Προς το περιεχόμενο

ΜΥΦ ΑΓΡΟΤΩΝ-ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΜΠΑΧΑΛΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω περίπτωση επαγγελματιών οι οποίοι έχουν και αγροτικά εισοδήματα(ΕΚΤΟΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ).

Παρέδωσαν την καλλιέργειά τους στον έμπορο και λάβανε Τιμ.αγοράς(αγρ.Πρ.).Ο έμπορος πέρασε τα τιμολόγια στην ΜΥΦ και φαίνεται στις αποκλίσεις σαν έσοδα που δεν δηλώθηκαν.

Δεδομένου ότι οι αγρότες αν δεν εκδώσουν δικό τους παραστατικό δεν έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν ΜΥΦ για τα έσοδα, τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περίπτωση επαγγελματιών οι οποίοι έχουν και αγροτικά εισοδήματα(ΕΚΤΟΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ).

Παρέδωσαν την καλλιέργειά τους στον έμπορο και λάβανε Τιμ.αγοράς(αγρ.Πρ.).Ο έμπορος πέρασε τα τιμολόγια στην ΜΥΦ και φαίνεται στις αποκλίσεις σαν έσοδα που δεν δηλώθηκαν.

Δεδομένου ότι οι αγρότες αν δεν εκδώσουν δικό τους παραστατικό δεν έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν ΜΥΦ για τα έσοδα, τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση;

Καταρχήν επιμένω στην άποψή μου ότι δεν μας ενδιαφέρει η συμφωνία των ΜΥΦ αλλά η υποβολή τους. Στο ερώτημα: Τίποτε απολύτως δεν θα γίνει. ο επιτηδευματίας πελάτης σου, ο οποίος έχει και αγροτικά εισοδήματα, για τα αγροτικά του εισοδήματα παραμένει αγρότης του ειδικού καθεστώτος. Επομένως, δεν έχει υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ εσόδων. Δεν θα υποβάλλεις καθόλου στη ΜΥΦ εσόδων του πελάτη σου, τα έσοδα που προκύπτουν από τα τιμολόγια αγοράς, γιατί δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν επιμένω στην άποψή μου ότι δεν μας ενδιαφέρει η συμφωνία των ΜΥΦ αλλά η υποβολή τους. Στο ερώτημα: Τίποτε απολύτως δεν θα γίνει. ο επιτηδευματίας πελάτης σου, ο οποίος έχει και αγροτικά εισοδήματα, για τα αγροτικά του εισοδήματα παραμένει αγρότης του ειδικού καθεστώτος. Επομένως, δεν έχει υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ εσόδων. Δεν θα υποβάλλεις καθόλου στη ΜΥΦ εσόδων του πελάτη σου, τα έσοδα που προκύπτουν από τα τιμολόγια αγοράς, γιατί δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση.

Δηλαδη επαγγελματιας με αγροτικα εισοδηματα δεν θα κόψει ο ιδιος τιμ.....

επαγγελματιας και ειδικο καθεστως δεν υφισταται τουλαχιστον απο την μικρη μου εμπειρια στα ε3

επαγγελματιας και 9999999998 ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Οι αγρότες της παραγράφου 4 εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς του φόρου για τις δραστηριότητες αυτές, εφόσον για τις εν λόγω δραστηριότητες υποχρεούνται στην τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να εχεις επαγγελματιες που ειναι παραλληλα και στο ειδικο καθεστως εκτος απο τις περιπτωσεις Ν 2859/2000 αρθρο 41 παρ 4

 

οποτε κατι κανεις λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Οι αγρότες της παραγράφου 4 εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς του φόρου για τις δραστηριότητες αυτές, εφόσον για τις εν λόγω δραστηριότητες υποχρεούνται στην τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να εχεις επαγγελματιες που ειναι παραλληλα και στο ειδικο καθεστως εκτος απο τις περιπτωσεις Ν 2859/2000 αρθρο 41 παρ 4

 

οποτε κατι κανεις λαθος

αρα συμφωνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη επαγγελματιας με αγροτικα εισοδηματα δεν θα κόψει ο ιδιος τιμ.....

επαγγελματιας και ειδικο καθεστως δεν υφισταται τουλαχιστον απο την μικρη μου εμπειρια στα ε3

.επαγγελματιας και 9999999998 ναι

Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο είναι το εισόδημα και άλλο οι ΜΥΦ. Στο Ε-3 δηλώσαμε ΚΑΔ 99.99.99.98 στις περιπτώσεις εκείνες όπου, ο αγρότης δεν εμφανιζόταν στο μητρώο ούτε ως ειδικού ούτε ως κανονικού. Γι' αυτούς δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ.

Ο επιτηδευματίας (έμπορος, συνεργείο, λογιστής, δικηγόρος κλπ), ο οποίος έχει και αγροτικά εισοδήματα (τα οποία δεν τον υποχρεώνουν να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς), δεν θα εκδώσει τιμολόγιο πώλησης για την παραγωγή του, αλλά θα εκδώσει τιμολόγιο αγοράς ο έμπορος που παραλαμβάνει το προϊόν. Επομένως, οι ΜΥΦ των πωλήσεων του θα γίνουν κάθε 3μηνο για τις πωλήσεις της δραστηριότητας του, οι ΜΥΦ των αγορών θα γίνουν κάθε 3μηνο για τα έξοδα της δραστηριότητας του και στη ΜΥΦ του 4ου 3μήνου θα μπουν αθροιστικά τα έξοδα της αγροτικής του δραστηριότητας. Στην περίπτωση που καταχώρησες και έστειλες τα έξοδα στις 3μηνιαίες ΜΥΦ εξόδων, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για να εκδώσεις τιμολόγια για την πώληση της αγροτικής παραγωγής, θα πρέπει να τον έχεις εντάξει στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και για την αγροτική του δραστηριότητα. Περισσότερα στο άρθρο πυ ανάρτησα για τις ΜΥΦ των επιδοτήσεων στις 30.09.15 (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/25494)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να έχει καταχωρήσει τα παραστατικά εξόδων στο λογιστικό του πρόγραμμα κατά ημερομηνία έκδοσης, άλλος να τα έχει καταχωρήσει με ημερομηνία 31.12.14, σε κάθε περίπτωση η υποβολή των ΜΥΦ εξόδων για τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος, θα περιλαμβάνουν το διάστημα που θα αναγράφει 01.01.14-31.12.14. 

σχετικα με τους αγροτες του ειδικου, εχω στειλει ετησια μυφ και μου τις βγαζει ολες με αποκλιση γιατι τις βαζει ολες στο τελευταιο τριμηνο, εχει γινει καποιο λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τρίμηνο δεν βάζεις τίποτα.

Όταν στέλνουμε ετήσιο, τα περνάμε όλα στο Δεκέμβριο.

οποτε ο προμηθευτεις που στελνει τριμηνο θα εχει αποκλιση και  θα συμφωνουν μονο  ετησια στο συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ο προμηθευτεις που στελνει τριμηνο θα εχει αποκλιση και  θα συμφωνουν μονο  ετησια στο συνολο

 

αυτό είναι το ζητούμενο πλέον σε όλους.  Η ΕΤΗΣΙΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ.

 

στα έσοδα που λέτε παραπάνω ,ο αγοραστής αγροτικών προιόντων μάλλον πρέπει να βάλει "μη υπόχρεος" στον αντισυμβαλλόμενο ,εκτός και αν παρόλο που το βάζει εμφανίζει "έσοδα που δεν δηλώθηκαν" στον αγρότη.

 

κανονικά δεν θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο είναι το εισόδημα και άλλο οι ΜΥΦ. Στο Ε-3 δηλώσαμε ΚΑΔ 99.99.99.98 στις περιπτώσεις εκείνες όπου, ο αγρότης δεν εμφανιζόταν στο μητρώο ούτε ως ειδικού ούτε ως κανονικού. Γι' αυτούς δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ.

Ο επιτηδευματίας (έμπορος, συνεργείο, λογιστής, δικηγόρος κλπ), ο οποίος έχει και αγροτικά εισοδήματα (τα οποία δεν τον υποχρεώνουν να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς), δεν θα εκδώσει τιμολόγιο πώλησης για την παραγωγή του, αλλά θα εκδώσει τιμολόγιο αγοράς ο έμπορος που παραλαμβάνει το προϊόν. Επομένως, οι ΜΥΦ των πωλήσεων του θα γίνουν κάθε 3μηνο για τις πωλήσεις της δραστηριότητας του, οι ΜΥΦ των αγορών θα γίνουν κάθε 3μηνο για τα έξοδα της δραστηριότητας του και στη ΜΥΦ του 4ου 3μήνου θα μπουν αθροιστικά τα έξοδα της αγροτικής του δραστηριότητας. Στην περίπτωση που καταχώρησες και έστειλες τα έξοδα στις 3μηνιαίες ΜΥΦ εξόδων, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για να εκδώσεις τιμολόγια για την πώληση της αγροτικής παραγωγής, θα πρέπει να τον έχεις εντάξει στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και για την αγροτική του δραστηριότητα. Περισσότερα στο άρθρο πυ ανάρτησα για τις ΜΥΦ των επιδοτήσεων στις 30.09.15 (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/25494)  

Συγνωμη αλλά δεν ξεκαθαρισα οτι λέγοντας να κοψει τιμολογιο εννοω με το καθεστως του αγρ καν καθ στην ΔΟΥ μου δεν αποδεχονται την την ταυτοχρονη υπαρξη επιτηδευματια με την λήψει τιμ αγορας αγρ προϊόντων. Προτεινουν επεκταση καδ με τις εκαστες αγροτικες εκμεταλλευσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγρότες ειδικού καθεστώτος και για το 2015 έχουν ετήσια ΜΥΦ ή τριμηνιαία? Έχω πελάτη ο οποίος θέλει να τα κρατάει μόνος του(μάλλον αλλού θα πάει) και θέλω να δω αν είναι επειδή θέλω να είμαι εντάξει να του ετοιμάσω τις ΜΥΦ των 3 πρώτων τριμήνων ή όχι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλά δεν ξεκαθαρισα οτι λέγοντας να κοψει τιμολογιο εννοω με το καθεστως του αγρ καν καθ στην ΔΟΥ μου δεν αποδεχονται την την ταυτοχρονη υπαρξη επιτηδευματια με την λήψει τιμ αγορας αγρ προϊόντων. Προτεινουν επεκταση καδ με τις εκαστες αγροτικες εκμεταλλευσεις.

φυσικα και πρεπει να βαλεις καδ!τι τον εχεις αφανη και βαζεις εισοδηματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγρότες ειδικού καθεστώτος και για το 2015 έχουν ετήσια ΜΥΦ ή τριμηνιαία? Έχω πελάτη ο οποίος θέλει να τα κρατάει μόνος του(μάλλον αλλού θα πάει) και θέλω να δω αν είναι επειδή θέλω να είμαι εντάξει να του ετοιμάσω τις ΜΥΦ των 3 πρώτων τριμήνων ή όχι!!!

μηπως γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγρότες ειδικού καθεστώτος και για το 2015 έχουν ετήσια ΜΥΦ ή τριμηνιαία? Έχω πελάτη ο οποίος θέλει να τα κρατάει μόνος του(μάλλον αλλού θα πάει) και θέλω να δω αν είναι επειδή θέλω να είμαι εντάξει να του ετοιμάσω τις ΜΥΦ των 3 πρώτων τριμήνων ή όχι!!!

Καλημέρα.

Πελατών τριμηνιαία(αν κόβει ο ίδιος τιμολόγια για την παραγωγή του.)

Προμηθευτών ετήσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ

 

Καλημέρα.

Πελατών τριμηνιαία(αν κόβει ο ίδιος τιμολόγια για την παραγωγή του.)

Προμηθευτών ετήσια.

Δηλαδή τώρα που του τα έστειλα τριμηνιαία για να είμαι εντάξει κ να μην πει τίποτα έκανα πατάτα ε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ

 

Δηλαδή τώρα που του τα έστειλα τριμηνιαία για να είμαι εντάξει κ να μην πει τίποτα έκανα πατάτα ε???

Όχι και έτσι να τα αφήσεις δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα(αποψή μου).Από την άλλη αν θες και σου δίνει τη δυνατότητα η εφαρμογή διεγραψέ τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

όταν κάποιος μπήκε στο ειδικό καθεστώς αγροτών με ημερομηνία 31/12/2014 , τα τιμολόγια εξόδων που είναι το προηγούμενο διάστημα (1/1/2014-30/12/2014) δεν θα τα στείλουμε ΜΥΦ?

Πάω να στείλω πελάτη γεωπόνο και χτυπάμε όλοι του ειδικού, που έχουν κινήσεις μεσα στο 2014 και έκαναν έναρξη με 31/12.

Σε συζήτηση με συνάδελφο , μου ειπε πως επικοινώνησε με taxis και του είπαν για κινήσεις πριν 31/12 πρέπει να τους στείλουμε ως μη υπόχρεους άρα ως πωλήσεως λιανικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Εμένα πάντως σε αγρότες ειδικού καθεστώτος φαίνονται κανονικά στις αποκλίσεις των εσόδων τα τιμολόγια αγοράς που του έχουν κόψει και όχι σε ένα-δυο αλλά στους περισσότερους...

1.Εντάξει ο νόμος λέει ότι δεν δηλώνουμε τα έσοδα τους αλλά απορώ τι είδους διασταυρώσεις θα γίνουν.

2.Επίσης διαπιστώνω από τις αποκλίσεις ότι αρκετοί αγρότες δεν μου έχουν φέρει όλα τα τιμολόγια αγοράς και έχουν εμφανίσει έτσι μειωμένα έσοδα. Τι πρέπει να κάνω τώρα να τους φωνάξω για Ε3 και Ε1 ή το αφήνω.

3.Όταν λέμε ότι θα έχουμε ένα μήνα περιθώριο να διορθώσουμε τις αποκλίσεις υπάρχει περιορισμός στις διορθώσεις που θα κάνουμε; Δηλαδή αν δω στις αποκλίσεις έναν προμηθευτή που δεν μου είχαν φέρει τιμολόγια του μπορώ να τον προσθέσω ή οι διορθώσεις θα γίνονται μόνο για τα ποσά των καταχωρημένων τιμολογίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγρότες ειδικού καθεστώτος και για το 2015 έχουν ετήσια ΜΥΦ ή τριμηνιαία? Έχω πελάτη ο οποίος θέλει να τα κρατάει μόνος του(μάλλον αλλού θα πάει) και θέλω να δω αν είναι επειδή θέλω να είμαι εντάξει να του ετοιμάσω τις ΜΥΦ των 3 πρώτων τριμήνων ή όχι!!!

οι αγροτες ειδικου καθεστωτος στελνουν μυφ προμηθευτων ετησια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα μιας και έχω αγρότη ειδικού καθ. που έκανε έναρξη στο μητρώο με 31/12/2016 (όπως του είπαν να κάνει στο μητρώο της εφορίας).

Ο αγρότης αυτός έχει κινήσεις (Αγορές αλλά και πωλήσεις) στο 1,2,3 και 4 τρίμηνο 2016.... Το αποτέλεσμα στις ΜΥΦ να μου λέει ότι το ΑΦΜ του για αυτά τρίμηνα δεν είναι έγκυρο.

Τι να κάνω;

1) Να τον ξαναστείλω στην εφορία και να αλλάξει την ημερομηνία έναρξης σε 01/01/2016; 

2) Να στείλω τις ΜΥΦ όλες σαν 31/12/2016;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...