Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπερα σας :D θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Δουλευω σε ξενοδοχειο τα τελευταια 3 χρονια,ακουσα πως κοβουν το επιδομα στους εποχιακους ανεργους,ισχει? Ευχαριστω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας :D θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Δουλευω σε ξενοδοχειο τα τελευταια 3 χρονια,ακουσα πως κοβουν το επιδομα στους εποχιακους ανεργους,ισχει? Ευχαριστω :D

Το εποχιακο επιδομα ,(οχι το ανεργειας) ειναι μεσα στις περικοπες του νεου...μνημονιου για να δουμε τελικα...τι θα ψηφιστη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να πάρεις το ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΩΣ ΑΝΕΡΓΩΝ αρκεί να είσαι από 45 μέχρι 65 ετών και να παραμείνεις άνεργος επί ένα χρόνο ή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις πάρει στο παρελθόν επίδομα ανεργίας για 12 μήνες;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να πάρεις το ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΩΣ ΑΝΕΡΓΩΝ αρκεί να είσαι από 45 μέχρι 65 ετών και να παραμείνεις άνεργος επί ένα χρόνο ή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις πάρει στο παρελθόν επίδομα ανεργίας για 12 μήνες;

Ευχαριστώ πολύ.

Για να εισπράξει ο άνεργος το επίδομα πρέπει να έχει εξαντλήσει κατά το παρελθόν την 12μηνη τακτική επιδότηση ανεργίας ακόμη και αν την έχει λάβει τμηματικά (δηλ. με αναστολές και συνεχίσεις). Όταν υποβάλουν την αίτηση για το επίδομα μακροχρόνια ανέργου πρέπει επίσης να έχουν παραμείνει κατά τους 12 τελευταίους μήνες αδιαλείπτως εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι το είχα διαβάσει στις προϋποθέσεις. Χωρίς να έχεις πάρει στο παρελθόν επίδομα ανεργίας για 12 μήνες δεν γίνεται δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι το είχα διαβάσει στις προϋποθέσεις. Χωρίς να έχεις πάρει στο παρελθόν επίδομα ανεργίας για 12 μήνες δεν γίνεται δηλαδή;

Αφου ο νομος το θετει σαν προυποθεση πως να γινη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα.Ονομαζομαι Ελένη και

υπαρχει ενα θεμα αρκετα επειγον που με απασχολει.

Ειχα μπει στο ταμειο ανεργειας πριν 3 χρονια και επιδοτήθηκα 1 χρονο,(19/2/2010-18/2/2011)

Μετα επιασα δουλεια σε μια εταιρεια στο τηλεφωνικο κεντρο με βασικο μισθο 420-430 μικτα καπου 370 καθαρα

Εκει εργαζομαι απο τις αρχες ιουλιου 2011 με διμηνη συμβαση στην αρχη και αοριστου χρονου απο τοτε μεχρι και σημερα.

Τωρα θελουν να υπογραψουμε την νεα συμβαση εργασιας με μισθο 250 καθαρα αλλιως απολυση.

Εδω αρχιζουν οι ερωτησεις μου :

Σκεφτομαι να απολυθω χωρις να ξερω καθολου ομως τι δικαιουμαι.

αποζημειωση?Δεν εχω ιδεα τι και ποσο.

Αν φυγω τωρα μπορω να μπω ταμειο ανεργειας παλι

και αν ναι θα με πιασουν οι αλλαγες του 2013?

οποτε ουσιαστικα δεν ξερω αν αξιζει καν να προσπαθησω για να μεινω λιγοτερο απο 100 μερες ουσιαστικα.

Στην δουλεια μου πρεπει να τους απαντησω μεχρι μεθαυριο.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα.Ονομαζομαι Ελένη και

υπαρχει ενα θεμα αρκετα επειγον που με απασχολει.

Ειχα μπει στο ταμειο ανεργειας πριν 3 χρονια και επιδοτήθηκα 1 χρονο,(19/2/2010-18/2/2011)

Μετα επιασα δουλεια σε μια εταιρεια στο τηλεφωνικο κεντρο με βασικο μισθο 420-430 μικτα καπου 370 καθαρα

Εκει εργαζομαι απο τις αρχες ιουλιου 2011 με διμηνη συμβαση στην αρχη και αοριστου χρονου απο τοτε μεχρι και σημερα.

Τωρα θελουν να υπογραψουμε την νεα συμβαση εργασιας με μισθο 250 καθαρα αλλιως απολυση.

Εδω αρχιζουν οι ερωτησεις μου :

Σκεφτομαι να απολυθω χωρις να ξερω καθολου ομως τι δικαιουμαι.

αποζημειωση?Δεν εχω ιδεα τι και ποσο.

Αν φυγω τωρα μπορω να μπω ταμειο ανεργειας παλι

και αν ναι θα με πιασουν οι αλλαγες του 2013?

οποτε ουσιαστικα δεν ξερω αν αξιζει καν να προσπαθησω για να μεινω λιγοτερο απο 100 μερες ουσιαστικα.

Στην δουλεια μου πρεπει να τους απαντησω μεχρι μεθαυριο.

Ευχαριστω προκαταβολικα

1)ΑΝ ΔΕΝ υπογραψεις και απολυθεις με τον παλιο μισθο δικαιουσαι αποζημιωση 2 μικτων μισθων +1/6 αυτων ήτοι απο 980-1003 ευρω.τα 980 ειναι με μισθο 420 και τα 1003 με μισθο 430ευρω.

2) επισης αν απολυθεις με 31/10 (αυτο υποθετω οτι θελει να κανη ) δικαιουσαι 1/2 μισθο επιδομα αδειας ΑΝ δεν το εχεις παρει για τα 2012 + εως 31/10 δικαιουσαι επισης,αναλογια αποζημιωσης τυχον υπολοιπου αδειας σου που δεν εχεις παρει απο το συνολο των 21 ημερων που δικαιουσουν εως 31/12/2012. εως 31/10 δικαιουσαι 18 μερες.

επισης δικαιουσαι δωρο Χριστουγεννων ( τα χριστουγεννα) 19,4 ημερομισθια

3)αν σε απολυσουν δικαιουσαι ταμειο ανεργειας.αν ομως υπογραψεις με τον νεο μισθο ,και ειναι μικτα 157-314,ευρω και σε απολυσουν μετα θα δικαιουσαι 270 ευρω ταμειο ανεργειας αντι 360 που θα παρης με τον τωρινο μισθο αν ομως τα καινουργια μικτα σου, θα ειναι πανω απο 314 ευρω ,(τα βλεπω οριακα) τοτε παλι θα δικαιουσαι ολοκληρο το ταμειο.

Το 2013 σιγουρα θα σε πιαση η αλλαγη του χρονου επιδοτησης ,αν δηλαδη εσυ στο διαστημα , απο 2009 -2012 δεν εχεις παρει 18 μηνες ταμειο ανεργειας οπως εσυ , θα παρης το υπολοιπο εως την συμπληρωση των 18 μηνων επιδοτησης.

με λιγα λογια αν αυτον τον ενα χρονο και κατι που δουλευες, ειχες 251 ενσημα και πανω χωρις να μετρας τα ενσημα του 10ου και 9ου του 2012, θα δικαιουσουν ενα χρονο, αν ομως απολυθεις το 2013 θα παρης 6 μηνες και πιθανως και μειωμενο λογω μειωσης του μισθου σου !

Η αποφαση δικη σου . :):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.

Να ρωτησω κατι ακομα?

Αν ξεκινησω τωρα τις διαδικασιες για να μπω στο ταμειο

και η αποφαση κανει να βγει τουλαχιστον κανενα διμηνο

αναγκαστηκα θα ξενικνησει η επιδοτηση τον αρχες 2013.

Με τις αλλαγες ομως η χωρις? Προλαβαινει δηλαδει να γραφτει τωρα καποιος

ταμειο και να το παρει ολοκληρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.

Να ρωτησω κατι ακομα?

Αν ξεκινησω τωρα τις διαδικασιες για να μπω στο ταμειο

και η αποφαση κανει να βγει τουλαχιστον κανενα διμηνο

αναγκαστηκα θα ξενικνησει η επιδοτηση τον αρχες 2013.

Με τις αλλαγες ομως η χωρις? Προλαβαινει δηλαδει να γραφτει τωρα καποιος

ταμειο και να το παρει ολοκληρο?

1ον η αποφαση δεν κανει διμηνο 30-40 μερες κανει και 2ον σημασια εχει ποτε υποβαλλες την αιτηση και οχι ποτε θα ξεκινηση η επιδοτηση.

στη 2η ερωτηση αν παιζει ρολο η ημιαπασχοληση οχι δεν παιζει αν τα μικτα που παιρνεις ειναι πανω απο αυτα που σου εγραψα πιο πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα...θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι το επιδομα ανεργιας με βαση τον χρονο προυπηρεσιας μου.αναλυτικα παρακατω φαίνονται τα ενσημα που εχω:

  1. Αυγουστος 2011 --> 23
  2. Σεπτεμβριος 2011 --> 25
  3. Οκτώβριος 2011 --> 25
  4. Νοέμβριος 2011 --> 25
  5. Δεκέμβριος 2011 --> 25
  6. Ιανουάριος 2012 --> 25
  7. Φεβρουάριος 2012 --> 25
  8. Μάρτιος 2012 --> 25
  9. Απρίλιος 2012 --> 25
  10. Μάιος 2012 --> 25
  11. Ιούνιος 2012 --> 25
  12. Ιούλιος 2012 --> 25
  13. Αυγουστος 2012 --> 2
  14. Σεπτέμβριος 2012 --> 15
  15. Οκτώβριος 2012 --> 15
  16. Νοέμβριος 2012 --> θα μπούν 15

με ενημερωσαν ότι τελη νοέμβρη ή τελη δεκέμβρη θα με απολύσουν.

δεν έχω ξανα πάρει επίδομα ανεργίας.

δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας και αν ναι για πόσους μήνες και πόσο περίπου θα είναι το μηνιαίο ποσο που θα παίρνω;;

αν μείνω άνεργη απο αρχές δεκέμβρη και δικαιούμαι τελικα το επίδιμα θα με πίασει η καινουργια διάταξη που βγήκε για το 2013 για τους ανέργους που έχουν ξαναεπιδοτηθει μεχρι 31-12-12 (δηλ. που θα έχω πάρει 1 μήνα επίδομα);;;;και αν με πιάσει πόσα ημερήσια επιδόματα θα χάσω..

ευχαριστω πολυ..παρακαλω περιμένω οσο πιο συντομα γίνεται απαντηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα...θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι το επιδομα ανεργιας με βαση τον χρονο προυπηρεσιας μου.αναλυτικα παρακατω φαίνονται τα ενσημα που εχω:

  1. Αυγουστος 2011 --> 23
  2. Σεπτεμβριος 2011 --> 25
  3. Οκτώβριος 2011 --> 25
  4. Νοέμβριος 2011 --> 25
  5. Δεκέμβριος 2011 --> 25
  6. Ιανουάριος 2012 --> 25
  7. Φεβρουάριος 2012 --> 25
  8. Μάρτιος 2012 --> 25
  9. Απρίλιος 2012 --> 25
  10. Μάιος 2012 --> 25
  11. Ιούνιος 2012 --> 25
  12. Ιούλιος 2012 --> 25
  13. Αυγουστος 2012 --> 2
  14. Σεπτέμβριος 2012 --> 15
  15. Οκτώβριος 2012 --> 15
  16. Νοέμβριος 2012 --> θα μπούν 15

με ενημερωσαν ότι τελη νοέμβρη ή τελη δεκέμβρη θα με απολύσουν.

δεν έχω ξανα πάρει επίδομα ανεργίας.

δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας και αν ναι για πόσους μήνες και πόσο περίπου θα είναι το μηνιαίο ποσο που θα παίρνω;;

αν μείνω άνεργη απο αρχές δεκέμβρη και δικαιούμαι τελικα το επίδιμα θα με πίασει η καινουργια διάταξη που βγήκε για το 2013 για τους ανέργους που έχουν ξαναεπιδοτηθει μεχρι 31-12-12 (δηλ. που θα έχω πάρει 1 μήνα επίδομα);;;;και αν με πιάσει πόσα ημερήσια επιδόματα θα χάσω..

ευχαριστω πολυ..παρακαλω περιμένω οσο πιο συντομα γίνεται απαντηση....

Ειτε τελος 11ου απολυθεις ειτε τελος 12ου παιρνεις 1 χρονο.

Οποτε και αν απολυθεις ειδικα εσενα δεν σε πιανουν οι νεες διαταξεις .διοτι, ουτως ή αλλως δεν εχεις ξαναεπιδοτηθει με αποτελεσμα να μην εχεις συμπληρωσει με τιποτα 18 μηνες επιδοτηση που ειναι το ανωτερω στην τετραετια οποτε θα παρης κανονικα τους 12 μηνες. αν ομως χρειαστει να ξαναεπιδοτηθης μεσα στην επομενη τετραετια τοτε θα παρης 4 μηνες διοτι απο το 2014 οι 18 που ειναι το 2013, γινονται 16!!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) ποσες μηνιαιες απολαβες;;;360 ευρω μηνιαία;;;

2) οσον αφορα τα δωρα, αν εγγραφω στο ταμειο30 νοεμβρη θα δικαιουμαι και δωρο χριστουγεννων 6 ημερομισθια επιδόματος,ενω αν εγγραφω 3 δεκεμβριου δεν θα δικαιούμαι (επειδη δεν θα ειναι ολοκληρος μηνας);;;

3)και κατι τελευταιο και πολυ σημαντικο, η τελευταια δουλεια που εργαζόμουν απο σεπτεμβριο του 2012 - σημερα ειναι στο γραφειο του θειου μου,που εχουμε το ιδιο επιθετο(επειδη πανω στην απολυση θα φαινεται η επωνυμια),δεν νομιζω να δημιουργηθει κανενα προβλημα με το επιδομα λογω συγγενειας ε;;;;

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια,....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη κύριε FAZEXA.To πιο πιθανό είναι να κάνω λάθος.

Έχω την εντύπωση ότι για την φίλη εγώ θα υπολόγιζα.

Απόλυση Νοέμβριος άρα μετράω από Σεπτέμβριο 2012 έως Σεπτέμβριο 2011 να έχει τουλάχιστον 80 ένσημα.

Από Σεπτέμβριο του 2011 έως τον Σεπτέμβριο του 2010 άλλα 80.

Και στις δύο περιόδους άσχετο σε ποια άλλα 40 για να συμπληρώσει τα 200.Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα βγεί στο ταμείο.

Ετσι το θυμάμαι αλλά όπως είπα το πιο πιθανό είναι να κάνω λάθος.

Συγνώμη για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) ποσες μηνιαιες απολαβες;;;360 ευρω μηνιαία;;;

2) οσον αφορα τα δωρα, αν εγγραφω στο ταμειο30 νοεμβρη θα δικαιουμαι και δωρο χριστουγεννων 6 ημερομισθια επιδόματος,ενω αν εγγραφω 3 δεκεμβριου δεν θα δικαιούμαι (επειδη δεν θα ειναι ολοκληρος μηνας);;;

3)και κατι τελευταιο και πολυ σημαντικο, η τελευταια δουλεια που εργαζόμουν απο σεπτεμβριο του 2012 - σημερα ειναι στο γραφειο του θειου μου,που εχουμε το ιδιο επιθετο(επειδη πανω στην απολυση θα φαινεται η επωνυμια),δεν νομιζω να δημιουργηθει κανενα προβλημα με το επιδομα λογω συγγενειας ε;;;;

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια,....

Απο οτι ξερω ο ανηψιος/ψια ειναι Γ βαθμου συγγενειας ο νομος για μειωμενη ασφαληση, αφορα συγγενεις Α και Β βαθμου.οποτε ο θειος σου κανονικα πρεπει να σε ασφαλιζει με πληρη ενσημα(45,06%) αν ναι , τοτε δεν θα εχης προβλημα αν οχι.....

Οσο για το Δωρο χριστουγεννων, ο νομος αλλαξε. οσοι επιδοτουνται απο απο 1/7/2012 και επειτα δικαιουνται 3 ημερομ. το μηνα αν ειναι λιγοτερο απο ενας μηνα δεν το εχω αντιμετωπισει ,αλλα το λογικο ειναι να παρης αναλογια των 3 ημερομισθιων.

Το επιδομα ανεργειας σε πληρη απασοληση ειναι 360 + 10% για καθε τυχον προστατευομενο μελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη κύριε FAZEXA.To πιο πιθανό είναι να κάνω λάθος.

Έχω την εντύπωση ότι για την φίλη εγώ θα υπολόγιζα.

Απόλυση Νοέμβριος άρα μετράω από Σεπτέμβριο 2012 έως Σεπτέμβριο 2011 να έχει τουλάχιστον 80 ένσημα.

Από Σεπτέμβριο του 2011 έως τον Σεπτέμβριο του 2010 άλλα 80.

Και στις δύο περιόδους άσχετο σε ποια άλλα 40 για να συμπληρώσει τα 200.Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα βγεί στο ταμείο.

Ετσι το θυμάμαι αλλά όπως είπα το πιο πιθανό είναι να κάνω λάθος.

Συγνώμη για τον χρόνο σας.

Διαβασε καλα τους πινακες και τιςπρουποθεσεις.

http://www.oaed.gr/el/2012-02-07-18-31-19/2012-02-07-18-31-52/2012-07-03-09-22-05

και ενα τελευταιο

Κυριο λενε μονο....τον Θεο! εμενα εδω με λενε fazexa κατα κοσμον...Νικος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Οταν χρειάστηκε πριν λίγο καιρό να ρωτήσω για έναν φίλο μου και είχα μπροστά μου τις προϋποθέσεις τρεις διαφορετικοί ΟΑΕΔ μου είπαν ότι τα έτη χωρίζονται όπως σας έγραψα παραπάνω και δεν εννοούν τα ημερολογιακά έτη.Επειδή όμως τελικά ο φίλος μου δεν απολύθηκε δεν ξανασχολήθηκα.

Πάντως σας λέω και οι τρείς ΟΑΕΔ και τα τμήματα εννοείται που ασχολούνται με το ταμείο ανεργίας μου το ανέλυσαν ακριβώς όπως σας το έγραψα πιο πάνω.Τι να πω ευτυχώς που δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ παραπάνω.

Συγνώμη για τον χρόνο σας κύριε Νίκο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

1)• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.ΣΩΣΤΑ ΕΩΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΓΙΑ 1η ΦΟΡΑ.

2)• Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Δηλαδη επιδοτεισαι ή με την 1η προυποθεση ή με την 2η αναλογα πως και ποτε εχεις τα ενσημα δηλαδη ή να εχης 200 μερες τα 2 τελευταια ετη κλπ,κλπ,ή να εχης 125 το 14μηνο , κλπ.κλπ. οπως λες πιο πανω .

Οταν χρειάστηκε πριν λίγο καιρό να ρωτήσω για έναν φίλο μου και είχα μπροστά μου τις προϋποθέσεις τρεις διαφορετικοί ΟΑΕΔ μου είπαν ότι τα έτη χωρίζονται όπως σας έγραψα παραπάνω και δεν εννοούν τα ημερολογιακά έτη.Επειδή όμως τελικά ο φίλος μου δεν απολύθηκε δεν ξανασχολήθηκα.

Πάντως σας λέω και οι τρείς ΟΑΕΔ και τα τμήματα εννοείται που ασχολούνται με το ταμείο ανεργίας μου το ανέλυσαν ακριβώς όπως σας το έγραψα πιο πάνω.Τι να πω ευτυχώς που δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ παραπάνω.

Συγνώμη για τον χρόνο σας κύριε Νίκο :)ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΥΓΝΩΜΗ? ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Απο οτι ξερω ο ανηψιος/ψια ειναι Γ βαθμου συγγενειας ο νομος για μειωμενη ασφαληση, αφορα συγγενεις Α και Β βαθμου.οποτε ο θειος σου κανονικα πρεπει να σε ασφαλιζει με πληρη ενσημα(45,06%) αν ναι , τοτε δεν θα εχης προβλημα αν οχι..... Οσο για το Δωρο χριστουγεννων, ο νομος αλλαξε. οσοι επιδοτουνται απο απο 1/7/2012 και επειτα δικαιουνται 3 ημερομ. το μηνα αν ειναι λιγοτερο απο ενας μηνα δεν το εχω αντιμετωπισει ,αλλα το λογικο ειναι να παρης αναλογια των 3 ημερομισθιων. Το επιδομα ανεργειας σε πληρη απασοληση ειναι 360 + 10% για καθε τυχον προστατευομενο μελος

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...με βοηθησαν αρκετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειτε τελος 11ου απολυθεις ειτε τελος 12ου παιρνεις 1 χρονο.

Οποτε και αν απολυθεις ειδικα εσενα δεν σε πιανουν οι νεες διαταξεις .διοτι, ουτως ή αλλως δεν εχεις ξαναεπιδοτηθει με αποτελεσμα να μην εχεις συμπληρωσει με τιποτα 18 μηνες επιδοτηση που ειναι το ανωτερω στην τετραετια οποτε θα παρης κανονικα τους 12 μηνες. αν ομως χρειαστει να ξαναεπιδοτηθης μεσα στην επομενη τετραετια τοτε θα παρης 4 μηνες διοτι απο το 2014 οι 18 που ειναι το 2013, γινονται 16!!.

κυριε fazexa θελω για ακομα μια φορα την βοηθεια σας γιατι θα με σκασουν...και μονο απο εσας παιρνω ξεκαθαρες απαντησεις..

  1. πηγα σημερα στην λογιστρια μου και μου ειπε οτι τελικα τα ενσημα που μου βαζει ο θειος μου ειναι για 8 ωρες/ημερα για 2 ημερες την εβδομαδα.ειναι αυτα τα πληρη ενσημα που μου ειπατε (45,06%);;;;

2. επισης,μου ειπε οτι δεν μπαινουν 15 ενσημα/μηνα αλλα λιγοτερα σύμφωνα με τις 2 ημερες την εβδομαδα. οποτε αλλαζει λιγο το

σκηνικο στον παραπανω πινακα.

  • σεπτεμβριος 2012 -->8
  • οκτωβριος 2012 --> 9
  • νοεμβριος 2012--> δεν ξερω ακριβως ποσα,λιγο παραπανω απο 12 μεσω καποιας τροποποιησης που θα γινει (το απαίτησα, επειδη στην ουσια δουλευω παραπανω μερες,δηλ. οποτε με χρειαζονται,ξερετε πως ειναι οταν μπλεκεις με συγγενεις...) οποτε θα ειναι 3 ή 4 ημερες /εβδομαδα

  • δεκεμβριος 2012 -->αν με χρειαστουν μπορει να με κρατησουν μεχρι τελη δεκέμβρη μπορει και 15 μερες απο τον ιανουαριο

3. οποτε σας ξαναρωταω θα μπω σε ταμειο ανεργειας και αν ναι 12μηνο με 360 ευρω/μηνα ή λογω των λιγων ενσημων που μπηκαν

σεπτεμβριο και οκτωμβριο κινδυνευω να πεσω στην επομενη κατηγορια (καπου 270 ευρω);;;

ΠΑΡΑΚΑΛΩ δώστε μου απαντηση με καθε εκδοχη, δηλ. αν απολυθω τελη νοεμβρη, αν το παιρνω, τι ποσο θα ειναι και για ποσο καιρο; ομοιως αν απολυθω τελη δεκέμβρη ή μεσα ιανουαριου με 3 ημερες/εβδομαδα τι θα παιρνω και για ποσο

ή αν ειναι 4ημερες/εβδομαδα αν αλλαζει κατι.

4. επισης πηγα και μια βολτα απο τον οαεδ και μου πεταξαν το εξης κουλο (κατι καινουρια παιδια με συμβασεις),θες 18 μηνες δουλειας και

οχι 14 για να μπεις σε ταμειο, και δεν μπορουσαν να μου πουν σε ποια κατηγορια ανηκω λόγω των λιγων ενσημων τους τελευταιους

μηνες.

συγγνωμη αν σας κουρασα με τα πολλα ερωτηματα μου,αλλα θα με τρελανουν.....και τα εξοδα τρεχουν...περιμενω απαντηση

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...