Προς το περιεχόμενο

Εκπρόθεσμη διακοπή ΕΠΕ (βάσει πραγματικού χρόνου)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει κάνει εκπρόθεσμη διακοπή ΕΠΕ στη ΔΟΥ ΙΓ Αθηνών πρόσφατα? (Ως γνωστό κάθε ΔΟΥ τους ¨νόμους" της).

Αφορά ΕΠΕ η οποία είχε τεθεί σε αδράνεια το 1998 (και τυπικά στη ΔΟΥ) και μέχρι σήμερα δεν είχε καμιά δραστηριότητα. Συντάχθηκε φέτος συμβολαιογραφικό έγγραφο το οποίο δημοσιεύτηκε στο ΓΕΜΗ κατά τα γνωστά, το οποίο αναφέρεται σε απόφαση του ΔΣ (από τότε) να τεθεί σε αδράνεια μέχρι την οριστική λύση της (η απόφαση λύσης είχε παρθεί στο ίδιο πρακτικό). Στη ΔΟΥ δεν κάνουν δεκτή την εκπρόθεσμη διακοπή λόγω ημερομηνίας ΓΕΜΗ (το πρόβλημα δημιουργήθηκε στο μητρώο όχι στον έλεγχο), λέγοντας ότι η θέση εκκαθάριση επήλθε κατά τη δημοσιεύση στο ΓΕΜΗ και όχι όταν πάρθηκε η απόφαση.

Κάθε βοήθεια δεκτή....ακόμη και με αμοιβή. Στείλτε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει κάνει εκπρόθεσμη διακοπή ΕΠΕ στη ΔΟΥ ΙΓ Αθηνών πρόσφατα? (Ως γνωστό κάθε ΔΟΥ τους ¨νόμους" της).

Αφορά ΕΠΕ η οποία είχε τεθεί σε αδράνεια το 1998 (και τυπικά στη ΔΟΥ) και μέχρι σήμερα δεν είχε καμιά δραστηριότητα. Συντάχθηκε φέτος συμβολαιογραφικό έγγραφο το οποίο δημοσιεύτηκε στο ΓΕΜΗ κατά τα γνωστά, το οποίο αναφέρεται σε απόφαση του ΔΣ (από τότε) να τεθεί σε αδράνεια μέχρι την οριστική λύση της (η απόφαση λύσης είχε παρθεί στο ίδιο πρακτικό). Στη ΔΟΥ δεν κάνουν δεκτή την εκπρόθεσμη διακοπή λόγω ημερομηνίας ΓΕΜΗ (το πρόβλημα δημιουργήθηκε στο μητρώο όχι στον έλεγχο), λέγοντας ότι η θέση εκκαθάριση επήλθε κατά τη δημοσιεύση στο ΓΕΜΗ και όχι όταν πάρθηκε η απόφαση.

Κάθε βοήθεια δεκτή....ακόμη και με αμοιβή. Στείλτε pm.

 

Μιλήστε με το υπουργείο στο τμήμα μητρώου. Έχει γίνει χαμός με τις ημερομηνίες του ΓΕΜΗ. Βάλτε τους στην εφορία να μιλήσουν με το υπουργείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά οι άνθρωποι απλά δεν συζητούν ... Κάποιος είχε πάει πριν από μένα για παρόμοια περίπτωση και ήταν ήδη τσιτωμένοι!

Γι 'αυτό ψάχνω κάποιον που να του έχει τύχει στην ίδια εφορία.

Τέλος πάντων, αύριο παραμάσχα τις ΠΟΛ και ξανά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά οι άνθρωποι απλά δεν συζητούν ... Κάποιος είχε πάει πριν από μένα για παρόμοια περίπτωση και ήταν ήδη τσιτωμένοι!

Γι 'αυτό ψάχνω κάποιον που να του έχει τύχει στην ίδια εφορία.

Τέλος πάντων, αύριο παραμάσχα τις ΠΟΛ και ξανά....

Τελικά τί έγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ ένα πρόβλημα με εκπρόθεσμη διακοπή ΕΠΕ η οποία τώρα με την παρατεταμένη απεργία των συμβολαιογράφων φοβάμαι ότι δεν θα την προλάβω(μέχρι τις 29/2/16 που υποτίθεται ότι εκπνέει η προθεσμία). ΕΠΕ με 3 εταίρους, θάνατος του ενός εταίρου το 2002. Οι άλλοι 2 εταίροι είναι η σύζυγος του θανόντα και ο 3ος κάποιος άλλος. Η εταιρεία στο αρχικό καταστατικό δυστυχώς έχει διάρκεια αορίστου χρόνου ,αλλά η πραγματική διακοπή των εργασιών της είναι ο Ιανουάριος του 2004. Προέβη σε έκδοση κλειδαρίθμου και αποστολή αρχείου αντιστοίχησης ΚΑΔ για να μπορέσω να αποστείλω την αυτοαπογραφή στο ΓΕΜΗ ώστε να μπορώ να καταχωρήσω μετά το διαλυτικό που θα έφερνα από το συμβολαιογράφο.Εν τω μεταξύ σε αυτή την περίπτωση υπάρχει το εξής ζήτημα.. Κανονικά στην τροποποίηση καταστατικού λόγω θανάτου το 2002 θα έπρεπε να "μπεί" κοινωνία κληρονόμων του θανόντα στην εταιρική του μερίδα, αλλά αντ'αυτής το εταιρικό του μερίδιο μοιράστηκε στα φυσικά πρόσωπα-κληρονόμοι του (σύζυγος και τέκνο) κάτι το οποίο δεν είναι ορθόν. Εν τέλει όμως η ΔΟΥ δέχτηκε για να μην κάνουμε τροποποίηση και μετά λύση μπαίνοντας σε περισσότερα έξοδα και χρονοκαθυστέρηση, να προχωρήσω στο διαλυτικό κάνοντας απλά μιά σχετική αναφορά πάνω σε αυτό το θέμα. Απλά το αναφέρω μήπως έχει κάποιος συνάδελφος κάποιο αντίστοιχο θέμα και βοηθηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τί έγινε?

 

Τελικά όλα καλά. Διάβασαν τις ΠΟΛ (τις κράτησαν κιόλας για τον επόμενο), ήρθε και μια υπάλληλος που ήξερε και έλειπε την προηγούμενη φορά.  Τελείωσα μετά από δέκα μήνες ταλαιπωρίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλα καλά. Διάβασαν τις ΠΟΛ (τις κράτησαν κιόλας για τον επόμενο), ήρθε και μια υπάλληλος που ήξερε και έλειπε την προηγούμενη φορά.  Τελείωσα μετά από δέκα μήνες ταλαιπωρίας!

Εκτός από την 1068 ποιά άλλη ΠΟΛ τους πήγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την 1068 ποιά άλλη ΠΟΛ τους πήγες?

 

Αν και για την περίπτωσή μου δεν χρειάζονταν όλες. Τους τις έδωσα να τις έχουν.

ΠΟΛ. 1068/2001

ΠΟΛ. 1028/2003

ΠΟΛ. 1071/2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και για την περίπτωσή μου δεν χρειάζονταν όλες. Τους τις έδωσα να τις έχουν.

ΠΟΛ. 1068/2001

ΠΟΛ. 1028/2003

ΠΟΛ. 1071/2009

 

Να προσθέσω και άλλες δύο χρήσιμες (για τα στοιχεία):

 

1114/2012

1153/2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω και πιστεύω να δοθεί μιά έξτρα παράταση στις εκπρόθεσμες διακοπές των ΕΠΕ-ΑΕ-ΙΚΕ κλπ διότι με την απεργία των συμβολαιογράφων(τη δευτέρα το μεσημέρι θα εκδοθεί η νέα τους απόφαση για συνέχιση της απεργίας τους) δεν μπορεί να προχωρήσει τίποτα...Πιστεύω η ΠΟΦΕΕ να ενεργήσει τα δέοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω λύση μιάς ΕΠΕ αναδρομικά με ημερομηνία 2003 και έχω το εξής θέμα ...στις 29/12/2003 γίνεται τροποποίηση του καταστατικού για να στρογγυλοποιηθεί το κεφάλαιο από 39512,32 πχ σε 40000 ευρώ. Εγώ θέλω να λύσω την εταιρεία με 31.12.2003. Είναι μιά παλιά πονεμένη ιστορία όπου πέθανε  ο ένας από τους βασικούς εταίρους και έτσι η εταιρεία λίγο μετά τη συστασή της έπαψε στην ουσία να είναι ενεργή. Δυστυχώς ο λογιστής συνάδελφος που την είχε αναλάβει την υπόθεση δεν την προχώρησε ποτέ με συνέπεια να μήν έχει ενημερωθεί το μητρώο της δου με την τροποποιηση αυτη παρά το γεγονός ότι αυτή πέρασε κανονικά στο πρωτοδικείο και στο ΦΕΚ. Αν πάω στο μητρώο τώρα θα μου ζητήσει να πάρω κάποιο ποιστοποιητικό από το ΓΕΜΗ ή θα τους αρκεί το τροποποιητικό συν το ΦΕΚ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω λύση μιάς ΕΠΕ αναδρομικά με ημερομηνία 2003 και έχω το εξής θέμα ...στις 29/12/2003 γίνεται τροποποίηση του καταστατικού για να στρογγυλοποιηθεί το κεφάλαιο από 39512,32 πχ σε 40000 ευρώ. Εγώ θέλω να λύσω την εταιρεία με 31.12.2003. Είναι μιά παλιά πονεμένη ιστορία όπου πέθανε  ο ένας από τους βασικούς εταίρους και έτσι η εταιρεία λίγο μετά τη συστασή της έπαψε στην ουσία να είναι ενεργή. Δυστυχώς ο λογιστής συνάδελφος που την είχε αναλάβει την υπόθεση δεν την προχώρησε ποτέ με συνέπεια να μήν έχει ενημερωθεί το μητρώο της δου με την τροποποιηση αυτη παρά το γεγονός ότι αυτή πέρασε κανονικά στο πρωτοδικείο και στο ΦΕΚ. Αν πάω στο μητρώο τώρα θα μου ζητήσει να πάρω κάποιο ποιστοποιητικό από το ΓΕΜΗ ή θα τους αρκεί το τροποποιητικό συν το ΦΕΚ ?

 

Αρκεί το ΦΕΚ στην περίπτωση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...