Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛ.1281/30.12.2013 Απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων των αγροτών του ειδικού καθεστώτος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αγρότες ειδικού μέχρι να μεταταχθούν στο κανονικό καθεστώς κόβουν δελτίο απόστολής ( μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων) και το κάνουν τιμολόγιο εντός 30 ημερών έτσι; Αν κάνουν την μετάταξη π.χ στις 20/1 από εκεί και πέρα θα υπολογιστεί ο ΦΠΑ για τα τιμολόγια που κόβουν. Μέχρι τις 20/1 δεν θα υπολογιστεί ΦΠΑ; Σας ευχαριστώ!!!Κάπου έχω μπερδευτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει αγροτικό αυτοκίνητο εντάσσεται στα πάγια του αγρότη με τη μεταταξή?

Επίσης είναι σίγουρο πως τηρούν αναγκαστικά για 5 χρόνια τα βιβλία? Και με τη σύνταξη αν ο αγρότης είναι 80 χρονών του τη κόβουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό των επιδοτήσεων του 2013 δεν το ξέρουμε ακόμα

 

Σε αυτή την περίπτωση θα λαμβάνουμε υπ΄ όψιν τις επιδοτήσεις του 2012 όπως γράφτηκε παραπάνω;

 

Όταν το σύνολο του ποσού αφορά δύο χρονιές για τις οποίες χωριστά το ποσό είναι κάτω των 5000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα είπανε να έχουμε και πιστοποιητικό για την έδρα, ξέρετε υπεύθυνη δ'ηλωση, μισθωτήριο κλπ και μια οποιαδήποτε βεβαίωση να φαίνεται οτι είναι ασφαλισμένος, π.χ. φωτοτυπία βιβλιάριο. Τρέχα γύρευε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν μαζευόμαστε όλοι οι συνάδελφοι στη ΔΟΥ που ζητάει τα λιγότερα για να κάνουμε την μετάταξη των πελατών μας? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση που τα ακαθαριστα εσοδα είναι λιγοτερα από 10.000 και ο λογος της μετάταξης είναι

το ποσο της επιδότησης τι δικαιολογητικο πρεπει να προσκομισεις?

ευχαριστω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο γύρισα από ΔΟΥ. Δεν ξέρουν ακόμα κάτι, περιμένουν διευκρινιστική από Υπουργείο. Θα παέι πολύ πίσω πάντως η προθεσμία για την μετάταξη. Ίσως χρειαστεί μαζί με Μ2 και ασφαλιστική ενημερότητα από ΟΓΑ μου είπαν. Περιμένουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΟΥ Α' ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ μου απαντησε οτι γινεται μεταταξη εως 10/01 με βεβαιωση ΟΓΑ και Ε9.

Ισχυει η προθεσμια αυτη πραγματι??? 

ψαξε στο θεμα

και δες εχω ανεβασει μια πολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση που τα ακαθαριστα εσοδα είναι λιγοτερα από 10.000 και ο λογος της μετάταξης είναι

το ποσο της επιδότησης τι δικαιολογητικο πρεπει να προσκομισεις?

ευχαριστω πολύ!

η ερωτηση στο κλουβι του θεοχαρη να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος αγρότης έχει αγροτεμάχια τα εντάσσουμε στα πάγια?

θα κανεις αποσβεσεις ?

:lol: :lol: :lol:

τα εργα που αφορουν τα αγροτεμαχια φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρωινη μου επισκεψη σημερα στην ΔΟΥ μου ειπαν οτι δεν μπορω σημερα να κανω την μεταταξη γιατι εχουν ενημερωση οτι αοι αυριο 9/10 θα δοθουν οδηγίες σχετικα με το θεμα και οτι ισως τελικα να γινει και αυτοματα απο το σύστημα (κουφο αυτο αλλα μου το ειπαν) και καλητερα να μιλησω αυριο με την προϊσταμένη του τμηματος η οποια απουσιαζε σημερα.

Εν ολίγοις δεν ξερουν τι να κανουν ακομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη βιάζεστε ρε παιδιά!! όλα θα γίνουν στην ώρα τους. το θέμα είναι πως θα συνεννοηθούμε με τους αγρότες. με μια γρήγορη ματιά που έριξα είναι κάποιοι πάνω από 80 χρονών που δεν ακούνε! άλλοι που τους λες φέρε μου το λογαριασμό ΔΕΗ να δω τον αριθμό παροχής και σου φέρνουν το λογαριασμό νερού και επιμένουν ότι είναι του ρευματος. Σε αυτούς πως θα πεις να κόβουν τιμολόγια για τα λιπάσματα και να σου τα φέρνουν κάθε μήνα? πως θα τους πεις να βάζουν εργόσημα? πως θα τους πεις ότι πια δεν θα παίρνουν επιστροφή ΦΠΑ αλλά θα πληρώνουν αφού θα εισπράττουν το 13% ΦΠΑ?  

ένα μπάχαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη βιάζεστε ρε παιδιά!! όλα θα γίνουν στην ώρα τους. το θέμα είναι πως θα συνεννοηθούμε με τους αγρότες. με μια γρήγορη ματιά που έριξα είναι κάποιοι πάνω από 80 χρονών που δεν ακούνε! άλλοι που τους λες φέρε μου το λογαριασμό ΔΕΗ να δω τον αριθμό παροχής και σου φέρνουν το λογαριασμό νερού και επιμένουν ότι είναι του ρευματος. Σε αυτούς πως θα πεις να κόβουν τιμολόγια για τα λιπάσματα και να σου τα φέρνουν κάθε μήνα? πως θα τους πεις να βάζουν εργόσημα? πως θα τους πεις ότι πια δεν θα παίρνουν επιστροφή ΦΠΑ αλλά θα πληρώνουν αφού θα εισπράττουν το 13% ΦΠΑ?  

ένα μπάχαλο

Δίκιο έχεις.

Αυτό το μέτρο θα έπρεπε να έχει ισχύ για ηλικίες μικρότερες ή έστω για αγρότες που δεν έχουν βγει στη σύνταξη ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη βιάζεστε ρε παιδιά!! όλα θα γίνουν στην ώρα τους. το θέμα είναι πως θα συνεννοηθούμε με τους αγρότες. με μια γρήγορη ματιά που έριξα είναι κάποιοι πάνω από 80 χρονών που δεν ακούνε! άλλοι που τους λες φέρε μου το λογαριασμό ΔΕΗ να δω τον αριθμό παροχής και σου φέρνουν το λογαριασμό νερού και επιμένουν ότι είναι του ρευματος. Σε αυτούς πως θα πεις να κόβουν τιμολόγια για τα λιπάσματα και να σου τα φέρνουν κάθε μήνα? πως θα τους πεις να βάζουν εργόσημα? πως θα τους πεις ότι πια δεν θα παίρνουν επιστροφή ΦΠΑ αλλά θα πληρώνουν αφού θα εισπράττουν το 13% ΦΠΑ?  

ένα μπάχαλο

αν καποιος κανει εναρξη σαν νεος αγροτης στο κανονικο καθεστως ,εχει προβλημα με το να παρει την επιδοτηση του νεου αγροτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος κανει εναρξη σαν νεος αγροτης στο κανονικο καθεστως ,εχει προβλημα με το να παρει την επιδοτηση του νεου αγροτη ?

Αν εννοείς το πρόγραμμα των νέων αγροτών, τότε ναι, θα έχει πρόβλημα αν κάνει έναρξη πριν επιλεγεί από το πρόγραμμα καθώς δεν θα μπορεί να υποβάλλει φάκελο υποψηφιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί  κάποιος-α  να  με  απαντήσει  τί επιπτώσεις  θα  έχει  κάποιος    ΓΕΩΡΓΟΣ  και  παραμείνει   στο   ειδικό  καθεστώτος   παρότι   το  2013  είχε  πωλήσεις  9800 ευρώ   και   επιδοτήσεις   από  το  ΟΠΕΚΕΠΕ  6000 ευρώ  ;  φυσικά  δεν  νομίζω  ότι  ο  ζωέμπορος  που  πάει  να  τον  αγοράσει  τα   αρνιά  ή  το  σιτάρι  να  τον  ρωτάει  αν  είχε  υποχρέωσε  να  ενταχθεί  στο  κανονικό  καθεστώτος  απλά  από  τή  στάνη  που  θα  φορτώσει  τα  αρνιά  θα  κόψει  ο  έμπορος  δικό του   Τ ΑΓ+Δ.  ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

ή  μήπως  το  ΟΠΕΚΕΠΕ  βλέποντας  ότι  έχει  να  λαμβάνει  6000  επιδοτήσεις  θα  λέγει   φέρε  μου  και  τη  άδεια  μετάταξης,   λέτε ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  να  μη  το  έχει   σοφιστεί   αυτό  ο κ  ΘΕΟΧΑΡΗΣ  ;

ΕΥΧΑΡΣΤΩ    ΚΑΛΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ  ΣΕ  ΟΛΟΥ   ΣΑΣ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

=

τελικα σε αυτο που λετε οτι δηλαδη αγροτης/κτηνοτροφος με εσοδα κατω απο 10.000 ευρω που εχει εισπραξει ενιαία ενισχυση 6.000 ευρω και πανω υποχρεούται να κραταει βιβλία ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα σε αυτο που λετε οτι δηλαδη αγροτης/κτηνοτροφος με εσοδα κατω απο 10.000 ευρω που εχει εισπραξει ενιαία ενισχυση 6.000 ευρω και πανω υποχρεούται να κραταει βιβλία ή όχι?

υποχρεουται να κραταει βιβλια ναι.. ειτε ξεπερναει τα 10.000 μικτα εσοδα ειτε τα 5.000 ενιαία ενισχυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα κανονικα χθες την αλλαγη στη ΔΟΥ. Μου ειπαν οτι η προθεσμια ειναι μεχρι τις 10/1 και δεν μου ζητησανε τιποτα απο δικαιολογητικα παρα μόνο την ταυτότητα του αγροτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα κανονικα χθες την αλλαγη στη ΔΟΥ. Μου ειπαν οτι η προθεσμια ειναι μεχρι τις 10/1 και δεν μου ζητησανε τιποτα απο δικαιολογητικα παρα μόνο την ταυτότητα του αγροτη

Η προθεσμία μετάταξης με τις προισχύουσες διατάξεις θα γίνει εντός 30 ημερών ... όπως αναφέρθηκε παραπάνω ... 

Για οποιαδήποτε άλλη μεταβολή στο μητρώο ισχύει το 10ήμερο πλέον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...