Προς το περιεχόμενο

Αγρότες – πωλητές λαϊκών αγορών και παρακράτηση ΕΛΓΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες!!

Σημερα θεωρησα το πρασινο βιβλιο και απο συζητηση που εκανα με τον κωδικα μου ειπανε.

Κοβει δελτιο αποστολης απο το χωραφι στην λαικη.

Κοβει δελτιο αποστολης απο την λαικη στο χωραφι για οτι περισσεψε.

Καθε 10-15 μερες θα κοβει το τιμολογιο με αξιες οι οποιες θα ειναι σαν να πουλαγε σε εμπορο.(χονδρικη)

Aυτο ειναι και το μονο ξεκαθαρο που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες!!

Σημερα θεωρησα το πρασινο βιβλιο και απο συζητηση που εκανα με τον κωδικα μου ειπανε.

Κοβει δελτιο αποστολης απο το χωραφι στην λαικη.

Κοβει δελτιο αποστολης απο την λαικη στο χωραφι για οτι περισσεψε.

Καθε 10-15 μερες θα κοβει το τιμολογιο με αξιες οι οποιες θα ειναι σαν να πουλαγε σε εμπορο.(χονδρικη)

Aυτο ειναι και το μονο ξεκαθαρο που εχω.

Μπορω να ρωτησω κατι ακομα??!!

Μπορει ο αγροτης κανονικα να πουλησει προιοντα του σε εμπορο??? Και θα κοψει απλο τιμολογιο αν ο αλλος δεν εχει τιμ.αγροτικων προιοντων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να ρωτησω κατι ακομα??!!

Μπορει ο αγροτης κανονικα να πουλησει προιοντα του σε εμπορο???ΝΑΙ Και θα κοψει απλο τιμολογιο αν ο αλλος δεν εχει τιμ.αγροτικων προιοντων?ΟΧΙ!!! Ωφείλει να θεωρήσει ΔΑ-Τιμολόγιο αγοράς αγροτικών προϊόντων ο αγοραστής, θα το έκανε αυτό αν ήταν αγρότης του κανονικού καθεστώτος και οχι του ειδικού που εχουμε στην συγκεκριμένη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες!!

Σημερα θεωρησα το πρασινο βιβλιο και απο συζητηση που εκανα με τον κωδικα μου ειπανε.

Κοβει δελτιο αποστολης απο το χωραφι στην λαικη.

Κοβει δελτιο αποστολης απο την λαικη στο χωραφι για οτι περισσεψε.

Καθε 10-15 μερες θα κοβει το τιμολογιο με αξιες οι οποιες θα ειναι σαν να πουλαγε σε εμπορο.(χονδρικη)

Aυτο ειναι και το μονο ξεκαθαρο που εχω.

Οχι υποχρεωτικά κάθε 10-15 ημέρες αλλά σίγουρα μέχρι 15 του επόμενου με ημερομηνία έκδοσης την τελευταία ημέρα του μήνα και καλο θα ειναι να μην εκδίδεται ενα στοιχείο με το αλγεβρικό άθροισμα των ΔΑ (προς λαϊκή μείον επιστρεφόμενα απο λαϊκή) άλλα ενα με τις ποσότητες απο το χωράφι προς λαϊκή και ένα με αρνητικές ποσότητες και αξίες για τα επιστρεφόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την επιστροφή που προβλέπεται από τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 41 του Κώδικα ΦΠΑ (ν. 2859/2000), για τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος του ίδιου άρθρου επισυναπτω την απαντηση που μολις ελαβα απο το ΥΟ

"From:VAT Directorate Dept. B1 ([email protected]) clear.gifSent:Wednesday, October 27, 2010 9:14:01 AM

To:

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας γνωρίζουμε ότι μέχρι τροποποιήσεως της περιοδικής δήλωσης τα εν λόγω ποσά θα καταχωρούνται στον Κωδικό 402. 14η Δ/νση ΦΠΑΤμήμα Β΄

----- Original Message -----

From:

To:

Διεύθυνση ΦΠΑ Υπουργείο Οικονομικών
Sent:
Monday, October 25, 2010 6:32 PM

Subject:

RE: ΠΟΛ. 1144 & ειδικό στοιχείο της παραγράφου 2 του άρθρου 41, του Κώδικα ΦΠΑ

Κατ αρχάς θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκρισή σας στο αίτημά μου για την αποστολή του υποδείγματος.

Επιπλέον μετά την μελέτη της σχετικής ΠΟΛ, θα ήθελα να σας αναφέρω πως στην παράγραφο 1 αν και αναφέρεται «
Η επιστροφή
που προβλέπεται από τις διατάξεις της
παραγράφου 2 του άρθρου 41
του Κώδικα ΦΠΑ (ν.
2859/2000
), για τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος του ίδιου άρθρου, οι οποίοι πωλούν αγροτικά προϊόντα παραγωγής τους από δικό τους κατάστημα ή από λαϊκές αγορές ή τα εξάγουν ή τα παραδίδουν σε άλλο κράτος - μέλος,
πραγματοποιείται δια συμψηφισμού με το φόρο εκροών που προκύπτει για κάθε φορολογική περίοδο
από τις ανωτέρω δραστηριότητες που υπάγονται στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ
.» δεν προσδιορίζεται ο τρόπος δηλαδή σε ποιον κωδικό της αντίστοιχης περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ θα καταχωρίζεται το ποσόν αυτό.

Δηλαδή θα καταχωρίζουμε τα ποσά αυτά στον Κωδικό 402 ή η υπηρεσία προβλέπει την έκδοση νέου εντύπου Φ2 με ανάλογο κωδικό για την καταχώριση του συμψηφιστέου αυτού ποσού.

Ευχαριστώντας και πάλι για την άμεση απάντησή σας

Με εκτίμηση"

Οσο δε αφορα τον νεο τροπο υπολογισμου και πληρωμης της υπερ ΕΛΓΑ εισφορας θα εχουμε νεα συντομα.

Μαλλον θα γινεται μεσω ΟΠΕΚΕΠΕ μαζι με την δηλωση κατοχης γεωργικης εκμεταλευσης του Νομου 3877/2010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία του υπολογισμού του υπέρ ΕΛΓΑ ασφαλίστρου το οποίο θα καταβάλλουν πλέον οι κάτοχοι γεωργικών εκμεταλλεύσεων (αγρότες και μη) θα πραγματοποιηθεί μέσω των τοπικών γραφείων του ΟΠΕΚΕΠΕ με την υποβολή των ενιαίων δηλώσεων ενισχύσεων και την δήλωση γεωργικών εκμεταλλεύσεων.

Η διαδικασία αυτή θα αρχίσει το νωρίτερο περί τα μέσα Νοεμβρίου και κατά την συμπλήρωση/υποβολή των ανωτέρω δηλώσεων θα γίνεται και ο προσδιορισμός του ασφαλίστρου το οποίο ο ασφαλισμένος θα πρέπει είτε να καταβάλει απευθείας με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του ΕΛΓΑ στην ΑΤΕ είτε με εκχώρηση των δικαιωμάτων που έχει λαμβάνειν από ενισχύσεις.

Οπότε οι ενδιαφερόμενοι ας είναι σε επαφή με τα κατά τόπους υποκαταστήματα του ΟΠΕΚΕΠΕ (μετά τα μέσα Νοεμβρίου) για τα νεώτερα σχετικά με τα διαδικαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!<br><br>Καλή εβδομάδα και καλό μήνα σε όλους!<br><br>Έχω θεωρήσει το εξής στοιχείο: ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ (άρθρο 41 του Ν. 2859/2000).<br>Θα πρέπει να κόβω ένα από το χωράφι προς τη λαϊκή<br>και<br>ένα με αρνητικό πρόσιμο από τη λαϊκή προς το χωράφι για τις επιστρεφόμενες ποσότητες  (ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!<br><br>Καλή εβδομάδα και καλό μήνα σε όλους!<br><br>Έχω θεωρήσει το εξής στοιχείο: ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ (άρθρο 41 του Ν. 2859/2000).<br>Θα πρέπει να κόβω ένα από το χωράφι προς τη λαϊκή<br>και<br>ένα με αρνητικό πρόσιμο από τη λαϊκή προς το χωράφι για τις επιστρεφόμενες ποσότητες  (ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)<br>

Ναι, αλλα οπως εχω ξαναπει και παλιοτερα καλυτερα ειναι ΔΑ απο και προς το χωραφι και στο τελος του μηνα απο ενα ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ (θετικο-αρνητικο) ωστε να εχεις σωστες αξιες.

Αν μπορει ο αγροτης καθε μερα να γραφει στο ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ εκτος απο τα αλλα στοιχεια και την κανονικη τιμη των ειδων, τοτε ας κοβει καθε μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι κόβει καθημερινά σκέτο ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ από και ρπος το χωράφι. Στο τέλος του μήνα θα αθροίζουμε από τα Δ.Α. τις ποσότητες που έχει κόψει από το χωράφι προς τη λαϊκή και θα κόβουμε ένα ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ (θετικό)?

Στη συνέχεια θα αθροίζουμε από τα Δ.Α. τις ποσότητες που επιστρέφει καθημερινά ( για ένα μήνα) και θα κόβουμε ένα ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ( αρνητικό)?

Και στο βιβλίο εδόδων εξόδων πως θα τα καταχωρούμε? Θα υπάρχουν δύο στήλες μία για τα θετίκα και άλλη για πιστωτικά?

Επίσης στα σκέτα Δ.Α δεν θα πρέπει να υπάρχει και η τρέχουσα αξία των εμπορευμάτων? Διότι πιθανων να ειναι διαφορετική κάθε μέρα.

Θέλω να πω δηλαδή ότι μήπως τελικά είναι άσκοπη η έκδοση και σκέτων Δ.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΛΕΚΟΜΑΣΤΕ

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ

ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ Δ.Α. ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΜΕ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ . ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΠΑΓΚΟΥΣ Η΄ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΧΟΝΤΡΕΜΠΟΡΑ .ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΑΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ .

ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ζ ,ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ - ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΑΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΟΤΙ Ο ΛΑΪΚΑΤΖΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ .

ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ" . Ο ΚΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΝΤΟΥΪΤΣ ΝΟΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΔΑΠΑΝΗ? ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ .

ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΒΡΟΥΜΕ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΦΤΥΣΕΙΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι κόβει καθημερινά σκέτο ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ από και ρπος το χωράφι. Στο τέλος του μήνα θα αθροίζουμε από τα Δ.Α. τις ποσότητες που έχει κόψει από το χωράφι προς τη λαϊκή και θα κόβουμε ένα ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ (θετικό)? Τόσα θετικά ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ όσα χρειάζονται ώστε να καταχωριστούν ΕΝΑ-ΕΝΑ τα ημερήσια ΔΑ επειδή θα πρέπει κάθε ημέρα να έχει την ανάλογη κανονική τιμή

Στη συνέχεια θα αθροίζουμε από τα Δ.Α. τις ποσότητες που επιστρέφει καθημερινά ( για ένα μήνα) και θα κόβουμε ένα ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ( αρνητικό)? Όπως και το παραπάνω αλλά με αρνητικό πρόσημο

Και στο βιβλίο εδόδων εξόδων πως θα τα καταχωρούμε? Θα υπάρχουν δύο στήλες μία για τα θετίκα και άλλη για πιστωτικά? ΟΧΙ μια στήλη με θετικά και αρνητικά πρόσημα

Επίσης στα σκέτα Δ.Α δεν θα πρέπει να υπάρχει και η τρέχουσα αξία των εμπορευμάτων? ΟΧΙ δεν είναι απαραίτητο

Διότι πιθανων να ειναι διαφορετική κάθε μέρα.

Θέλω να πω δηλαδή ότι μήπως τελικά είναι άσκοπη η έκδοση και σκέτων Δ.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΛΕΚΟΜΑΣΤΕ

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ

ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ Δ.Α. ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΜΕ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ . ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΠΑΓΚΟΥΣ Η΄ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΧΟΝΤΡΕΜΠΟΡΑ .ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΑΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ .Μέχρι εδώ σωστά

ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ζ ,ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ - ΒΕΝΖΙΝΕΣ όχι επειδή το αγροτικό ανήκει στο αγρότη ΑΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΟΤΙ Ο ΛΑΪΚΑΤΖΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ (σωστα το θετεις) ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ .

ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ" . Ο ΚΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΝΤΟΥΪΤΣ ΝΟΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΔΑΠΑΝΗ? Αν έχεις παραστατικά ας τα καταχωρήσεις ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ .

ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΒΡΟΥΜΕ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΦΤΥΣΕΙΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΙ ΣΤΗΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ;

ΕΣΟΔΑ: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΟΠΟΡΟΛΑΧΑΝΙΚΩΝ 11%; (ΜΣΚΚ 5329 Οπωρολαχανοπώλης, Λιανικώς 7%)

ΕΞΟΔΑ: ΑΓΟΡΕΣ ΠΡΟΙOΝΤΩΝ 0% , ΕΞΟΔΑ ΜΔΕΦ ΩΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΞΟΔΑ.

(ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΓΟΡΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ...ΣΩΣΤΑ;:P

ΕΠΙΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ Η ΩΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΤΟ ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΙ ΣΤΗΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ;

ΕΣΟΔΑ: ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΟΠΟΡΟΛΑΧΑΝΙΚΩΝ 11%; (ΜΣΚΚ 5329 Οπωρολαχανοπώλης, Λιανικώς 7%) το 5% των οποιων παει για επιστροφη

ΕΞΟΔΑ: ΑΓΟΡΕΣ ΠΡΟΙOΝΤΩΝ 0% , ΕΞΟΔΑ ΜΔΕΦ ΩΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΞΟΔΑ.

(ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΓΟΡΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ...ΣΩΣΤΑ;:PΣωστα στο συνολο τους

ΕΠΙΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ Η ΩΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΤΟ ΦΠΑ;

ΠΟΛ 1144 και σχετικο mail συνημενο παραπανω, θα το συμψηφισεις μεσω της περιοδικης στον 402 (δες παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ELIAS.

AN TΕΛΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΤΟΤΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ. ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΟ ΣΗΖΗΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ. ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ... ΄΄ΝΕΕΣ΄΄ ΕΝΑΡΞΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΑ ΟΦΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ELIAS.

AN TΕΛΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΤΟΤΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ. ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΟ ΣΗΖΗΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ. ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ... ΄΄ΝΕΕΣ΄΄ ΕΝΑΡΞΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΑ ΟΦΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ...

Ο συμψηφισμός του ΦΠΑ είναι κατά την γνώμη μου δικαιότερος από το να περιμένουν επιστροφή (ζήσε δηλαδή μαύρε μου να φας τριφύλλι).

Το κανονικό καθεστώς έχει πλεονεκτήματα λογω της έκπτωσης του ΦΠΑ δαπανών (όπου αυτός υπάρχει και δικαιολογείται) και της αγοράς παγίων όπως και κάθε άλλος επιτηδευματίας που τηρεί κανονικά βιβλία.

Τα αρνητικά είναι πως είναι κανονικός επιτηδευματίας με όλες τις υποχρεώσεις και φυσικά κόστος λογιστή που έτσι και αλλιώς θα έχει πλέον και ως αγρότης του ειδικού καθεστώτος

Μπορεί να γίνει μετάταξη στο κανονικό καθεστώς με δήλωση στον αρμόδιο προϊστάμενο Δ.Ο.Υ. εντός 30 ημερών από την έναρξη του ημερολογιακού έτους με την υποχρέωση να παραμείνουν στο κανονικό καθεστώς επί πενταετία. Σε περίπτωση που η μετάταξη γίνει στην διάρκεια της διαχειριστικής περιόδου, ισχύει από την ημερομηνία της δηλώσεως και δεν μπορεί να ανακληθεί πριν από την πάροδο πενταετίας η όποια αρχίζει από την έναρξη της επομένης από την μετάταξη διαχειριστικής περιόδου.

Κατά την μετάταξη στο κανονικό καθεστώς πρέπει να γίνουν απογραφές αποθεμάτων και παγίων ώστε να δικαιούνται έκπτωσης του ΦΠΑ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,εγώ εχω θεωρήσει ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤ.ΠΡΟΙΟΝ. και όχι ΔΕΛΤΙΟ-ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝ. υπάρχει κάποιο πρόβλημα?Επίσης θεώρησα ΔΑ σειρά Α για τη νέα υπαγόμενη δραστηριότητα και ΤΔΑ για να το χρησιμοποιεί όταν πουλάει σε λοιπούς επιτηδευματίες (π.χ. μαναβικο-κρεοπωλείο).Είναι ok,πιστεύω.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,εγώ εχω θεωρήσει ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤ.ΠΡΟΙΟΝ. και όχι ΔΕΛΤΙΟ-ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝ. υπάρχει κάποιο πρόβλημα?Επίσης θεώρησα ΔΑ σειρά Α για τη νέα υπαγόμενη δραστηριότητα και ΤΔΑ για να το χρησιμοποιεί όταν πουλάει σε λοιπούς επιτηδευματίες (π.χ. μαναβικο-κρεοπωλείο).Είναι ok,πιστεύω.Ευχαριστώ.

Μέχρι την εκτύπωση και θεώρηση από τους παραγωγούς του προβλεπόμενου ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ μπορεί να χρησιμοποιείται θεωρημένο το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΓΡΟΤ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ . Καλώς επίσης θεώρησες ΔΑ για την διακίνηση από και προς το χωράφι αλλά πως σου θεώρησαν ΤΔΑ; Οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος δεν εκδίδουν ΤΔΑ για τις πωλήσεις τους!!!!!!!!!!!! Οι αγοραστές εκδίδουν ΔΑ-Τιμολόγιο αγοράς αγροτικών προϊόντων προς τους αγρότες συναδέλφισα.

ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΥΡΩΣΕΤΟ ΑΜΕΣΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά στη ΔΟΥ δεν μου έφεραν καμιά αντίρηση για το ΤΔΑ .Να σου διευκρινήσω μάλιστα οτι η μεταταξή του είναι με βάση το καθεστως ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ-ΚΑΝΟΝΙΚΟ Ν3842/2010 ΑΡ62-ΠΑΡ13Α Και όσον αφορά το αν έχει κόψει , έχει ήδη 2 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά στη ΔΟΥ δεν μου έφεραν καμιά αντίρηση για το ΤΔΑ .Να σου διευκρινήσω μάλιστα οτι η μεταταξή του είναι με βάση το καθεστως ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ-ΚΑΝΟΝΙΚΟ Ν3842/2010 ΑΡ62-ΠΑΡ13Α Και όσον αφορά το αν έχει κόψει , έχει ήδη 2 .

Αγρότης κανονικού καθεστώτος του Ν3842/2010 ΑΡ62-ΠΑΡ13Α σημαίνει πως μόνο για τις πράξεις που διενεργεί από την λαϊκή είναι εντεταγμένος στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ οπότε το ΤΔΑ αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο εάν ο αγρότης από την Λαϊκή πούλησε τα εμπορεύματα του σε επιτηδευματία, οπότε θα έχει Τόπο Φόρτωσης τον τόπο που γινόταν η λαϊκή εκείνη την ήμερα.

Δεν μπορεί και δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ΤΔΑ αυτό για να πουλήσει ο αγρότης τα προϊόντα του από το χωράφι σε επιτηδευματίες! Σε αυτή την περίπτωση ο αγρότης είναι του ειδικού καθεστώτος και του κόβουν Τιμολόγιο οι αγοραστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔ. ΑΓΡΟΤ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ; Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ Άρθρο 41, παράγραφος 2 του Κώδικα ΦΠΑ (ν.2859/2000) ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΗΛΕΣ ΓΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΕ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΕ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΤΟ ΤΙΜ/ΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ Ο ΕΠΙΤ/ΤΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΣΩΣΤΑ;(ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΔ. ΑΓΡΟΤ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ; Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ Άρθρο 41, παράγραφος 2 του Κώδικα ΦΠΑ (ν.2859/2000) ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΗΛΕΣ ΓΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΕ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΟΣ. Χρησιμοποιείται κατ’ οικονομία και μέχρι υπάρξεως του προβλεπόμενου από την ΠΟΛ 1144 στοιχείου

ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΕ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΤΟ ΤΙΜ/ΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ Ο ΕΠΙΤ/ΤΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΣΩΣΤΑ;(ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ) Σωστά, όπως δεν θα το καταχωρούσε(επειδή δεν έχει βιβλία) εάν δεν είχε και την δραστηριότητα του πωλητή λαϊκής που τον υποχρεώνει για αυτή και μόνο να τηρεί βιβλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και εγώ πολύ συναδελφοι.Αν και στην αρχή φοβήθηκα οτι κάποιο λάθος έκανα,τελικά ok γιατί πράγματι το ΤΔΑ το χρησιμοποιεί όταν απο τη λαική πουλάει και σε κάποιον άλλο επιτηδευματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...