Προς το περιεχόμενο

Τριμηνιαια Κατασταση Ιδιωτικων Συμφωνητικων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω τι κυρώσεις έχει η εκπρόθεσμη υποβολή τριμηνιαίας καταστάσεως ιδιωτικών συμφωνητικών. Η κάθε ΔΟΥ λέει τα δικά της. Εγώ αυτό που γνωρίζω (έχω πληρώσει καποτε) είναι ότι το προστιμο είναι 60 € ανα κατάσταση ανεξαρτήτως αριθμού συμφωνητικών. Σήμερα που πιγα να καταθέσω μου είπαν 60 € ανα συμφωνητικό. Αλλα δεν ήταν και πολύ σίγουροι, μου είπαν να το ψάξω αν θέλω γιατι αυτοι είχαν δουλειά....

Υπάρχει κάποιος νόμος στον οποίο αναγράφεται το ακριβές πρόστιμο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω τι κυρώσεις έχει η εκπρόθεσμη υποβολή τριμηνιαίας καταστάσεως ιδιωτικών συμφωνητικών. Η κάθε ΔΟΥ λέει τα δικά της. Εγώ αυτό που γνωρίζω (έχω πληρώσει καποτε) είναι ότι το προστιμο είναι 60 € ανα κατάσταση ανεξαρτήτως αριθμού συμφωνητικών. Σήμερα που πιγα να καταθέσω μου είπαν 60 € ανα συμφωνητικό. Αλλα δεν ήταν και πολύ σίγουροι, μου είπαν να το ψάξω αν θέλω γιατι αυτοι είχαν δουλειά....

Υπάρχει κάποιος νόμος στον οποίο αναγράφεται το ακριβές πρόστιμο??

το προστιμο για εκπροθεσμη υποβολη ολης της καταστασης ειναι 120 € περιπου για διαστημα 3-5 μηνων και 180€ μεχρι 1 ετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτο νομιζω, μια γενικη παραβαση ειναι.

Ειδικα ομως για χτες 20/01/2010 οι ΔΟΥ της Αττικης είχαν συνελευση και στις 08:45 διεκοψαν την συναλλαγη.Επομενως δεν θα έπρεπε να καταλογιστει προστιμο σήμερα

Α και ενα άλλο θεμα - ερωτημα κάπως σχετικο.

Έχετε δει πουθενα να υπολογίζεται πρόστιμο όταν μια σύμβαση δεν κατατεθεί καθόλου; Εστω ότι είναι προφορική

Οι απαντησεις θ εκτιμηθουν δεόντως γιατι εχω βαλει στοίχημα με τον συνεργατη και γείτονά μου που επιμένει ότ υπάρχει πρόστιμο rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δει πουθενα να υπολογίζεται πρόστιμο όταν μια σύμβαση δεν κατατεθεί καθόλου; Εστω ότι είναι προφορική

Οι απαντησεις θ εκτιμηθουν δεόντως γιατι εχω βαλει στοίχημα με τον συνεργατη και γείτονά μου που επιμένει ότ υπάρχει πρόστιμο rolleyes.gif

Νίνα κι εγώ μαζί σου είμαι.

Πρόσφατα μου έφεραν ένα ξεχασμένο από τον Θεό και ήταν να μπει στην κατάσταση του γ τριμήνου.

Δεν το έβαλα καθόλου κι εγώ και ας έρθουν να με ρωτήσουν το γιατί :D

Απλά σκεφτόμουν άλλο εγώ:

Αν το έβαζα στην κατάσταση του δ τριμήνου, με ημ/νία πχ 01/10/09,στην υποβολή θα πέρναγε, δεν τα επισυνάπτουμε ούτως ή άλλως...

Αραγε τι θα γινόταν σε έλεγχο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δει πουθενα να υπολογίζεται πρόστιμο όταν μια σύμβαση δεν κατατεθεί καθόλου; Εστω ότι είναι προφορική

Οι απαντησεις θ εκτιμηθουν δεόντως γιατι εχω βαλει στοίχημα με τον συνεργατη και γείτονά μου που επιμένει ότ υπάρχει πρόστιμο rolleyes.gif

και να αφορά τι ;

Εάν η σύμβαση δεν έχει σχέση με τεχνικό έργο δεν υπάρχει και υποχρέωση

ΠΟΛ. 1005/14.01.05

Διάφορες περιπτώσεις δαπανών

...............................

8. Για την αναγνώριση μιας δαπάνης δεν απαιτείται σύμβαση. (Σ.τ.Ε.806/1998) <BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δει πουθενα να υπολογίζεται πρόστιμο όταν μια σύμβαση δεν κατατεθεί καθόλου; Εστω ότι είναι προφορική

Οι απαντησεις θ εκτιμηθουν δεόντως γιατι εχω βαλει στοίχημα με τον συνεργατη και γείτονά μου που επιμένει ότ υπάρχει πρόστιμο rolleyes.gif

Το πρόστιμο αφορά σε εκπρόθεσμη κατάθεση γραπτώς συναφθείσας σύμβασης. Προφορική σύμβαση δεν κατατίθεται, αλλά και απαιτεί λεπτομερή ανάλυση της παρασχεθείσας υπηρεσίας στα σχετικά τιμολόγια.

Από την άλλη γραπτή σύμβαση που δεν κατατίθεται δεν επισύρει πρόστιμο αλλά μη φορολογική αναγνώριση των συμφωνηθέντων. (Υπό την αίρεση πάλι ότι αυτά, τα συμφωνηθέντα, δεν επεξηγούνται λεπτομερώς επί του τιμολογίου, κατά τη γνώμη μου πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόστιμο αφορά σε εκπρόθεσμη κατάθεση γραπτώς συναφθείσας σύμβασης. Προφορική σύμβαση δεν κατατίθεται, αλλά και απαιτεί λεπτομερή ανάλυση της παρασχεθείσας υπηρεσίας στα σχετικά τιμολόγια.

Από την άλλη γραπτή σύμβαση που δεν κατατίθεται δεν επισύρει πρόστιμο αλλά μη φορολογική αναγνώριση των συμφωνηθέντων. (Υπό την αίρεση πάλι ότι αυτά, τα συμφωνηθέντα, δεν επεξηγούνται λεπτομερώς επί του τιμολογίου, κατά τη γνώμη μου πάντα)

Μήπως θα έπρεπε αυτά κάποτε να καταργηθούν, μπας και προκόψει η οικονομία; Λέω μήπως ; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Επανέρχομαι με την αρχική ερώτηση:

 

Το πρόστιμο μπαίνει ανά κατάσταση ή ανά συμφωνητικό;;;

 

Το πρόστιμο μπαίνει λόγω μη υποβολής κατάστασης, ανεξάρτητα από τον αριθμό των συμφωνητικών που αναφέρονται σ'αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Δ.Ο.Υ. της Θεσσαλονίκης πάντως, μέχρι τώρα, το πρόστιμο ήταν 60 € ανά κατάσταση. Όποτε προσπάθησα να "περάσω" κάποιο με παλιά ημερομηνία σε μεταγενέστερο τρίμηνο, συνήθως το ανακάλυπταν. Όταν ο υπάλληλος καταχωρεί απλώς την κατάσταση και όχι ένα-ένα τα συμφωνητικά, τότε υπάρχουν ελπίδες να περάσει. Όποιο συμφωνητικό πάντως δεν μπόρεσα να περάσω , το αφήνω στην άκρη και ας το βρεί ο έλεγχος...

πάντως το πιο απλό θα ήταν να γίνει ότι και με τα μισθωτήρια, όπου μπορεί κάποιος να το καταχωρεί on-line μέχρι τον επόμενο μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, όλα έχουν συνταχθεί μέσα σε ένα τρίμηνο, αφορούν όμως μεταγενέστερες περιόδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ από γνωρίζω, ανά καταστάση. Πλέον όμως η ταρίφα πάει 100€ (λόγω των νέων προστίμων). Έτυχε προχθές στην ΔΟΥ Αγίου Δημητρίου για το 4ο τρίμηνο 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Τώρα στη ΔΟΥ Αχαρνών για Γ' κατηγορία Βιβλίων για το τελευταίο τρίμηνο, μου είπαν 80 Ευρώ για μια κατάσταση και ότι η κάθε κατάσταση αφορά μέχρι 5 συμφωνητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα έχουν. Που το στηρίζουν;

 

πχ το 5 είναι το αγαπημένο νούμερο του συγκεκριμένου υπαλλήλου

στις 5 του μήνα έχει γενέθλια η κόρη του

Το Δημοτικό το έβγαλε με 5

5 μήνες φυλακή έφαγε στον στρατό

Τυχερό του νούμερο είναι το 5

Αγαπημένη του ταβέρνα: τα 5 αδέλφια

κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στη ΔΟΥ Αχαρνών για Γ' κατηγορία Βιβλίων για το τελευταίο τρίμηνο, μου είπαν 80 Ευρώ για μια κατάσταση και ότι η κάθε κατάσταση αφορά μέχρι 5 συμφωνητικά.

σημερα δου ηλιουπολης

100 Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στη ΔΟΥ Αχαρνών για Γ' κατηγορία Βιβλίων για το τελευταίο τρίμηνο, μου είπαν 80 Ευρώ για μια κατάσταση και ότι η κάθε κατάσταση αφορά μέχρι 5 συμφωνητικά.

5 τεμάχια ή κιλά ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...