Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΛΑΘΟΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΓΟΝΙΚΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ


ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Ερώτηση

ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ.

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΥ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

κανονικά, αν έκανε λάθος ο τοπογράφος, θα πρέπει να αποτανθείς σε αυτόν να σου κάνει ένα νέο τοπογραφικό που να το καταμετρήσει σωστά (αν είναι λάθος το τοπογραφικό. μήπως αναφέρει τα καθαρά τ.μ. ή τα μικτά τ.μ. και μπερδεύεσαι?)

η σωστή διαδικασία αν γίνει νέο τοπογραφικό, αν υποθέσουμε ότι είναι λάθος το ήδη υπάρχον, είναι να γίνει και ένα δηλωτικό διόρθωσης του συμβολαίου γονικής παροχής σε συμβολαιογράφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΧΡΙΣΤΙΝΑ-

κανονικά, αν έκανε λάθος ο τοπογράφος, θα πρέπει να αποτανθείς σε αυτόν να σου κάνει ένα νέο τοπογραφικό που να το καταμετρήσει σωστά (αν είναι λάθος το τοπογραφικό. μήπως αναφέρει τα καθαρά τ.μ. ή τα μικτά τ.μ. και μπερδεύεσαι?)

η σωστή διαδικασία αν γίνει νέο τοπογραφικό, αν υποθέσουμε ότι είναι λάθος το ήδη υπάρχον, είναι να γίνει και ένα δηλωτικό διόρθωσης του συμβολαίου γονικής παροχής σε συμβολαιογράφο

[/quoΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ. ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω ότι αν τα τ.μ. είναι λιγότερα δεν θα έχεις πρόβλημα

αν όμως είναι περισσότερα τα τ.μ. το ακινήτου, ίσως επιβαρυνθείς στην εφορία

σαν δηλωτικό διόρθωσης, αν γίνει πάγια πράξη στον συμβολαιογράφο, τα έξοδα είναι πολύ λίγα

αν γίνει όμως σαν αναλογική πράξη (με τίμημα στην επικεφαλίδα όπως και στο συμβόλαιο της γονικής παροχής), τότε τα έξοδα θα υπολογιστούν επ' αυτού του ποσού

αν προσέξεις, τα έξοδα του συμβολαιογράφου πρέπει να κοστίζουν ΠΕΡΙΠΟΥ

το ποσό που αναφέρεται πάνω στο συμβόλαιο επί 1,2%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε συμβόλαιο γονικής παροχής το 2010 έχει μεταβιβαστεί διαμέρισμα 60τμ καθαρά. Το 2014 ο ιδιοκτήτης αναθέτει σε άλλο πολ. μηχανικό από αυτόν που συμμετείχε στην διαδικασία του 2010, την τακτοποίηση ημιυπαιθρίων. Ο νέος μηχανικός μετά από μετρήσεις στο διαμέρισμα το καταμετρά 70τμ, εκ των οποίων τακτοποιεί 20τμ, δηλώνοντας ότι τα τμ του αρχικού συμβολαίου ήταν λάθος, (συγκεκριμένα αυξημένα κατά 10τμ).

Το τέκνο για όλα τα έτη από το 2011 και μετά δηλώνει 60τμ στο Ε9, όσα δηλαδή τα τμ του συμβολαίου. Για το 2014 στο Ε9 έχει δηλώσει 70τμ.

 

Τώρα το τέκνο θέλει να συνάψει νέα συμβολαιογραφική πράξη για το ίδιο ακινήτο και θέλει πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ. Οπότε το πρόβλημα μου είναι ακριβώς στην έκδοση πιστοποιητικού ΕΝΦΙΑ στην εφορία. Στην εφορία βλέπουν το αρχικό συμβόλαιο (60τμ) και προσθέτουν την τακτοποίηση (20τμ) και καταλήγουν σε 80τμ. 

Ο μηχανικός μου λέει ότι τα μέτρα τακτοποίησης είνα σωστά και να κοιτάξω το ενδεχόμενο της μεταβολής του αρχικού συμβολαίου γονικής παροχής του 2010. Η συμβολαιογράφος πάλι που συνέταξε τα αρχικά συμβόλαιο ούτε που να ακούσει για κάτι τέτοιο.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ξεπεράσω το πρόβλημα στην εφορία για την έκδοση του πιστοποιητικού ΕΝΦΙΑ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την νεα συμβολαιογραφική πράξη θα πρέπει να μιλήσεις με την συμβολαιογράφο που θα την κάνει να την εξηγήσεις όλη την ιστορία & να σου πει τελικά πως το θέλει το πιστοποιητικό με 60 ή με 70 και θα πράξεις ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Μίλησα με τη συμβολαιογράφο και θέλει τελικά πιστοποιητικό για τα 70τμ, γιατί αυτά είναι τα πραγματικά που θα περιληφθούν στο νέο συμβόλαιο.

Οπότε το θέμα με την εφορία, παραμένει.

Αν πούμε στην εφορία ότι ήταν λάθος τα τμ του πρώτου συμβολαίου (δηλ. περισσότερα κατά 10τμ), τί συνέπειες μπορεί να έχει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ ΕΙΝΑΙ  ΓΙΑ  ΔΙΟΡΘΩΣΗ  ΕΤΟΣ  2010  ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ  ΚΑΙ  50ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ  ΤΟ  ΛΙΓΟΤΕΡΙ  ΕΞΑΡΤΑΤΕ   Η        ΚΑΘΕ  ΕΦΟΡΙΑ    ΑΝ  ΕΙΝΑΙ  2011-20112-2013-2014  ΤΙΠΟΤΕ  ΓΙΑ  ΠΡΟΣΤΙΜΟ  ΠΕΡΙΜΕΝΕ  ΝΑ  ΑΝΟΙΞΗ   Η  κα  ΣΑΒΑΙΔΟΥ  ΤΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Μίλησα με τη συμβολαιογράφο και θέλει τελικά πιστοποιητικό για τα 70τμ, γιατί αυτά είναι τα πραγματικά που θα περιληφθούν στο νέο συμβόλαιο.

Οπότε το θέμα με την εφορία, παραμένει.

Αν πούμε στην εφορία ότι ήταν λάθος τα τμ του πρώτου συμβολαίου (δηλ. περισσότερα κατά 10τμ), τί συνέπειες μπορεί να έχει αυτό; 

Θα πας στην αρμόδια ΔΟΥ με το χαρτί του μηχανικού με τα 70 τ.μ. με χειρόγραφο Ε9 2010 & τα 60 θα τα διορθώσεις σε 70 το πρόστιμο είναι 100 € θα σου δώσει χαρτί με Τ.Ο. πληρώνετε στην τράπεζα έπειτα θα σου δώσει την νεα εκκαθάριση ΦΠΑ 2010 με τα νεα στοιχέιια και συνεχίζεις για τροποποιητικές Ε9 2011-2012-2013 (taxis & όχι ΔΟΥ).Όταν γίνουν όλες οι εκκαθαρίσεις και πληρωθούν οι διαφορές των φόρων ΦΑΠ μπορεία να βγάλεις σωστό πιστοπ. ΕΝΦΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μου λέτε ρε τσακάλια,αν εγώ κάνω γονική παροχή στο παιδί μου 10τμ και μετά απο τέσσερα χρόνια παώ αναδρομικά και δηλώσω

στο ε9 οτι απο λάθος ηταν 50τμ ,τι γίνεται με τον φόρο γονικής παροχής ,αν προκείπτει?τι γίνςεται με τον φόρο μεταβίαβσης ακινήτων?

τι γίνεται με την αμοιβή συμβολαιογράφων κλπ.Είναι να μην μπλέξεις.

Γιαυτό κάντε την πάπια ,μην το μετανιώσετε σε κάνα στραβόξηλο ελεγκτή.

Εγώ έτσι σκέφτομαι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για ποιο λογο μια διορθωτικη πραξη σημερινη πρεπει να επηρρεασει τα παλαιοτερα Ε9?

και πως θα βγεί το πιστοπ. ΕΝΦΙΑ  αφού η συμβολαιογράφος το θέλει με τα 70 από 2010-2013.

Φοβούνται για το 6.000 χιλιαρο πρόστιμο οι συμβολαιογράφοι. Εμεις δηλαδή τι έπρεπε να κάνουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό ακριβώς φοβάμαι με την εφορία, μην ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου, λέγοντας ότι τα τμ του συμβολαίου ήταν λάθος και μετά καλά ξεμπερδέματα ! 

 

Επίσης το τέκνο δηλώνει πρώτη φορά το ακίνητο στο Ε9/2011 (με 60τμ). Θεωρείται ότι αν κάνω ηλεκτρονικά τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 για 2011,2012,2013, δεν θα έχω θέμα με την έκδοση πιστοποιητικού ΕΝΦΙΑ;

Γιατί τώρα επειδή ζητάω πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για 70τμ και οι δηλώσεις των ετών λένε 60τμ, είμαι αναγκασμένη να προσκομίσω την τακτοποίηση του Ν.4178/2013 που έγινε μέσα στο 2014.

Οπότε αν είναι: α) να κάνω τροποποιήσεις Ε9 (2011,2012,2013), β) να περιμένω την εκκαθάριση (έτσι και αλλιώς η ακίνητη περιουσία του δεν ξεπερνά το αφορολόγητο όριο των ετών) και γ) μετά να πάρω πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ ηλεκτρονικά (να αποφύγω τελείως να πάω εφορία!).

Τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εγγραφη στο Ε9 γινεται συμφωνα με το τιτλο ιδιοκτησιας. Οποτε το πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ θα εκδοθει ως εχει αν συμφωνει με αυτο. Στη περιπτωση που υπαρχει διαφορα στα τετραγωνικα ο συμβολαιογραφος θα συνταξει σωστα το συμβολαιο συμφωνα με τη βεβαιωση του μηχανικου και το τεκνο θα λαβει την επιφανεια συμφωνα με τα σωστα δεδομενα. 

Εγω ετσι ξερω. Αν κανω λαθος το ψαχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εγγραφη στο Ε9 γινεται συμφωνα με το τιτλο ιδιοκτησιας. Οποτε το πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ θα εκδοθει ως εχει αν συμφωνει με αυτο. Στη περιπτωση που υπαρχει διαφορα στα τετραγωνικα ο συμβολαιογραφος θα συνταξει σωστα το συμβολαιο συμφωνα με τη βεβαιωση του μηχανικου και το τεκνο θα λαβει την επιφανεια συμφωνα με τα σωστα δεδομενα. 

Εγω ετσι ξερω. Αν κανω λαθος το ψαχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...