Προς το περιεχόμενο

Βιβλιο αποθηκης και μαντρα με σιδηρα οικοδομων


επισκέπτη ΚΑΤΕΡ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις μήπως αν μια μαντρα οικοδομών με τα σιδηρα κατασκευαζει πχ κολώνες με τσερκια κλπ τις οποίες στη συνέχεια τις τιμολογεί με αυτό το είδος, αν αυτό θεωρείται μεταποίηση; με το να λυγίζει τα σίδηρα και να τα δενει θεωρείται επεξεργασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Το θέμα ειναι οτι αν θεωρείται μεταποίηση τοτε για το βιβλίο αποθήκης ο κάθε κλάδος κρινεται αυτοτελως. Αν δεν ειναι ομως ι τοτε γινεται προσθεση. και υπαρχει υποχρέωση τηρησης βιβλιου αποθήκης. ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Ξερει κανεις μήπως αν μια μαντρα οικοδομών με τα σιδηρα κατασκευαζει πχ κολώνες με τσερκια κλπ τις οποίες στη συνέχεια τις τιμολογεί με αυτό το είδος, αν αυτό θεωρείται μεταποίηση; με το να λυγίζει τα σίδηρα και να τα δενει θεωρείται επεξεργασία;

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υποχρεωτικό να θεωρηθεί μεταποίηση και παραγωγή νέου προιόντος.

Μπορεί να του πουλήσει σίδηρο με το κιλό και τις κουλούρες το σίρμα, και να εκδώσει τιμολόγιο πώλησης για τα υλικά αυτά.

Για την επεξεργασία που θα γίνει,ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε οικοδομής,μπορεί να εκδωθεί απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

Αφού το λέει ότι τιμολογεί με είδος κολωνες με τσερκια . Απάντησα επείδη έτυχε να δω πως γινεται η διαδικασία με ειδικό μηχάνημα και θεωρώ ότι είναι νέο προιόν . Βέβαια μπορεί στην εν λόγω μάντρα να λυγιζουν τα σίδερα όπως ο Κουταλιανός και να τα κολάνε με ουχου στιγμής οπότε σίγουρα έχω λάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις μήπως αν μια μαντρα οικοδομών με τα σιδηρα κατασκευαζει πχ κολώνες με τσερκια κλπ τις οποίες στη συνέχεια τις τιμολογεί με αυτό το είδος, αν αυτό θεωρείται μεταποίηση; με το να λυγίζει τα σίδηρα και να τα δενει θεωρείται επεξεργασία;

οχι

"Όχι" στο αν "ξέρει κανείς" ή στο "αν αυτό θεωρείται μεταποίηση";

Μερικές φορές λέμε και το γιατί, εκτός αν έχουμε όρεξη για παιχνίδια με κολοκύθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία πρακτική ερώτηση...

Έστω (π.χ.) ο σίδηρος έχει τιμή πώλησης 10 ευρώ/κιλό και η για την κολώνα χρειαζόμαστε 20 κιλά. Η τιμή της κολώνας θα κάνει 200 ευρώ (10x20) ή (πιθανότατα) 250 ;;;

Υ.Γ. Κι εγώ συγκλίνω με την άποψη ότι έχουμε παραγωγή. Εκτός του θέματος της τιμής, έχουμε εντελώς διαφορετικό προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η ουσία είναι πως τιμολογεί ο συγκεκριμένος μαντράς (κάτι αναφέρει ο συνάδελφος για κολώνες!!!), και φυσικά το θέμα της θεωρημένης αποθήκης που θέτει.

Εξάλλου πιστεύω πως αν εξυπηρετεί τον συγκεκριμένο, κάλλιστα μπορεί να θεωρηθεί προιόν (κι ας το λυγίζει απλά Δημήτρη), που όπως κατάλαβα δεν κάνει μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις μήπως αν μια μαντρα οικοδομών με τα σιδηρα κατασκευαζει πχ κολώνες με τσερκια κλπ τις οποίες στη συνέχεια τις τιμολογεί με αυτό το είδος, αν αυτό θεωρείται μεταποίηση; με το να λυγίζει τα σίδηρα και να τα δενει θεωρείται επεξεργασία;

Συνεπώς εκδίδει ΤΠ-ΔΑ και αναγράφει "κολώνες"

Πως εκδίδετε τα τιμολόγια πώλησης?

Σαν πώληση σιδήρου και μετά τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών?

Η σαν ετοιμο προιόν?

Απ'ότι φαίνεται σαν έτοιμο προιόν

Η μάντρα οικοδομών,αγοράζει το τσέρκι έτοιμο από το εργοστάσιο με το κιλό ανάλογα το πάχος.

ΑΚΡΙΒΩΣ

Με το κιλό πουλάει και αυτή.

Δεν είναι σαφές αν πουλάει με το κιλό. Μπορεί να πουλάει με το τεμάχιο.

Απλά σύμφωνα με τις ανάγκες της οικοδομής έχει ένα μηχάνημα που το τυλίγει.Οι περισσότερες μαντράδες δεν χρεώνουν τίποτε για αυτό.Απλά το κάνουν για να προσελκύσουν πελάτες.Εξυπηρέτηση πελατών.Δεν κάνει καμμία επεξεργασία.Απλά εμπόριο σιδήρου κάνει.

Οταν ήμουν μικρός με εστελνε η μάννα μου στον μπακάλη να αγοράσω ένα κιλό μπακαλιάρο παστό.

Ο μπακάλης τον έκοβε σε μερίδες.Εκανε επεξεργασία και πουλούσε προιόν?

Ο τεμαχισμός Ζώων και Κρεάτων δεν θεωρείται επεξεργασία. Σχετ. Εγγ. 1076450/942/21-2-91

Ο Μπακάλης μπακαλιάρο αγόραζε και μπακαλιάρο πουλούσε.

Βέβαια Δημήτρη δεν ξέρω όταν πήγαινες στον μπακάλη αν είχε βγεί η παραπάνω εγγύκλιος :lol::lol:

Καταλήγοντας εφόσον αγοράζει:

1. Σίδηρόβεργες (σε κιλά)

2. Τσέρκι (σε κιλά)

και πουλάει "κολόνες" , θεωρώ ότι έχουμε συναρμολόγηση, η οποία θεωρείτε επεξεργασία.

Τώρα εάν το βαρύνουν και έξοδα παραγωγής ή όχι, δεν νομίζω ότι μπορεί να βγάλουμε άκρη, γιατί αν αγοράζει 100 και πουλάει πχ 120, άντε να πείς αν μέσα υπάρχουν και εξοδα παραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο

Επιμένω

Ο μαντρας κάνει το ίδιο με τον μπακάλη.

Τσερκι αγοράζει και τσερκι πουλάει.

Τσερκι αγοράζει και "κολώνες" πουλάει. (Ο συγκεκριμμένος τουλάχιστον σύμφωνα με το αρχικό ερώτημα.)

Απλά ο ένας τεμαχίζει τον μπακαλιάρο με το ειδικό μπακαλομάχαιρο που έχει και ο άλλος λυγίζει τα τσέρκια με το ειδικό μηχάνημα που έχει.

:rolleyes:

Χθες παρακολουθούσα σε μάντρα όλη την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ.

Κάθησε και ρίξε άγκυρα στο αρχικό ερώτημα. :lol:

To ΦΠΑ των δαπανών επισκευών-συντήρησης των ΙΧ επιβατηγών δεν εκπίπτει.

Σημείωση Ασχετο. Αφορά πιθανή επόμενη ερώτηση. Βίρα της άγκυρες :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ΦΠΑ των δαπανών επισκευών-συντήρησης των ΙΧ επιβατηγών δεν εκπίπτει.

Σημείωση Ασχετο. Αφορά πιθανή επόμενη ερώτηση. Βίρα της άγκυρες

42 βαθμούς.

Ασχετο.Απλά υπενθύμιση.Πήραμε πανιά. :lol::lol:

Άσχετο :P

Ενας κουφός ρωτάει ένα τρελλό:

- Πόσο κάνει ένα και δύο;

- Πέντε , λέει ο τρελλός.

- Να τη φας και νάναι κρύα, του απαντάει ο κουφός :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 βαθμούς.

Ασχετο.Απλά υπενθύμιση.Πήραμε πανιά. :lol::lol:

δημήτρη

δεν ξέρω για τις πολ αλλά από ναυτική ορολογία μάλλον δεν πιάνεις την βάση.

Άκου ‘ πήραμε πανιά ‘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όρτσα τα πανιά

Κόρη του Μαγιού, κυρά του φεγγαριού

σ' ανιστόρησα, παντοκρατόρισσα.

Όρτσα τα πανιά, κόντρα στο Δεληβοριά

είναι τ' αμπάρια γεμάτα, π' ανάθεμά τα, άγρια θεριά.

Κοντυλογραμμέ-, -γραμμένη Παναγιά

κόβω τα σκοινιά, ξεκόβω από στεριά.

Όρτσα τα πανιά ...

Την παράδεισο δεν την ξετίμησα

για τη θάλασσα γελάς, παντάνασσα.

Όρτσα τα πανιά ...

Και την κόλαση δεν τη φοβήθηκα

σ' αξιώθηκα και λευτερώθηκα.

Όρτσα τα πανιά ...

Άσχετο ........

Δεν ξέρω τι ρώτησε ο αρχικός ερωτών, τι κάνει ή τι θέλει να κάνει.......

αλλά μιλάμε για καραμπινάτη εμπορία.... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν σίδερα τώρα.

Που να δεις τα καινούργια κτίρια στην Κέρκυρα.Σαν ξενοδοχείο Α κατηγορίας.

Εχει και πισίνα. :lol:

Καλά εσείς οι Κερκυραίοι είχατε πάντα μια έφεση στην πολυτέλεια.

Η πισίνα έχει και νερό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο είναι , ο μαντρας "σιδερωνει" και ο σιδεράς "μαντρωνει" . Για να κάνει τα κάγκελα ο σιδερας το μονο που κάνει είναι να τα κόβει και να τα κολάει . Άρα και οι δύο κάνουν ή εμπορία ή μεταποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις μήπως αν μια μαντρα οικοδομών με τα σιδηρα κατασκευαζει πχ κολώνες με τσερκια κλπ τις οποίες στη συνέχεια τις τιμολογεί με αυτό το είδος, αν αυτό θεωρείται μεταποίηση; με το να λυγίζει τα σίδηρα και να τα δενει θεωρείται επεξεργασία;
Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Το θέμα ειναι οτι αν θεωρείται μεταποίηση τοτε για το βιβλίο αποθήκης ο κάθε κλάδος κρινεται αυτοτελως. Αν δεν ειναι ομως ι τοτε γινεται προσθεση. και υπαρχει υποχρέωση τηρησης βιβλιου αποθήκης. ??

Εντάξει παιδιά......

Αν επιστρέψουμε στο πνέυμα της αρχικής ερώτησης.......

δλδ πως θα αποφύγουμε την θεωρημένη αποθήκη... :)

τότε κι εγώ μαζί σας .....ο μισός τζίρος εμπορία και ο μισός παραγωγή.

από κει και πέρα δεν έχει νόημα να το τραβάμε από τα μαλλιά...που δεν έχουμε.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά......

Αν επιστρέψουμε στο πνέυμα της αρχικής ερώτησης.......

δλδ πως θα αποφύγουμε την θεωρημένη αποθήκη... :)

τότε κι εγώ μαζί σας .....ο μισός τζίρος εμπορία και ο μισός παραγωγή.

από κει και πέρα δεν έχει νόημα να το τραβάμε από τα μαλλιά...που δεν έχουμε.. :D

Δλδ αν δεν μας ενδιαφέρει η αρχική ερώτηση λες ότι είναι εμπορία . Εν ταξει μπορείτε να επιμένετε όσο θέλετε αλλά γι αυτούς που διαβάζουν και δεν καταλαβαίνουν γιατί ακριβώς μιλάμε θα πρέπει να ανεβάσουμε φωτογραφίες να δουνε πως είναι ένα σίδερο που το αγοράζει με το κιλό ο εμπορος οικ.υλικών και πως είναι μια κολώνα που τελικά πουλαέι . Και όταν μεταφέρει στην οικοδομή δέκα κολώνες θα γράφει στο ΔΑ 132 κιλά σίδερο και νομίζετε ότι σε εναν έλεγχο δεν θα έχει πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, διαβάζοντας την συζήτηση αυτή, θαύμασα το γεγονός όπου οικονομολόγοι συζητούν για τη διάκριση μεταξύ εμπορίας και μεταποίησης χωρίς τη παραμικρή αναφορά στον όρο "προστιθέμενη αξία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Ο τεμαχισμός Ζώων και Κρεάτων δεν θεωρείται επεξεργασία. Σχετ. Εγγ. 1076450/942/21-2-91

Καλό μεσημέρι

Μήπως κανείς έχει το σχετικό έγγραφο ?

Η αναζήτηση στο google και στο taxheaven με οδήγησαν στο παρόν θέμα smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεμαχισμός Ζώων και Κρεάτων δεν θεωρείται επεξεργασία. Σχετ. Εγγ. 1076450/942/21-2-91

Καλό μεσημέρι

Μήπως κανείς έχει το σχετικό έγγραφο ?

Η αναζήτηση στο google και στο taxheaven με οδήγησαν στο παρόν θέμα smile.gif

Τη συγκεκριμένη δεν την έχω, αλλά στο αρχείο μου έχω αυτή. Έχει παραπλήσιο θέμα, δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί...

ΠΟΛ.1274/9.11.1998

Συντελεστής ΦΠΑ στην παροχή υπηρεσιών σφαγής ζώων και πτηνών

Αθήνα 9 Νοεμβρίου 1998

Αρ.πρωτ.1124237/5710/5/0014

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Γ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ 14η Φ.Π.Α.

ΤΜΗΜΑ Β

ΠΟΛ.1274

ΘΕΜΑ : Συντελεστής Φ.Π.Α. στην παροχή υπηρεσιών σφαγής ζώων και πτηνών

Με αφορμή ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην Υπηρεσία μας, αναφορικά με το ανωτέρω θέμα και προς άρση κάθε αμφισβήτησης που τυχόν δημιουργείται στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται εφαρμογή στις υπηρεσίες σφαγής του συντελεστή ΦΠΑ της παράδοσης κρέατος, σας υπενθυμίζουμε τα ακόλουθα.

1. Με την υπ' αριθ. 1131481/7043/0014/ΠΟΛ.1282/23.12.1992 ΕΔΥΟ διευκρινίστηκε ότι η απλή επεξεργασία, διασκευή ή μετασκευή αγαθών, μεταξύ των οποίων και η σφαγή ζώων κ.λπ., δεν περιλαμβάνονται στις εργασίες που ορίζονται στην περ. β' της παρ. 3 του άρθρου 5 του Ν.1642/1986, οι οποίες, σύμφωνα με την ίδια διάταξη, λογίζονταν ως παράδοση αγαθού (εργασίες φασόν).

2. Εξάλλου, με την υπ' αριθ. 1051009/2119/669/0014/ΠΟΛ.1156/9.5.1997 ΕΔΥΟ επισημαίνεται ότι έπειτα από την κατάργηση, με το άρθρο 12 του Ν.2386/1996 (ΦΕΚ 43/Α'), της προαναφερόμενης διάταξης νόμου, οι εργασίες φασόν έπαυσαν από 1.1.1996 και εφεξής να θεωρούνται παράδοση αγαθού και, σύμφωνα με τη νέα διάταξη, που τέθηκε με το ίδιο άρθρο στην παρ. 2 του άρθρου 8 του Ν.1642/1986 (περ. ε'), θεωρούνται πλέον, σε κάθε περίπτωση, ως παροχή υπηρεσίας.

3. Επομένως, η σφαγή ζώων και πτηνών που πραγματοποιούν οι επιχειρήσεις σφαγείων ή άλλα πρόσωπα για λογαριασμό τρίτων, αποτελεί, από της ενάρξεως εφαρμογής του Ν.2093/1992, φορολογητέα παροχή υπηρεσιών, η οποία υπάγεται στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ, δεδομένου ότι οι υπηρεσίες σφαγής δεν περιλαμβάνονται στο Κεφάλαιο Β' του Παραρτήματος ΙΙΙ του Ν.1642/1986, όπως ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη συγκεκριμένη δεν την έχω, αλλά στο αρχείο μου έχω αυτή. Έχει παραπλήσιο θέμα, δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί...

ΠΟΛ.1274/9.11.1998

Συντελεστής ΦΠΑ στην παροχή υπηρεσιών σφαγής ζώων και πτηνών

Αθήνα 9 Νοεμβρίου 1998

Αρ.πρωτ.1124237/5710/5/0014

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Γ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ 14η Φ.Π.Α.

ΤΜΗΜΑ Β

ΠΟΛ.1274

ΘΕΜΑ : Συντελεστής Φ.Π.Α. στην παροχή υπηρεσιών σφαγής ζώων και πτηνών

Με αφορμή ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην Υπηρεσία μας, αναφορικά με το ανωτέρω θέμα και προς άρση κάθε αμφισβήτησης που τυχόν δημιουργείται στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται εφαρμογή στις υπηρεσίες σφαγής του συντελεστή ΦΠΑ της παράδοσης κρέατος, σας υπενθυμίζουμε τα ακόλουθα.

1. Με την υπ' αριθ. 1131481/7043/0014/ΠΟΛ.1282/23.12.1992 ΕΔΥΟ διευκρινίστηκε ότι η απλή επεξεργασία, διασκευή ή μετασκευή αγαθών, μεταξύ των οποίων και η σφαγή ζώων κ.λπ., δεν περιλαμβάνονται στις εργασίες που ορίζονται στην περ. β' της παρ. 3 του άρθρου 5 του Ν.1642/1986, οι οποίες, σύμφωνα με την ίδια διάταξη, λογίζονταν ως παράδοση αγαθού (εργασίες φασόν).

2. Εξάλλου, με την υπ' αριθ. 1051009/2119/669/0014/ΠΟΛ.1156/9.5.1997 ΕΔΥΟ επισημαίνεται ότι έπειτα από την κατάργηση, με το άρθρο 12 του Ν.2386/1996 (ΦΕΚ 43/Α'), της προαναφερόμενης διάταξης νόμου, οι εργασίες φασόν έπαυσαν από 1.1.1996 και εφεξής να θεωρούνται παράδοση αγαθού και, σύμφωνα με τη νέα διάταξη, που τέθηκε με το ίδιο άρθρο στην παρ. 2 του άρθρου 8 του Ν.1642/1986 (περ. ε'), θεωρούνται πλέον, σε κάθε περίπτωση, ως παροχή υπηρεσίας.

3. Επομένως, η σφαγή ζώων και πτηνών που πραγματοποιούν οι επιχειρήσεις σφαγείων ή άλλα πρόσωπα για λογαριασμό τρίτων, αποτελεί, από της ενάρξεως εφαρμογής του Ν.2093/1992, φορολογητέα παροχή υπηρεσιών, η οποία υπάγεται στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ, δεδομένου ότι οι υπηρεσίες σφαγής δεν περιλαμβάνονται στο Κεφάλαιο Β' του Παραρτήματος ΙΙΙ του Ν.1642/1986, όπως ισχύει.

Σε ευχαριστώ frozen , αλλά δεν με καλύπτει .

Ψάχνω κάτι σχετικά με την διάκριση εμπορευμάτων και προϊόντων από την επεξεργασία κρέατος

Σε ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...