, ότι για την πίστωση του φόρου αλλοδαπής ισχύει ο περιορισμός της παραγράφου 2 του άρθρου 9, δηλαδή ότι η μείωση του φόρου δεν δύναται να υπερβαίνει το ποσό του φόρου που αναλογεί για το εισόδημα αυτό στην Eλλάδα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Γνωρίζω την 1039, αλλά το ερώτημα μου παραμένει αν έχω δικαίωμα επιλογής ως πρός το χειρισμό απο το ΝΠ λήπτη των μερισμάτων Αυτό συμβαίνει απο το γεγονός οτι το διανέμων ΝΠ έχει παρακρατήσει το 10% των  δαινεμομένων μερισμάτων και θα πρέπει να μπεί σε διαδικασία επιστροφής αν επιλέξω την απαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι, τη βοήθεια σας παρακαλώ. Διορθώστε με ή επιβεβαιώστε με γιατί έχω διαφωνία με τον ορκωτό.

 

ΑΕ παίρνει μερίσματα χρήσης 2014 από κοινοπραξίες. Η μία κοινοπραξία έχει διπλογραφικά η άλλη απλογραφικά. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος είναι το 2015 και στις δύο περιπτώσεις. Ο ελεγκτής θέλει να τα καταχωρίσω στο 2014!

 

Δεν έχω τις προϋποθέσεις του άρθρου 48. Επομένως τα μερίσματα δεν είναι απαλλασσόμενα. Ο ελεγκτής ισχυρίζεται ότι είναι αφορολόγητα. 

Κάνω κάπου λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι, τη βοήθεια σας παρακαλώ. Διορθώστε με ή επιβεβαιώστε με γιατί έχω διαφωνία με τον ορκωτό.

 

ΑΕ παίρνει μερίσματα χρήσης 2014 από κοινοπραξίες. Η μία κοινοπραξία έχει διπλογραφικά η άλλη απλογραφικά. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος είναι το 2015 και στις δύο περιπτώσεις. Ο ελεγκτής θέλει να τα καταχωρίσω στο 2014!

 

Δεν έχω τις προϋποθέσεις του άρθρου 48. Επομένως τα μερίσματα δεν είναι απαλλασσόμενα. Ο ελεγκτής ισχυρίζεται ότι είναι αφορολόγητα. 

Κάνω κάπου λάθος?

 

Καμιά γνώμη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι, τη βοήθεια σας παρακαλώ. Διορθώστε με ή επιβεβαιώστε με γιατί έχω διαφωνία με τον ορκωτό.

 

ΑΕ παίρνει μερίσματα χρήσης 2014 από κοινοπραξίες. Η μία κοινοπραξία έχει διπλογραφικά η άλλη απλογραφικά. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος είναι το 2015 και στις δύο περιπτώσεις. Ο ελεγκτής θέλει να τα καταχωρίσω στο 2014!

 

Δεν έχω τις προϋποθέσεις του άρθρου 48. Επομένως τα μερίσματα δεν είναι απαλλασσόμενα. Ο ελεγκτής ισχυρίζεται ότι είναι αφορολόγητα. 

Κάνω κάπου λάθος?

 

ΠΟΛ.1039/26.1.2015

........................

Άρθρο 48
Απαλλαγή ενδοομιλικών μερισμάτων

........................

Ως προς τον καταβάλλοντα τα μερίσματα διευκρινίζεται ότι στο Παράρτημα I Μέρος Α' της Οδηγίας Μητρικών - Θυγατρικών, στον πίνακα των εταιρειών που αναφέρονται στο άρθρο 2 περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων και οι εταιρείες του ελληνικού δικαίου που αποκαλούνται «ανώνυμη εταιρεία, εταιρεία περιορισμένης ευθύνης (E.n.E), καθώς και άλλες εταιρείες που έχουν συσταθεί βάσει του ελληνικού δικαίου και υπόκεινται σε φορολογία εταιρειών στην Eλλάδα». Eπίσης, στο Μέρος Β' του ίδιου ως άνω Παραρτήματος, στον πίνακα φόρων που αναφέρονται στο άρθρο 2 στοιχείο α περίπτωση iii, περιλαμβάνεται μεταξύ άλλων και ο φόρος εισοδήματος νομικών προσώπων κερδοσκοπικού χαρακτήρα στην Eλλάδα.
 
Eπομένως, προκειμένου για την εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων, ο καταβάλλων μπορεί να είναι νομικό πρόσωπο είτε της ημεδαπής είτε της αλλοδαπής (E.E.) και περαιτέρω, προκειμένου για νομικά πρόσωπα της ημεδαπής, αυτά μπορεί να είναι, πέρα από τα ρητά κατανομαζόμενα στο Παράρτημα της Οδηγίας (A.E. και E.n.E.), οι IKE, καθώς και οι προσωπικές εταιρίες, οι οποίες πλέον υπόκεινται σε φορολογία εταιρειών στην Eλλάδα. Άλλα πρόσωπα που ενδεχομένως περιλαμβάνονται στο υπόψη Παράρτημα, όπως για παράδειγμα οι κοινοπραξίες, οι οποίες με βάση τις διατάξεις του άρθρου 293 του ν. 4072/2012 χαρακτηρίζονται ως εταιρίες και περαιτέρω με βάση τις διατάξεις του νέου Κ.Φ.Ε. υπόκεινται σε φόρο εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων στην Eλλάδα, πλην όμως δεν χαρακτηρίζονται ως νομικά πρόσωπα με βάση την περ. γ' του άρθρου 2 του ν. 4172/2013, αλλά ως νομική οντότητα, δεν θεωρούνται ότι πληρούν τις προϋποθέσεις του νόμου αυτού και ως εκ τούτου, τα μερίσματα που εισπράττουν μέλη των προσώπων αυτών δεν απαλλάσσονται της φορολογίας εισοδήματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ΠΟΛ.1039/26.1.2015

........................

Άρθρο 48
Απαλλαγή ενδοομιλικών μερισμάτων

........................

Ως προς τον καταβάλλοντα τα μερίσματα διευκρινίζεται ότι στο Παράρτημα I Μέρος Α' της Οδηγίας Μητρικών - Θυγατρικών, στον πίνακα των εταιρειών που αναφέρονται στο άρθρο 2 περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων και οι εταιρείες του ελληνικού δικαίου που αποκαλούνται «ανώνυμη εταιρεία, εταιρεία περιορισμένης ευθύνης (E.n.E), καθώς και άλλες εταιρείες που έχουν συσταθεί βάσει του ελληνικού δικαίου και υπόκεινται σε φορολογία εταιρειών στην Eλλάδα». Eπίσης, στο Μέρος Β' του ίδιου ως άνω Παραρτήματος, στον πίνακα φόρων που αναφέρονται στο άρθρο 2 στοιχείο α περίπτωση iii, περιλαμβάνεται μεταξύ άλλων και ο φόρος εισοδήματος νομικών προσώπων κερδοσκοπικού χαρακτήρα στην Eλλάδα.
 
Eπομένως, προκειμένου για την εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων, ο καταβάλλων μπορεί να είναι νομικό πρόσωπο είτε της ημεδαπής είτε της αλλοδαπής (E.E.) και περαιτέρω, προκειμένου για νομικά πρόσωπα της ημεδαπής, αυτά μπορεί να είναι, πέρα από τα ρητά κατανομαζόμενα στο Παράρτημα της Οδηγίας (A.E. και E.n.E.), οι IKE, καθώς και οι προσωπικές εταιρίες, οι οποίες πλέον υπόκεινται σε φορολογία εταιρειών στην Eλλάδα. Άλλα πρόσωπα που ενδεχομένως περιλαμβάνονται στο υπόψη Παράρτημα, όπως για παράδειγμα οι κοινοπραξίες, οι οποίες με βάση τις διατάξεις του άρθρου 293 του ν. 4072/2012 χαρακτηρίζονται ως εταιρίες και περαιτέρω με βάση τις διατάξεις του νέου Κ.Φ.Ε. υπόκεινται σε φόρο εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων στην Eλλάδα, πλην όμως δεν χαρακτηρίζονται ως νομικά πρόσωπα με βάση την περ. γ' του άρθρου 2 του ν. 4172/2013, αλλά ως νομική οντότητα, δεν θεωρούνται ότι πληρούν τις προϋποθέσεις του νόμου αυτού και ως εκ τούτου, τα μερίσματα που εισπράττουν μέλη των προσώπων αυτών δεν απαλλάσσονται της φορολογίας εισοδήματος.

 

 

Οκ.

Επομένως δεν θα μπορούσα να έχω (έτσι και αλλιώς) τις προϋποθέσεις. Σχετικά με τον χρόνο κτήσης του εισοδήματος?

Ευχαριστώ συνάδελφε Τάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πότε να προλάβει να κλείσει ισολογισμό η μία για να τα συμπεριλάβει η άλλη με 31/12/2014? λογικά στο επόμενο έτος θα πάνε 2015.

 

μήπως σου είπε  το εξής ,παίρνει συμμετοχή 74 ευρώ.  η βεβαίωση δεν θα είναι 100 κέρδη -26 φόρος = καθαρά κέρδη 74? και μείον 7,4 στην μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πότε να προλάβει να κλείσει ισολογισμό η μία για να τα συμπεριλάβει η άλλη με 31/12/2014? λογικά στο επόμενο έτος θα πάνε 2015.

 

μήπως σου είπε  το εξής ,παίρνει συμμετοχή 74 ευρώ.  η βεβαίωση δεν θα είναι 100 κέρδη -26 φόρος = καθαρά κέρδη 74? και μείον 7,4 στην μία.

 

Η βεβαίωση αυτό που λες γράφει. Αυτό είναι εισόδημα (και εγγραφή) του 2015. Εκείνος μου ζητάει να τα δείξω στον ισολ που περιμένει να του δώσω.

Με τα απλογραφικά τι δεν κατάλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απαλλασσόμενα εννοεί το 26% που θα αφαιρεθεί στην πρώτη σελίδα του Ν.

 

για τα απλογραφικά νόμιζα μην έλεγες για παρακράτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απαλλασσόμενα εννοεί το 26% που θα αφαιρεθεί στην πρώτη σελίδα του Ν. Τώρα μπερδεύτηκα χειρότερα.

 

για τα απλογραφικά νόμιζα μην έλεγες για παρακράτηση.

 

 

Από την κοιν/ξια με τα απλογραφικά το ποσοστό από τα κέρδη σε ποιο έτος εγγράφεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το 2015 λέω .

 

για τα διπλογραφικά δεν το συζητάμε.

 

 

εσύ πως σκέφτεσαι να εμφανίσεις  στα βιβλία τα 74 έσοδα  συμμετοχών (100-26) ,άντε και το 7,40 παρακράτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το 2015 λέω .

 

για τα διπλογραφικά δεν το συζητάμε.

 

 

εσύ πως σκέφτεσαι να εμφανίσεις  στα βιβλία τα 74 έσοδα  συμμετοχών (100-26) ,άντε και το 7,40 παρακράτηση?

 

Εγώ λέω τα 74€ στον 76 και τα 7,40 στον 33.13. Η φορολογική υποχρέωση δεν εξαντλείται και ο παρακρατηθείς αφαιρείται από το 26% των 74€  στην επόμενη ΔΦΕ.

Λάθος?

Τα έχω κάνει "μάτσο" γμτπμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σχετικα με το θεμα εχει βγει και η εγκυκλιος ΠΟΛ 1078/2015 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20662

 

Διευκρινίσεις ως προς την διαδικασία επιστροφής φόρου που παρακρατήθηκε ως αχρεωστήτως καταβληθέντος

 

Όπως έχει διευκρινισθεί από τη Διοίκηση με τις ΠΟΛ.1129/6.6.2011 και ΠΟΛ.1039/26.1.2015 εγκύκλιους μας, προκειμένου για την επιστροφή φόρου ως αχρεωστήτως καταβληθέντος, ο οποίος παρακρατήθηκε σε εισόδημα από μερίσματα, θα πρέπει η ενδιαφερομένη εταιρεία (ημεδαπή ή αλλοδαπή) σε βάρος της οποίας έγινε η παρακράτηση φόρου να ζητήσει την επιστροφή του παρακρατηθέντος φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι. Έχω βγάλει τα παρακάτω συμπεράσματα. Τι λέτε?

 

Σύμφωνα με την 1039, μια ΑΕ που λαμβάνει μερίσματα από κοινοπραξία δεν εμπίπτει, για τα μερίσματα αυτά, στις διατάξεις του άρθρου 48 γιατί (όπως έγραψε και ο anast):

 

Eπομένως, προκειμένου για την εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων, ο καταβάλλων μπορεί να είναι νομικό πρόσωπο είτε της ημεδαπής είτε της αλλοδαπής (E.E.) και περαιτέρω, προκειμένου για νομικά πρόσωπα της ημεδαπής, αυτά μπορεί να είναι, πέρα από τα ρητά κατανομαζόμενα στο Παράρτημα της Οδηγίας (A.E. και E.n.E.), οι IKE, καθώς και οι προσωπικές εταιρίες, οι οποίες πλέον υπόκεινται σε φορολογία εταιρειών στην Eλλάδα. Άλλα πρόσωπα που ενδεχομένως περιλαμβάνονται στο υπόψη Παράρτημα, όπως για παράδειγμα οι κοινοπραξίες, οι οποίες με βάση τις διατάξεις του άρθρου 293 του ν. 4072/2012 χαρακτηρίζονται ως εταιρίες και περαιτέρω με βάση τις διατάξεις του νέου Κ.Φ.Ε. υπόκεινται σε φόρο εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων στην Eλλάδα, πλην όμως δεν χαρακτηρίζονται ως νομικά πρόσωπα με βάση την περ. γ' του άρθρου 2 του ν. 4172/2013, αλλά ως νομική οντότητα, δεν θεωρούνται ότι πληρούν τις προϋποθέσεις του νόμου αυτού και ως εκ τούτου, τα μερίσματα που εισπράττουν μέλη των προσώπων αυτών δεν απαλλάσσονται της φορολογίας εισοδήματος.

 

Όμως μπορεί να εμπίπτει στις διατάξεις του αρθρου 63 (να απαλλάσσονται δηλ τα μερίσματα από την παρακράτηση 10%) γιατί:

 

Eπίσης, στο πεδίο εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου αυτού εμπίπτουν και τα μερίσματα που διανέμονται από τις κοινοπραξίες στα μέλη τους, σε αντίθεση με όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω για το άρθρο 48, με βάση το οποίο ο καταβάλλων έπρεπε να είναι νομικό πρόσωπο. Eπισημαίνεται, ότι στην περίπτωση αυτή ο λήπτης των μερισμάτων πρέπει να είναι κατά ρητή διατύπωση του νόμου νομικό πρόσωπο κατά τα οριζόμενα στην περ. γ' του άρθρου 2 και όχι νομική οντότητα (π.χ συνεταιρισμός, κλπ.). Κατά συνέπεια, τα μερίσματα που καταβάλλονται από μια κοινοπραξία σε μια νομική οντότητα δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου αυτού και δεν απαλλάσσονται της παρακράτησης φόρου.

 

 

Οπότε αν για παράδειγμα έχουμε συμμετοχή σε μία κοινοπραξία με ποσοστό 20% (και διακράτηση 24 μήνες) και σε μία άλλη με ποσοστό 5%, στη μεν πρώτη δεν θα παρακρατηθεί φόρος 10%, στη δεύτερη θα παρακρατηθεί.

Και στις δύο περιπτώσεις όμως θα το χειριστούμε ως εξής:

 

Αντίθετα, για τα μερίσματα που εισπράττει ημεδαπή μητρική εταιρεία από ημεδαπή ή αλλοδαπή θυγατρική της με έδρα σε άλλο κράτος-μέλος της E.E. όταν δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 48, καθιερώνεται η μέθοδος της πίστωσης του φόρου ως τρόπος φορολογικής μεταχείρισης των εισπραττόμενων μερισμάτων. Eιδικότερα, με τις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 68 προβλέπεται ότι από το ποσό του φόρου εκπίπτει το ποσό του φόρου που καταβλήθηκε ως φόρος εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων, καθώς και το ποσό του φόρου που παρακρατήθηκε ως φόρος επί του μερίσματος. Eπισημαίνεται ότι για τα μερίσματα ή κέρδη που εισπράττει ημεδαπή μητρική εταιρία από αλλοδαπή θυγατρική της, με έδρα σε τρίτη χώρα (εκτός E.E.), από τον αναλογούντα φόρο του νομικού προσώπου εκπίπτει μόνο το ποσό του φόρου που παρακρατήθηκε ως φόρος επί του μερίσματος.
Για την εφαρμογή των ανωτέρω, το ποσό των εισπραττόμενων μερισμάτων καταχωρείται μικτό στα βιβλία του νομικού προσώπου προκειμένου στη συνέχεια να συμψηφιστεί ο φόρος που καταβλήθηκε στην αλλοδαπή είτε στο επίπεδο του νομικού προσώπου είτε ως παρακρατούμενος στη διανομή κερδών.
 
Το θέμα μου τώρα είναι. Μπορεί η κοινοπραξία στην οποία συμμετέχει η ΑΕ με 5% να θεωρηθεί θυγατρική της και να συμψηφίσει τον φόρο εισοδήματος που καταβλήθηκε από την κοινοπραξία?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Το θέμα μου τώρα είναι. Μπορεί η κοινοπραξία στην οποία συμμετέχει η ΑΕ με 5% να θεωρηθεί θυγατρική της και να συμψηφίσει τον φόρο εισοδήματος που καταβλήθηκε από την κοινοπραξία?

 

Μπορεί.

Γιατί να μην μπορεί;

Ακριβώς αυτό λέει η παράγραφος 3 του άρθρου 68.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι, τη βοήθεια σας παρακαλώ. Διορθώστε με ή επιβεβαιώστε με γιατί έχω διαφωνία με τον ορκωτό.

 

ΑΕ παίρνει μερίσματα χρήσης 2014 από κοινοπραξίες. Η μία κοινοπραξία έχει διπλογραφικά η άλλη απλογραφικά. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος είναι το 2015 και στις δύο περιπτώσεις. Ο ελεγκτής θέλει να τα καταχωρίσω στο 2014!

 

Δεν έχω τις προϋποθέσεις του άρθρου 48. Επομένως τα μερίσματα δεν είναι απαλλασσόμενα. Ο ελεγκτής ισχυρίζεται ότι είναι αφορολόγητα. 

Κάνω κάπου λάθος?

Συνάδελφε καλημέρα ,ο ελεγκτής έχει δίκιο ,οσον αφορά τον χρόνο ,η αε θα τα περάσει στα βιβλία της και στον ισολογισμό της την 31/12/2014,μόνο αν τα μερίσματα 

προέρχονταν απο αε-επε ,που τη διανομή την εγκρίνουν οι γ,συνελεύσεις στο επόμενο έτος,άρα τότε γίνεται η διάθεση.Τώρα αφού δεν καλύπτεις τις προϋποθέσεις

του άρθρου 48,θα εφαρμόσεις κανονικά το άρθρο 68 παρ.3,όπως σωστά προαναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι ορκωτοί λένε 31/12/2014 και αρκεί η βεβαίωση .

 

εμένα μου φαίνεται πιο σωστό και ξεκάθαρο ,πρώτα πληρώνει και μετά αφαιρώ τον φόρο εγώ ο μέτοχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε καλημέρα ,ο ελεγκτής έχει δίκιο ,οσον αφορά τον χρόνο ,η αε θα τα περάσει στα βιβλία της και στον ισολογισμό της την 31/12/2014,μόνο αν τα μερίσματα 

προέρχονταν απο αε-επε ,που τη διανομή την εγκρίνουν οι γ,συνελεύσεις στο επόμενο έτος,άρα τότε γίνεται η διάθεση.Τώρα αφού δεν καλύπτεις τις προϋποθέσεις

του άρθρου 48,θα εφαρμόσεις κανονικά το άρθρο 68 παρ.3,όπως σωστά προαναφέρθηκε.

 

Έχω 2 βεβαιώσεις. Για καμία περίπτωση δεν εμπίπτω στο άρθρο 48.

 

Στην μία που έχω μικρό ποσοστό μου έκαναν παρακράτηση 10% γιατί δεν εμπίπτω ούτε στο άρθρο 63 (ας πούμε 100€-26€ φόρος κοιν/ξίας= 74€ μείον φόρος μερισμάτων 7,40€).

 

Στην άλλη έχω μεγάλο ποσοστό και δεν μου έκαναν παρακράτηση 10% γιατί εμπίπτω στο άρθρο 63 (ας πούμε 1000-260 φόρος κοιν/ξιας= 740€ καθαρό ποσό κερδών που μου αναλογούν).

 

Θα κάνω τις εγγραφές με 31/12 και θα βάλω στον 76 1100€ (ώστε να φορολογηθεί το μικτό) και θα αφαιρέσω τον φόρο που καταβλήθηκε απο τις κοιν/ξίες (052 του Ν) αλλά και τον φόρο που παρακρατήθηκε?

 

Ή θα κάνω τις εγγραφές με τα καθαρά ποσά (προ όμως παρακράτησης) και την αναγωγή σε μικτά θα την κάνω στο έντυπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω 2 βεβαιώσεις. Για καμία περίπτωση δεν εμπίπτω στο άρθρο 48.

 

Στην μία που έχω μικρό ποσοστό μου έκαναν παρακράτηση 10% γιατί δεν εμπίπτω ούτε στο άρθρο 63 (ας πούμε 100€-26€ φόρος κοιν/ξίας= 74€ μείον φόρος μερισμάτων 7,40€).

 

Στην άλλη έχω μεγάλο ποσοστό και δεν μου έκαναν παρακράτηση 10% γιατί εμπίπτω στο άρθρο 63 (ας πούμε 1000-260 φόρος κοιν/ξιας= 740€ καθαρό ποσό κερδών που μου αναλογούν).

 

Θα κάνω τις εγγραφές με 31/12 και θα βάλω στον 76 1100€ (ώστε να φορολογηθεί το μικτό) και θα αφαιρέσω τον φόρο που καταβλήθηκε απο τις κοιν/ξίες (052 του Ν) αλλά και τον φόρο που παρακρατήθηκε?

 

Ή θα κάνω τις εγγραφές με τα καθαρά ποσά (προ όμως παρακράτησης) και την αναγωγή σε μικτά θα την κάνω στο έντυπο?

Θα κάνεις τις εγγραφές κανονικά στα βιβλία σου ΗΕΙ την 31/12.2014 ,με τα μικτά ποσά ,33,13 τους φόρους (26%-10%)+33,11? και πίστωση 76  όλο το μικτό ποσό,δηλαδή

καθαρά κέρδη κ/ξ 500 ,ποσοστό συμμετοχής 20% ,τότε το μικτό 100.Τώρα στο Ν ,το 10% είναι παρακρατούμενος και το 26% καταβλήθηκε,κωδικοί 009-052 αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ποιο έντυπο θα το κάνεις μικτό?

 

Θα κάνεις τις εγγραφές κανονικά στα βιβλία σου ΗΕΙ την 31/12.2014 ,με τα μικτά ποσά ,33,13 τους φόρους (26%-10%)+33,11? και πίστωση 76  όλο το μικτό ποσό,δηλαδή

καθαρά κέρδη κ/ξ 500 ,ποσοστό συμμετοχής 20% ,τότε το μικτό 100.Τώρα στο Ν ,το 10% είναι παρακρατούμενος και το 26% καταβλήθηκε,κωδικοί 009-052 αντίστοιχα.

 

Ναι, φυσικά το μικτό, αλλιώς δεν βγαίνει.

 

1039:

Για την εφαρμογή των ανωτέρω, το ποσό των εισπραττόμενων μερισμάτων καταχωρείται μικτό στα βιβλία του νομικού προσώπου προκειμένου στη συνέχεια να συμψηφιστεί ο φόρος που καταβλήθηκε στην αλλοδαπή είτε στο επίπεδο του νομικού προσώπου είτε ως παρακρατούμενος στη διανομή κερδών.

 

Σας ευχαριστώ, και τον Proakis που εφαρμόζει τη μαιευτική μέθοδο :) και εσάς ιδιαιτέρως Καβοντόρε για το "ξεκόλλημα".

 

Καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...