Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΦΟΡΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ?


taraxias

Ερώτηση

ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΤΑ 70% ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ 30% ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ - ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ 3 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ.ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΤΟ 30% ΚΑΙ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙ 2 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ.Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΒΕΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΩΣ ΑΜΟΙΒΗ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΗ.

Η ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΦΟΡΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ,ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν αντιλαμβάνομαι σωστά ο εφοριακός σου ζητάει να πληρωθεί ο ΦΜΑ για τα χιλιοστά του οικοπέδου που μεταβιβάζει ο οικοπεδούχος στον εργολάβο . Οταν ας πούμε ο εργολάβος θέλει να πουλήσει ένα διαμέρισμα απο αυτά που συμπεριλαμβάνονται στο εργολαβικό αντάλλαγμα, πρίν την πώληση πρέπει ο οικοπεδούχος να του μεταβιβάσει τα χιλιοστά για την συγκεκριμενη ιδιοκτησία . Τα χιλιοστά συνήθως9 μετά την επιβολή του ΦΠΑ ) κοστίζουν 20 ευρω το κάθε ένα . Αν ας πούμε τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας αυτής είναι 200 τότε 200*20= 4.000,οο ευρω

Αυτό μπαίνει στην κλίμακα του ΦΜΑ και βγαίνει ένα μικρό ποσό ΦΜΑ που πρέπει να πληρωθεί . Συνήθως το ποσό αυτό το τρώει "καπέλο"ο εργολάβος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΦΜΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΦΜΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.

Σωστά στο ζητάει πρίν την πώληση γιατί έτσι πρέπει . Την δήλωση ΦΜΑ ποιός θα την ετοιμάσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΤΑ 70% ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ 30% ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ - ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ 3 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ.ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΤΟ 30% ΚΑΙ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙ 2 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ.Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΒΕΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΩΣ ΑΜΟΙΒΗ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΗ.

Η ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΦΟΡΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ,ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ?

ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΗ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ???

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΠΕΡΑ ΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΟ???

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΟ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ.

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΦΜΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΤΙΟΜΑΣΕΙ?

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΙΛΙΟΣΤΟ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΜΕΡΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΗΤΑΝΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ,ΕΝΝΟΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΟ ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΛΟΓΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ.

ο κάρολος έχει απόλυτο δίκαιο, με την κατάθεση της δήλωσης ΦΜΑ, όπου δηλώνεται η σχέση αντιπαροχής μεταξύ οικοπεδούχου και εργολάβου,συν- υποβάλλεται και το εγολαβικό προσύμφωνο, βάσει αυτού η εφορία υπολογίζει τα τελικά ποσοστά του οικοπέδου που μεταβιβάζει ο οικοπεδούχος στον εργολάβο και με βάση την αντικ. αξία αυτών υπολογίζει τον ΦΜΑ.

Υπόχρεος για τον ΦΜΑ είναι ο εργολάβος, ο οικοπεδούχος άν δέν κάνω λάθος θα πληρώσει τον αναλογούντα ΦΑΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...