Προς το περιεχόμενο
  • 0

μισθωτηρια επαγγελματικης στεγης λογο της μεταφορας της εδρας στην οικια για να φορολογηθουν ως μισθωτοι


dodos

Ερώτηση

απο 01/01/2014 αλλη μια προυποθεση για να θεωρηθει καποιος ως μισθωτος πρεπει να εχει εδρα την κατοικια του.αυτο εχει ως αποτελεσμα να ερχονται παρα πολλοι για να μεταφερουν την εδρα στο σπιτι .

θα ηθελα να ρωτησω για μερικες περιπτωσεις να μου πειτε αν εχω δικιο..

 

1.επιτηδευματιας παντρεμενη ,που ο αντρας της θα νοικιασει σπτι ,για να μεταφερει την εδρα στη  κοινη τους κατοικια ,αρκει να γινει τροποποιηση του μισθωτηριου που να αναφερει οτι το ενα μερος του σπιτιου μπορει να χρησιμοποιηθει και ως επαγγελματικη εδρα ? και ενα μ2?

 

2. επιτηδευματιας μεταφερει την εδρα του στο σπιτι των γονιων του.θα μπει τεκμαρτο μισθωμα 3% επι της αντικειμενικης αξιας του ακινητου.τη αλλο πρεπει να προσκομισουμε στην δου εκτος απο το μ2 για την μεταφορα της εδρας ? πρεπει να γινει και εδω μισθωτηριο μεταξυ πατερας και κορης ηλεκτρονικα ?

 

3.επιτηδευματιας ειχε εδρα το πατρικο σπιτι και μετα το θανατο του πατερα το σπιτι πηγαινει κατα πληρη κυριοτητα στον αδελφο ,πρεπει να γινει ηλεκτρονικο μισθωτηριο με τεκμαρτο παλι μισθωμα μεταξυ του επιτηδευματια και του αδελφου του ? στο ηλεκτρονικο μισθωτηριο θα βαλουμε το ατακ του σπιτιου και θα αναφερει οτι παραχωρει ενα μερος αυτου στον αδελφο του για επαγγελματικη χρηση, με το αναλογο τιμημα ?

 

4. επιτηδευματιας με εδρα το σπιτι της μητερας του στην επαρχια ,δουλευει στην αθηνα και φιανεται πια σαν κατοικια του σπτι στην αθηνα που εχει και την πληρη κυριοτητα.αρα θα φαινεται αλλη διευθυνση η εδρα και αλλη η κατοικια ..αυτος λογικα θα εχει προβλημα ...δεν θελει να μεταφερει την εδρα στην αθηνα ..τι πρεπει να κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

απο 01/01/2014 αλλη μια προυποθεση για να θεωρηθει καποιος ως μισθωτος πρεπει να εχει εδρα την κατοικια του.αυτο εχει ως αποτελεσμα να ερχονται παρα πολλοι για να μεταφερουν την εδρα στο σπιτι .

θα ηθελα να ρωτησω για μερικες περιπτωσεις να μου πειτε αν εχω δικιο..

 

1.επιτηδευματιας παντρεμενη ,που ο αντρας της θα νοικιασει σπτι ,για να μεταφερει την εδρα στη  κοινη τους κατοικια ,αρκει να γινει τροποποιηση του μισθωτηριου που να αναφερει οτι το ενα μερος του σπιτιου μπορει να χρησιμοποιηθει και ως επαγγελματικη εδρα ? και ενα μ2?  ΑΡΚΕΙ ΣΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ Ως ΕΔΡΑ ΤΗς ΑΤΟΜΙΚΗς ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗς ΤΗς ΣΥΖΥΓΟΥ

 

2. επιτηδευματιας μεταφερει την εδρα του στο σπιτι των γονιων του.θα μπει τεκμαρτο μισθωμα 3% επι της αντικειμενικης αξιας του ακινητου.τη αλλο πρεπει να προσκομισουμε στην δου εκτος απο το μ2 για την μεταφορα της εδρας ? πρεπει να γινει και εδω μισθωτηριο μεταξυ πατερας και κορης ηλεκτρονικα ? 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ: Α Η ΚΟΡΗ ΚΑΤΟΙΚΕΙ  ΜΕ ΤΟΥς ΓΟΝΕΙς:  Ε9 ΓΟΝΕΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗς ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗς ΤΗς ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗς ( ............. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ)

Β: Η ΚΟΡΗ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΤΗΣ:  ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕς ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΙΩΝ..... ΣΚΕΨΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ 100000 Χ3%= 3000  ΕΝΟΙΚΙΟ 150*12=1800...

 

3.επιτηδευματιας ειχε εδρα το πατρικο σπιτι και μετα το θανατο του πατερα το σπιτι πηγαινει κατα πληρη κυριοτητα στον αδελφο ,πρεπει να γινει ηλεκτρονικο μισθωτηριο με τεκμαρτο παλι μισθωμα μεταξυ του επιτηδευματια και του αδελφου του ? στο ηλεκτρονικο μισθωτηριο θα βαλουμε το ατακ του σπιτιου και θα αναφερει οτι παραχωρει ενα μερος αυτου στον αδελφο του για επαγγελματικη χρηση, με το αναλογο τιμημα ?ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ 100000 Χ3%= 3000  ΕΝΟΙΚΙΟ 150*12=1800... 

 

4. επιτηδευματιας με εδρα το σπιτι της μητερας του στην επαρχια ,δουλευει στην αθηνα και φιανεται πια σαν κατοικια του σπτι στην αθηνα που εχει και την πληρη κυριοτητα.αρα θα φαινεται αλλη διευθυνση η εδρα και αλλη η κατοικια ..αυτος λογικα θα εχει προβλημα ...δεν θελει να μεταφερει την εδρα στην αθηνα ..τι πρεπει να κανει? ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗς ΜΗΤΕΡΑς ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ..... ΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗς..... ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΖΕΙ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟς ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ..... ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥς ΠΧ!!!!!!  ΜΙΣΘΩΝΟΥΝ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΔΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο 01/01/2014 αλλη μια προυποθεση για να θεωρηθει καποιος ως μισθωτος πρεπει να εχει εδρα την κατοικια του.αυτο εχει ως αποτελεσμα να ερχονται παρα πολλοι για να μεταφερουν την εδρα στο σπιτι .

θα ηθελα να ρωτησω για μερικες περιπτωσεις να μου πειτε αν εχω δικιο..

 

 

2. επιτηδευματιας μεταφερει την εδρα του στο σπιτι των γονιων του.θα μπει τεκμαρτο μισθωμα 3% επι της αντικειμενικης αξιας του ακινητου.τη αλλο πρεπει να προσκομισουμε στην δου εκτος απο το μ2 για την μεταφορα της εδρας ? πρεπει να γινει και εδω μισθωτηριο μεταξυ πατερας και κορης ηλεκτρονικα ?

 

3.επιτηδευματιας ειχε εδρα το πατρικο σπιτι και μετα το θανατο του πατερα το σπιτι πηγαινει κατα πληρη κυριοτητα στον αδελφο ,πρεπει να γινει ηλεκτρονικο μισθωτηριο με τεκμαρτο παλι μισθωμα μεταξυ του επιτηδευματια και του αδελφου του ? στο ηλεκτρονικο μισθωτηριο θα βαλουμε το ατακ του σπιτιου και θα αναφερει οτι παραχωρει ενα μερος αυτου στον αδελφο του για επαγγελματικη χρηση, με το αναλογο τιμημα ?

 

 

 

Είσαι βέβαιος ότι οι παραπάνω περιπτώσεις μπορούν να ενταχθούν στο άρθρο 12 του ν 4172/2013 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣΟΧΗ : ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ..... ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥς ΠΧ!!!!!!  ΜΙΣΘΩΝΟΥΝ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΔΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣΟΧΗ : ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ..... ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥς ΠΧ!!!!!!  ΜΙΣΘΩΝΟΥΝ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΔΡΑ

   

Πολύ σωστό αυτό . Υπόψιν και το άλλο που γράφει στο νόμο . Αυτό για την απόφαση με την οποία ΜΠΟΡΕΙ να δίνονται τεχνικές οδηγίες για την εφαρμογή της συγκεκριμένης διάταξης πχ με με μια διεύρυσνη των κριτηρίων θα μείνουν πολλοί εκτός νυμφώνος . Τέτοια απόφαση δεν εχω δεί έως τώρα , μάλλον την κρατάνε για έκπληξη :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιά άλλη περίπτωση είναι το σπίτι των γονέων να είναι μισθωμένο και να παραχωρούν ένα δωμάτιο του σπιτιού για επαγγελματική έδρα του παιδιού τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιά άλλη περίπτωση είναι το σπίτι των γονέων να είναι μισθωμένο και να παραχωρούν ένα δωμάτιο του σπιτιού για επαγγελματική έδρα του παιδιού τους

  

Αν είναι μόνο σπίτι των γονέων και όχι και του ασκούντος την δραστηριότητα μπορεί να υπαχθεί στο άρθρο 12 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι μόνο σπίτι των γονέων και όχι και του ασκούντος την δραστηριότητα μπορεί να υπαχθεί στο άρθρο 12 ?

άρθρο 12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

άρθρο 12? ναί άρθρο 12 ν 4172/2013 . Με αυτό πορευόμαστε , μέχρι στιγμής , από 01-01-2014 .

 

α οκ. Νόμιζα ότι είχε μπερδέψει το άρθρο 45 με το άρθρο 12!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είσαι βέβαιος ότι οι παραπάνω περιπτώσεις μπορούν να ενταχθούν στο άρθρο 12 του ν 4172/2013 ?

οχι δεν ειμαι βεβαιως γιατι εχω μπερδευτει με τον νεο δεσμευτικο ορο να εχουν εδρα την οικια τους ..

υπαρχει καποια διευκρινηση επι του θεματος ?

εχω μπει σε μια προσπαθεια να προετοιμασω τους πελατες μου για να μην βρεθουμε προ εκπληξεων γι αυτο τους συμβουλευω αν μπορουν να πανε την εδρα στην κατοικια τους.

εσυ τι λες για τις παραπανω πραγματικες περιπτωσεις ,θα μπορεσουν και για το οικ.2015 να ενταχθουν στα μπλοκακια ?οι υπολοιπες προυποθεσεις ισχυουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

απο 01/01/2014 αλλη μια προυποθεση για να θεωρηθει καποιος ως μισθωτος πρεπει να εχει εδρα την κατοικια του.αυτο εχει ως αποτελεσμα να ερχονται παρα πολλοι για να μεταφερουν την εδρα στο σπιτι .

θα ηθελα να ρωτησω για μερικες περιπτωσεις να μου πειτε αν εχω δικιο..

 

1.επιτηδευματιας παντρεμενη ,που ο αντρας της θα νοικιασει σπτι ,για να μεταφερει την εδρα στη  κοινη τους κατοικια ,αρκει να γινει τροποποιηση του μισθωτηριου που να αναφερει οτι το ενα μερος του σπιτιου μπορει να χρησιμοποιηθει και ως επαγγελματικη εδρα ? και ενα μ2?  ΑΡΚΕΙ ΣΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ Ως ΕΔΡΑ ΤΗς ΑΤΟΜΙΚΗς ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗς ΤΗς ΣΥΖΥΓΟΥ

 

2. επιτηδευματιας μεταφερει την εδρα του στο σπιτι των γονιων του.θα μπει τεκμαρτο μισθωμα 3% επι της αντικειμενικης αξιας του ακινητου.τη αλλο πρεπει να προσκομισουμε στην δου εκτος απο το μ2 για την μεταφορα της εδρας ? πρεπει να γινει και εδω μισθωτηριο μεταξυ πατερας και κορης ηλεκτρονικα ? 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ: Α Η ΚΟΡΗ ΚΑΤΟΙΚΕΙ  ΜΕ ΤΟΥς ΓΟΝΕΙς:  Ε9 ΓΟΝΕΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗς ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗς ΤΗς ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗς ( ............. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ)

Β: Η ΚΟΡΗ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΤΗΣ:  ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕς ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΙΩΝ..... ΣΚΕΨΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ 100000 Χ3%= 3000  ΕΝΟΙΚΙΟ 150*12=1800...

 

3.επιτηδευματιας ειχε εδρα το πατρικο σπιτι και μετα το θανατο του πατερα το σπιτι πηγαινει κατα πληρη κυριοτητα στον αδελφο ,πρεπει να γινει ηλεκτρονικο μισθωτηριο με τεκμαρτο παλι μισθωμα μεταξυ του επιτηδευματια και του αδελφου του ? στο ηλεκτρονικο μισθωτηριο θα βαλουμε το ατακ του σπιτιου και θα αναφερει οτι παραχωρει ενα μερος αυτου στον αδελφο του για επαγγελματικη χρηση, με το αναλογο τιμημα ?ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ 100000 Χ3%= 3000  ΕΝΟΙΚΙΟ 150*12=1800... 

 

4. επιτηδευματιας με εδρα το σπιτι της μητερας του στην επαρχια ,δουλευει στην αθηνα και φιανεται πια σαν κατοικια του σπτι στην αθηνα που εχει και την πληρη κυριοτητα.αρα θα φαινεται αλλη διευθυνση η εδρα και αλλη η κατοικια ..αυτος λογικα θα εχει προβλημα ...δεν θελει να μεταφερει την εδρα στην αθηνα ..τι πρεπει να κανει? ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗς ΜΗΤΕΡΑς ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ..... ΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗς..... ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΖΕΙ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟς ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ..... ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥς ΠΧ!!!!!!  ΜΙΣΘΩΝΟΥΝ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΔΡΑ

 

για την περιπτωση 2.

Α.στο μητρωο με το περιουσιολογιο του πατερα και την υπευθυνη δηλωση το δεχονται?

απλα στο ε2 του πατερα πρεπει να βαλουμε ενα τεκμαρτο μισθωμα?

αν ζητησουν μισθωτηριο ,μπορουμε να κανουμε ενα μισθωτηριο απο τον πατερα στην κορη ηλεκτρονικο με

το ατακ του σπιτιου του πατερα και απλα να αναφερουμε οτι θα της ενοικιασει ενα μερος για της επαγγελματικες της δραστηριοτητες με τεκμαρτο μισθωμα 3% επι αντικειμενικης αξιας κτλ...?

 

Β.ΣΤΗΝ Β ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΡΗ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

 

(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΟΤΙ ΑΠΟ 01/01/2014 Η ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ,ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΩΤΗΡΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εφοσον μια απο τις προυποθεσεις για να φορολογηθει καποιος ως μισθωτος απο 01/01/2014 ειναι και το εχει εδρα μονο το σπιτι του ?

καποιος που νοικιαζει σπτι στην αθηνα και η εναρξη του εναι στην επαρχια εδω και χρονια με δωρεαν παραχωρησει ενος μερους του σπτιου του πατερα του για τις επαγγελματικες του αναγκες .

μετα το θανατο του πατερα το σπτι περναει στην πληρη κυριοτητα του αδελφου του επιτηδευματια ...

τι πρεπει να κανει να γινει μισθωτηριο με δωρεαν παραχωρησει  μεταξυ αυτου και του αδελφου του που να αναφερει οπι ενα μερος του σπιτιου θα χρησιμοποηθει για τις επαγγελματικες αναγκες ?και να βαλει ενα τεκμαρτο μισθωμα μονο για τα τετραγωνικα του επαγγελματικου χωρου ?
και μετα εφοσον θα του εχει παραχωρηθει το σπιτι ο αδελφος (που του ανηκει το σπιτι ,ως τι θα μπει στην δηλωση ?ως φιλοξενουμενος
και το σπιτι στην αθηνα ως δευτερευουσα ?

γενικα πως το σωζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη μισθωτηριο ηλεκτρονικα δωρεαν παραχωρησης οικιας πχ.το σπιτι ειναι 100τμ μπορει να γραψει οτι του παραχωρει τα 50 για οικια,και απο τα 50 αυτα τα 10 για επαγγελματικες αναγκες και τεκμαρτο μισθωμα στο ηλεκτρονικο.μισθωτηριο για τα 10 αυτα τ.μ? Και σαν κυρια κατοικια θα εχει τα 50 τμ και τεκμηριο σε αυτα? Και το τεκμηριο γι αυτον που παραχωρει το σπιτι τα 100 τμ η τα υπολοιπα 50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελει και σχεδιο του σπιτιου με τον χωρο που ειναι επαγγελματικη στεγη  σε πρασινο χρωμα και το υπολοιπο σπιτι σε μπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη μισθωτηριο ηλεκτρονικα δωρεαν παραχωρησης οικιας πχ.το σπιτι ειναι 100τμ μπορει να γραψει οτι του παραχωρει τα 50 για οικια,και απο τα 50 αυτα τα 10 για επαγγελματικες αναγκες και τεκμαρτο μισθωμα στο ηλεκτρονικο.μισθωτηριο για τα 10 αυτα τ.μ? Και σαν κυρια κατοικια θα εχει τα 50 τμ και τεκμηριο σε αυτα? Και το τεκμηριο γι αυτον που παραχωρει το σπιτι τα 100 τμ η τα υπολοιπα 50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Δηλαδη μισθωτηριο ηλεκτρονικα δωρεαν παραχωρησης οικιας πχ.το σπιτι ειναι 100τμ μπορει να γραψει οτι του παραχωρει τα 50 για οικια,και απο τα 50 αυτα τα 10 για επαγγελματικες αναγκες και τεκμαρτο μισθωμα στο ηλεκτρονικο.μισθωτηριο για τα 10 αυτα τ.μ? Και σαν κυρια κατοικια θα εχει τα 50 τμ και τεκμηριο σε αυτα? Και το τεκμηριο γι αυτον που παραχωρει το σπιτι τα 100 τμ η τα υπολοιπα 50?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Δηλαδη μισθωτηριο ηλεκτρονικα δωρεαν παραχωρησης οικιας πχ.το σπιτι ειναι 100τμ μπορει να γραψει οτι του παραχωρει τα 50 για οικια,και απο τα 50 αυτα τα 10 για επαγγελματικες αναγκες και τεκμαρτο μισθωμα στο ηλεκτρονικο.μισθωτηριο για τα 10 αυτα τ.μ? Και σαν κυρια κατοικια θα εχει τα 50 τμ και τεκμηριο σε αυτα? Και το τεκμηριο γι αυτον που παραχωρει το σπιτι τα 100 τμ η τα υπολοιπα 50?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελει και σχεδιο του σπιτιου με τον χωρο που ειναι επαγγελματικη στεγη  σε πρασινο χρωμα και το υπολοιπο σπιτι σε μπλε

  

Σε μερικές ΔΟΥ εδώ σε εμάς απαιτουν τη σήμανση να την κάνουμε με διαφορετικά χρώματα , ερυθρό για την επαγγελματική στέγη και πορτοκαλόχρουν για το υπόλοιπο  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραια τωρα που με κοροιδεψατε αρκετα ,μπορει βεβαια και να το αξιζω ,μπορειτε να μου πειτα αν το μισθωτηριο  δωρεαν παραχωρησης για κατοικια που θα κανω τελικα και θα εχει σημειωση οτι θα χρησιμοποηται ενα μερος και για επαγγελματικες αναγκες θα μπορει να ειναι στα 50 τ.μ (θυμιζω οτι το σπιτι ειναι συνολικα 100τ.μ) η πρεπει υποχρεωτικα να γινει στα 100 τ.μ.

το ρωταω αυτο για να ξερω αν θα εχει τα 50 τ.μ ως τεκμηριο η οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μερικές ΔΟΥ εδώ σε εμάς απαιτουν τη σήμανση να την κάνουμε με διαφορετικά χρώματα , ερυθρό για την επαγγελματική στέγη και πορτοκαλόχρουν για το υπόλοιπο  .

χρωματα ειναι,  ΔΟΥ ειναι , παιζουν στο χωρο των χρωματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στο παρακάτω:

 

Θέλω να ενοικιάσω ένα διαμέρισμα για μόνιμη κατοικία και να μεταφέρω εκεί την έδρα της ατομικής μου επιχείρησης. Στο μισθωτήριο συμβόλαιο ξέρω ότι θα πρέπει να αναγράφεται ότι ο εκμισθωτής μου επιτρέπει να χρησιμοποιώ το ακίνητο ώς έδρα της ατομικής. Αυτό σημαίνει ότι ενοικιάζω το διαμέρισμα ως επαγγελματικό χώρο? Η μίσθωση αυτή υπόκειται στις επαγγελματικές μισθώσεις ή είναι μια απλή μίσθωση ακινήτου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ  ΤΟ  ΕΝΟΙΚΙΑΖΩ  ΩΣ  ΚΑΤΟΙΚΙΑ    ΜΕΧΡΙ  200Τ.Μ  ΔΩΡΕΑ  ΑΠΟ   ΠΑΤΕΡΑ  ΣΕ  ΥΙΟ  ΚΑΙ  ΑΝΤΙΘΕΤΑ  

ΑΝ  ΤΟ  ΕΝΟΙΚΙΑΖΩ  ΩΣ  ΕΠΕΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ  ΣΤΕΓΗ ΤΟΤΕ  ΣΤΟ  ΜΙΣΘΩΜΑ  ΒΑΖΩ  3%  ΕΠΙ  ΤΗΣ  ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ  ΑΞΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣΟΧΗ : ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ..... ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥς ΠΧ!!!!!!  ΜΙΣΘΩΝΟΥΝ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΔΡΑ

Επαναφέρω ενα παλαιο θέμα, μηπως γνωριζει κάποιος να μου πει σε ποιο νόμο βασίζεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...