Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εφόσον έχει λήξει η κλαδική σύμβαση αφήνεται ανοιχτό το ενδεχόμενο απόδοσης μισθών στο επίπεδο της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε αλλά με τη σύναψη ατομικων συμβάσεων εργασίας

αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εφόσον έχει λήξει η κλαδική σύμβαση αφήνεται ανοιχτό το ενδεχόμενο απόδοσης μισθών στο επίπεδο της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε αλλά με τη σύναψη ατομικων συμβάσεων εργασίας

αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Εύη δεν κάνεις λάθος, ωστόσο για να συνάψεις ατομική σύμβαση απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιές Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας λήγουν και πότε (από Pim ΕΠΕ):

Α-Κ: http://www.pim.gr/in...2203&Itemid=125

Λ-Ω: http://www.pim.gr/in...2204&Itemid=125

Έχει πολλά λάθη...

Σύμβαση Ιματισμου: από 1/1/2009 με ισχύ για 1 έτος, έληξε 31/12/2009. Άρα με την 3μηνη παράταση πάμε στις 14/5/2012 και όχι 14/5/2013 που αναφέρει!

Σύμβαση Κλωστουφαντουργίας: το ίδιο λάθος

Μαρμάρου: το ίδιο λάθος

στο δικό σας αρχείο (epsilon) είναι σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω..

π.χ. η σύμβαση Ιματισμού δεν προέβλεπε διάρκεια .. ούτε έχει καταγγελθεί.. άρα σύμφωνα με τα παρακάτω..

2. Οι συλλογικές συμβάσεις που βρίσκονται σε ισχύ, ήδη 24 μήνες μέχρι την 14-2-12 ή και περισσότερο, λήγουν μετά την παρέλευση ενός έτους, ήτοι στις 14- 2-13, εκτός κι αν λήγουν ή καταγγελθούν νωρίτερα, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 12 του ν. 1876/1990, το οποίο δεν καταργήθηκε. Συνεπώς οι συμβάσεις αυτές δεν θεωρούνται, αλλά ούτε έχουν μετατραπεί σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου (παρ. 1 αρ 12 ν. 1876/1990).

η ΠΙΜ έχει δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιές Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας λήγουν και πότε (από Pim ΕΠΕ):

Α-Κ: http://www.pim.gr/in...2203&Itemid=125

Λ-Ω: http://www.pim.gr/in...2204&Itemid=125

Αυτα τα αρχεια ειναι λαθος.Ειναι ιδια με την πρωτη κατασταση που εβγαλε η εpsilon.Mετα ομως η epsilon την τροποποιησε.βρισκεται στην ενοτητα πινακες σσε με ημερομηνιες..........κλπ.Καμμια συμβαση με εναρξη 01/1/09 δεν παει η ληξη της 14/2/13 και με την μετενεργεια 14/5/13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβάστε ξανά την εγκύκλιο..

SOULIS την διαβασαμε και την ξαναδιαβασαμε. Δες σε παρακαλω τους τροποποιημενους πινακες που εβγαλε η epsilon.Ειναι εδω στο forum στην ενοτητα πινακες........Αρθρο 3 λεει ομως σσε που βρισκονται σε ισχυ..........ληγουν εντος 3 ετων απο την ημερομηνια εναρξης ισχυος τους.Εγω και πριν να βγει η διευκρινιστικη καταλαβαινα οτι οι συλλογικες συμβασεις δεν εχουν διαρκεια περισσοτερο απο 3 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι συλλογικές συμβάσεις που βρίσκονται σε ισχύ, ήδη 24 μήνες μέχρι την 14-2-12 ή και περισσότερο, λήγουν μετά την παρέλευση ενός έτους, ήτοι στις 14- 2-13, εκτός κι αν λήγουν ή καταγγελθούν νωρίτερα, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 12 του ν. 1876/1990, το οποίο δεν καταργήθηκε. Συνεπώς οι συμβάσεις αυτές δεν θεωρούνται, αλλά ούτε έχουν μετατραπεί σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου (παρ. 1 αρ 12 ν. 1876/1990).

Εγώ βλέπω ότι.. η σύμβαση που ισχύει από 01/01/2009 στις 14/02/2012 βρίσκεται σε ισχύ πάνω από 24 μήνες, οπότε αν δεν λήγει ή δεν έχει καταγγελθεί θα ισχύει έως 14-2-2013 + 3 μήνες ..

Η τριετία δεν έχει αναδρομική ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης υπάρχει μια διαφορά (μικρή βέβαια) και εδώ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/13479 με εδώ:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/13479

ποιό είναι το σωστό? το δεύτερο νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης υπάρχει μια διαφορά (μικρή βέβαια) και εδώ http://www.pim.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2199:pinakesegsse2012&catid=19:2009-06-23-08-02-50&Itemid=135: με εδώ:

http://www.taxheaven.../circular/13479

ποιό είναι το σωστό? το δεύτερο νομίζω...

το προηγούμενο είναι λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ βλέπω ότι.. η σύμβαση που ισχύει από 01/01/2009 στις 14/02/2012 βρίσκεται σε ισχύ πάνω από 24 μήνες, οπότε αν δεν λήγει ή δεν έχει καταγγελθεί θα ισχύει έως 14-2-2013 + 3 μήνες ..

Η τριετία δεν έχει αναδρομική ισχύ.

Εχεις δικιο για τη τριετια.Αλλά δε μπορει μια συμβαση να ληξει σε 4 χρονια συν και αλλη να ληξει σε 3 χρονια.Εγω το ερμηνευω ως παραλογο. Ειδες τους νεους τροποποιημενους πινακες?Φυσικα και ολα αυτα (εννοω οι διαφορετικες ερμηνειες),συμβαινουν γιατι και η εγκυκλιος δεν ειναι ξεκαθαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα πήγα σήμερα το πρωί επιθ. εργασίας περιστεριου και μιλούσαμε κανένα λεπτό το συμπέρασμα ήταν το εξής

Αν εργοδότης δεν είναι μέλος εργοδοτικής και η σύμβαση δεν είναι υποχρεωτική μπορεί από 14/02/2012 να προσλαμβάνει με εγσσε άσχετα αν έχει λήξη η όχι η σσε. σωστά?

Για τους ήδη εργαζόμενους η σύμβαση που έχουν υπογράψει θεωρείτε ατομική σύμβαση και δεν μπορούν να κοπούν τα επιδόματα χωρίς την σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. σωστά?

άντε να δουμε γιατί το βραδύ βλέπω συμβάσεις στον ύπνο μου :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα πήγα σήμερα το πρωί επιθ. εργασίας περιστεριου και μιλούσαμε κανένα λεπτό το συμπέρασμα ήταν το εξής

Αν εργοδότης δεν είναι μέλος εργοδοτικής και η σύμβαση δεν είναι υποχρεωτική μπορεί από 14/02/2012 να προσλαμβάνει με εγσσε άσχετα αν έχει λήξη η όχι η σσε. σωστά? Ισχύει

Για τους ήδη εργαζόμενους η σύμβαση που έχουν υπογράψει θεωρείτε ατομική σύμβαση και δεν μπορούν να κοπούν τα επιδόματα χωρίς την σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. σωστά? Ισχύει

άντε να δουμε γιατί το βραδύ βλέπω συμβάσεις στον ύπνο μου :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα πήγα σήμερα το πρωί επιθ. εργασίας περιστεριου και μιλούσαμε κανένα λεπτό το συμπέρασμα ήταν το εξής

Αν εργοδότης δεν είναι μέλος εργοδοτικής και η σύμβαση δεν είναι υποχρεωτική μπορεί από 14/02/2012 να προσλαμβάνει με εγσσε άσχετα αν έχει λήξη η όχι η σσε. σωστά?

Για τους ήδη εργαζόμενους η σύμβαση που έχουν υπογράψει θεωρείτε ατομική σύμβαση και δεν μπορούν να κοπούν τα επιδόματα χωρίς την σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. σωστά? OXI Mονο για τις ΣΣΕ που εχουν ληξει προ 14 αυγουστου 2011.Δηλαδη εχει περασει η εξαμηνη μετενεργεια. Ετσι φυσικα εγω το καταλαβαινω.

άντε να δουμε γιατί το βραδύ βλέπω συμβάσεις στον ύπνο μου :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, για αυτές που είναι ακόμα σε ισχύ, τί γίνεται;;;;;;

περιμένεις να λήξουν και να περάσουν 3 μήνες. μετά επιτρέπεται η κατάργηση επιδομάτων. φυσικά υπάρχει πάντα και το θέμα της υποχρεωτικότητας. δηλαδή, αν δεν είναι υποχρεωτική και αν δεν εισαι μέλος του φορέα που την υπέγραψε, έχεις δυνατότητα να προβεις σε ατομικές συμβάσεις με συμφωνία εργαζομένου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα έπρεπε το Υπουργείο Εργασίας να εκδώσει επισήμως έναν αναλυτικό πίνακα ανά ΣΣΕ σχετικά με την ημερομηνία λήξης τους;

Μπορεί να προωθηθεί κάποιο ερώτημα από κάποιον Σύλλογο Λογιστών προς το Υπουργείο;

Για την ώρα ισχύει ένα απόλυτο μπάχαλο.

Για το αν έχει λήξει ή όχι κάποια ΣΣΕ απαραίτητη πληροφορία είναι να ξέρουμε αν έχει καταγγελθεί. Και αυτό το μαθαίνει κανείς επικοινωνώντας με τα συμβαλλόμενα μέρη (εργοδότες και εργαζόμενοι).

Σχετικά με κάποιες ΣΣΕ το ΦΕΚ 38 (άρθρο 2 παρ.2 είναι σαφές): ΣΣΕ που βρίσκονται σε ισχύ ήδη 24 μήνες μέχρι την 14/2/2012 ή και περισσότερο, λήγουν στις 14/2/2013.

Άρα, για την ΣΣΕ του Ιματισμού (δεν την γνωρίζω καθόλου) θα πρέπει να πληροφορηθούμε αν έχει καταγγελθεί από κάποιο συμβαλλόμενο μέρος.

Αν ναι, ισχύει για ένα τρίμηνο ακόμη και δεν μπορεί να λήξει πριν την 14/5/2012.

Για την Εμπορικών υπάρχει ένα αλαλούμ και ένα χάος

... Ισχύει ό,τι θέλει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπότε δεν μπορούμε να κόψουμε σε καμιά περίπτωση τα επιδόματα. σωστά?

μίλησα ξανά με την επιθεώρηση και μου είπε ότι δεν συμφωνούν σαν επιθεώρηση οτι μπορούν να κοπούν επιδόματα σε καμιά περίπτωση γιατί η σύμβαση θεωρείται ατομική εκτός αν υπογράψει ο εργαζόμενος.

επίσης μου είπε αν δεν είστε μέλος της εργοδοτικής οργάνωσης δεν σας απασχολεί πότε λήγει μια σύμβαση γιατί δεν την εφαρμόζει για τους νέους ενώ για τους παλιούς είναι πλέων ατομική .

τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά λέει το εργατικό δίκαιο και η νομολογία όπως την γνωρίζαμε μέχρι σήμερα..

Αυτά ακριβώς προσπαθούν να παραβλέψουν/καταργήσουν οι μνημονιακοί Νόμοι και οι ερμηνευτικές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ

Δυστυχώς δεν γράφει πότε λήγουν οι ΣΣΕ αλλά πότε καταρτίστηκαν και πότε έγιναν υποχρεωτικές. Εύχομαι να εκδώσει και το Δ.Ε.Ν. μία σχετική λίστα με τις ημερομηνίες λήξης των ΣΣΕ.

Για την ΣΣΕ Εμπορίου δείτε στο Δ.Ε.Ν. 68/2012- τεύχ.1596, σ.175.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι λέτε ?

Δηλαδή αν "αποχωρήσουν" σήμερα όλοι οι εργαζόμενοι και αύριο "ξαναπροσληφθούν" πάμε στην ΕΓΣΣΕ ανεξαρτήτως του χρονικού ορίου της 14/5/2012 που ορίζει ο νόμος;

Δυστυχώς και στην Επιθεώρηση αυτοσχεδιάζουν και κρίνουν με την έμπνευση της στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...