Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αλλαγη ορων συμβασης εργασιας και μη υπογραφη της νεας συμβασης τι συνεπαγεται


MARKAL

Ερώτηση

ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΖΗΤΗΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΘΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ?

ΧΑΝΕΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ?

ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΖΗΤΗΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ..ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ή ΕΙΝΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΕΠ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ....ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ , ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΧΘΟΥΝ ,ΑΣ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΦΛΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ...ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΩΧΥΡΩΘΗ,ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΣΗ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΔΕΧΘΟΥΝ? ΑΣ ΑΡΝΗΘΟΥΝ,ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΟΜΩΣ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ,ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΕΝΔΙΚΑ ΜΕΣΑ,ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ..ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ .ΑΡΧΗΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ...;)

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΘΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ? ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΧΙ ,ΑΠΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ..., ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΕ ΑΑΛΛΗ.... ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ

ΧΑΝΕΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ?ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΟΧΙ

ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ? ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ,Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΛΥΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που δεν υπάρξει νέα υπογραφη σύμβασης,δεν ξέρω αν έχει ισχύ-νόμιμο να αναφέρεται

στη νέα σύμβαση η μετάθεση πληρωμής μισθού,αλλα εφ όσον δεν υπογράψουν,καλό ειναι όλοι,τότε ισχύει

το πρότερο καθεστός οπότε αν απολυθούν θα αποζημιωθούν έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εταιρεία ζητείται από τους υπαλλήλους να υπογράψουν τροποποιητικες συμβάσεις. Τι επιπτώσεις έχει αυτό για τους εργαζόμενους σε περίπτωση που απολυθούν; Για παράδειγμα κάποιος που εργάζεται επί 5 έτη 8ώρο και τώρα του ζητούν να υπογράψει τροποποιητική σύμβαση για τετραήμερο-οχτάωρο, σε περίπτωση που απολυθεί μετά από κάποιυς μήνες χάνει τα δικαιώματα της πενταετιας οχτάωρο;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εταιρεία ζητείται από τους υπαλλήλους να υπογράψουν τροποποιητικες συμβάσεις. Τι επιπτώσεις έχει αυτό για τους εργαζόμενους σε περίπτωση που απολυθούν; Για παράδειγμα κάποιος που εργάζεται επί 5 έτη 8ώρο και τώρα του ζητούν να υπογράψει τροποποιητική σύμβαση για τετραήμερο-οχτάωρο, σε περίπτωση που απολυθεί μετά από κάποιυς μήνες χάνει τα δικαιώματα της πενταετιας οχτάωρο;;

Ευχαριστώ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ήξερα μήπως ο όρος τροποποιητική σύμβαση σημαίνει κάτι θετικό για τον εργαζόμενο. Αλλά μάλλον όχι.

Αμεεε!!!:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε,

Πέρσυ στις 09 / 04 / 2010 βγήκα σε άδεια κυοφορίας, εργαζόμουν στο Λογιστήριο (ως υπάλληλος γραφείου) μίας εμπορικής εταιρίας του Ομίλου Μαρινόπουλου με σύμβαση Αορίστου χρόνου, έλαβα όλες τις σχετικές άδειες και επιδόματα και έκανα και χρήση της 6μηνης άδειας Μητρότητας του ΟΑΕΔ.

Κατα την διάρκεια της άδειας Λοχείας μου όμως η εταιρία μου άλλαξε δραστηριότητα και επωνυμία (κράτησε το ίδιο ΑΦΜ) και πλέον δεν έχει λογιστήριο παρά μόνο έναν υπάλληλο. Εγώ δεν είχα καμία ενημέρωση και επειδή την Παρασκευή 04/03/2011 πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά , πέρασα από το γραφείο μου και με ενημέρωσε ο Διευθυντής Καταστήματος ότι πρέπει να εργαστώ ως Πωλήτρια ή Ταμείας αναλόγως τι θα χρειάζεται η εκάστοτε μέρα στο κατάστημα πλέον.

Είμαι υποχρεωμένη να το κάνω? Δεν είναι υποχρεωμένος να με βάλει σε κάμια θέση σχετική με την σύμβαση μου? Μπορώ να αρνηθώ την νέα αυτή σύμβαση και αν ναι αποζημιώνομαι?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εταιρεία ζητείται από τους υπαλλήλους να υπογράψουν τροποποιητικες συμβάσεις. Τι επιπτώσεις έχει αυτό για τους εργαζόμενους σε περίπτωση που απολυθούν; Για παράδειγμα κάποιος που εργάζεται επί 5 έτη 8ώρο και τώρα του ζητούν να υπογράψει τροποποιητική σύμβαση για τετραήμερο-οχτάωρο, σε περίπτωση που απολυθεί μετά από κάποιυς μήνες χάνει τα δικαιώματα της πενταετιας οχτάωρο;;

Ευχαριστώ

Σε τετοιες περιπτωσεις η Επιθεωρηση εργασιας δεν δεχεται τροποποιητικες. Η διαδικασια ειναι : Απολυση και αποζημιωση βασει οχταωρου και επαναπροσληψη με καινουριες συμβασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Η εταιρία μου αρνείται ότι στην περίπτωση μου υπάρχει Βλαπτική Μεταβολή των όρων σύμβασης μου και ότι αν θελω ας το πάω δικαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την εταιρεία που εργάζομαι εδώ και 14 χρόνια, μας ζήτησαν να υπογράψουμε νέα σύμβαση 30 ωρών εργασίας την βδομάδα από 40 που ίσχυε ως τώρα. Σε περίπτωση που υπογράψω την νέα σύμβαση και σε μερικούς μήνες με απολύσουν, θα πάρω αποζημίωση ? Αν ναι, θα περιλαμβάνει και τα 14 χρόνια εργασίας μου στην εταιρεία ή μόνο για τους μήνες που εργάστηκα μετά την υπογραφή της νέας σύμβασης ? Είχα βρει την συγκεκριμένη θέση μέσο ΟΑΕΔ. Δεν ξέρω αν αυτό μου προσφέρει καμία επιπλέον προστασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπον, στην περιπτωση τροποποιησης της συμβασης εργασιας απο πληρη απασχοληση σε μειωμενη,

το υψος της αποζημιωσης υπολογιζεται συμφωνα με το νεο (μειωμενο) μισθο και οχι με τον παλαιο,

εκτος εαν αυτο εμπεριεχεται μεσα στους ορους της συμβασης, δηλαδη η αποζημιωση απολυσης να υπολογιστει συμφωνα με τον παλαιο μισθο.

Τωρα το πρωτο θεμα της συμβασης για παραταση του χρονου πληρωμης,

αυτο δεν το γνωριζω, νομιζω ειναι νομικο ζητημα επειδη μπορει να ερχεται σε αντιπαραθεση με τον αστικο κωδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην εταιρεια που εργαζομε απο το2002 μασ κοινοποιησαν οτι συντομα θα υπογραψουμε νεα συμβαση καθως η εταιρια θα αλλαξει και θα προσληθουμε σε αλλη .Αυτο που με αποσχολει ειναι οτι η παλια εταιρια μου οφειλει δεδουλευμενα πολυ σεβαστου ποσου και φοβαμαι οτι αυτα θα παραγραφουν.Σημειωση η νεα εταιρια δεν ειναι νεοσυστατη και δραστηροποιητε σε τελειως ασχετο αντεικειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να υποθέσω ότι η εταιρία που εργάστηκες μεταβιβάστηκε σε άλλη..

τότε μεταβιβάζονται και οι υποχρεώσεις της παλιάς στη νέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μεταβιβαση η πτωχευση δεν μας ειπαν.Το ανυσιχητικο ειναι οτι ο λογιστης μου ειπε οτι η μισθοδοσια δεν θα συνεχισει ως εχει 6 μηνες πισω αλλα θα αρχισει απο την ημερομηνια εναρξης της νεας συμβασης.Το ερωτημα το μεγαλο ειναι πως θα διασφαλισουμε τις οφειλες της παλιας εταιριας και δεν θα κανουν φτερα τα οφειλομενα.Παρενθεση οτι ο εργοδοτης παραμενει ο ιδιος (δεν εμφανιζοταν ως φυσικο προσωπο ουτε στην παλια συμβαση ουτε φυσικα και στην νεα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας σχετικά με μία σύμβαση από πλήρης σε μερική . Απολύσαμε στις 20/11/2011 μία εργαζόμενη (εργατρια ) )που τον 12/2010 την κάναμε μερικής απασχόλησης και η οποια έκανε καταγγελία στην Επιθεώρηση και ζητάει ότι της έρθει στο μυαλό δηλ. υπερωρίες. υπερεργασία, δώρα που τα έχει πάρει (έχω υπογραφές ) κ.α. Η Επιθεώρηση μου ζητάει από το 2006 κάρτα πρόσληψης,εκκαθαριστικά σημειώματα ,πίνακες προσωπικού ,βιβλίο αδειών κ.α.

Ενώ τα έχω όλα μαζέψει σωστά και υπογεγραμμένα διαπίστωσα ότι όταν την έκανα μερικής και κατέθεσα τον πίνακα προσωπικού , μου τον σφράγισαν αλλά δεν σφράγισαν με πρωτόκολλο την σύμβαση του εργαζομένου. βρίσκομαι σε απόγνωση και θα ήθελα να με βοηθήσετε πως να το διαχειριστώ όταν πάω να τα καταθέσω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας σχετικά με μία σύμβαση από πλήρης σε μερική . Απολύσαμε στις 20/11/2011 μία εργαζόμενη (εργατρια ) )που τον 12/2010 την κάναμε μερικής απασχόλησης και η οποια έκανε καταγγελία στην Επιθεώρηση και ζητάει ότι της έρθει στο μυαλό δηλ. υπερωρίες. υπερεργασία, δώρα που τα έχει πάρει (έχω υπογραφές ) κ.α. Η Επιθεώρηση μου ζητάει από το 2006 κάρτα πρόσληψης,εκκαθαριστικά σημειώματα ,πίνακες προσωπικού ,βιβλίο αδειών κ.α.

Ενώ τα έχω όλα μαζέψει σωστά και υπογεγραμμένα διαπίστωσα ότι όταν την έκανα μερικής και κατέθεσα τον πίνακα προσωπικού , μου τον σφράγισαν αλλά δεν σφράγισαν με πρωτόκολλο την σύμβαση του εργαζομένου. βρίσκομαι σε απόγνωση και θα ήθελα να με βοηθήσετε πως να το διαχειριστώ όταν πάω να τα καταθέσω ....

Να συρράψεις πίνακα και σύμβαση μαζί με το ίδιο πρωτόκολλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα..Να σας ρωτησω κι εγω παρακαλω κατι?Εργαζομαι σε εταιρεια απο το 2003 ως υπαλληλος γραφειου με πληρη απασχοληση.Προσφατως με ενημερωσαν οτι λογω περικοπων,θελουν να αλλαξουν την συμβαση μου,απο πληρη σε ημιαπασχοληση,με λιγοτερα φυσικα χρηματα.Θα υπογραφω οτι παιρνω πχ 500€ και τα υπολοιπα θα μου τα δινουν μαυρα.Με ενημερωσαν οτι στα ενσημα δεν αλλαζει κατι (δεν ειμαι σιγουρη για αυτο) και πως σε περιπτωση που δεν δεχτω,θα απολυθω.Να μην τα πολυλογω,δεν δεχτηκα,ακομη δεν εχω απολυθει,αντιθετως απολυθηκε αλλη κοπελα,και δεν ξερω τι θα γινει απο δω και περα.Μορουν να επιβαλλουν κατι με το "ζορι"?Καποια μειωση για παραδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aλλαγή με το ζόρι δε μπορούν..μόνο αν υπογράψεις εσύ..

Μονομερής τροποποίηση σύμβασης δε μπορεί να γίνει..

Βέβαια αν δεν υπογράψεις το "αφεντικό" μπορέι να σε απολύσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aλλαγή με το ζόρι δε μπορούν..μόνο αν υπογράψεις εσύ..

Μονομερής τροποποίηση σύμβασης δε μπορεί να γίνει..

Βέβαια αν δεν υπογράψεις το "αφεντικό" μπορέι να σε απολύσει...

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.....Φαντάζομαι όμως πως μπορεί να επιβάλλει εργασία εκ περιτροπής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη APEELPISMENOSSSSSSS

Χρονια πολλα..μια ερωτηση και απο εμενα-εργαζομαι σε μια εταιρια 10 χρονια -αυτην την περιοδο μας πιεζουν να υπογραψουμε νεες ατομικες συμβασεις εργασιας μειωμενες κατα 7-10 μερες λιγοτερες τον μηνα...-αρκετοι δεχτηκανε ..-αρκετοι οχι..-μας ενημερωσε ο διευθυντης οτι εχει το δικαιωμα για σπασιμο..-να μας φερνει το νεο ετος για δουλεια 5-7 μερες τον μηνα..κ οποτε θελει αυτος!!!!θελει να μας σπασει τα νευρα λεει για να παρετηθουμε μονοι μας.!!εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο..??(μονο 5-7 μερες...)επισης εχει σχεση με το αν αποδεχτουν τα 3/5 των εργαζωμενων..να αλλαξουν ολες οι συμβασεις ανεξαρτητως αν θελουν οι υπολοιποι η οχι..?

ευχαριστω για τον χρονο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα και από εμένα.

εργάζομαι ως προωθήτρια εδώ και 10 μήνες. σήμερα μου είπαν πως πρέπει να αλλάξουμε την σύμβαση εργασίας γιατί πρέπει να γίνει ποιο συγκεκριμένη και να περιέχει ποιο αναλυτικά το ωράριο και κουραφέξαλα. μου δώσαν λοιπόν να υπογράψω μία οικειοθελής αποχώρηση(βέβαια δεν υπέγραψα) και μου είπαν πως δεν με συμφέρει να μην το κάνω γτ ήτε δεν υπογράψω θα γίνει απόλυση και δεν θα πάρω αποζημίωση ( μου το παρουσίασαν μια η άλλη). ζήτησα να δω την νέα σύμβαση που μου είπαν δεν την έχουν ακόμα έτοιμη αλλά θα την έχουν τις πρώτες μέρες του Γενάρη. είπα πως δεν υπογράφω τίποτα μέχρι να δω την νέα σύμβαση αλλά οκ μία παράταση είναι αυτή. το ζήτημα είναι άλλο. εγώ είναι ημερομίσθια δεν έχω στάνταρ μέρες που δουλεύω και αν δεν έχει δουλειά δεν υπάρχει θέμα στο να με απολύσουν γτ δεν τους κοστίζω αν είμαι ανενεργή σωστά? τι με συμφέρει να κάνω? μπορώ να αλλάξω σύμβαση χωρίς να απολυθώ ή να αποχωρήσω ? αααα και ανακάλυψα καταλάθος πως δεν φαίνεται στο ΙΚΑ πως δουλεύω Σάββατα όταν μάλιστα τα παρασκευοσάββατα είναι κύριες ημέρες απασχόλησης μου. σκέφτομαι αν αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω εκβιαστικά απέναντι τους αν δω πως ουσιαστικά πάνε να με εκμεταλλευτούν. τι να κάνω? σας παρακαλώ βοηθήστε με!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα και από εμένα.

εργάζομαι ως προωθήτρια εδώ και 10 μήνες. σήμερα μου είπαν πως πρέπει να αλλάξουμε την σύμβαση εργασίας γιατί πρέπει να γίνει ποιο συγκεκριμένη και να περιέχει ποιο αναλυτικά το ωράριο και κουραφέξαλα. μου δώσαν λοιπόν να υπογράψω μία οικειοθελής αποχώρηση(βέβαια δεν υπέγραψα) και μου είπαν πως δεν με συμφέρει να μην το κάνω γτ ήτε δεν υπογράψω θα γίνει απόλυση και δεν θα πάρω αποζημίωση ( μου το παρουσίασαν μια η άλλη). ζήτησα να δω την νέα σύμβαση που μου είπαν δεν την έχουν ακόμα έτοιμη αλλά θα την έχουν τις πρώτες μέρες του Γενάρη. είπα πως δεν υπογράφω τίποτα μέχρι να δω την νέα σύμβαση αλλά οκ μία παράταση είναι αυτή. το ζήτημα είναι άλλο. εγώ είναι ημερομίσθια δεν έχω στάνταρ μέρες που δουλεύω και αν δεν έχει δουλειά δεν υπάρχει θέμα στο να με απολύσουν γτ δεν τους κοστίζω αν είμαι ανενεργή σωστά? τι με συμφέρει να κάνω? μπορώ να αλλάξω σύμβαση χωρίς να απολυθώ ή να αποχωρήσω ? αααα και ανακάλυψα καταλάθος πως δεν φαίνεται στο ΙΚΑ πως δουλεύω Σάββατα όταν μάλιστα τα παρασκευοσάββατα είναι κύριες ημέρες απασχόλησης μου. σκέφτομαι αν αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω εκβιαστικά απέναντι τους αν δω πως ουσιαστικά πάνε να με εκμεταλλευτούν. τι να κάνω? σας παρακαλώ βοηθήστε με!!!!!

Είσαι σε λάθος δρόμο , ξεκαθάρισε κ συ κ ο εργοδότης σου τι θελετε , τι προσφέρετε κ συμφωνήστε το γραπτώς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικος Εβανς

Καλησπέρα! Εργάζομαι ως ξενοδοχοϋπάλληλος από τον Μάιο του 2009. Εδώ και 1 χρόνο άλλαξε η σύμβαση σε ατομική σύμβαση μερικής απασχόλησης – 4 τετράωρα /εβδομάδα αν και δουλεύω πάντα κανονικά 5μερο και 8ωρο…

Επειδή ο εργοδότης θέλει να με αναγκάσει να παραιτηθώ, μου μείωσε τις πραγματικές μέρες εργασίας που δουλεύω σε 2 απογευματινά και 1 νυχτερινό ωράριο. Αν μου ζητήσει να υπογράψω νέα σύμβαση για π.χ. 2 η 3 τετράωρα/εβδομάδα και αρνηθώ να την υπογράψω, τι γίνεται? Θα έχει δικαίωμα να με απολύσει χωρίς αποζημίωση? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...