Προς το περιεχόμενο

Υποβολή βεβαιώσεων αποδοχών για εργόσημο και για οικοδομικά ένσημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

1. Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να υποβάλλουμε για τη χρήση 2013 ( περίοδος 01/01/2013 - 31/12/2013 ) βεβαιώσεις αποδοχών για όσους πληρώνονταν με εργόσημο?

 

2. Επίσης πρέπει να υποβάλλουμε βεβαιώσεις αποδοχών σε όσους επικολλούσαμε οικοδομικά ένσημα?

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οταν εχουμε εναν ΙΔΙΩΤΗ ο οποιος φτιαχνει μια οικοδομη και για το 2013 κολλησε ενσημα σε διαφορους τεχνιτες πρεπει να καταθεσει  ο ιδιοκτητης βεβαιωση αποδοχων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1 θα στείλει το ΙΚΑ , για το 2 γιατί να μη γίνει το ίδιο ? Λέω εγώ .

Γιατι δεν το σκεφτηκαν ισως ?

Παντως και για το 1 δεν ειμαι σιγουρη τι θα ειναι αυτο που θα στειλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οταν εχουμε εναν ΙΔΙΩΤΗ ο οποιος φτιαχνει μια οικοδομη και για το 2013 κολλησε ενσημα σε διαφορους τεχνιτες πρεπει να καταθεσει  ο ιδιοκτητης βεβαιωση αποδοχων??

  Nαι με βάση την ΠΟΛ 1039/2014 ΆΡΘΡΟ 4 ΠΑΡ. 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις βεβαιώσεις οικοδομικών:

Έχω εργοδότη που απασχολεί προσωπικό στην επιχείρησή του (πωλητές), αλλά είχε και οικοδομή (ανέγερση κατοικίας). Έστειλα τις βεβαιώσεις των υπαλλήλων και όταν έστειλα τις βεβαιώσεις των οικοδόμων έσβησαν φυσικά οι πρώτες. Οπότε μή έχοντας τρόπο να τα στείλω όλα μαζί έστειλα πάλι των υπαλλήλων και για τους οικοδόμους δεν ξέρω πως να το χειρισθώ. Η συνένωση των αρχείων με το πρόγραμμα του υπουργείου δε μου κάθετε, κάτι δεν πάει καλά στην εγκατάσταση της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια...στο Ε1 υπάρχει ξεχωριστός κωδικός για το εισόδημα από οικοδομικά ένσημα, αυτασφάλιση κτλ. (κωδ. 311 - 312)...

Εάν στείλουμε και βεβαιώσεις, όπως λέει ο αγαπητός SOTHRIS, τα οικοδομικά ενσημα θα δηλωθούν-φορολογηθουν 2 φορές... :blink:

Παρότι η ΠΟΛ 1039/2014 ΆΡΘΡΟ 4 ΠΑΡ. 1  λέει ...ανεξάρτητα αν ο υπόχρεος είναι επιτηδευματίας ή όχι...νομίζω οτι υπάρχει μεγάλο ΚΕΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε  μέχρι  28/3/2014  να  στείλω  και  βεβαιώσεις  αποδοχών  από  παρακράτηση  20%  και  κάτω  των  300ευρώ   για  το  Ε20 το  γνωρίζω   ότι  πρέπει  να το  στείλω  μεχρι 30/4/2014   και  τώρα    τι  κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε  μέχρι  28/3/2014  να  στείλω  και  βεβαιώσεις  αποδοχών  από  παρακράτηση  20%  και  κάτω  των  300ευρώ   για  το  Ε20 το  γνωρίζω   ότι  πρέπει  να το  στείλω  μεχρι 30/4/2014   και  τώρα    τι  κάνω

Στέλνεις τώρα μία και συμπεριλαμβάνεις όλες τις βεβαιώσεις (και αυτές με παρακράτηση και αυτές που δεν έστειλες).Από ότι είπε ο Θεοχάρης οι τροποποιητικές δεν έχουν πρόστιμο. Καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή έχω  15πελάτες  οι  14  είναι  κάτω  των  300  ευρώ  για  τoν   καθένα  θα  στείλω  χωριστά   την  βεβαίωση  και  δεν  θα  έχει  πρόστιμο :

ευχαριστώ  πάντως  για  την  απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια...στο Ε1 υπάρχει ξεχωριστός κωδικός για το εισόδημα από οικοδομικά ένσημα, αυτασφάλιση κτλ. (κωδ. 311 - 312)...

Εάν στείλουμε και βεβαιώσεις, όπως λέει ο αγαπητός SOTHRIS, τα οικοδομικά ενσημα θα δηλωθούν-φορολογηθουν 2 φορές... :blink:

Παρότι η ΠΟΛ 1039/2014 ΆΡΘΡΟ 4 ΠΑΡ. 1  λέει ...ανεξάρτητα αν ο υπόχρεος είναι επιτηδευματίας ή όχι...νομίζω οτι υπάρχει μεγάλο ΚΕΝΟ.

εκει κολλαω και εγω, στο οτι οι βεβαιωσεις αυτες θα επρεπε ν α μπαινουν αυτοματα απο το ΙΚΑ , αλλα επειδη η γνωμη και η παραθεση του SOTHRIS θεωρω οτι ειναι βασιμες, εχω μπερδευτει!!!!!! :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή έχω  15πελάτες  οι  14  είναι  κάτω  των  300  ευρώ  για  τoν   καθένα  θα  στείλω  χωριστά   την  βεβαίωση  και  δεν  θα  έχει  πρόστιμο :

ευχαριστώ  πάντως  για  την  απάντηση

Εφόσον έχεις είδη στείλει αρχική εμπρόθεσμη, τότε ναί δεν έχει πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εργοσημο ΟΓΑ 31/12/2013 μπορώ να το πληρώσω τώρα για  χρήση 2013 ?

 

εννοείτε για να γλιτώσουμε τεκμήρια γίνεται η δουλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εργοσημο ΟΓΑ 31/12/2013 μπορώ να το πληρώσω τώρα για  χρήση 2013 ?

 

εννοείτε για να γλιτώσουμε τεκμήρια γίνεται η δουλεία

...για το εργόσημο δυστυχώς δεν μπαίνει στα εισοδήματα της χρήσης που πληρώνεται, αλλά στα εισοδήματα της χρήσης που ο εργαζόμενος τα εισπράττει...κιας έχει αγοραστεί σε προηγούμενη χρήση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει κολλαω και εγω, στο οτι οι βεβαιωσεις αυτες θα επρεπε ν α μπαινουν αυτοματα απο το ΙΚΑ , αλλα επειδη η γνωμη και η παραθεση του SOTHRIS θεωρω οτι ειναι βασιμες, εχω μπερδευτει!!!!!! :wacko:

...οι κωδικοί 311 - 312 δεν ανήκουν στους κωδικούς που συμπληρώνονται αυτόματα, αλλά συμπληρώνονται από τον χρήστη...

Σίγουρα η ΠΟΛ. ειναι πολύ μπερδεμένη και αρκετά γενικόλογη...στο συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα, έχω μπερδευτει με το συγκεκριμένο θέμα.

Εμπειρικά έχοντας υπολογίσει στο περελθόν εισοδημα οικοδόμων από καταστάσεις του ΙΚΑ, σε πελάτη μου που ανέλαβε τη ανέγερση κάποιου έργου και ασφάλισε κάποιους οικοδόμους δεν γνώριζα ότι έπρεπε να στείλω βεβαιώσεις αποδοχών.  Αυτή τη στιγμή μου ζητάει ο ασφαλισμένος οικοδόμος βεβαιωση αποδοχών. Τι να κάνω να δώσω απλά μια χειρογραφη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
On 4/8/2015 at 7:07 ΜΜ, olikampas said:

Καλησπέρα, έχω μπερδευτει με το συγκεκριμένο θέμα.

Εμπειρικά έχοντας υπολογίσει στο περελθόν εισοδημα οικοδόμων από καταστάσεις του ΙΚΑ, σε πελάτη μου που ανέλαβε τη ανέγερση κάποιου έργου και ασφάλισε κάποιους οικοδόμους δεν γνώριζα ότι έπρεπε να στείλω βεβαιώσεις αποδοχών.  Αυτή τη στιγμή μου ζητάει ο ασφαλισμένος οικοδόμος βεβαιωση αποδοχών. Τι να κάνω να δώσω απλά μια χειρογραφη? 

Καλησπέρα, στέλνουμε προσωρινή και οριστική ΦΜΥ τελικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DimitrisD said:

Καλησπέρα, στέλνουμε προσωρινή και οριστική ΦΜΥ τελικά; 

Προσωρινή δήλωση απόδοσης του ΦΜΥ και βεβαιώσεις αποδοχών για τους εργατοτεχνίτες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
On 2/2/2017 at 4:18 ΜΜ, SOTHRIS said:

Προσωρινή δήλωση απόδοσης του ΦΜΥ και βεβαιώσεις αποδοχών για τους εργατοτεχνίτες .

Περνάμε τις καθαρές αμοιβές του στην προσωρινή δήλωση ΦΜΥ.

Στις βεβαιώσεις αποδοχών με τι κωδικό μπαίνουν; Ενημερώνουν Ηλεκτρονικά κάποιο συγκεκριμένο κωδικό στη δήλωση;

Στους κωδικούς 311-312 ποια οικοδομικά δηλώνονται (χωρίς ηλεκτρ.πληροφόρηση);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν , gkougkos said:

Περνάμε τις καθαρές αμοιβές του στην προσωρινή δήλωση ΦΜΥ.

Στις βεβαιώσεις αποδοχών με τι κωδικό μπαίνουν; Ενημερώνουν Ηλεκτρονικά κάποιο συγκεκριμένο κωδικό στη δήλωση;

Στους κωδικούς 311-312 ποια οικοδομικά δηλώνονται (χωρίς ηλεκτρ.πληροφόρηση);

Aμοιβές εργατοτεχνιτών είναι . Εφόσον ανεβάσεις βεβαίωση αποδοχών θα ενημερώσουν τους αντίστοιχους κωδικούς του Ε1.

Ο κωδικός για τις αμοιβές χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση υπάρχει προκειμένου να δηλώνουν μισθούς-ημερομίσθια όσοι εργατοτεχνίτες δεν έχουν εργοδότη που έχει υποχρέωση υποβολής , ηλεκτρονικά , βεβαίωσης αποδοχών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
On 2/2/2017 at 4:18 ΜΜ, SOTHRIS said:

Προσωρινή δήλωση απόδοσης του ΦΜΥ και βεβαιώσεις αποδοχών για τους εργατοτεχνίτες .

Δεδομένου οτι ο λόγος γίνεται για ιδιώτες που απασχολούν εργάτες σε οικοδομικό έργο...

Ψάχνω να βρώ αν προκύπτει απο κάπου η υποχρέωση υποβολής ΦΜΥ και βεβαιώσεων αποδοχών αλλά προφανώς κάτι χάνω και δεν βρίσκω..

Ξεκινάω με το αρθ 59 ν 4172 Φορολόγηση στην πηγή

Γίνεται αναφορά σε επιχειρηματική δραστηριότητα, δεν έχει ιδιώτες

Επισύναψη

1. Τα ακόλουθα πρόσωπα υποχρεούνται να παρακρατούν φόρο σύμφωνα με το σύστημα φορολόγησης στην πηγή:
α) κάθε φυσικό πρόσωπο που αποκτά κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα που διενεργεί πληρωμές ή δίνει παροχές σε είδος στους εργαζομένους τους ή υπαλλήλους τους,
β) κάθε νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα που καταβάλλει συντάξεις σε φυσικά πρόσωπα,
γ) ταμεία κοινωνικής ασφάλισης ή παρόμοιες οντότητες που διενεργούν πληρωμές στους ασφαλισμένους τους.

 

ΠΟΛ 1072/2015  αναφορικά με την παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις.
Επίσης αναφέρει το αρθ 59, χωρίς πουθενα να αναφέρει ιδιωτικά οικοδομικά έργα

Επισύναψη

1. Σύμφωνα με όσα ορίζονται από τις διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 60 του ν.4172/2013, οι υπόχρεοι της παρ.1 του άρθρου 59 του ίδιου νόμου που είτε διενεργούν μηνιαίες πληρωμές σε εργαζομένους ή υπαλλήλους τους, είτε καταβάλλουν συντάξεις, προβαίνουν σε παρακράτηση φόρου με βάση την ακόλουθη κλίμακα της παρ.1 του άρθρου 15 του ίδιου νόμου:
 

 

ΠΟΛ 1274/2015 -  Τύπος και περιεχόμενο της βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων

Πάλι κάνει αναφορά στα ίδια άρθρα χωρίς πουθενά να αναφέρει καμία επιπλέον ιδιαιτερότητα για οικοδομικά ή για ιδιώτες

Επίσης στην πολ 1274/15 έχει εξαφανιστεί η αναφορά που έλεγε "ανεξάρτητα αν ο υπόχρεος είναι επιτηδευματίας ή όχι" στην πολ 1039/14

Επισύναψη

Άρθρο 1 Υπόχρεοι υποβολής στοιχείων βεβαιώσεων

Οσοι παρακρατούν φόρο σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 59, 61, 62 και 64 του ν. 4172/2013, πλην των συμβολαιογράφων κατά την υπογραφή του συμβολαίου μεταβίβασης ακίνητης περιουσίας, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε Φυσικά και Νομικά Πρόσωπα και Νομικές Οντότητες στα οποία έγινε παρακράτηση, μοναδική βεβαίωση στην οποία αναγράφουν το σύνολο των αποδοχών από μισθωτή εργασία και συντάξεις, αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα και εισοδημάτων από μερίσματα, τόκους και δικαιώματα που κατέβαλαν στο φορολογικό έτος και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση.

Άρθρο 5 Τρόπος υποβολής των στοιχείων

1. Τα στοιχεία που προβλέπεται να περιλαμβάνονται στις εκδιδόμενες βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων ή αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα και εισοδημάτων από μερίσματα, τόκους, δικαιώματα φορολογικού έτους 2015, ο φόρος που παρακρατήθηκε επί αυτών καθώς και το ποσό της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 29 του ν. 3986/2011 (ΦΕΚ Α' 152), υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου (TAXISnet) και ανεξάρτητα από την τήρηση απλογραφικών ή διπλογραφικών βιβλίων και από τον τρόπο ενημέρωσής τους (μηχανογραφικά ή χειρόγραφα).
 

 

Γνωρίζοντας οτι είστε πολύ περισσότερα "ψαγμένος" στο συγκεκριμένο θέμα αναρωτιέμαι που δεν έχω κοιτάξει, τι λάθος κάνω και δεν βρίσκω πουθενά την υποχρέωση για υποβολή ΦΜΥ και βεβαίωσης αποδοχών για εργάτες ιδιωτικών οικοδομικών έργων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εργοδότες οικοδομοτεχνικών έργων που είναι απλοί διώτες δηλ δεν ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα ή δεν είναι οντότητες του Ν 4172/2013 δεν παρακρατούν ΦΜΥ  από τους εργατοτεχνίτες οικοδόμους , ούτε υποβάλλουν προσωρινές δηλώσεις απόδοσης ΦΜΥ και βεβαιώσεις αποδοχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω υπάρχει ερώτηση της patdina απο το 2014 με ερώτημα για ιδιώτες, με αφορμή την απάντηση αυτής ξεκίνησα την όλη αναζήτηση... Μάλλον τότε ήταν διαφορετικά τα πράγματα... Πάντως καλά έγινε και το ξεκαθάρισα, με βασάνιζε εδω και πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...