Προς το περιεχόμενο

Ασφάλιση φαρμακοποιού και στο τεαυεκ


JIMMIL3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαρμακοποιός ασφαλισμένος στο ΤΣΑΥ πριν το 1993 , προσλήφθηκε με την ιδιότητα του φαρμακοποιού σε εμπορική επιχείρηση πώλησης καλλυντικών.Από το λογιστήριο της είπαν πως θα ασφαλίζεται εκτός απο το ΤΣΑΥ και το ΙΚΑ , και στο ΤΕΑΥΕΚ. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό οι συνολικές εισφορές που θα αποδίδονται , θα είναι περίπου 55%. Είναι δυνατόν; Μήπως κάνουν κάποιο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαρμακοποιός ασφαλισμένος στο ΤΣΑΥ πριν το 1993 , προσλήφθηκε με την ιδιότητα του φαρμακοποιού σε εμπορική επιχείρηση πώλησης καλλυντικών.Από το λογιστήριο της είπαν πως θα ασφαλίζεται εκτός απο το ΤΣΑΥ και το ΙΚΑ , και στο ΤΕΑΥΕΚ. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό οι συνολικές εισφορές που θα αποδίδονται , θα είναι περίπου 55%. Είναι δυνατόν; Μήπως κάνουν κάποιο λάθος;

 

Κάνεις λάθος με τα ποσοστά που υπολογίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Το πρόβλημα βρίσκεται στο ΤΣΑΥ ,διότι στην ηλεκτρονική κατάσταση εισφορών υπολογίζει πάγιο ποσό εισφορών για σύνταξη του εργαζομένου ποσό 188,30 ευρώ , ανεξάρτητα μισθού. Δηλαδή είτε 100 ευρώ μισθός είτε 2000 ευρώ το ποσό κράτησης του ασφαλισμένου για τον κλάδο σύνταξης είναι 188,30 ευρω.

Η συγκεκριμένη φαρμακοποιός διατηρούσε φαρμακείο έως και τις 31/12/2013 , οπότε και υπέβαλλε στην νομαρχία και στο Τσαυ , δήλωση προσκαιρου κλεισίματος για έξι μήνες, μήπως και καταφέρει να πουλήσει την άδεια του φαρμακείου. Στην εφορία έχει υποβληθεί δήλωση αδράνειας. Άρα δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν .Ή το σύστημα του Τσαυ την <<βλέπει >> ενεργή ως προς την εμπορική επιχείρηση , οπότε και τις παρακρατεί τις εισφορές από την έμμισθη εργασία, ή δεν έχει υποβληθεί ακόμη δήλωση από την ίδια για την έμμισθη σχέση.

Την συγκεκριμένη φαρμακοποιό δεν την έχω εγώ σε κάποια επιχείρηση , γι αυτό και οδηγούμαι συμπερασματικά στα παραπάνω. Το μόνο που είχα κάνει όταν μου τέθηκε το ερώτημα για το τί εισφορές θα παρακρατούνται από τον εργοδότη της , ήταν να καταχωρίσω τον αριθμό μητρώου του τσαυ που είχε σε μία κατάσταση εισφορών σε έναν πελάτη μου και να διαπιστώσω τα παραπάνω που σας αναγράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...