Προς το περιεχόμενο
  • 0

Που γινεται η καταβολη της πρωτης δοσης για ρυθμιση οφειλων μεσω του gsis?


madboy34

Ερώτηση

Καλησπερα, ξερει κανεις που γινεται η καταβολη της πρωτης δοσης για ρυθμιση οφειλων μεσω του gsis?Στον λογαριασμο που εχεις δωσει για παγια εντολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπερα, ξερει κανεις που γινεται η καταβολη της πρωτης δοσης για ρυθμιση οφειλων μεσω του gsis?Στον λογαριασμο που εχεις δωσει για παγια εντολη?

ΟΤΑΝ ΕΚΤΥΠΩΣΕΣ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΔΟΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ 'Η ΜΕ ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν βγάζει ταυτότητα. Ορίζεις από ποιον λογαριασμό σου θα γίνεται η είσπραξη. Από αυτόν το λογαριασμό θα γίνει η είσπραξη της πρώτης και όλων των δόσεων. (όσο έχει υπόλοιπο ο λογαριασμός...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εκτύπωση της αίτησης στο τέλος έχει ταυτότητα πληρωμής. Μη περιμένετε να δείτε την γνωστή ταυτότητα πληρωμής. Η πρώτη δόση πληρώνεται σε τράπεζα με την ταυτότητα πληρωμής εντός 3 εργασίμων ημερών (και τότε ενεργοποιείται η ρύθμιση), και οι επόμενες με πάγια εντολή, που θα πρέπει να ενημερώσει η Τράπεζα την ΓΓΠΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα ποια η διαδικασία που ακολουθείτε μετά την αίτηση της ρύθμισης ;

Καμία τράπεζα της περιοχής μου τουλάχιστον δν γνωρίζει τι πρέπει να κάνουν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά πως πληρώνεται η πρώτη δόση της ρύθμισης ?

 

Χρειάζεται κάποια εκτύπωση , γιατί η τράπεζα αδυναμεί να κάνει την πληρωμεί διαφορετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά πως πληρώνεται η πρώτη δόση της ρύθμισης ?

 

Χρειάζεται κάποια εκτύπωση , γιατί η τράπεζα αδυναμεί να κάνει την πληρωμεί διαφορετικά

H ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ. ΟΤΑΝ ΕΚΤΥΠΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟ ΓΡΑΦΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ  ΠΛΗΡΩΜΗΣ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ.ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΘΑ ΤΡΑΒΙΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολυ μου αρεσει ο αυτοματισμος στο να τα βουτανε

ΕΙΔΙΚΑ AN ΔΩΣΕΙΣ  ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ,ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΟΥΤΗΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΑΣΟΣ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαδικασία έχει ως εξής:

α)πληρωμή 1ης δόσης ρύθμισης σε τράπεζα ή μέσω web banking με την εντολή πληρωμής που τυπώνεται στην αίτηση ρύθμισης εντός τριημέρου (νομίζω δεν θυμάμαι καλά) για να ενεργοποιηθεί η διαδικασία και μετά σταυρώνετε τα χέρια σας επειδή είμαστε ένα μεγάλο μπ***έλο (τουλάχιστον σε αυτό υπάρχει σειρά) αφού οι τράπεζες (EUROBANK-ΕΜΠΟΡΙΚΗ & ΕΘΝΙΚΗ που τσέκαρα) δεν δέχονται αίτηση για πάγια ρύθμιση επειδή δεν έχουν ενημερωθεί και περιμένουν κατά τα λεγόμενα των ανεύθυνο-υπεύθυνων διευθυντών τους εγκύκλιο που να τους συστήσει τι θα κάνουν.

Οπότε οι υπόλοιπες δόσεις ή μέσω web-banking με την εντολή πληρωμής και άντε να βγάλεις άκρη μετά με την εφορία ή ταμείο σε εφορίες ή κάθε μήνα στο γκισέ τραπέζης έτσι μας κόβω για να μην ξεχνιόμαστε γαμώ τοκράτος μου γαμώ και το επάγγελμα που διαλέξαμε να κάνουμε.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γκισε τραπεζας εμεις????????? ε οχι δα ταυτοτητα πληρωμης και να κοψουν το σβερκο τους να πανε να πληρωσουν (αν εχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση.. Η ρύθμιση αφορά φόρους ληξιπρόθεσμους ή και το βεβαιωμένο του 2013 που λήγει την Παρασκευή ως πρώτη δόση? Πρέπει και αυτοί που αδυνατούν να πληρώσουν το φετινό φόρο εισοδήματος να μπουν να κάνουν ρύθμιση γιατί δε βρίσκω κάτι ξεκάθαρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση.. Η ρύθμιση αφορά φόρους ληξιπρόθεσμους ή και το βεβαιωμένο του 2013 που λήγει την Παρασκευή ως πρώτη δόση? Πρέπει και αυτοί που αδυνατούν να πληρώσουν το φετινό φόρο εισοδήματος να μπουν να κάνουν ρύθμιση γιατί δε βρίσκω κάτι ξεκάθαρο....

Δες αυτό, έχω και εγώ την ίδια απορία.

http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=145127

 

Θέλω να το κάνω για το δικό μου χρεωστικό που δεν έχω να το πληρώσω ως την παρασκευή, και ακούω απο πολλούς που το συζητάνε , αλλά δεν βλέπω μέχρι στιγμής να μου τα φέρνει στην εφαρμογή που έχει το ταξις για τη ρύθμιση οφειλών.

Μου εμφανίζει το ποσό με προσαύξηση 1,5% στα Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης , με αφήνει να βγάλω μόνο ταυτότητα οφειλής και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το είδα σήμερα το πρωί αλλά αναφέρει ότι προσέρχονται στις εφορίες και ο έφορος το ρυθμίζει.... άρα που είναι η ηλεκτρονική εφαρμογή?? εννοείς ταυτότητα οφειλής για την πρώτη δόση μόνο? και γιατί να σου βγάζει προσαύξηση χωρίς να έχει λήξει..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά, τι θα γίνει με αυτή τη ρύθμιση του φόρου?Μου έρχονται όλοι και λένε μου είπανε από την εφορία να πάω στον λογιστή να κάνω ρύθμιση για τον φόρο (τον φετινό).Επειδή τα έχω χάσει με τις αλλαγές που γίνονται, απαγορεύεται πλέον να κάνει η εφορία ρύθμιση?Ή έχουν βρει την εύκολη λύση?Επίσης, τώρα που πήρε παράταση η πρώτη δόση φόρου αλλά στο Τάξις έχει βάλει προσαύξηση λόγω εκπρόθεσμου, θα μπορεί να γίνει αίτηση μέχρι αύριο ή θα πρέπει να περιμένουμε από βδομάδα?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά, τι θα γίνει με αυτή τη ρύθμιση του φόρου?Μου έρχονται όλοι και λένε μου είπανε από την εφορία να πάω στον λογιστή να κάνω ρύθμιση για τον φόρο (τον φετινό).Επειδή τα έχω χάσει με τις αλλαγές που γίνονται, απαγορεύεται πλέον να κάνει η εφορία ρύθμιση?Ή έχουν βρει την εύκολη λύση?Επίσης, τώρα που πήρε παράταση η πρώτη δόση φόρου αλλά στο Τάξις έχει βάλει προσαύξηση λόγω εκπρόθεσμου, θα μπορεί να γίνει αίτηση μέχρι αύριο ή θα πρέπει να περιμένουμε από βδομάδα?Ευχαριστώ.

+1 υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" στο τι δηλώνουμε στα πεδία, π.χ. μηνιαίο εισόδημα κτλ.???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εκτύπωση της αίτησης στο τέλος έχει ταυτότητα πληρωμής. Μη περιμένετε να δείτε την γνωστή ταυτότητα πληρωμής. Η πρώτη δόση πληρώνεται σε τράπεζα με την ταυτότητα πληρωμής εντός 3 εργασίμων ημερών (και τότε ενεργοποιείται η ρύθμιση), και οι επόμενες με πάγια εντολή, που θα πρέπει να ενημερώσει η Τράπεζα την ΓΓΠΣ

αυτο ισχυει και για τους 2 τυπους ρυθμισεων η μονο για την p2 αιτηση με παγια εντολη? και το λεω αυτο επειδη ο τιτλος της p1 δεν αναφερει τη λεξη παγια εντολη. μηπως για την p1 πρεπει να πηγαινουμε καθε τελος του μηνα στην τραπεζα να δινουμε εντολη πληρωμης? για την p2 το διασταυρωσα με το taxis και ειναι οπως τα γραφεις.απλα ξεχασα να ρωτησω αν  ισχυει και για την p1 η μη παρουσια του φορολογουμενου στην τραπεζα για τις επομενες δοσεις μετα την πρωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα σας

φορολογουμενοι πληρωσανε την α δοση στην τραπεζα και βαλλανε παραπανω λεφτα απο την α δοση που βγηκε λετε να υπαρχει προβλημα και για αυτο να ειναι ανεπικυρωτη?

Εχω κανει σε 6 πελατες μου και σε εναν μονο γραφει επικυρωμενη αντε να βγαλεις ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας.Σημερα[2 12 14],εκανα την αιτηση ρυθμισης οφειλων μα απαλλαγη προσαυξησεων 2014.Επιτυχης Συναλλαγη.Υποβληθηκε Οριστικα,συμφωνα με το  γραπτο μνμ που πηρα.Ομως,δεν βλεπω καμμια ταυτοτητα οφειλης ωστε να παω να πληρωσω την 1η Δοση την παρασκευη.Τωρα τι κανω;;Περιμενω την επεξεργασια απο το TAXIS? Θα προλαβω μεχρι την παρασκευη που ειναι να πληρωσω την 1η δοση? Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Σας ευχαριστω παρα πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιο πανω  για την περσινη ρυθμιση λενε (εγω δεν εχω κανει ακομη) οτι η ταυτοτητα ωφειλης γραφεται στο κατω μερος της αιτησης που εκανες την οποια  εκτυπωνεις και πας στην τραπεζα για την 1η δοση  μηπως ισχυει το  ιδιο και για αυτη την ρυθμιση αυτο το εχεις κοιταξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιο πανω  για την περσινη ρυθμιση λενε (εγω δεν εχω κανει ακομη) οτι η ταυτοτητα ωφειλης γραφεται στο κατω μερος της αιτησης που εκανες την οποια  εκτυπωνεις και πας στην τραπεζα για την 1η δοση  μηπως ισχυει το  ιδιο και για αυτη την ρυθμιση αυτο το εχεις κοιταξει?

Πραγματι.Τωρα που το ξανακοιταζω,κατω κατω στο τελος της αιτησης,υπαρχει η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ[ΤΡΟ].Αυτο μαλλον εκτυπωνουμε[1 σελιδα ειναι] & πηγαινουμε τραπεζα & πληρωνουμε την 1η δοση.Σε ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...