Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ


stratevag

Ερώτηση

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΠΙΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΦΥΛΑΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΔΙΑΘΕΤΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ stratevag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη σοφια

Σας παρακαλω αν ξερετε να μου πειτε. Ποιοι καλουνται να ειναι παροντες στο ανοιγμα διαθηκης.Αν η μανα μου εκανε διαθηκη και εγω δεν ξερω και το ξερει ο αδερφος μου, εμενα θα με φωναξουν? Ή αν δεν αναφερομε σαν κληρονομος δεν με φωναζουν. Άν σε καλεσουν και δεν παρουσιαστεις ανοιγη η διαθηκη? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ για την βοήθεια σας,

Πότε καλούν τους ενδιαφερόμενους της διαθήκης πρίν ή μετά την δημοσιευσή της στο Πρωτοδικείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΛΑΣΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΔΙΚΗΘΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΥΝΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και το κυριότερο:

ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ FORUM ΜΑΣ???????????????????????

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.

γίνεται απο δικηγόρο, απαιτεί παράσταση στο δικαστήριο και ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΤ'ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ 480€ (φιλικότατη τιμή απο την εξαδέλφη μου)!!!!!!!!!!

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ?????????????????????????

ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ, (ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΌΛΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ,) ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΝΤΑΜΕ??????????

:angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

480€ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΟΧΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ!!!!!!

και όταν τελειώσει η δημοσίευση και πας στην ΔΟΥ για την δήλωση αποδοχής κληρονομιάς, πάρε 20€ και κάνε την δήλωση στο μητρώο και πολλά σου είναι πτωχέ παναγιωτάκη απο τον μπίθουλα

παιδιά τα έχω πάρει δεν είμαι καλά blink.gif

Αγαπητή συναδέλφισα Μανίνα, αντιλαμβάνομαι την σύγχυσή σου, αλλά εδώ ανταλλάσσουμε γνώμες και όποιος ζητά την γνώμη μας θα την μετρήσει και θα την εφαρμόσει ή όχι. Μόνο αν είμαστε λογιστές του θα μας κατηγορούσε ότι του δώσαμε λάθος συμβουλή. Εχεις δίκαιο να γράφεις να πάει σε δικηγόρο και σε συμβολαιογράφο, θα έλεγα εγώ. Αλλά, ειλικρινά πες μου, δεν σου έτυχε ποτέ να σε ρωτήσει ή να σε συμβουλευθεί καποιος πελάτης σου για κάτι παρόμοιο; Εσύ τι έκανες; Αποκλείεται να τον ξαπόστειλες σε δικηγόρο... Δες λίγο διαφορετικά το θέμα. Προσωπικά εμένα μου είχε ζητήσει πολλά χρόνια πριν κάποιος συμβολαιογράφος να συντάσσω καταστατικά Α.Ε. και Ε.Π.Ε. τα οποία μετέφερε στα συμβόλαια. Αιτία; Το ότι γνώριζα πολύ καλά (γιατί είναι η δουλειά μου)  τους Ν. 2190 & 3190. Δεν είμαστε δικηγόροι, είμαστε φοροτεχνικοί κια η σχέση μας με τους φορολογικούς νόμους είναι άμεση. Και οι χειρόγραφες κληρονομιές είναι μέρος της δουλειάς μας και το ξέρεις (Ε9, τροποποιητικές δηλώσεςις κ.λ.π., κ.λ.π.) Υπομονή λοιπόν, σε λίγο θα γίνουμε και γιατροί, όταν δημοσιευθούν οι νέοι νόμοι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα κ χρόνια πολλα

Καλή χρόνια να έχουμε κ καλή υπομονή κ φέτος

Έχεις δίκιο αλλα δεν είμαι αγανακτησμενη με εκείνους που ρωτούν

Καλά κάνουν κ ρωτούν κ εμείς καλά κάνουμε κ απαντάμε

Το θέμα μου είναι για πολλοστή φορά με την "τουρκιά" που κουβαλάμε ως κλάδος

Εμείς θα λύσουμε κ αυτο το θέμα κ αν ζητήσουμε πανω απο 20€ θα είναι υπερβολή

Ο Δικηγορος που δεν θα κάνει τίποτα θα πάρει 450€ κ θα του κάνουν κ υποκλιση γιατι ασχολήθηκε μαζί τους

Μπράβο τους για άλλη μια φορά απο καρδιάς

Γιατι έχουν σύλλογο όχι αστεία

Μιλάει ο ΔΣΑ κ ανεβοκατεβαίνουν κυβερνήσεις κι εμείς...

Τα κεφαλια μέσα... Εχουμε να διαβάσουμε το νέο φορολογικό... Το 100στο την τελευταία τριετία;

Φιλικά

Μανινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας...

θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε μια απαντηση στο ερωτημα μου

οταν ο θανοντας εχει πλησιεστερους συγγενεις δυο αδερφια.

στην αιτηση πλησιεστερων συγγενων ομως γραφτηκε μονο το ενα εκ των δυο αδερφων.

ο θανοντας εχει αφησει διαθηκη σε ανηψιο.τι γινεται σ' αυτη την περιπτωση???υπαρχει προβλημα αν εχει κατατεθει το πιστοποιητικο πλησιεστερων συγγενων στο δημοσιο για εξοδα κηδειας ?? τι γινεται σε περιπτωση που δεν εχει δοθει αυτο το χαρτι??? μπορει καποιος να ζητησει μερτικο απ ολο αυτο???ή μπορει να ξανατυπωθει παλι το πιστοποιητικο συγγενων με τα δυο ονοματα??

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ: ΟΤΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ? ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ 'Η ΟΧΙ? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ: ΟΤΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΙΔΙΟΓΡΑΦΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ? ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ 'Η ΟΧΙ? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙ, Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ (ΓΙΑΤΙ Η ΕΓΓΟΝΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΗΣ) ΜΕΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ  ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ. ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟΚΛΗΡΩΣΗ 'Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΔΙΑΘΗΚΗ ΜΕΣΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΚΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ Π.Χ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νόμιμη μοίρα...

 

πάρτε μια ιδέα...

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/03/blog-post_6343.html

 

 

και επειδή οι δημοσιεύσεις στα διάφορα blogs ανεβοκατεβαίνουν... 

 

η νόμιμη μοίρα αποτελεί την ελάχιστη μερίδα της κληρονομητέας περιουσίας, που δικαιούνται να απαιτήσουν τα τέκνα (ή τα εγγόνια, εφόσον τα τέκνα έχουν αποβιώσει), ο-η σύζυγος ή οι γονείς του κληρονομούμενου, ως αναγκαίοι κληρονόμοι, ακόμη και παρά τη θέληση του θανόντος.

Αυτό πρακτικά, σημαίνει ότι, η μισή περιουσία του εκλιπόντος, περιέρχεται υποχρεωτικά στους προαναφερόμενους και ακόμα και με διαθήκη ο κληρονομούμενος δεν μπορεί να τους αποκλείσει από το ελάχιστο μερίδιο που δικαιούνται σύμφωνα με τον νόμο. Έτσι, σύμφωνα με το κληρονομικό δίκαιο, ο κληρονομούμενος είναι υποχρεωμένος να διαθέσει ένα τμήμα της κληρονομίας του στους κοντινότερους συγγενείς του, με σειρά εγγύτητας, όπως ορίζεται στον νόμο.

Στην περίπτωση που ο κληρονομούμενος αποκληρώσει με τη διαθήκη του κάποιον από τους αναγκαίους κληρονόμους της νόμιμης μοίρας , ή του αφήσει ποσοστό στην κληρονομία μικρότερο από αυτό που ορίζεται με την νόμιμη μοίρα, τότε ο αναγκαίος κληρονόμος που έχει δικαίωμα στην νόμιμη μοίρα, έχει την δυνατότητα να την διεκδικήσει με αγωγή, είτε εξολοκλήρου (εφόσον δεν του έχει αποδοθεί κανένα ποσοστό), είτε κατά το ποσοστό που υπολείπεται για την συμπλήρωσή της. Έτσι, ο αναγκαίος κληρονόμος μπορεί να απαιτήσει από εκείνον που έχει αντικείμενα της κληρονομιάς, την αναγνώριση του κληρονομικού του δικαιώματος και την απόδοση του ποσοστού της κληρονομιάς που αντιστοιχεί στη νόμιμη μοίρα του.

 

 

... μέρος αυτών που γράφτηκαν από τον δικηγόρο Ηλ.Τσίχλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...