Προς το περιεχόμενο

Επίδομα κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης 2012-2013. Ηλεκτρονική υπηρεσία χορήγησης, κριτήρια, διαδικασίες κ.λ.π.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπωσδηποτε με αμοιβη.Προτεινω να εκδοθει τιμοκαταλογος με σταθερες τιμες.Ο συλλογος ας το κανει.

Συμφωνώ απόλυτα......αλλά πρέπει να εκδοθεί ο τιμοκατάλογος άμεσα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Σε πολυκατοικία, μάλλον δεν μπορείτε να ακολουθήσετε άλλο τρόπο. Στη θέση σας θα πρότεινα να αναλάβω εγώ ή κάποιος άλλος, την όλη διαδικασία, εκ μέρους του.

Καλό βράδυ.

Καλημερα κ. Μπαμπη,

και εγω ηλικιωμενη ,δυστροπη ,και χωρις προσβαση στο Ιντερνετ(παω στα φοροκεπ και μου γραφουν τις απαντησεις) :rolleyes: ειμαι θα αναλαβετε και την δικια μας πολυκατοικια????

Με εκτιμηση η Διαχειριστρια.

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κ. Μπαμπη,

και εγω ηλικιωμενη ,δυστροπη ,και χωρις προσβαση στο Ιντερνετ(παω στα φοροκεπ και μου γραφουν τις απαντησεις) :rolleyes: ειμαι θα αναλαβετε και την δικια μας πολυκατοικια????

Με εκτιμηση η Διαχειριστρια.

Ελενη

Αγαπητή διαχειρίστρια καλησπέρα ...

Είμαι χαλαρός στο μπαλκόνι διαβάζοντας ένα βιβλίο, απολαμβάνοντας τον καταπληκτικό καιρό και παρακολουθώντας το στρογγυλό σκουπάκι ρομπότ μου, να αποφεύγει πανεύκολα τα εμπόδια κάνοντας ελιγμούς και βγάζοντας σκουπάκια από το πλάι και αναβοσβήνοντας φωτάκια, κάνοντας την εργασία που μου έχει απευθείας αναθέσει η κερά Μάρω.

Ξάφνου ... λαμβάνω μήνυμα στο κινητό μου τηλέφωνο ότι έχω προσωπικό μήνυμα ή παράθεση σε δημοσίευσή μου, σε κάποια από τις κοινότητες που γράφω και παρακολουθώ.

Σηκώνομαι αργά αργά και ανοίγω την οθόνη του netbook μου και βλέπω την παράθεσή σας ... :o

Να αναλάβω τη διαδικασία της πολυκατοικία σας; :o

Ποιά διαδικασίααααααααααααα ;;; :o

Εδώ κολλάω κι αν κολλάω δύσκολα ξεκολλάω,

δηλώνω έμμεσα με λέξεις ότι την εκτιμάω

μήπως και καταλάβει ότι πετάω σαν αεροπλάνο

κι έτσι μ’ αφήσει να εργαστώ μες στο δικό της πλάνο.

Λυπάμαι αλλά ... δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία αγαπητή μου !!!

Απευθυνθείτε στα φοροΚΕΠ ή στον ... εγγονό σας ... :P

Καλό μεσημέριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :)

Υ.Γ.

Πάντως για ηλικιωμένη, δύστροπη και χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο ... μια χαρά τα καταφέρνετε ... :P συνεχίστε έτσι ... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να κανουμε??

Δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε και τιποτα αποτελεσματικο αυτη τη στιγμη. Απλα επισημαινω οτι ολο και περισσοτερες νεες "δουλειες" φορτωνονται σε εμας χωρις απολαβες. Εγω το μονο που σκεφτομαι μετα απο ολα αυτα ( εκτυπωσεις νεων δοσεων εκκαθ/κου, θερμανση κλπ) ειναι να χρεωνω περισσοτερο τη δηλωση εισοδηματος . Σκεφτεσαι κατι αλλο?? :mellow:

με ποια λογική να χρεώσουμε τις δηλώσεις περισσότερο? π.χ. 1 που δεν έχει αυτοκίνητο καθόλου και δεν θα χρειαστεί εκτύπωση τελών κυκλοφορίας, 1 που έχει 7 αυτοκίνητα, 1 που είναι μηδενικό το εκκαθαριστικό του και δεν θα χρειαστεί εκτύπωση δόσεων, και 1 που είναι το εκκαθαριστικό του χρεωστικό, του εκτυπώνουμε όλες τις δόσεις, αυτός δεν τις πληρώνει στην ώρα του, και ξαναθέλει πάλι και πάλι με προσαυξήσεις,,, και πόσες φορές.... και μέχρι πότε .... ούτε που μπορείς να το υπολογίσεις. Απ' την άλλη μηχανήματα εκτυπώσεων, συντηρήσεις, μελάνια, χαρτιά, χώρια οι εργατοώρες που δεν κοστολογούνται..... Απλά πρέπει να πληρωνόμαστε. Τον επόμενο χρόνο θα εκτυπώνουμε και τα εκκαθαριστικά "λέει", θα διορθώνουμε και τις διευθύνσεις των ιδιωτών μέσω ιντερνετ. Σήμερα πρέπει να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά την αίτηση για το πετρέλαιο θέρμανσης. Η ουσία είναι πως το κράτος έριξε το κόστος όλων των εργασιών του στον τελικό καταναλωτή. Όχι σε εμας. Δεν μας είπε κάντε τα εσείς αντί για μένα χωρίς απολαβές. Το "χωρίς απολαβές" ποιός το λέει? Εμείς οι ίδιοι το λέμε. Δεν λέω σε καμμία περίπτωση πως είναι σωστό να πληρώνει ο κάτοχος του ΙΧ για να εκτυπωθεί η ειδοποίηση των τελών, αλλά ας το καταλάβει, κι ας τα βάλει μ'αυτόν που πρέπει. Όχι με εμάς. Με εμάς θα τα βάλει μόνο αν πολλοί από εμάς, προσφέρουν δωρεάν αυτές τις υπηρεσίες. Αν όλοι σεβόμασταν τον κόπο μας και το επάγγελμά μας, και πληρωνόμασταν για όλες τις υπηρεσίες που προσφέρουμε, δεν θα υπήρχε πρόβλημα σε εμάς τουλάχιστον. Το πρόβλημα θα το είχαν αυτοί που πρέπει να επαναστατήσουν και να διεκδικήσουν "κράτος" και "κρατικές δωρεάν υπηρεσίες"

Εν πάσει περιπτώσει, ας καταλάβουμε ότι η δουλειά μας αλλάζει αντικείμενο. Επιχειρήσεις (μικρές & μεσαίες) δεν θα έχουμε. Αυτό που θα έχουμε είναι η μεσολάβησή μας (μέσω ιντερνετ) του πολίτη με το κράτος. Ας το κοστολογήσουμε από τώρα που είναι η αρχή, για να μην καταλήξουμε να είμαστε μη κερδοσκοπικές & ζημιογόνες επιχειρήσεις, ή απλά άνεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.

Πάντως για ηλικιωμένη, δύστροπη και χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο ... μια χαρά τα καταφέρνετε ... :P συνεχίστε έτσι ... :ph34r:

Αυτο θα κανω κ.Μπαμπη θα απευθυνθω στα ΦΟΡΟΚΕΠ .

η το πολυ πολυ θα παρω στους ενοικους δωρο απο 1 κιλο σταφιδες το κονιακ ειναι ακριβο .

Τα σεβη μου στην κερα Μαρω και δωστε της την παρακατω φωτο να σας την δειχνει οποτε εχετε νευρα.post-30105-0-72334500-1351961618_thumb.j

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα κανω κ.Μπαμπη θα απευθυνθω στα ΦΟΡΟΚΕΠ .

η το πολυ πολυ θα παρω στους ενοικους δωρο απο 1 κιλο σταφιδες το κονιακ ειναι ακριβο .

Τα σεβη μου στην κερα Μαρω και δωστε της την παρακατω φωτο να σας την δειχνει οποτε εχετε νευρα.

Με Εκτιμηση,

Ελενη

3860sigmatauetanuMupi3AC0mupietamuetanualphasigmachiomicronlambdaepsilon3AF0sigmaalphaiota.jpg

Καλησπέρα αγαπητή διαχειρίστρια ... :):ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΞΕΝΙΟΣ ΖΕΥΣ

καλημερα και καλο Σ/Κ.

Παντως, δεν ξερω αν το καταλαβατε ( εαν κανω λαθος διορθωστε), βλεπω παλι οι λογιστες να τρεχουν. :angry:

Οι περισσοτεροι πελατες μου δεν εχουν καμια σχεση με Η/Υ και ετσι και αλλιως χρειαζονται τους κωδικους τους για να μπουν στο συστημα. :wacko:

Οποτε ,αντε παλι τρεξιμο και σιγα μην αναγνωρισουν τις εργατοωρες που χανουμε στην καθε περιπτωση :angry::(

Αντε στην υγεια των κοροιδων για αλλη μια φορα!!

ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΑΔΙΚΟ ΦΙΛΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΥ ,(ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΗ ,,,ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΕΜΨΩ ΕΚΕΙ,,,,ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΑΔΙΚΟ ΦΙΛΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΥ ,(ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΗ ,,,ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΕΜΨΩ ΕΚΕΙ,,,,ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Και γιατί να μη πληρωθείς εσυ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα).

Γνωρίζετε αν για όλη αυτή τη διαδικασία υπάρχει κάποια υπουργική απόφαση, ΦΕΚ ή κάτι επίσημο;

Όσο ψάχνω βλέπω μόνο δημοσιεύματα χωρίς να αναφέρεται κάποια επίσημη πηγή.

Η εφαρμογή για πολυκατοικίες μπορεί να άνοιξε, αλλά χωρίς κάτι επίσημο πώς θα προχωρήσω στην καταχώρηση της πολυκατοικίας που είμαι διαχειριστής;

Και κάτι ακόμα.

Μπορεί κάποιος ένοικος, ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής, να μου απαγορεύσει να καταχωρήσω τα στοιχεία του;

Ευχαριστώ,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετεροχρονίζεται η καταβολή του επιδόματος θέρμανσης λόγω… τεχνικών προβλημάτων

Ορατός είναι πλέον ο κίνδυνος για 4.000.000 νοικοκυριά να λάβουν στις αρχές του 2013, αντί για φέτος, το επίδομα θέρμανσης, καθώς καθημερινά ανακύπτουν σοβαρά τεχνικά προβλήματα που καθυστερούν την έναρξη της χορήγησής του. Η σχετική υπουργική απόφαση παραμένει ανυπόγραφη μέχρι να λύσει η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών δύο σοβαρά προβλήματα.

Πρώτον: Οι πολίτες που δεν είχαν υποχρέωση να υποβάλουν φορολογική δήλωση το 2012 πώς θα μπορέσουν να αποδείξουν ότι έχουν πολύ χαμηλά εισοδήματα και ως εκ τούτου είναι δικαιούχοι του επιδόματος; Μισθωτοί και συνταξιούχοι με εισοδήματα έως 6.000 ευρώ και λοιποί πολίτες με ετήσια εισοδήματα έως 3.000 ευρώ δεν είχαν υποχρέωση να υποβάλουν φέτος φορολογική δήλωση. Το ερώτημα είναι πώς θα αποδείξουν οι συγκεκριμένοι πολίτες ότι δικαιούνται το επίδομα, από τη στιγμή που δεν έχουν καταχωρηθεί τα στοιχεία για τα ετήσια εισοδήματά τους στα αρχεία της ΓΓΠΣ με αυτούς που υπέβαλαν δηλώσεις. Όπως τονίζουν λογιστές και φοροτεχνικοί, οι συγκεκριμένοι πολίτες θα απαιτηθεί να υποβάλουν εκπρόθεσμα δηλώσεις, όμως σε κάθε τέτοια περίπτωση ο νόμος προβλέπει την επιβολή προστίμου από 40 έως και 400 ευρώ!

Σημειώνεται ότι με βάση τα εισοδηματικά κριτήρια που αποφασίστηκε να θεσπιστούν, δικαιούχοι του επιδόματος ή της επιδότησης πετρελαίου θέρμανσης θα είναι οι άγαμοι με ετήσιο ατομικό εισόδημα μέχρι 25.000 ευρώ και ακίνητη περιουσία συνολικής αντικειμενικής αξίας μέχρι 150.000 ευρώ, καθώς επίσης και οι έγγαμοι με ετήσιο εισόδημα μέχρι 35.000 ευρώ και ακίνητη περιουσία αξίας μέχρι 200.000 ευρώ. Ειδικά για τους δικαιούχους με προστατευόμενα τέκνα προβλέπεται επιπλέον όριο 3.000 ευρώ για κάθε παιδί έως και τρία.

Δεύτερον: Τι θα γίνει με τα νοικοκυριά που κατοικούν σε διαμερίσματα πολυκατοικιών και έχουν αυτόνομη θέρμανση, δεδομένου ότι η χορήγηση του επιδόματος προβλέπεται να γίνεται με βάση τα χιλιοστά που αντιστοιχούν στο κάθε διαμέρισμα και άρα δεν υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης της πραγματικής κατανάλωσης. Θα μπορεί, δηλαδή, κάποιος να εισπράξει το επίδομα ακόμα και εάν, στην πραγματικότητα, δεν έχει καταναλώσει όλη την ποσότητα πετρελαίου που του αναλογεί με βάση τα δηλωθέντα χιλιοστά;

Όταν απαντηθούν επαρκώς τα δύο παραπάνω ερωτήματα θα υπογραφεί η υπουργική απόφαση για τη χορήγηση του επιδόματος ή της επιδότησης και θα τεθεί άμεσα σε παραγωγική λειτουργία η εφαρμογή για την ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων στην ηλεκτρονική ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών, ώστε να καταγραφούν οι δικαιούχοι είσπραξης του επιδόματος. Στην αίτηση που θα συμπληρώνει κάθε ενδιαφερόμενος θα πρέπει να αναγράψει το ονοματεπώνυμο, τη διεύθυνση κατοικίας, τον ΑΦΜ και τον αριθμό του τραπεζικού λογαριασμού του, στον οποίο θα γίνεται η σταδιακή πίστωση του ποσού του επιδόματος.

Η ΓΓΠΣ θα διασταυρώνει τα αναγραφέντα στην αίτηση στοιχεία του δικαιούχου με τα στοιχεία όσων έχουν αγοράσει πετρέλαιο θέρμανσης, μέσω του συστήματος «ΗΦΑΙΣΤΟΣ» Στο σύστημα αυτό οι πρατηριούχοι υγρών καυσίμων θα υποβάλλουν αναλυτικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και ΑΦΜ καταναλωτή, πωληθείσα ποσότητα πετρελαίου θέρμανσης και τιμή πώλησης) για κάθε απόδειξη λιανικής πώλησης πετρελαίου θέρμανσης που εκδίδουν. Σε κάθε περίπτωση ενοίκου πολυκατοικίας η διασταύρωση θα γίνεται με βάση τα πρόσθετα στοιχεία για τον ΑΦΜ διαχειριστή και τον αριθμό παροχής κοινόχρηστου ρεύματος, τα οποία αυτός θα πρέπει να έχει δηλώσει στην αίτησή του και τα οποία θα πρέπει να αναγράφονται και στην αντίστοιχη απόδειξη λιανικής πώλησης πετρελαίου θέρμανσης που θα έχει εκδώσει και θα έχει υποβάλει στο «ΗΦΑΙΣΤΟΣ» ο προμηθευτής πετρελαίου θέρμανσης.

Για το επίδομα θέρμανσης έχει εγγραφεί κονδύλι 270 εκατ. ευρώ στον προϋπολογισμό. Κάθε επιστροφή φόρου θα καταβάλλεται στον δικαιούχο 10-15 μέρες μετά από κάθε αγορά πετρελαίου θέρμανσης. Αδιευκρίνιστο παραμένει το εάν τα πρώτα χρήματα θα καταφθάσουν στους δικαιούχους μέχρι το τέλος του χρόνου.

Πηγή: http://www.express.g...1109656685.php3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίδομα κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης 2012-2013. Κριτήρια, διαδικασίες κλπ.

Θα χρειαστεί να περάσουμε αρκετοί από εκεί, καθώς το κρύο φέτος, θα είναι ... "ιδιόμορφο" ...

Φοβάμαι ότι δεν θα μοιάζει με τα κρύα που έχουμε ζήσει και ο χειμώνας αυτός, θα είναι ένας ...

"αλλιώτικος χειμώνας" ...

Η ηλεκτρονική διεύθυνση της ΓΓΠΣ στην οποία μπορούμε να κάνουμε αίτηση χορήγησης του επιδόματος, είναι η: https://www1.gsis.gr...login/login.htm

Η χρήση της υπηρεσίας θα γίνεται με τα ίδια συνθηματικά πρόσβασης, που χρησιμοποιούνται και για τις λοιπές υπηρεσίες της ΓΓΠΣ.

Μέσα από αυτή την εφαρμογή μπορούμε να επιλέξουμε αν θα υποβάλλουμε αίτηση ένταξης στο Μητρώο Δικαιούχων του Επιδόματος, λειτουργώντας ως "Δικαιούχος / Υποψήφιος Δικαιούχος του Επιδόματος" ή αν θα δηλώσουμε τα χιλιοστά των δαπανών θέρμανσης και λοιπά στοιχεία, για τους ενοίκους μιας πολυκατοικίας, λειτουργώντας ως "Διαχειριστές - Εκπρόσωποι" των ενοίκων της.

Για την πληροφόρησή μας σχετικά με το "επίδομα κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης" μπορούμε να καλούμε στο τηλέφωνο: 210 4803131

Καλό βράδυ, καλό "χειμώνα" και καλή δύναμη σε όλους.

Πρόσθετες πληροφορίες, κριτήρια, ζώνες, διαδικασίες:

Εισοδηματικά κριτήρια:

Το ύψος των εισοδημάτων για τους άγαμους δικαιούχους, ανέρχεται στα 25.000,00€.

Για τους έγγαμους χωρίς παιδιά στα 35.000,00€,

με ένα παιδί στα 38.000,00€,

με δύο στα 41.000,00€ και

με τρία στα 44.000,00€.

Τα εισοδήματα που θα λαμβάνονται υπόψη, είναι αυτά που δηλώθηκαν, με τις φορολογικές δηλώσεις εισοδημάτων του 2011 (οικ. έτος 2012).

Περιουσιακά κριτήρια

Για τους άγαμους, δικαιούχοι είναι όσοι έχουν ακίνητα αντικειμενικής αξίας έως 150.000,00€,

για τις οικογένειες, όσες έχουν ακίνητα αντικειμενικής αξίας έως 200.000,00€.

Όσο αφορά τον προσδιορισμό της αξίας της ακίνητης περιουσίας για το επίδομα θέρμανσης θα λαμβάνεται υπόψη η αξία που έχει υπολογιστεί, από το ΕΤΑΚ του 2009.

Εδώ θα πρέπει να δοθεί λύση, γιατί θα προκύψουν προβλήματα σε φορολογούμενους, που ενώ βάσει της συνολικής αξίας των ακινήτων που είχαν, δεν ήταν δικαιούχοι, πούλησαν ακίνητα μετά το 2009 και η συνολική αξία αυτών που απομένουν, είναι πλέον κάτω από τα όρια αυτά (δηλαδή είναι πλέον δικαιούχοι).

Οι γεωγραφικές ζώνες ορίζονται (σε νομούς, νησιά):

Α' Ζώνη: Γρεβενών, Κοζάνης, Καστοριάς, Φλώρινας, Δράμας, Ευρυτανίας.

Η μέγιστη κατανάλωση που επιδοτείται εδώ, είναι τα 3.000 λίτρα και η υψηλότερη επιδότηση είναι τα 900,00€.

Β' Ζώνη: Ιωαννίνων, Λάρισας, Καρδίτσας, Τρικάλων, Αρκαδίας, Πιερίας, Ημαθίας, Πέλλας, Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, Χαλκιδικής, Σερρών, Καβάλας, Ξάνθης, Ροδόπης, Έβρου.

Η μέγιστη κατανάλωση που επιδοτείται εδώ, είναι τα 1.800 λίτρα και η υψηλότερη επιδότηση είναι τα 540,00€.

Γ' Ζώνη: Αττικής (εκτός Κυθήρων & νησιών Σαρωνικού), Κορινθίας, Ηλείας, Αχαΐας, Αιτωλοακαρνανίας, Φθιώτιδας, Φωκίδας, Βοιωτίας, Εύβοιας, Μαγνησίας, Λέσβου, Χίου, Κέρκυρας, Λευκάδας, Θεσπρωτίας, Πρέβεζας, Άρτας.

Η μέγιστη κατανάλωση που επιδοτείται εδώ, είναι τα 960 λίτρα και η η υψηλότερη επιδότηση είναι τα 388,00€.

Δ' Ζώνη: Ηρακλείου, Χανίων, Ρεθύμνου, Λασιθίου, Κυκλάδων, Δωδεκανήσου, Σάμου, Μεσσηνίας, Λακωνίας, Αργολίδας, Ζακύνθου, Κεφαλληνίας & Ιθάκης, καθώς και τα νησιά Κύθηρα και Σαρωνικού.

Η μέγιστη κατανάλωση που επιδοτείται εδώ, είναι τα 600 λίτρα και η υψηλότερη επιδότηση είναι τα 180,00€.

Κατανάλωση ανά ζώνη

Το μέγιστο όριο κατανάλωσης σε λίτρα που επιδοτείται ανά κλιματική ζώνη ορίζεται:

Κλιματική ζώνη Ανώτατη κατανάλωση /m2 (lt)

Α’΄ Ζώνη............................25

Β’΄ Ζώνη............................15

Γ’΄ Ζώνη..............................8

Δ’΄ Ζώνη..............................5

Τα ανώτατα τετραγωνικά μέτρα επιδότησης, ορίζονται σε 120.

Η επιστροφή υπολογίζεται με ανώτατο όριο ανάλογα με την κλιματική ζώνη.

Η επιδότηση αφορά κτήρια που χρησιμοποιούνται ως κύρια κατοικία και είναι δηλωμένα στη δήλωση Ε9 (και εδώ ενδέχεται να προκύψουν προβλήματα).

Η χορήγηση θα πραγματοποιείται ύστερα από αίτηση του φορολογουμένου στην παραπάνω ηλεκτρονική διεύθυνση και έπειτα από διασταύρωση της πραγματοποίησης της αγοράς, μέσω του συστήματος παρακολούθησης πετρελαίου θέρμανσης ΗΦΑΙΣΤΟΣ.

Θα ακολουθήσει απόφαση για ποσό, που θα χορηγηθεί μέσω ΟΤΑ σε ειδικές ομάδες πληθυσμού, για την ενίσχυσή τους, ανεξαρτήτως είδους καυσίμου και τρόπου θέρμανσης (π.χ. οικογένειες χωρίς εργαζόμενους κτλ).

Διαδικασίες:

Με την ηλεκτρονική αίτηση για το επίδομα πετρελαίου μέσω της ΓΓΠΣ , οι δικαιούχοι θα πληροφορούνται αυτόματα αν δικαιούνται ή όχι την επιστροφή του ειδικού φόρου που θα αντιστοιχεί σε 0,30€ ανά λίτρο πετρελαίου, με διασταύρωση από το σύστημα ΗΦΑΙΣΤΟΣ (απαιτείται καταχώρηση των στοιχείων του παραστατικού αγοράς πετρελαίου που έλαβαν).

Στη συνέχεια και μόλις λάβουν απάντηση μετά από διασταύρωση με την φορολογική τους δήλωσης, ότι πληρεί ο δικαιούχος τα εισοδηματικά, οικογενειακά και γεωγραφικά κριτήρια, θα του επιστρέφεται ένας κωδικός αριθμός (πρωτόκολλο), που θα αντιστοιχεί στο συνολικό αριθμό των λίτρων, για τα οποία δικαιούται να λάβει το επίδομα με την μορφή επιστροφής του ειδικού φόρου πετρελαίου.

Η διαδικασία για τις πολυκατοικίες, "διαχειριστές / εκπρόσωποι πολυκατοικίας", είναι η εξής:

Επιλέγετε εισαγωγή νέας πολυκατοικίας για να καταχωρήσετε τον αριθμό παροχής ρεύματος της πολυκατοικίας (αυτός που θα αναγράφεται και στην απόδειξη αγοράς).

Έπειτα εισάγετε τον αριθμό των διαμερισμάτων και το σύστημα εμφανίζει πίνακα, για να καταχωρήσετε τα χιλιοστά και τετραγωνικά ανά διαμέρισμα, όπως ορίζονται από τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας και τα στοιχεία του κάθε ιδιοκτήτη η ενοικιαστή των διαμερισμάτων.

Τα στοιχεία που θα πρέπει να συλλέξουν οι διαχειριστές/εκπρόσωποι πολυκατοικιών, είναι πάρα πολλά και θα δημιουργήσουν τουλάχιστον ... πονοκέφαλο !!! Και εδώ αναμένεται να δημιουργηθούν προβλήματα κατά την διαδικασία, ιδίως σε πολυκατοικίες με ενοίκους που εναλλάσσονται, αλλά κυρίως, με αυτούς που δεν πληρώνουν για την αγορά πετρελαίου, αλλά που μπορεί να τυγχάνουν, δικαιούχοι επιδότησης.

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι, πολλοί δεν θα μπουν καθόλου στον κόπο, να εκτελέσουν την παραπάνω διαδικασία κι ας είναι κάποιοι από αυτούς δικαιούχοι.

Η διαδικασία για τους λειτουργώντας ως "ατομικά δικαιούχοι / υποψήφιοι δικαιούχοι" του επιδόματος, δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.

Για κάθε χρήστη οικίας, θα ζητείται ο τραπεζικός λογαριασμός στον οποίο θα πιστώνεται η επιστροφή φόρου, εντός 14 ημερών από την υποβολή του αιτήματος.

Έτσι, τόσο απλά ... !!! :(

* Όλα τα παραπάνω αφορούν βέβαια, όσους έχουν "ακόμα" την δυνατότητα να ... αγοράσουν πετρέλαιο.

Καλησπερα κ.Μπαμπη ,

Ως ηλικιωμενη ,δυστροπη και τα λοιπα με ενημερωσαν τα φοροκεπ αυτο http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/11290,

Κατι δεν καταλαβαινω ,εμεις αποφασισαμε να μην αναψουμε ολοι και συνεπως δεν θα αγορασουμε πετρελαιο , αλλα θα παρουμε επιδομα θερμανσης.

Αυτο λεει ο Ποιητης ?

Ξερετε τωρα πως ειναι οι Ποιητες αλλα γραφουν αλλα λενε και αλλα εννοουν.

Με βοηθατε να το κατανοησω σας παρακαλω.

Με Εκτιμηση ,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ.Μπαμπη ,

Ως ηλικιωμενη ,δυστροπη και τα λοιπα με ενημερωσαν τα φοροκεπ αυτο http://www.taxheaven...s/view/id/11290,

Κατι δεν καταλαβαινω ,εμεις αποφασισαμε να μην αναψουμε ολοι και συνεπως δεν θα αγορασουμε πετρελαιο , αλλα θα παρουμε επιδομα θερμανσης.

Αυτο λεει ο Ποιητης ?

Ξερετε τωρα πως ειναι οι Ποιητες αλλα γραφουν αλλα λενε και αλλα εννοουν.

Με βοηθατε να το κατανοησω σας παρακαλω.

Με Εκτιμηση ,

Ελενη

Αγαπητή διαχειρίστρια,

και ως εκ τούτου <_< ,

Εν αναμονή υπουργικής απόφασης (ενός άλλου ποιητή), καλό απόγευμα. :)

Υ.Γ.

Στις πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση η επιδότηση θα δίνεται άμεσα με την αγορά του πετρελαίου θέρμανσης. Αυτοί που δεν θα ανάψουν καθόλου τα καλοριφέρ, θα πάρουν κανονικά το επίδομα πετρελαίου με τη μορφή, επιδόματος θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή διαχειρίστρια,

και ως εκ τούτου <_< ,

[

Εν αναμονή υπουργικής απόφασης, καλό απόγευμα.

κ.Μπαμπη ευχαριστω

Λεω να αναμενω και τις διευκρινιστικες. κατι δεν μου αρεσει στην τοση απλοχερια ξαφνικα.

Με Εκτιμηση ,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ.Μπαμπη ευχαριστω

Λεω να αναμενω και τις διευκρινιστικες. κατι δεν μου αρεσει στην τοση απλοχερια ξαφνικα.

Με Εκτιμηση ,

Ελενη

Και όμως, για να μην μπλέξουν πετάνε το μπαλάκι στους διαχειριστές και τους ενοίκους. Μάλλον δηλαδή θα γυρίσουν σε κάποιες πολυκατοικίες να αξιώνουν τα χρήματα από το επίδομα στα κλειστά διαμερίσματα ή σε αυτούς που δεν το ανάβουν. Μύλος θα γίνει αλλά το Υπουργείο θα ..... ποιεί την νήσσα. (Ελπίζω να το έγραψα σωστά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, για να μην μπλέξουν πετάνε το μπαλάκι στους διαχειριστές και τους ενοίκους. Μάλλον δηλαδή θα γυρίσουν σε κάποιες πολυκατοικίες να αξιώνουν τα χρήματα από το επίδομα στα κλειστά διαμερίσματα ή σε αυτούς που δεν το ανάβουν. Μύλος θα γίνει αλλά το Υπουργείο θα ..... ποιεί την νήσσα. (Ελπίζω να το έγραψα σωστά)

Αγαπητε ,

Το ξανασκεφτηκα και δεν τα μπορω τα φλας

post-30105-0-76909300-1352758921_thumb.j

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κaλημερa

προσπaθω aπο το Σabbaτο που aνοιξε το συστημa γιa τους μη διaχειριστες νa στειλω κaποιες aιτησεις,aλλa δεν μου δεχετaι τον aριθμο πaροχης(οπως κaι νa τον εχω προσπaθησει).Σaς εχει τυχει σε κaνενaν? Κaι τι κaνaτε γιaυτο?Εννοεειτaι οτι προσπaθω νa μιλησω με Γ.Γ. aλλa οι γρaμμες εινaι aπaσχολημενες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μιa πρώτη μaτιά στην εφaρμογή , πρέπει πρώτa νa μπει ο διaχειριστης νa bάλει τa στοιχείa της πολυκaτοικιaς κaι μετά οι δικaιούχοι....Σωστά κaτάλaba?

Επίσης σε περίπτωση μονοκaτοικίaς τι γίνετaι, γιaτι στην φόρμa 'εχει στοιχείa πολυκaτοικίaς κaι AΦΜ διaχειριστή. όσο γιa το τηλέφωνο που δίνουν aπλά δεν λειτουργεί........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙA ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ:

1.BAΖΟΥΜΕ ΤA ΤΕΤΡAΓΩΝΙΚA ΠΟΥ AΝAΦΕΡΟΝΤAΙ ΣΤΟ Ε9 Η ΣΤΟΝ ΛΟΓ/ΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ;

2. ΓΙA ΝA ΓΙΝΕΙ AΙΤΗΣΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝA ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ AΠΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙA ΤΗΝ AΓΟΡA ΠΕΤΡΕΛAΙΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 πρώτα απο που αρ παροχης? κωδικο πληρωμης? με κενα παυλες ????/ γιατι δεν παιρνη τιποτα

ειτε απο τον αριθμο παροχης ειτε απο τον κωδικο πληρωμης το ιδιο ειναι.χωρις κενα χωρις τιποτα τα βαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...