Προς το περιεχόμενο

ΜΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΕΩΣ 300 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΡΙΕ jim 1970(επίσης με έχετε βοηθήσει πολλές φορές...)ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΥ???

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗ?

ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΗ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ? ΤΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ?

όσο γι'αυτό...ένα έχω να πω...κεριά και λιβάνια...:P :Pσυνάδελφοι είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΗΣ σε αυτό που ρώτησε ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ παράπάνω...

ΟΤΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 300 € ΕΝΝΟΕΙ ΣΤΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ(ΚΑΘ.ΑΞΙΑ+ΦΠΑ),ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? (ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Π.Χ. που έβαλε συνάδελφος στα 600€...

Ή ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ?στα 502,44(εισπρακτέο) ???

ποια είναι η απάντηση?

Πρωτον , καταλαβα οτι δεν εχεις γραφειο. Δευτερον, με την τιμη που λες αν εχεις γραφειο κλείστο , γιατι θα πεινας σε λιγους μηνες. Εαν εχεις γραφειο, την παρακραστηση την βγαζεις εσυ, παιρνεις και το ποσο απο τον πελατη σου για να το πληρωσεις. Το επομενο ετος βγαζεις εσυ βεβαιωση για παρτη του πελατη σου προς τον εαυτό σου και την βαζεις στην δηλωση σου. Τριτον , για παρακρατηση, ξεχασε το 300 και να την κανεις απο το ενα ευρω. Αφου θα τα παρεις βεβαια απο τον πελατη σου για να πληρωσεις την υποχρεωση του. Τεταρτον. μην ρωτησεις και μην σχολιασεις τιποτα απο αυτα που εγραψα. Σαν λογιστης-φοροτεχνης σου απαντω και οχι σαν οικονομολογος. Εαν καταλαβες ολα αυτα που εγραψα, τοτε θα πας λιγο μπροστα, αν οχι, φευγα απο αυτην τη δουλεια γιατι θα παθεις οτι εγραψα στην αρχή. Με αγαπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του πρακτέου έχει δίκιο ο Αντώνης για την παρακράτηση από το πρώτο ευρώ, απλά πάντα υπάρχουν 2-3 εξαιρέσεις πελατών που το ψειρίζουν υπερβολικά και τώρα με τον καινούριο νόμο μια και ξέρεις ότι δεν πρόκειται να τα εισπράξεις, δεν κάνεις την παρακράτηση καθόλου στο μικρό τιμολόγιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του πρακτέου έχει δίκιο ο Αντώνης για την παρακράτηση από το πρώτο ευρώ, απλά πάντα υπάρχουν 2-3 εξαιρέσεις πελατών που το ψειρίζουν υπερβολικά και τώρα με τον καινούριο νόμο μια και ξέρεις ότι δεν πρόκειται να τα εισπράξεις, δεν κάνεις την παρακράτηση καθόλου στο μικρό τιμολόγιο....

Ναι ετσι που το λες ειναι. Αλλά εδω δεν μπορουμε να τα γραφουμε όλα. Γιατι υπάρχουν και οι απεναντι, που μας παρακολουθουν. Εγω αυτα που εγραψα, για να τα γραψεις πρεπει να μην καταλαβαινεις τιποτα για τους απεναντι. Γιαυτο και εγραψα , προς αυτον που τα εγραψα να μην μου απαντησει και να μην ρωτησει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους.Η σκέψη σου ειναι απολύτως σωστή.Αλλά στο 4 που μιλάς για το εισπρακτέο μην ξεχνάς ότι απο τα 502,44 εχεις να αποδόσεις και το ΦΠΑ στο τέλος του τριμήνου.Άρα το πραγματικό που θα σου μείνει στο χέρι ή καλύτερα στην τ΄σεπη είναι 502,44 - 112,20 = 390,24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους.Η σκέψη σου ειναι απολύτως σωστή.Αλλά στο 4 που μιλάς για το εισπρακτέο μην ξεχνάς ότι απο τα 502,44 εχεις να αποδόσεις και το ΦΠΑ στο τέλος του τριμήνου.Άρα το πραγματικό που θα σου μείνει στο χέρι ή καλύτερα στην τ΄σεπη είναι 502,44 - 112,20 = 390,24

ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΑΔΕΛΦΟΙ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ!

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΛΛΞΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 300 -ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ Π.Χ. ΜΕ ΤΑ 600€ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΛΑ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Επί του πρακτέου έχει δίκιο ο Αντώνης για την παρακράτηση από το πρώτο ευρώ, απλά πάντα υπάρχουν 2-3 εξαιρέσεις πελατών που το ψειρίζουν υπερβολικά και τώρα με τον καινούριο νόμο μια και ξέρεις ότι δεν πρόκειται να τα εισπράξεις, δεν κάνεις την παρακράτηση καθόλου στο μικρό τιμολόγιο....

ΚΥΡΙΕ ΠΕΤΡΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 1ο €? και όταν λέτε μικρό ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ για ποιο ποσό μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Ναι ετσι που το λες ειναι. Αλλά εδω δεν μπορουμε να τα γραφουμε όλα. Γιατι υπάρχουν και οι απεναντι, που μας παρακολουθουν. Εγω αυτα που εγραψα, για να τα γραψεις πρεπει να μην καταλαβαινεις τιποτα για τους απεναντι. Γιαυτο και εγραψα , προς αυτον που τα εγραψα να μην μου απαντησει και να μην ρωτησει τιποτα.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΗΔΗ ΣΑΣ ΕΚΤΙΜΩ ΓΙΑ 2 ΛΟΓΟΥΣ:

1.ΛΕΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ

2.ΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΟΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ,ΜΕ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΑΔΕΛΦΟΙ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ!

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΛΛΞΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 300 -ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ Π.Χ. ΜΕ ΤΑ 600€ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΛΑ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

δες αυτό...

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

δες αυτό...

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%.pdf

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ JIM!!!! Αααααααα.............Tώρα κατάλαβα τι εννοούσαν και οι συνάδελφοι παραπάνω....ΌΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΤΩΝ 300€.... ;) ειναι προαιρετικό! χωρίς όμως να ξέρουμε αν θα πάρουμε σίγουρα πίσω την παρακράτηση...και αν οι πελάτες δεν το παρουν πρέφα κλπ,κλπ .........να ξέρεις: Αυτό που ανέβασες το ΕΚΤΥΠΩΣΑ κιόλας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστής-φοροτεχνικός ο οποίος εκδίδει Α.Π.Υ. κατά την είσπραξη από 1/1/2011 θα υπόκειται σε παρακράτηση φόρου 20% αν η Α.Π.Υ. είναι κάτω των 300 ? Το ρωτώ αυτό διότι τα 300 είναι ανά συναλλαγή. Στην περίπτωση αυτή συναλλαγή θεωρείται η κάθε Α.Π.Υ. ? Μήπως πρέπει να γίνει συμφωνητικό? Αν ναι μπορεί να γίνει συμφωνητικό στο οποίο να ορίζεται αμοιβή μηνιαία ή τριμηνιαία έτσι ώστε να μην ξεπερνά τα 300 για την αποφυγή της παρακράτησης;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Από τις διατάξεις του άρθρου 13 του ΚΒΣ όπως τροποποιήθηκαν με το άρθρο 19 του Ν.3842/2010 και ισχύουν από την 1/1/2011, όπως επίσης και από την ερμηνευτική εγκύκλιο ΠΟΛ.1091/2010 συνάγεται ότι χρόνος έκδοσης της Α.Π.Υ σε περιπτώσεις διαρκούς παροχής υπηρεσίας είναι αυτός κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής.

Ο χρόνος δηλαδή κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητή η αμοιβή (ασχέτως πλέον του αν πράγματι καταβάλλεται) θεωρείται ως χρόνος ολοκλήρωσης της συναλλαγής. Το πότε καθίσταται απαιτητή η αμοιβή της παρασχεθείσας υπηρεσίας είναι θέμα συμφωνίας των μερών. Εάν για παράδειγμα μεταξύ λογιστή και πελάτη του έχει συμφωνηθεί ότι ο λογιστής αναλαμβάνει την τήρηση βιβλίων και στοιχείων εταιρείας αντί του ποσού των 100 ανά μήνα, η συναλλαγή ολοκληρώνεται, η αμοιβή καθίσταται απαιτητή και εκδίδεται η σχετική Α.Π.Υ. τουλάχιστον μέχρι το τέλος κάθε μήνα (δεν αποκλείεται να εκδοθεί και σε προγενέστερο χρόνο, εφόσον η υπηρεσία είναι βεβαία και εκκαθαρισμένη). Αντίστοιχα εάν ο λογιστής αναλάβει την τήρηση βιβλίων και στοιχείων της εταιρείας αντί του ποσού των 300 ανά τρίμηνο, τότε για τις παρασχεθείσες υπηρεσίες από 1.1.2011 (τήρηση βιβλίων και στοιχείων) εκδίδει τη σχετική Α.Π.Υ. τουλάχιστον μέχρι το τέλος κάθε τριμήνου, ανεξαρτήτως εάν εισπράξει ή όχι τη συμφωνηθείσα αμοιβή. Για την αποσαφήνιση κατά ρητό και αδιαμφισβήτητο τρόπο του χρόνου στον οποίο θα καθίσταται απαιτητή η αμοιβή, κρίνεται σκόπιμη η αναφορά αυτού στο συμφωνητικό που θα υπογραφεί μεταξύ λογιστή και πελάτη ή η τροποποίηση αυτού και η προσθήκη του συγκεκριμένου όρου, εάν ήδη υφίσταται τέτοιο συμφωνητικό.

Κατά συνέπεια για να έρθουμε στο συγκεκριμένο ερώτημα και με τα έως σήμερα δεδομένα, εάν στον οριζόμενο από το συμφωνητικό χρόνο ολοκλήρωσης της συναλλαγής και έκδοσης της Α.Π.Υ αυτή δεν ξεπερνά τα 300 δεν υφίσταται για τον πελάτη σας υποχρέωση παρακράτησης φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστής-φοροτεχνικός ο οποίος εκδίδει Α.Π.Υ. κατά την είσπραξη από 1/1/2011 θα υπόκειται σε παρακράτηση φόρου 20% αν η Α.Π.Υ. είναι κάτω των 300 ? Το ρωτώ αυτό διότι τα 300 είναι ανά συναλλαγή. Στην περίπτωση αυτή συναλλαγή θεωρείται η κάθε Α.Π.Υ. ? Μήπως πρέπει να γίνει συμφωνητικό? Αν ναι μπορεί να γίνει συμφωνητικό στο οποίο να ορίζεται αμοιβή μηνιαία ή τριμηνιαία έτσι ώστε να μην ξεπερνά τα 300 για την αποφυγή της παρακράτησης;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Από τις διατάξεις του άρθρου 13 του ΚΒΣ όπως τροποποιήθηκαν με το άρθρο 19 του Ν.3842/2010 και ισχύουν από την 1/1/2011, όπως επίσης και από την ερμηνευτική εγκύκλιο ΠΟΛ.1091/2010 συνάγεται ότι χρόνος έκδοσης της Α.Π.Υ σε περιπτώσεις διαρκούς παροχής υπηρεσίας είναι αυτός κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής.

Ο χρόνος δηλαδή κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητή η αμοιβή (ασχέτως πλέον του αν πράγματι καταβάλλεται) θεωρείται ως χρόνος ολοκλήρωσης της συναλλαγής. Το πότε καθίσταται απαιτητή η αμοιβή της παρασχεθείσας υπηρεσίας είναι θέμα συμφωνίας των μερών. Εάν για παράδειγμα μεταξύ λογιστή και πελάτη του έχει συμφωνηθεί ότι ο λογιστής αναλαμβάνει την τήρηση βιβλίων και στοιχείων εταιρείας αντί του ποσού των 100 ανά μήνα, η συναλλαγή ολοκληρώνεται, η αμοιβή καθίσταται απαιτητή και εκδίδεται η σχετική Α.Π.Υ. τουλάχιστον μέχρι το τέλος κάθε μήνα (δεν αποκλείεται να εκδοθεί και σε προγενέστερο χρόνο, εφόσον η υπηρεσία είναι βεβαία και εκκαθαρισμένη). Αντίστοιχα εάν ο λογιστής αναλάβει την τήρηση βιβλίων και στοιχείων της εταιρείας αντί του ποσού των 300 ανά τρίμηνο, τότε για τις παρασχεθείσες υπηρεσίες από 1.1.2011 (τήρηση βιβλίων και στοιχείων) εκδίδει τη σχετική Α.Π.Υ. τουλάχιστον μέχρι το τέλος κάθε τριμήνου, ανεξαρτήτως εάν εισπράξει ή όχι τη συμφωνηθείσα αμοιβή. Για την αποσαφήνιση κατά ρητό και αδιαμφισβήτητο τρόπο του χρόνου στον οποίο θα καθίσταται απαιτητή η αμοιβή, κρίνεται σκόπιμη η αναφορά αυτού στο συμφωνητικό που θα υπογραφεί μεταξύ λογιστή και πελάτη ή η τροποποίηση αυτού και η προσθήκη του συγκεκριμένου όρου, εάν ήδη υφίσταται τέτοιο συμφωνητικό.

Κατά συνέπεια για να έρθουμε στο συγκεκριμένο ερώτημα και με τα έως σήμερα δεδομένα, εάν στον οριζόμενο από το συμφωνητικό χρόνο ολοκλήρωσης της συναλλαγής και έκδοσης της Α.Π.Υ αυτή δεν ξεπερνά τα 300 δεν υφίσταται για τον πελάτη σας υποχρέωση παρακράτησης φόρου.

Τα παραπανω ελληνικά ερμηνευονται ως εξής. Εαν η συναλλαγη ειναι π.χ. 350 ευρω, δεν θα κοψεις 2-3 ΑΠΥ για να μην κανεις παρακρατηση. Αυτο να το ξεχασει ο καθε μαγαζάτορας. Εαν το 350ρη το κανεις 200+150 , θα κανεις παρακρατηση και στο 200 και στο 150ρη υποχρεωτικά. Εδω ο νομος δεν εχει κενο προς εκμεταλευση. Εγω σε προηγουμενα ποστ αναφερω απο το πρωτο ευρω, οχι οταν η συναλλαγη ειναι πανω απο τρακοσια, αλλα οταν πραγματι ειναι μικρης αξιας. Ο σκοπος ειναι να πληρωσουν τον φορο μας οι μαγαζάτορες, αφου κανενας απο εμας, δεν αμοιβεται σεργο του θεου. Θα μου πειτε , μα ετσι προσαυξανεται η αμοιβή. Αυτα ειναι του κολου τα εννιαμερα για ορισμενα καθαρματα που δουλευουν στις υπ. του υπ.οικ. και ενδιαφερονται μονον για την τσεπη τους με εκβιασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως σου τα είπαν και οι συνάδελφοι...συν.. ότι θα πάρεις και μια βεβαίωση για την παρακράτηση 20% που θα την χρησιμοποιήσεις στην δήλωσή σου...και να έρθεις στα ίσα....502,44+97,56 = 600

[/quote

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΕΝΩ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20% ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΤΑ 600 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ 600 χ 20% = 120 ΕΥΡΩ????

ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 8 ΤΟΥ Ε1, ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ? ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΔΗΛΑΔΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ. ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΙΣΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΕ ΤΟ 20% ΣΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑΜΕ ΣΤΑ 600 ΕΥΡΩ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΗΛΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΕ ΤΟ 20% ΣΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑΜΕ ΣΤΑ 600 ΕΥΡΩ???

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ:

-Αν θες να σου μείνουν 600 στο χέρι μετά όλες τις μειώσεις είναι άλλο....

-Αν θες να σου δώσει ο πελάτης 600 (αυτά έχετε συμφωνήσει...) είναι άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριοι μια απορια στο θεμα.

εχεις συμφωνητικο με πελατη. Αναφερει εξοφληση με την παροχη της υπηρεσιας τριμηνα ή κατα το τελος του ετους κατ επιλογη δικη του.

Εαν πληρωνει καθε τριμηνο στην ολοκληρωση της υπηρεσιας με εκδοση παραστατικου ΑΠΥ(φπα κτλ) δεν κανεις παρακρατηση εφοσον δεν ξεπερνα τα 300.

Εαν πληρωνει στο ετος και ξεπερνα η αμοιβη τα 300 ακαθαριστα κανεις παρακρατηση.

Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη o ligotero trelaras!!&#3

ασε ρε φιλε εχεις ορεξη να την πεις σε καποιον..πιο γρηγορα θα απαντουσες με ενα ναι η οχι...

και επαναλαμβανω την ερωτηση εφοσον εχω διαβασει τα σχετικα..ειναι στο χερι μου δλδ(με τη βοηθεια του σχετικου συμφωνητικου) απο οσο το καταλαβαινω εγω να κανω παρακρατηση.

ΛΟΙΠΟΝ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΗΓΩ ΠΟΛΛΑ-ΠΟΛΛΑ,ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ - ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300€ ΣΥΝΟΛΙΚΑ Η ΑΜΟΙΒΗ ΣΟΥ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΟΒΕΙΣ 20 ΑΠΥ ΤΟ ΕΤΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ,ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΘΕ ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΜΗΝΟΥ,ΚΑΙ Η ΤΡΙΜΗΝΗ ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ!ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΕΤΗΣΙΑ ΑΜΟΙΒΗ!ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΕΤΗΣΙΑ ΑΜΟΙΒΗ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΟΨΟΥΜΕ 4 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ 250 ΕΥΡΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ!!ΤΕΛΟΣ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΒΑΣΗ ΕΧΕΙ Η ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΧΑΛΗΣ Σ.

Και κατι ακομα: η ΑΠΥ εκεί που λέει €..... ποιο ποσό βάζω???? το ποσό που είναι πριν την παρακράτηση ή μετά? είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος συνάδελφος μία ΑΠΥ για να δω αν έχει παρακράτηση πως αναλύουμε τα ποσά???

Ευχαριστώ....

Συγνώμη για τις μεγάλες απιτήσεις μου αλλά είμαι υπάλληλος σε λογ.γραφείο(ατομική επιχ/ση )και δεν αμοίβομαι καθόλου....πάω μόνο και μόνο για να μάθω κάποια πράγματα,όμως το αφεντικό δεν προλαβαίνει να μου δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη παρακρ.4%,8% κλπ???

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω :εκτός από τις αμοιβές ελευθ.επαγγελματος που η παρακράτηση είναι 20% ,τι άλλες παρακρατήσεις υπάρχουν?

Οι παρακρατήσεις 4% , 8% κλπ ποιους αφορούν?

Υπάρχει κάποιος νόμος που να τα αναλύει αυτά?

Ευχαριστώ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ,ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΘΕ ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΜΗΝΟΥ,ΚΑΙ Η ΤΡΙΜΗΝΗ ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ!ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΕΤΗΣΙΑ ΑΜΟΙΒΗ!ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΕΤΗΣΙΑ ΑΜΟΙΒΗ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΟΨΟΥΜΕ 4 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ 250 ΕΥΡΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ!!ΤΕΛΟΣ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΒΑΣΗ ΕΧΕΙ Η ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥ, ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΓΕΙ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ

ΑΜΟΙΒΗ ΣΕ ΕΤΗΣΙΑ;

ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΤΗΤΗΤΗ ΚΑΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ,ΑΛΛΑ ΑΘΡΟΙΖΟΜΕΝΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΣΕ ΒΑΣΗ ΕΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΤΑ 300 ΕΥΡΩ,ΑΡΑ ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΟΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ Ο ΦΟΡΟΣ.ΠΩΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ Μ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...