Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ


NIKOLAOS80

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

   ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΣΚΗΣΗ (ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ)

ΠΡΩΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

   ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΣΚΗΣΗ (ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ)

ΠΡΩΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

1) Σύνταξη ειδικής σύμβασης για πρακτική άσκηση σπουδαστών ΤΕΙ - ΑΕΙ ( Την παίρνεις συμπληρωμένη από το ΤΕΙ - ΑΕΙ  και την υπογράφεις ).

     Την ειδική σύμβαση την υπογράφουν οι παρακάτω :

 α) Εσύ

 β) ο Φοιτητής - Σπουδαστής

 γ) Ο προιστάμενος του τμήματος του ΤΕΙ ή ΑΕΙ ο οποίος βάζει και την " στρογγυλή " σφραγίδα .

2) Δεν είσαι υποχρεωμένος να πάς τη σύμβαση στη επιθεώρηση εργασίας ούτε να υποβάλεις πίνακα προσωπικού .

3) Δεν αναγράφετε o σπουδαστής - φοιτητής  στο πορτοκαλί βιβλίο του ΙΚΑ

4) Υποβάλεις κανονικά ΑΠΔ , κρατήσεις 1% επί της 12ης ασφαλιστικής κλάσης η οποία γίνετε 9η όπως σου γράφει ο Jim 1970 .

 

 

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.

 

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα αγαπητέ μιχάλη..σχετικά με τον πινακα υπάρχει και αυτό..

 

16. ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΗΜΕΔΑΠΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ /

ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Κ.Υ.Α. 16802/667/27-8-2010, άρθρο 10-

ΦΕΚ1345/Β’).

Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να εγγράφουν τους ασκούμενους

σπουδαστές/μαθητές/ φοιτητές στον πίνακα προσωπικού τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εγκύκλιος 10/2013 αναφέρεται στις ειδικότητες που υπάρχουν στην 7σέλιδη εγκύκλιο και αμοίβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, στην οποία δεν υπάρχει η πρακτική άσκηση σπουδαστών, γιατί αυτοί δεν αμοίβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, αλλά απλά ασφαλίζονται με την 12Η ασφαλιστική όπως έχει ορισθεί με άλλη απόφαση του ΙΚΑ. Μένει λοιπόν να ξεκαθαρίσει το ΙΚΑ αν έχει και γι αυτούς ισχύ η 10/2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα αγαπητέ μιχάλη..σχετικά με τον πινακα υπάρχει και αυτό..

 

16. ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΗΜΕΔΑΠΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ /

ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Κ.Υ.Α. 16802/667/27-8-2010, άρθρο 10-

ΦΕΚ1345/Β’).

Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να εγγράφουν τους ασκούμενους

σπουδαστές/μαθητές/ φοιτητές στον πίνακα προσωπικού τους.

Οκ με έπιασες αδιάβαστο .

 

Σε ευχαριστώ πολύ . Για αυτό εδω " μέσα " όλοι μας γινόμαστε σοφότεροι .

Να είσαι καλά .

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εγκύκλιος 10/2013 αναφέρεται στις ειδικότητες που υπάρχουν στην 7σέλιδη εγκύκλιο και αμοίβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, στην οποία δεν υπάρχει η πρακτική άσκηση σπουδαστών, γιατί αυτοί δεν αμοίβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, αλλά απλά ασφαλίζονται με την 12Η ασφαλιστική όπως έχει ορισθεί με άλλη απόφαση του ΙΚΑ. Μένει λοιπόν να ξεκαθαρίσει το ΙΚΑ αν έχει και γι αυτούς ισχύ η 10/2013.

κατά την άποψή μου...

 

και..

 

βάσει της εγκυκλίου..

 

θεωρώ πως τώρα ανήκουν στην 9η..

 

πως δηλαδή θα ασφαλιστούν οι ασκούμενοι μέχρι το ικα να βγάλει - αν βγάλει- νέα απόφαση?

 

τους βάζω στην 9η και αν..αν..αν..βγει απόφαση για 12η.. "κλάιν μάιν" .συμπληρωματική...μικρό το κακό.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανώς έχεις δίκιο.

Αλλά επειδή μάθαμε να φυσάμε και το γιαούρτι !!!

και επειδή μάθαμε να αμφισβητούμε το αυτονόητο !!!

και επειδή πράγματι σ αυτή την περίπτωση είναι μικρό το κακό,

θα συμφωνήσω μαζί σου και θα το ακολουθήσω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατά την άποψή μου...

 

και..

 

βάσει της εγκυκλίου..

 

θεωρώ πως τώρα ανήκουν στην 9η..

 

πως δηλαδή θα ασφαλιστούν οι ασκούμενοι μέχρι το ικα να βγάλει - αν βγάλει- νέα απόφαση?

 

τους βάζω στην 9η και αν..αν..αν..βγει απόφαση για 12η.. "κλάιν μάιν" .συμπληρωματική...μικρό το κακό.. :)

Επαναφέρω το θέμα γιατί σήμερα στο ΙΚΑ Καλαμαριας οι ελεγκτές ήταν κάθετοι σ αυτό που ανέφερα παραπάνω. Οτι δηλ. η Πρακτική ΤΕΙ παραμένει στη 12η ασφαλιστική και η 10/2013 ισχύει αποκλειστικά για όσους αναφέρονται σ αυτήν. Προσοχή λοιπόν συνάδελφοι!!!! 12η ασφαλιστική και όχι 9η!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα αγαπητέ μιχάλη..σχετικά με τον πινακα υπάρχει και αυτό..

 

16. ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΗΜΕΔΑΠΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ /

ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Κ.Υ.Α. 16802/667/27-8-2010, άρθρο 10-

ΦΕΚ1345/Β’).

Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να εγγράφουν τους ασκούμενους

σπουδαστές/μαθητές/ φοιτητές στον πίνακα προσωπικού τους.

Δημήτρη γειά σου ,τελικά τι ισχύει ?χρειάζεται πίνακας προσωπικού για πτυχιακή φοιτητή εμπ?θα αμείβεται με τί και με τι θα ασφαλίζεται?

γράφεται στο πορτοκαλί βιβλίο?βλέπω διάφορα νούμερα και έχω κολλήσει γιατί τώρα μου φέρανε κάποια σύμβαση φοιτητή με ΕΜΠ για πτυχιακή

και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημήτρη γειά σου ,τελικά τι ισχύει ?χρειάζεται πίνακας προσωπικού για πτυχιακή φοιτητή εμπ?θα αμείβεται με τί και με τι θα ασφαλίζεται?

γράφεται στο πορτοκαλί βιβλίο?βλέπω διάφορα νούμερα και έχω κολλήσει γιατί τώρα μου φέρανε κάποια σύμβαση φοιτητή με ΕΜΠ για πτυχιακή

και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Θα σου απαντήσω εγώ.

1. Αμοίβεται με το 80% του ανειδίκευτου εργάτη (προσοχή αν είναι πάνω απο 25 ετών ή κάτω.)

2. Ασφαλίζεται στην 12η ασφαλιστική κλάση του ΙΚΑ μόνο για εργατικό κίνδυνο (1%). Αναφέρω πιο πάνω γιατί στην 12η και όχι στην 9η.

3. Ειδικές περιπτώσεις ασφάλισης 14.

4. Κωδικός Πακέτου Κάλύψης 210.

5. Εγώ τους γράφω και στο βιβλίο Νεοπροσλαμβανομένων, υποβάλλω και πίνακα προσωπικού. (Μπορεί να είναι εκ του περισσού, αλλά δεν απαγορεύεται και σιγά τον επιπλέον χρόνο που σπαταλάω για να έχω τη σιγουριά οτι δεν θα μου την πέσει κάποια στιγμή ο κάθε μ@@@@@ς και άσχετος να του αποδείξω τα αυτονόητα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά,η συμβαση για την πρακτικη ,που υπογραφηκε ειναι αυτη στις εικονες που ανεβασα.λεει μαλιστα στη δευτερη σελιδα οτι ο ασκουμενος ασφαλιζεται κατα επαγγ.κινδυνου συμφωνα με τισ διαταξεις με μεριμνα της σχολης του ΕΜΠ.

 

Αρα τι ισχυει στην περιπτωση?πληρωνει η επιχ/ση κατι?

και οσον αφορα πινακα προσωπικου κλπ τι γινεται?(αν υποβληθει με τι ημ/νια πρεπει ?η συμβαση αρχιζει απο 15/4 οπωσ λεει η πρωτη σελ.)

post-9998-0-96745000-1366122358_thumb.jp

post-9998-0-32889300-1366122388_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα γιάννη...

 

τα παραπάνω ισχύουν για την εξάμηνη πρακτική των φοιτητών των τει..

 

η σύμβαση που ανέβασες είναι διαφορετική περίπτωση..

 

 

 

ρίξε μια ματιά στο οδηγό του μετσόβιου..τα λέει αναλυτικά..

 

 

http://users.ntua.gr/jpp/odigospa/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε παρόμοια περίπτωση όπου και να ρώτησα δεν ήθελαν τίποτα(οαεδ,σεπε)...

 

και γω δεν έκανα απολύτως τίποτα..

 

δεν ρωτάς μπας και άλλαξε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε παρόμοια περίπτωση όπου και να ρώτησα δεν ήθελαν τίποτα(οαεδ,σεπε)...

 

και γω δεν έκανα απολύτως τίποτα..

 

δεν ρωτάς μπας και άλλαξε κάτι?

Σωστός,θα το δώ αυριο,καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε παρόμοια περίπτωση όπου και να ρώτησα δεν ήθελαν τίποτα(οαεδ,σεπε)...

 

και γω δεν έκανα απολύτως τίποτα..

 

δεν ρωτάς μπας και άλλαξε κάτι?

 

Επειδή προσέλαβα και εγώ με πρακτική τει, επιβεβαιώνω ότι δεν χρειάζεται τίποτα από τον εργοδότη, παρά μόνο να στέλνει την ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγκύκλιος ΙΚΑ 10/2013:

 ww.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_10_2013.pdf  

 

Οι κατηγορίες των με κυμαινόμενες αποδοχές αμειβομένων μισθωτών για το έτος 2013, κατατάσσονται σε ασφαλιστικές κλάσεις τεκμαρτών ημερομίσθιων, κατώτερες κατά τρεις (3) από αυτές που είχαν καταταχτεί για το έτος 2012.

 

Το 1% επί της 12ης ασφαλιστικής κλάσης, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε προηγουμένως, είναι η εισφορά για τον επαγγελματικό κίνδυνο.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_95-04_1342.pdf

Η εγκύκλιος ΙΚΑ 95/2004 απαλλάσει την υποχρέωση αναγραφής για τους ασκούμενους σπουδαστές ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H περίπτωση του Καβοντόρου, είναι διαφορετική, και εγω σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα δεν έκανα τίποτα, δεν τον εμφάνισα πουθενά ούτε στην ΑΠΔ, απλά να κρατά ο εργοδότης ένα αντίγραφο της σύμβασης σε περίπτωση ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας

 

Κατα την υποβολη ΑΠΔ , για σπουδαστες ΤΕΙ που απασχολουνται σε εργοδοτες κατα την διαρκεια της 6μηνης πρακτικης τους (ΙΚΑ πακετο καλυψης 0210 - ειδικη περιπτωση 14) εμφανιζεται απαγορευτικο λαθος  υπο τον κωδικο 141 ("οι εισφορες δεν συμφωνουν με το γινομενο αποδοχες επι % ") καθως το ασφαλιστρο  1% (επαγγελματικου κινδυνου) υπολογιζεται  οχι επι των μικτων καταβαλλομενων αποδοχων , αλλα επι του τεκμαρτου ημερομισθιου της 12ης ασφαλιστικης κλασης, ως προελεχθη.

 

 Η  επομενη ενεργεια μας  ειναι  μεσω καποιου editor να διορθωνουμε το αρχειο CSLO1 (δηλωνοντας  μεγαλυτερες αποδοχες απο τις πραγματικα καταβληθεισες) α) και στην γραμμη με την εγγραφη του εργαζομενου σπουδαστη β) και στην πρωτη γραμμη του αρχειου που αποτυπωνονται  τα γενικα συνολα μηνος (αποδοχων,  εισφορων κλπ )  προκειμενου να ικανοποιειται η συνθηκη που απαιτει ο αυτοματοποιημενος ελεγχος του προγραμματος του ΙΚΑ και να γινει αποδεκτη η παραλαβη.

 

Ειναι κανεις που το χειριζεται διαφορετικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στον τύπο αποδοχών(36)  τι βάζεις?  01 ή 13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι πάει να πει " αυτό φέρνει το πρόγραμμα" ?

 

τα προγράμματα φέρνουν ανάλογα των δεδομένων που εμείς εισάγουμε..

 

μίλα με την εταιρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι που ρωτησες "τι τυπο αποδοχων βαζω (01) η (13)"  νομιζα οτι ειχες  και απαντηση ( πχ πως  με το 13 δεν ελεγχεται ο υπολογισμος απο το ΙΚΑ η αυτο ειναι το σωστο) . Ετσι ειναι ?

 

Η εταιρια με ρωταει "τι θελεις να στο φτιαξω"

 

Το ερωτημα (επαναδιατυπωνεται ) ειναι :

 

Στην  ΑΠΔ που  εστειλες εσυ  (αν σου ετυχε)  αλλαξες τις πραγματι καταβληθεισες μηνιαιες αποδοχες των 524,00 e ( που ειναι το 80% του ημερομισθιου ανειδικευτου , δηλ της οφειλομενης αμοιβης που λαμβανει ο σπουδαστης ) και τις εκανες 1011,00 απλα και μονο ωστε να τηρειται η συνθηκη που απαιτει το ΙΚΑ ?  (αμοιβες 1011,00 Χ 1% =  10,11 ευρω εργοδοτικες εισφορες, που ειναι οι οφειλομενες  επι της 12ης ασφ κλασης κλπ )

Και το οτι δηλωνω στο ΙΚΑ αλλες (υψηλοτερες) συνολικες  αποδοχες απο οτι λεει η λογιστικοποιημενη μισθοδοσια  δεν θα δημιουργησει εμπλοκη καπου παρακατω  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε φιλαράκι...δεν ξέρω τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να σου πω, που θα βάλεις τι..

 

δεν πειράζω τίποτα στην απδ ή στο αρχείο της..από το πρόγραμμα γίνονται όλα..

 

κάπου πρέπει να ορίζεις ότι ασφαλίζεται βάσει τεκμαρτών αποδοχών..

 

και ναι έχω την απάντηση.. ο τύπος αποδοχών που θα σου βγάλει στην απδ, πρέπει να είναι 13.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...