Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΜΗ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Ε.Ε. 2008


Moxlas

Ερώτηση

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

,ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΥΦΘΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ,ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟΥ , ΓΙΑ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΑΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 30 ΗΜΕΡΕΣ ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ "ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ ΕΝΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΥΠΑΓΩΓΗ " Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΩ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-

έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα και απάντηση δέν είδα απο κανένα ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ. ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ . ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ . ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ. ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ . ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ . ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ........

Nϊκο επειδή δεν το τεκμηριώνεις μάλλον δεν είσαι δικηγόρος... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή η ένσταση αλλά πρώτα πρέπει να το ψάξεις για να δεις για ποιους λόγους σου απορρίψανε την αίτηση.

έπειτα εαν τους λόγους αυτούς τους θεωρείς αβάσιμους πρέπει να απευθυνθεις σε ένα δικηγόρο όπου

με 50 ευρώ μάλλον θα γίνει η δουλειά σου (έχοντας κατά νου την επιδότηση των 12000 εαν δεν κάνω λάθος είναι μικρό το ποσό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απορρίφθηκε αίτηση με το αιτιολογικό ότι ο πτυχιούχος ΤΕΙ μπορεί να υπαχθεί

σε άλλο πρόγραμμα για πτυχιούχους ΤΕΙ.

Μπορεί να ευσταθεί μια τέτοια αιτιολογία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλή η ένσταση αλλά πρώτα πρέπει να το ψάξεις για να δεις για ποιους λόγους σου απορρίψανε την αίτηση.

έπειτα εαν τους λόγους αυτούς τους θεωρείς αβάσιμους πρέπει να απευθυνθεις σε ένα δικηγόρο όπου

με 50 ευρώ μάλλον θα γίνει η δουλειά σου (έχοντας κατά νου την επιδότηση των 12000 εαν δεν κάνω λάθος είναι μικρό το ποσό).

50 Ευρώ ???

Οι δικηγόροι δεν είναι λογιστές . Ενα 300άρι τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα΄

Συνάδελφοι μην πελαγώνουμε με μια ένσταση. Σε πρώτη φάση σύνταξε μια απλή ένσταση με τους λόγους της απόρριψης και τις αντιρρήσεις σου. Σημαντικό να βάλεις τηλέφωνα επικοινωνίας και σωστή διεύθυνση ώστε να σε καλέσουν στην εκδίκαση της ένστασης (από 3μήνες εως 1 χρόνο). Το σημαντικό τώρα είναι να παρευρεθείς στην εκδίκαση. Οι εκδικάσεις γίνονται στα κεντρικά ΟΑΕΔ (ΑΛΙΜΟΣ ΑΘΗΝΑ νομίζω). Όσοι δεν πάνε στην εκδίκαση απορρίπτονται ασυζητητί οι υπόλοιπες ανάλογα με την περίπτωση.

Την ένσταση που είχα υποβάλλει ήταν ότι το τοπικό ΟΑΕΔ μου απόρριψε την επιδότηση γιατί δεν είχα καταθέσει σε 1 μήνα την αίτηση για την οριστική ΕΓΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ. Περίμενα 3 ώρες σειρά και η εκδίκαση ήταν περίπου η εξής.

- Γιατί δεν καταθέσατε την αίτηση?

-Άνθρωπος είναι και ο Λογιστής και μου διέφυγε

-Καλώς πηγαίνετε

ΤΕΛΟΣ

Εγκρίθηκε η ένσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-

αν το μήνυμα το διαβάζει κάποιος υπεύθυνος του ΟΑΔΕ που έβγαλε το πρόγραμμα 3000 ΝΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΗΛΙΚΙΑΣ 22-32 ΕΤΩΝ, θέλω να τούς πώ οτι πολλοί απο αυτοί κόπηκαν για μικροδικαιολογίες οτι απο αυτούς τους νεους πολοί θα κρατήσουν την επιχείρηση και θα εισπράξει και κατι το φουκαριάρικο ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Απορρίφθηκε αίτηση με το αιτιολογικό ότι ο πτυχιούχος ΤΕΙ μπορεί να υπαχθεί

σε άλλο πρόγραμμα για πτυχιούχους ΤΕΙ.

Μπορεί να ευσταθεί μια τέτοια αιτιολογία?

Εφόσον αυτή είναι η αιτιολογία απόρριψης, είναι τουλάχιστον μετέωρη, για να μην πω τίποτα άλλο πιο βαρύ. Να κάνεις οπωσδήποτε ένσταση, γιατί το πρόγραμμα ήταν για ΟΛΟΥΣ τους ελεύθερους επαγγελματίες, και όχι μόνο για απόφοιτους ΔΕ.

Το ποσό των 18.000 ευρώ είναι σημαντικό δέλεαρ, πρώτη φορά δίνεται τέτοιο ποσό για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που τρέχει σχεδόν κάθε έτος, με διάφορες παραλλαγές. Όσον αφορά την αξιολόγηση να τονίσω ότι δεν λαμβάνονται αντικειμενικά κριτήρια βαθμολογίας, όπως βλέπετε κατωτέρω, και είναι μάλλον γενικής περιγραφής και ουσίας. Οπότε, καταλαβαίνετε ...

Τα κριτήρια αξιολόγησης, με προτεραιότητα σε καινοτόμες επιχειρηματικές προτάσεις που βασίζονται στις νέες τεχνολογίες περιλαμβάνουν:

Την οικονομοτεχνική επάρκεια του επιχειρηματικού σχεδίου

Την ύπαρξη επιπλέον χρηματοδοτικών πόρων π.χ. μέσω τραπεζικού δανεισμού

Την ύπαρξη καινοτομιών στα προϊόντα ή υπηρεσίες που θα παρέχει η επιχείρηση ή/και το βαθμό καινοτομίας στη διαδικασία παραγωγής και διάθεσης αυτών.

Τη συνάφεια και επάρκεια του ενδιαφερομένου με το αντικείμενο της επιχειρηματικής δραστηριότητας, η οποία θα τεκμηριώνεται με ύπαρξη τυπικών προσόντων, επαγγελματικής εμπειρίας κλπ.

Την ύπαρξη στοιχείων δικτύωσης, δηλαδή παραγωγικών ή άλλων διασυνδέσεων με υφιστάμενες επιχειρήσεις

Τις συμπράξεις μεταξύ δύο ή περισσοτέρων ανέργων για τη δημιουργία κοινής επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΟΓΟΙ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ

Η μη ύπαρξη επιπλέον πόρων (είτε από ίδιους πόρους και αποταμίευση είτε από τραπεζικό δανεισμό, κλπ.) καθιστά αμφίβολη τη βιωσιμότητα του επιχειρηματικού σχεδίου.

Το αντικείμενο της παραπάνω επιχειρηματικής δραστηριότητας (όπως περιγράφεται στο επιχειρηματικό σχέδιο) δεν παρουσιάζει καμία καινοτομία, είτε στα προϊόντα που παράγει ή υπηρεσίες που προσφέρει, είτε στις διαδικασίες παραγωγής είτε στο τρόπο προώθησής τους.

Το επιχειρηματικό σχέδιο δεν έχει προβλέψει τον έντονο ανταγωνισμό, σε αυτό το αντικείμενο επιχειρηματικής δραστηριότητας.

το μαγαζι ειναι τυροπιταδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ξέρει κανένας σε πιό χρονικό διάστημα σου απαντάνε είτε αποριπτικά είτε θετικά στην αίτηση σου?

Είμαι σε αναμονή 3 μήνες και ακόμα τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ περίμενα 4 μήνες για να μου την απορίψουν γιατί υποτίθεται ανήκω στις εξαιρέσεις (κάτι που δεν τεκμηριώνεται μέσω των ΚΑΔ). Έλεος. "Θα πάει η ένσταση σύννεφο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...