Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΡΟΤΗ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πελάτης θέλει να κάνει έναρξη στο κανονικό καθεστώς αγροτών.

Δεν ήταν ενταγμένος στο ειδικό καθεστώς αγροτών.

Δεν είναι ασφαλισμένος στο ΟΓΑ.

Το μητρώο μου ζητάει βεβαίωση από ασφαλιστικό φορέα, αλλά το ΟΓΑ δεν ασφαλίζει

αν δεν υπάρχουν για 3 έτη αγροτικά εισοδήματα στο εκκαθαριστικό.

Δηλαδή με άλλα λόγια μου λένε ότι αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει αγροτική επιχείρηση

στο κανονικό καθεστώς δεν μπορεί.

Εχει κάποιος μια απάντηση ή προσωπική εμπειρία;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΕ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ.

ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΟΝ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ & ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΕ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ.

ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΟΝ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ & ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Συνάδερφε, μια διόρθωση!

Για να κάνεις έναρξη πρέπει να προσκομίσεις μια βεβαίωση εγγραφης σε έναν οποιοδήποτε ασφαλιστικό φορέα.

Ως εκ τούτου, η σωστή σειρά εχει ως εξης:

1)Aπαλλαγή απο το ΤΕΒΕ

2)Με το απαλλακτικό του ΤΕΒΕ , θα πάει στον ΟΓΑ και θα κάνει αίτηση εγγραφής.

Αυτα θα προσκομίσει στην ΔΟΥ προκειμένου να προχωρήσει στην έναρξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης θέλει να κάνει έναρξη στο κανονικό καθεστώς αγροτών.

Δεν ήταν ενταγμένος στο ειδικό καθεστώς αγροτών.

Δεν είναι ασφαλισμένος στο ΟΓΑ.

Το μητρώο μου ζητάει βεβαίωση από ασφαλιστικό φορέα, αλλά το ΟΓΑ δεν ασφαλίζει

αν δεν υπάρχουν για 3 έτη αγροτικά εισοδήματα στο εκκαθαριστικό.

Δηλαδή με άλλα λόγια μου λένε ότι αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει αγροτική επιχείρηση

στο κανονικό καθεστώς δεν μπορεί.

Εχει κάποιος μια απάντηση ή προσωπική εμπειρία;

Ευχαριστώ.

Απλα για την ιστορία.

Η διαφορά ανάμεσα σε έναν αγρότη κανονικού καθεστώτος που δεν ήταν στο παρελθόν εγγεγραμμένος στο ειδικό καθεστώς έναντι εκείνου που ήταν εγγεγραμμένος, είναι οτι ο μεν πρώτος τηρεί υποχρεωτικά βιβλία ενώ ο δεύτερος , επειδή έκανε μετάταξη σε αλλο καθεστώς , τηρεί προαιρετικά.

Αυτο πρακτικά σημαίνει οτι ο πρώτος μπορεί να κάνει διακοπή επαγγέλματος οποτεδήποτε ενω ο δεύτερος πρέπει υποχρεωτικά να παραμένει στο κανονικό καθεστώς επι 5 έτη και μετά να επιλέξει ανάμεσα σε διακοπή ή υποχρεωτική τήρηση βιβλίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε, μια διόρθωση!

Για να κάνεις έναρξη πρέπει να προσκομίσεις μια βεβαίωση εγγραφης σε έναν οποιοδήποτε ασφαλιστικό φορέα.

Ως εκ τούτου, η σωστή σειρά εχει ως εξης:

1)Aπαλλαγή απο το ΤΕΒΕ

2)Με το απαλλακτικό του ΤΕΒΕ , θα πάει στον ΟΓΑ και θα κάνει αίτηση εγγραφής.

Αυτα θα προσκομίσει στην ΔΟΥ προκειμένου να προχωρήσει στην έναρξη.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΟΓΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

Ο ΟΓΑ ΘΑ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΩΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΟΓΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

Ο ΟΓΑ ΘΑ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΩΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

την Δευτερα και την Τρίτη εκανα 2 ενάρξης με την συγκεκριμμένη διαδικασία.

Ο ενας ηλεκτρολόγος και ο αλλος ελαιοχρωματιστής (κανείς αγρότης και ομως ασφαλίστηκαν στον ΟΓΑ χωρις εισοδηματα απο αγροτικά)

Ενδεχομένως βέβαια να ισχύει κι εδω το......καθε ΔΟΥ αλλος Θεός και..... κατ'επεκτασιν καθε ΟΓΑ αλλος Θεός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΦΕΛΦΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ "ΚΑΘΕ ΔΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΘΕΟΣ". Η ΔΟΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΖΗΤΑ ΜΟΝΟ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ. ΕΠΙΣΗΣ Ο ΟΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΖΗΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ. ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ "PROSOTSANI". KAΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΟΥ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Σχετικά με το θέμα το οποίο ανοίξατε, αν ένας μισθωτός ασαφαλισμένος στο ΙΚΑ θέλει να δηλώσει εισόδημα από πώληση ελαιολάδου που παρήγαγε ο ίδιος, πρέπει να κάνει και έναρξη στην εφορία; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...
Σχετικά με το θέμα το οποίο ανοίξατε, αν ένας μισθωτός ασαφαλισμένος στο ΙΚΑ θέλει να δηλώσει εισόδημα από πώληση ελαιολάδου που παρήγαγε ο ίδιος, πρέπει να κάνει και έναρξη στην εφορία; Ευχαριστώ

Ετσι έκτακτα και μικρές ποσότητες; Οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΟΓΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

Ο ΟΓΑ ΘΑ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΩΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ<2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΔΟΥ.

Θεωρώ περιττό την απαλλαγή ΤΕΒΕ και σε έναρξης που έκανα δεν ζητήθηκε. Ασφαλίζεται υποχρεωτικά στον ΟΓΑ.

Δηλώνοντας την έναρξη επαγγέλματος στον ανταποκριτή ΟΓΑ πραγματοποιείται η απογραφή ασφαλισμένου χωρίς να προχωρήσουν η περαιτέρω διαδικασίες σχετικά με τον ΟΓΑ. Με αντίγραφο του Δελτίου απογραφής (θεωρημένο από ανταποκριτή ΟΓΑ) πραγματοποιείται η έναρξη καθώς και η πρώτη θεώρηση. Το αντίγραφο της έναρξης προσκομίζεται στον ανταποκριτή ΟΓΑ και πραγματοποιείται η ασφάλιση.

Για την άρνηση ασφάλισης μάλλον θα φταίει το ότι δεν εξήγησαν καλά την έναρξη επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Πελάτης θέλει να κάνει έναρξη στο κανονικό καθεστώς αγροτών.

Δεν ήταν ενταγμένος στο ειδικό καθεστώς αγροτών.

Δεν είναι ασφαλισμένος στο ΟΓΑ.

Το μητρώο μου ζητάει βεβαίωση από ασφαλιστικό φορέα, αλλά το ΟΓΑ δεν ασφαλίζει

αν δεν υπάρχουν για 3 έτη αγροτικά εισοδήματα στο εκκαθαριστικό.

Δηλαδή με άλλα λόγια μου λένε ότι αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει αγροτική επιχείρηση

στο κανονικό καθεστώς δεν μπορεί.

Εχει κάποιος μια απάντηση ή προσωπική εμπειρία;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
  • 1 month later...
επισκέπτη Νέος αγρότης ψάχνει...

Θεωρώ περιττό την απαλλαγή ΤΕΒΕ και σε έναρξης που έκανα δεν ζητήθηκε. Ασφαλίζεται υποχρεωτικά στον ΟΓΑ.

Δηλώνοντας την έναρξη επαγγέλματος στον ανταποκριτή ΟΓΑ πραγματοποιείται η απογραφή ασφαλισμένου χωρίς να προχωρήσουν η περαιτέρω διαδικασίες σχετικά με τον ΟΓΑ. Με αντίγραφο του Δελτίου απογραφής (θεωρημένο από ανταποκριτή ΟΓΑ) πραγματοποιείται η έναρξη καθώς και η πρώτη θεώρηση. Το αντίγραφο της έναρξης προσκομίζεται στον ανταποκριτή ΟΓΑ και πραγματοποιείται η ασφάλιση.

Για την άρνηση ασφάλισης μάλλον θα φταίει το ότι δεν εξήγησαν καλά την έναρξη επαγγέλματος.

Υπάρχει κι άλλος τρόπος να ασφαλιστείς στον ΟΓΑ χωρίς να έχεις αγροτικό εισόδημα. Να δηλωθείς ως εργάτης γης από έναν γεωργό. Έτσι ασφαλίστηκα εγώ και μ' αυτό θα πάω να κάνω έναρξη γεωργικής δραστηριότητας. Λέτε να πιάσει ή θα φάω πόρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΤΡΟΠΟ:ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ:ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, ΑΣΦ.ΕΝΗΜ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΓΑ ΘΑ ΠΑΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ(ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΚΤΗΜΑΤΩΝ Ή ΣΟΥ ΤΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΤΑ ΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙΣ ΕΣΟΔΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΟΓΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ''ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ?ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ....?

Με αντίγραφο του Δελτίου απογραφής (θεωρημένο από ανταποκριτή ΟΓΑ) πραγματοποιείται η έναρξη καθώς και η πρώτη θεώρηση. Το αντίγραφο της έναρξης προσκομίζεται στον ανταποκριτή ΟΓΑ και πραγματοποιείται η ασφάλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΤΡΟΠΟ:ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ:ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, ΑΣΦ.ΕΝΗΜ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΓΑ ΘΑ ΠΑΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ(ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΚΤΗΜΑΤΩΝ Ή ΣΟΥ ΤΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΤΑ ΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙΣ ΕΣΟΔΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΟΓΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ''ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ?ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ....?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ΤΕΒΕ δεν θα παρεις απαλλαγη. Θα κανεις μια αιτηση στην οποια θα εχεις και ενα συμπληρωμενο Μ2 με ΚΑΔ 01 (δηλαδή να φαίνεται ότι σαν αγρότης είσαι παραγωγός, τους ΚΑΔ δεν τους θυμάμαι απ' έξω αλλά ξεκινάνε με 01), στο οποίο θα ρωτάς αν είσαι υπόχρεος στην ασφάλιση. Το ΤΕΒΕ θα σου απαντήσει ότι δεν είσαι υπόχρεος στην ασφάλιση ή στην απαλλαγή, διότι είσαι αγρότης πρωτογενούς παραγωγής (έχει αναλυθεί σε άλλες αναρτήσεις το θέμα του αγρότη πρωτογενούς παραγωγής). Με αυτή την απάντηση πας στη ΔΟΥ κάνεις έναρξη και ο ΟΓΑ σε ασφαλίζει. Με την ίδια απάντηση πας και στον ΟΓΑ πρώτα και μετά για έναρξη στη ΔΟΥ. Το έχω κάνει και έτσι και αλλιώς (δλδ μια φορά πήγα πρώτα στη ΔΟΥ και κάποιες άλλες πρώτα στον ΟΓΑ). Εάν ο υπάλληλος της ΔΟΥ έχει λογική θα σου κάνει την έναρξη, διότι ασφαλιστική θα χρειαστείς για την θεώρηση και όχι για την έναρξη. Επίσης αν θέλεις να ασφαλιστείς στον ΟΓΑ και έχεις χωράφια ή ζώα, πας με τα συμβόλαια και σε ασφαλίζει ο ΟΓΑ έτσι κι αλλιώς. Οπότε με το απογραφικό κάνεις έναρξη. Πρόσεχε όμως, ότι και να κάνεις χρειάζεται οι ΚΑΔ να είναι για αγρότη πρωτογενούς παραγωγής (δηλαδή αυτοί που ξεκινάνε με 01). Αν βάλεις χονδρικό εμπόριο πώλησης ελαιολάδου για παράδειγμα, είσαι κατευθείαν για το ΤΕΒΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά

Θέλω να κάνω έναρξη στην ΔΟΥ ως αγρότης. Μπορώ να ασφαλιστώ αμέσως μετά στον ΟΓΑ?

Εννοείται φυσικά ότι θα κάνω πρώτα απογραφή στον ΟΓΑ. Θα με ασφαλίσουν αμέσως? Έχω ήδη στην κατοχή μου μισθωτήριο αγροτεμαχίων από τις αρχές του 2011.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας.

Φιλικά

Αντώνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Mirella Kaloglou

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω αγροτική δραστηριότητα δραστηριότητα παράλληλα με την κύρια εργασία μου που είναι ιδιωτική υπάλληλος (με ασφάλιση στο ΙΚΑ).

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

α) Ξεκινάω από την εφορία? Τι θα πρέπει να πληρώσω? Θα φορολογούμαι ακόμα και αν δεν έχω εισόδημα?

β) Πρέπει να γραφτώ στον ΟΓΑ παρόλο που είμαι στο ΙΚΑ. Αν ναι τι εισφορές θα έχω?

γ) Έχω ακούσει ότι δηλώνεις την καλλιέργεια στον ΟΠΕΚΕΠΕ και γράφεσαι και στο μητρώο αγροτών. Αυτά αρκούν?

Ευχαριστώ πολύ

Μιρέλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...