Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΗ Α ΒΑΘΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ


diba

Ερώτηση

ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ?

ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΑΕΔ,ΟΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

...εφόσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κυρίας ή επικουρικής ασφάλισής.

Εφοσον η εργασια τους αυτη ειναι και πραγματικη,

Γιατι αν δεν ειναι, δεν μπορει να ασφαλιστει ως μελος.

Και απ οτι καταλαβαινω η σκεψη ειναι να παρακαμφθει ο ΟΑΕΕ και μαλλον δεν θα ειναι πραγματικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσον η εργασια τους αυτη ειναι και πραγματικη,

Γιατι αν δεν ειναι, δεν μπορει να ασφαλιστει ως μελος.

Και απ οτι καταλαβαινω η σκεψη ειναι να παρακαμφθει ο ΟΑΕΕ και μαλλον δεν θα ειναι πραγματικη

Εφόσον όμως είναι πραγματική, τότε έχει δικαίωμα να γραφτεί στο ικα και να απαλλαγεί απ τον οαεε. Σωστά??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον όμως είναι πραγματική, τότε έχει δικαίωμα να γραφτεί στο ικα και να απαλλαγεί απ τον οαεε. Σωστά??????

Εχω την εντυπωση πως θελεις να μπεις σε περιπετειες.

Η αποφαση δικη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση:

Μαθηματικος με δικο του φροντιστηριο γραμμενος στον ΟΑΕΕ, μπορει να τον ασφαλισει η μητερα του στο ΙΚΑ στο καταστημα ρουχων που εχει, σαν πωλητη???Νομιζω ναι. NAI

Να δουλευει δηλαδη το πρωι στο καταστημα ρουχων και το απογευμα στο φροντιστηριο. Απ οσο γνωριζω πρεπει να τον ασφαλισει σαν υπαλληλο με πληρη απασχοληση 25 μερες και οχι μερικη? ή γινεται να τον δηλωνει παραδειγμα 15-20 μερες τον μηνα, αλλα οι εισφορες του ΙΚΑ θα υπολογιστουν στις 25? Για να παρεις απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ θα δηλωθεί με πλήρη ασφάλιση (25 το μήνα). Εννοείται ότι θα πρέπει να είναι νέος ασφαλισμένος.

Μισθο θα του δωσει οσο θελει ή βασει ΕΓΣΣΕ?? Όσο ορίζει η σύμβαση για την συγκεκριμένη ειδικότητα

Επισης, αν τον ασφαλισει στο ΙΚΑ, μπορει μετα να παρει απαλλαγη απ τον ΟΑΕΕ??? Πιανεται δηλαδη η ασφαλιση α βαθμου συγγενεια για απαλλαγη απ τον ΟΑΕΕ??? Ναι, γιατί τον ασφαλίζει και για σύνταξη και για υγεία (κλάδους που καλύπτει ο ΟΑΕΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΠΕ η ΟΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντύπωση ότι τον ασφαλίζει κανονικά...δε υπάρχει βαθμός συγγένειας του νομικού προσώπου με το παιδί π.χ του διαχειριστή της οε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο συζυγος μου(Ατομικη επιχειρηση) με ασφαλιζε κανονικα πριν τον γαμο με ημιαπασχοληση.

Μετα τον γαμο, αφου πηγαμε την ληξιαρχικη πραξη αυτου, και θελαμε να συνεχιζουμε να κολλαμε τα ενσημα, μας εβαλαν σε μια ειδικη κατηγορια για τους συζυγους

στην οποια ειχε χαμηλοτερο κοστος του ενσημου ανα την ημερα και μεγαλυτερο ημερομισθιο.

επι 2 χρονια κοινως κολουσαμε 4ωρα ενσημα, χωρις ομως να γνωριζουμε οτι δεν επιτρεπεται η ημιαπασχοληση.

και μου ζητανε τωρα μετα απο 2,5χρονια, να τους πληρωσουμε την διαφορα των ενσημων απο 4ωρο σε 8ωρο μαζι με προστιμα και προσαυξησεις... :P

εγω ομως εργαζομουν μονο 4 ωρες, και αυτο για βοηθεια της οικογενειακης επιχειρησης.

τι μπορει να γινει με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως δεν μπορει να γινει κατι.

Και εφοσον συνεχισεις την ασφαλιση θα πρεπει πλεον απο 11/4/2012 να ασφαλιζεσε και για 8ωρο αλλα και με πληρες ασφαλιστρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδω και 6μηνες πλεον δεν ασφαλιζομαι γτ δεν εργαζομαι.. αυτοι μου ζητανε να τους πληρωσω για προηγουμενα ετη.

και ειπαν αυτοι φερε μας λεφτα..και πρεπει να τους τα δωσουμε απλοχερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχήν δυστυχώς όπως σου είπαν και παραπάνω, δε μπορεί να γίνει τίποτα. Αλλά να ρωτήσω... ο λογιστής σου δε σου είπε τίποτα τόσα χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ουτε ο λογιστης το γνωριζε..αλλα ουτε ο υπαλληλος του ΙΚΑ...

γιατι οταν καταθεσαμε τα χαρτια, δεν μας ενημερωσαν οταν πρεπει να μπω 8ωρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...