Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανάλυση ΠΟΛ.1167-2.8.2011 (Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης και Τέλος Επιτηδεύματος)


doulisvas

Ερώτηση

Διαβάζοντας την ΠΟΛ της εισφοράς αλληλεγγύης, κατανοώ ότι δεν εξαιρούνται τα επιδόματα που χορηγεί ο ΟΓΑ ( εφάπαξ επίδομα τρίτου παιδιού, μηνιαίο και επίδομα πολύτεκνης μητέρας). Αν είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω, είναι απαράδεκτο γιατί ο νόμος δεν τα θεωρεί εισοδήματα που φορολογούνται. Επίσης η ΠΟΛ προτρέπει όσους δεν δήλωσαν ποσά η δήλωση των οποίων ήταν προεραιτική στους κωδικούς 659-660 (τόκοι καταθέσεων, κέρδη μετοχών, κλπ), να το κάνουν ώστε να συνυπολογισθούν στο εισόδημα της εισφοράς. Υπάρχει κάποιος που θα το κάνει; Δεν γίνονται αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

Έλαβα το εκκαθαριστικό σημείωμα έκτακτης εισφοράς όπου το Επίδομα Ανεργίας από ΟΑΕΔ (1.500 ευρώ ) που έλαβα το 2010 εμφανίζεται ως Αυτοτελές Φορολογούμενο Ποσό, με αποτέλεσμα το συνολικό εισόδημά μου να ξεπερνά το όριο των 12.000 και να φορολογείται (Δηλωθέν εισόδημα 11.000ευρώ).

Έπαψα να είμαι άνεργη από το 2010.

Μπορείτε να μου πείτε αν σωστά συνυπολογίζεται το επίδομα ανεργίας;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν συνυπολογίζεται. Το χαρτι βεβαια της ειδοποιησης αν το διαβασει καποιος βιαστικά βγαζει το αντιθετο συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν συνυπολογίζεται. Το χαρτι βεβαια της ειδοποιησης αν το διαβασει καποιος βιαστικά βγαζει το αντιθετο συμπερασμα.

Μη τον ακούς.Συνυπολογίζεται.Αφού κατά τον χρόνο της βεβαίωσης έχεις πραγματικά εισοδήματα αφού σταμάτησες να είσαι άνεργη από το 2010.

Απλά συγχωρεσέ τον.ΟΛη νύχτα δούλευε και δεν έχει κοιμηθεί ακόμη και εχει μπερδευθεί.biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε μου,αυτό που ρωτάω εγώ, είναι αν μπορώ να κάνω τώρα ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Ε1 και να βάλω το μισό τεκμαρτό ποσό ως εισ/μα στον κωδ.659,επειδή είχα βάλει ολόκληρο!

Αν γίνεται αυτό θα γλιτώσω 160€ από τα 680 που μου ήρθαν να πληρώσω.

Γιατί να μη μπορείς?

Αφού ήταν λάθος και θες να το διορθώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μη τον ακούς.Συνυπολογίζεται.Αφού κατά τον χρόνο της βεβαίωσης έχεις πραγματικά εισοδήματα αφού σταμάτησες να είσαι άνεργη από το 2010.

Απλά συγχωρεσέ τον.ΟΛη νύχτα δούλευε και δεν έχει κοιμηθεί ακόμη και εχει μπερδευθεί.biggrin.gif

Έχει δίκιο ο amartolos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ

Παρακαλώ πολύ ας το ξεκαθαρίσει κάποιος: Η ειδική εισφορά επιβάλεται στο καθαρό εισόδημα (μετά την αφαίρεση φόρων) ή στο μεικτό (προ φόρων)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ πολύ ας το ξεκαθαρίσει κάποιος: Η ειδική εισφορά επιβάλεται στο καθαρό εισόδημα (μετά την αφαίρεση φόρων) ή στο μεικτό (προ φόρων)?

Ξεκαθαρισμένο είναι μέσα από τόσες συζητήσεις που έγιναν εδώ.Στο καθαρό εισόδημα που φορολογείται.Πρό φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ

Ξεκαθαρισμένο είναι μέσα από τόσες συζητήσεις που έγιναν εδώ.Στο καθαρό εισόδημα που φορολογείται.Πρό φόρου.

1. Προφανώς έχω άλλη αντίληψη για το τί σημαίνει καθαρό εισόδημα.

2. Σωστότερα στο εισόδημα που φορολογείται ή απαλάσσεται αφού υπολογίζουν και τους τόκους καταθέσεων...

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μη τον ακούς.Συνυπολογίζεται.Αφού κατά τον χρόνο της βεβαίωσης έχεις πραγματικά εισοδήματα αφού σταμάτησες να είσαι άνεργη από το 2010.

Απλά συγχωρεσέ τον.ΟΛη νύχτα δούλευε και δεν έχει κοιμηθεί ακόμη και εχει μπερδευθεί.biggrin.gif

ΚΑΛΟ....:D ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Γιατί να μη μπορείς?

Αφού ήταν λάθος και θες να το διορθώσεις?

Ευχαριστώ IDO!

Πες μου σε παρακαλώ...

1.Υποβάλλω τροποποιητική Ε1 στη ΔΟΥ εως 30/9/11(που λήγει η 1 δόση) ,χωρίς να πληρώσω την έκτακτη εισφορά.

2.Περιμένω να έρθει ταχυδρομικώς το νέο εκκαθαριστικό και στη συνέχεια η νέα έκτακτη εισφορά και τότε την πληρώνω.

Σωστά τα λέω ή όχι?

Εν τω μεταξύ θα έχει η πρώτη εισφορά που ήρθε κάποια προσαύξηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Επίσης αν έχετε την καλοσύνη ,άλλη μία διευκρίνηση..

Στη τροποποιητική Ε1 που θα υποβάλλω δεν αλλάζω κανένα άλλο στοιχείο και κωδικό παρά μόνο τον κωδ.659-ΣΩΣΤΑ?

Δηλ.οι αποδείξεις που είχα υποβάλλει στο αρχικό Ε1, τα εισοδ/τα,τεκμήρια κλπ που είχα δηλώσει συνεχίζουν να μετράνε....,έτσι?

Και το αφορολόγητο στις 12.000,00 σωστά?

Όχι τίποτα άλλο δηλαδή,μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας..

Πείτε μου σας παρακαλώ πολύ πως προκύπτει η ειδική εισφορά έχοντας τα εξής δεδομένα στο Ε1-Γιατί θα τρελαθώ:

303(κύριες συντ). 8.252,49

321(επικορ.συντ) 2.669,36

915(γεωργ.εισ/τα) 29,54

μονοκατ.199τμ,100% στον υπόχρεο,12 μήνες ιδιοκατοίκησης--τεκμήριο 12.864,00

αυτοκ/το 1397 κ.ε,12 μήν,100%-->τεκμήριο 2.520,00

σκάφος-->τεκμήριο 4.000,00

αγορά σκάφους(κωδ.721)--> 24.000,00

ανάλωση κεφαλαίου(κωδ.787)30.650,00

αποδειξεις(049) 5.189,00

(313) 266,91

(315) 262,91

ΗΡΘΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ με τα εξης ποσά:

συνολ.δηλωθ.εισ/μα: 10951,39 σωστό

τεκμαρτό εισ/μα 21884,00 πώς προκύπτει?(ποια ποσά υπολογίζω?)

η σύζυγος που δεν είχε καθόλου εισόδημα της βγάζει τεκμαρτό 2.500,00 --> 5000,00/2=2500,00??

Το σκάφος 4000,00 πάει έκτακτη εισφορά 5%-->οκ

Αυτ που δεν μπορώ να βγάλω άκρη είναι πως προκύπτει το τεκμαρτό ποσό.

Ασ με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας..

Πείτε μου σας παρακαλώ πολύ πως προκύπτει η ειδική εισφορά έχοντας τα εξής δεδομένα στο Ε1-Γιατί θα τρελαθώ:

303(κύριες συντ). 8.252,49

321(επικορ.συντ) 2.669,36

915(γεωργ.εισ/τα) 29,54

μονοκατ.199τμ,100% στον υπόχρεο,12 μήνες ιδιοκατοίκησης--τεκμήριο 12.864,00

αυτοκ/το 1397 κ.ε,12 μήν,100%-->τεκμήριο 2.520,00

σκάφος-->τεκμήριο 4.000,00

αγορά σκάφους(κωδ.721)--> 24.000,00

ανάλωση κεφαλαίου(κωδ.787)30.650,00

αποδειξεις(049) 5.189,00

(313) 266,91

(315) 262,91

ΗΡΘΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ με τα εξης ποσά:

συνολ.δηλωθ.εισ/μα: 10951,39 σωστό

τεκμαρτό εισ/μα 21884,00 πώς προκύπτει?(ποια ποσά υπολογίζω?)

η σύζυγος που δεν είχε καθόλου εισόδημα της βγάζει τεκμαρτό 2.500,00 --> 5000,00/2=2500,00??

Το σκάφος 4000,00 πάει έκτακτη εισφορά 5%-->οκ

Αυτ που δεν μπορώ να βγάλω άκρη είναι πως προκύπτει το τεκμαρτό ποσό.

Ασ με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ

ENTAΞΕΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ! ;)

Αλλά από ότι διαπιστώνω τις 4000,00 τεκμήριο σκάφους,το υπολογίζει και στο τεκμαρτό εισόδημα και στην έκτακτη εισφορά σε αντικειμ.δαπάνες.

Είναι σωστό αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΗΦΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενημερώθηκα από την ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού ότι επιβάλλεται κανονικά η εισφορά αλληλεγγύης στους κάτοικους εξωτερικού. Θεωρώ βέβαια ότι εφόσον ισχύει και του χρόνου το εν λόγω χαράτσι δεν θα επιβληθεί ξανά στα τεκμαρτά εισοδήματά τους λόγω της απαλλαγής που θα τυγχάνουν από 01.01.2011 (Ν.3943).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικος Αθανασίου

Καλησπερα, να ρωτησω κι εγω κατι.

Η μητερα μου ειναι γεννημενη 15.03.1949. Αυτο σημαινει πως τον Μαρτιο του 2010 εκλεισε τα 62 και μπηκε στα 63. Σημαινει επισης πως 65 ετων θα ειναι τον Μαρτιο του 2014. Τελικα το τελος επιτηδευματος για το καταστηματα της πρεπει να το πληρωσει ( τα 300,00€ ) ? Αν ναι ολο το ποσο? Ποιος ξερει μηπως θα πρεπει να πληρωσει μονο για τους μηνες ΙΑΝ,ΦΕΒ,ΜΑΡ του 2010? Νομιζω πως ο νομος λεει πως ειναι ανω των 62 ετων δεν θα το πληρωσουν. Ανω των 62 εγινε η μανα μου τον Μαρτιο του 2010. Εννοειται πως στην ΔΟΥ εχουνε πληρη αγνοια επι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...