Προς το περιεχόμενο

Βεβαιώσεις αποδοχών και συντάξεων δημοσίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Δεν ξέρω από που έχουν πληροφορηθεί φέτος ορισμένοι (από κανέναν παπαδάκη; ) και νομίζουν ότι όλα τους τα ταμεία (επικουρικά, μετοχικά κτλ) έχουν ενσωματωθεί σε μια βεβαίωση αποδοχών που τους έχει έρθει.

 

Επικοινώνησα σήμερα με την τοπική τους υπηρεσία και μου είπαν ότι θα έρθουν οι βεβαιώσεις αποδοχών και συντάξεων ξεχωριστά για τα επικουρικά, τα μετοχικά κτλ, όπως κάθε χρόνο.

Οπότε ας μη βιάζονται να κάνουν δήλωση...

 

Επίσης, στους συνταξιούχους δεν έχει υπολογιστεί εισφορά αλληλεγγύης για το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ερθει βεβαιωσεις απο απο γενικο λογιστηριο του κρατους χωρις αναγραφη του ποσου της εισφορας αλληλευγγυης , ενω τους εχει παρακρατηθει εισφορα αλληγγυης το γραφει στο ενημερωτικο τριμηνου .

Τι εχουν  να πουν για αυτο ?Ειναι ωστες αυτες οι βεβαιωσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROULAKI το ρώτησα και αυτό, δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μάλιστα ξαφνιασμένη η υπάλληλος πρόσεξε ότι στο Δ' τρίμηνο του 2012 είχε παρακρατηθεί και στις βεβαιώσεις δε γράφει τίποτα.

 

Συνάδελφε, έχεις μήπως μπροστά σου και τα τέσσερα ενημερωτικά τρίμηνα ώστε να κάνεις μια αντιπαραβολή με την ετήσια βεβαίωση; Μήπως κατά λάθος έχουν ενσωματώσει την εισφορά στο φόρο που παρακρατήθηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROULAKI έχω το ίδιο θέμα αλλά χωρίς να έχω στα χέρια μου τα τριμηνιαία ενημερωτικά για να συγκρίνω. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως η βεβαίωση συντάξεων του Γενικού Λογιστηρίου που έχω στα χέρια μου δεν έχει καν ειδικό χώρο για την αναγραφή της έκτακτης εισφοράς κι επίσης το ποσό είναι πάνω απο 12000.

 

Auditor στην τελευταία σου παράγραφο εννοείς συνταξιούχους μόνο του δημοσίου; (διότι σε συνταξιούχους του ΙΚΑ είδα πως τους κρατήθηκε κανονικά η εισφορά το 2012) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auditor ευχαριστώ.

 

Κι άλλο μπέρδεμα λοιπόν μυρίζομαι... Το κακό είναι πως ο συγκεκριμένος συνταξιούχος τα πετάει τα τρίμηνα και δεν ξέρω αν βγάλω άκρη. Οποιαδήποτε πληροφορία έχετε καλοδεχούμενη, θα ενημερώνω κι εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που το ειπατε παιδια γιατι κοντευω να τρελαθω!πηγε ενας πελατης μου στο τεαδυ προκειμενου να παρει τις βεβαιωσεις και του ειπανε οτι θα βγουν μεσω ιντερνετ!χωρις ομως να υπαρχει καπου εφαρμογη.... και προσπαθουσα να του εξηγησω οτι θα του ρθουν οι βεβαιωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ερθει βεβαιωσεις απο απο γενικο λογιστηριο του κρατους χωρις αναγραφη του ποσου της εισφορας αλληλευγγυης , ενω τους εχει παρακρατηθει εισφορα αλληγγυης το γραφει στο ενημερωτικο τριμηνου .

Τι εχουν  να πουν για αυτο ?Ειναι ωστες αυτες οι βεβαιωσεις ?

 

Είστε σίγουρη ότι η Εισφορά Αλληλεγγύης που έχει παρακρατηθεί, σύμφωνα με το ενημερωτικό 3μήνου, αφορά την εισφορά του άρ. 29 του Ν. 3986/2011?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταχωρήθηκε 31 Μάιος 2013 - 03:29 μμ

Καλησπέρα,

Μίλησα στο τλφ πριν λίγο με το Γενικό Λογιστήριο (2103329125-2103329737-2103329736) και μου είπαν τα εξής:

 

"Η  εισφορά  η οποία αναγράφεται στο 3μηνιαίο ενημερωτικό σημείωμα αφορά κρατήσεις και όχι εισφορά αλληλεγγύης, βάσει και του Ν.3865/2010

Η εισφορά αλληλεγγύης   στους συνταξιούχους του δημοσίου άρχισε να παρακρατείται από 04/2013 βάσει και του Ν.3986/2011"

 

Οπότε την καταβάλουν και για φέτος...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Δεν ξέρω από που έχουν πληροφορηθεί φέτος ορισμένοι (από κανέναν παπαδάκη; ) και νομίζουν ότι όλα τους τα ταμεία (επικουρικά, μετοχικά κτλ) έχουν ενσωματωθεί σε μια βεβαίωση αποδοχών που τους έχει έρθει.

 

Επικοινώνησα σήμερα με την τοπική τους υπηρεσία και μου είπαν ότι θα έρθουν οι βεβαιώσεις αποδοχών και συντάξεων ξεχωριστά για τα επικουρικά, τα μετοχικά κτλ, όπως κάθε χρόνο.

Οπότε ας μη βιάζονται να κάνουν δήλωση...

 Τα ίδια έχουμε πάθει όλοι.Νομίζουν οτι τα πάντα τα βγάζουμε εμείς.Προσπαθώ απο 10/06 να βγάλω βεβαιώσεις για συντ/χο δημοσίου   και δεν μπορώ (συγκεκριμένα την σύνταξη του Μ.Τ.Π.Υ) ΚΑΙ ΜΕ ΈΧΟΥΝ ΤΡΕΛΆΝΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ. ΕΙΔΟΜΕΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα ίδια έχουμε πάθει όλοι.Νομίζουν οτι τα πάντα τα βγάζουμε εμείς.Προσπαθώ απο 10/06 να βγάλω βεβαιώσεις για συντ/χο δημοσίου   και δεν μπορώ (συγκεκριμένα την σύνταξη του Μ.Τ.Π.Υ) ΚΑΙ ΜΕ ΈΧΟΥΝ ΤΡΕΛΆΝΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ. ΕΙΔΟΜΕΝ.

 

Από το ΜΤΠΥ μου είπαν ότι ταχυδρομήθηκαν οι βεβαιώσεις 11/6/13 περιμένουμε λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα σας, αυτοί έχουν βαλθεί να μας τρελάνουν. Λοιπόν προς πληροφόρησή σας ενημέρωση, για τα επικουρικά  από σήμερα Δευτέρα 10/06/2013 λειτουργεί στο διαδικτυακό τόπο της Η.Δι.Κ.Α Α.Ε (www.idika.gr)  του ΤΕΑΔΥ (www.teady.gr) και του ΤΕΑΙΤ (www.teait. gr) η νέα ηλεκτρονική υπηρεσία με τίτλο " Φορολογικές Βεβαιώσεις ΕΤΕΑ".Οι συνταξιούχοι του ΤΕΑΔΥ, του ΤΕΑΠΟΚΑ  και του ΤΕΑΥΕΚ έχουν την δυνατότητα να εκτυπώνουν τη βεβαίωση συντάξεων για φορολογική χρήση απευθείας διαδικτυακά. Αυτά τι άλλο θα κάνουμε πιά.Οι δηλώσεις δεν προχωράνε με τίποτα όλο εκκρεμότητες......... :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ΜΤΠΥ μου είπαν ότι ταχυδρομήθηκαν οι βεβαιώσεις 11/6/13 περιμένουμε λοιπόν

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ  Κ Α Λ Η  ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταχωρήθηκε 31 Μάιος 2013 - 03:29 μμ

Καλησπέρα,

Μίλησα στο τλφ πριν λίγο με το Γενικό Λογιστήριο (2103329125-2103329737-2103329736) και μου είπαν τα εξής:

 

"Η  εισφορά  η οποία αναγράφεται στο 3μηνιαίο ενημερωτικό σημείωμα αφορά κρατήσεις και όχι εισφορά αλληλεγγύης, βάσει και του Ν.3865/2010

Η εισφορά αλληλεγγύης   στους συνταξιούχους του δημοσίου άρχισε να παρακρατείται από 04/2013 βάσει και του Ν.3986/2011"

 

Οπότε την καταβάλουν και για φέτος...

 

 

ΣΩΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμεις πρεπει να μυρισουμε τα δακτυλα μας απο ποιο site θα μπορουμε να κατεβασουμε τις διαφορετικες βεβαιωσεις. Ουτε μια ανακοινωση με τους ιστοτοπους δεν κανανε, ουτε μια ανακοινωση για το ποια ταμεια θα τα στειλουν ταχυδρομικα και ποια θα εκδιδονται online. Να μια ωραια ιδεα για αρθρο στο taxheaven ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Εχω μια βεβαίωση απο το Ε.Κ.Α.Β. που ανάμεσα στις κρατήσεις έχει και  << ειδική εισφορα αλληλεγγυης>>2% στα μικτα(340ε) το οποιο προστίθετε με τις λοιπές ασφαλιστικές  κρατ.πριν απο το καθαρο εισοδημα ....στις στήλες μετά το καθαρο  που έχει αναλογουν και παρακρατ.έχει μια στήλη  με τον ίδιο ακριβώς τίτλο<< ειδική εισφορα αλληλεγγυης>>  με 0 ποσο και πουθενά δεν αναφέρει τον ν.3986/2011.Να υποθέσω  οτι τα 340ε που αφαιρεθηκαν απο τα μικτά δεν αφορά το ν3986/2011....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω Δημοσιου ,αλλα, για το Δημοσιο ειχα διαβασει οτι και  θα ειναι προσυμπληρωμενες και θα σταλουν δεν ισχυει τελικα?

 

Εχω μια βεβαίωση απο το Ε.Κ.Α.Β. που ανάμεσα στις κρατήσεις έχει και  << ειδική εισφορα αλληλεγγυης>>2% στα μικτα(340ε) το οποιο προστίθετε με τις λοιπές ασφαλιστικές  κρατ.πριν απο το καθαρο εισοδημα ....στις στήλες μετά το καθαρο  που έχει αναλογουν και παρακρατ.έχει μια στήλη  με τον ίδιο ακριβώς τίτλο<< ειδική εισφορα αλληλεγγυης>>  με 0 ποσο και πουθενά δεν αναφέρει τον ν.3986/2011.Να υποθέσω  οτι τα 340ε που αφαιρεθηκαν απο τα μικτά δεν αφορά το ν3986/2011....

 

Στους Δημοσιους απο οτι γνωριζω...  η ειδικη εισφορα-χαρατσι του 3986/2011,  κρατειται απο 4/13 και οτι  για το 2012 θα την πληρωσουν με την δηλωση σους  τωρα !!!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω Δημοσιου ,αλλα, για το Δημοσιο ειχα διαβασει οτι και  θα ειναι προσυμπληρωμενες και θα σταλουν δεν ισχυει τελικα?

 

 

Στους Δημοσιους απο οτι γνωριζω...  η ειδικη εισφορα-χαρατσι του 3986/2011,  κρατειται απο 4/13 και οτι  για το 2012 θα την πληρωσουν με την δηλωση σους  τωρα !!!...

ΕΚΑΒ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ τους έχει σταλεί βεβαιωση και δεν είναι τίποτα προσυμπληρωμένο στο TAXIS....Του χρόνου και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...